Amplificator Philips 302 noul meu priect

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Amplificator Philips 302 noul meu priect

Post by oake »

comanr
Să nu-ţi închipui că sunt chiar tont. Aceste bijuterii de boxe pe care le-am luat au fost cântate la nunţi şi aveau tweeterele unul ars şi unul atins dar mai suna ceva. Oricum a trebuit să le desfac pt tweetere. Ca să nu mai zic că cele 12 şuruburi de pe spate se învârteau în gol şi am văzut de ce. Cănd am fost la Râmnicu Sărat să le iau am observat, din prima audiţie, că un tweeter e mort (nu vreau să-ţi povestesc pe ce scule le-am ascultat). De aceea am insistat să le desfac. Omuleţul a venit cu o bormaşină pe post de şurubelniţă şi le-a desfăcut pe amândouă. În momentul în care am văzut cum arătau înăuntru nu am avut de ales decât să le iau. Şi dacă tot le-am desfăcut acasă am probat şi treaba cu sârma multifilară la bas ca să fiu sigur.
Oricum am reparat găurile moarte şi acuma capacul din spate se stânge bine. Boxele fiind vizitabile numai prin spate.
Astfel că alegoria ta cu băieţelul cu bicicleta chiar nu se potriveşte la mine.
Poate, va mai fi o ocazie când va trebui să le desfac din nou dar nu sunt foarte hotărât... mă mai interesez încă.
Filtrele mele conţin printre altele şi patru condensatori bipolari. Din ce am discutat cu băieţii de-afară, posesori de astfel de incinte, nu aş face rău să schimb condensatorii bipolari cu MKP-uri.
Zic ei că diferenţele ar fi pe undeva sesizabile dar nu determinante. Mă mai gândesc.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Amplificator Philips 302 noul meu priect

Post by momolo »

Am ascultat si eu boxele lui oake, Philips cu 3 cai, difuzoare alnico. Sunt misto, sunetul este dulce, natural pe voci, mi se par potrivite in special pe muzica vocala, jazz-uri, folk, mai putin pe clasica, orchestra mare. Boxele au ceva atragator si cuceritor. Si sunt usor de amplificat.

oake, daca schimbi ceva prin filtre si firele interioare, sa pastrezi o boxa nemodificata si dupa schimbarea celeilalte sa le pui una langa alta la comparatie A/B tacticoasa si fara graba. Este folositor un amplif care are cuplare speakers A si B, pui boxele ambele pe un canal, de exemplu left A si left B dupa care din switch-ul de boxe cuplezi A/B pentru comparatia la ureche. Boxele trebuie sa stea una langa alta si tu la mijloc, sa ai distanta si pozitie egala pana la fiecare.
Si sa pastrezi firele si piesele originale pregatit sa le pui la loc. Si nu uita sa faci poze inainte de modificare, sa ti minte exact cum erau.
Eu sunt de parere ca trebuiesc schimbate numai acele condensatoare care au cedat in timp (trebuie masurat cu un ESR meter si capacitor). Schimbarea conzilor aduce imediat si un dezechilibru in sunetul original. Chiar daca pui altii de valoare identica masurata pe aparat. Am scris de multe ori de treaba asta si o sa mai scriu in speranta ca poate fi de folos celor cu putina experienta.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Amplificator Philips 302 noul meu priect

Post by oake »

momolo m-am calmat. Azi am mînlocuit tweeterul atins (de la boxa din stânga) cu unul, tot al lor, cel ars, dar rebobinat. Iniţial, când am măsurat tw din stânga dădea bine 7,2 Ohm dar suna mai încet şi nu pe toată gama şi m-am gândit că o fi filtrul cu bipolarii lui. Ei, după schimbarea tw-ului sună corect, sunetul principal a revenit fix pe centru etc. Oricum diferenţa dintre filtrele cu bipolari şi cele cu MKP-uri, din ce spun băieţii de-afară este la nivelul lui ''parcă''.

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Amplificator Philips 302 noul meu priect

Post by comanr »

oake nu tre sa te superi, nu are nimeni nimic cu tine, mai discutam si noi ca oamenii.
difuzoarele rebobinate nu imi plac, sant un compromis.
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Amplificator Philips 302 noul meu priect

Post by oake »

comanr stai liniştit nu mă mai supăr de mult, atâta timp cât lăsăm ideile să lupte în locul nostru.
Perfect de acord cu tine dar mai depinde şi cine le bobinează. La acest om m-a trimis un prieten audiofil care de câte ori vine pe la mine e cu urechile pâlnie, tot timpul observă şi cele mai mici inegalităţi între boxe (aproape că mă exasperează) dar ce să-i fac?... de cele mai multe ori are dreptate, asta în cazul în care nu e sursa de vină. El m-a trimis la un bobinator, pe care deja îl testase cu un tw ars. La audiţia post factum mi-a spus că nu a putut deosebi tw-ul rebobinat faţă de cel original şi asta cu urechile lui de liliac. Mai mult chiar, înainte de a-i lăsa tw-urile, am avut un dialog cu bobinatorul şi mi-am dat seama că el chiar ştie meserie.
De ex: la tw-urile vechi de peste 40 de ani, cazul meu, suportul bobinei este din carton, lucru pe care l-am văzut şi eu când am rămas cu magnetul tw-ului în mână încercând să-l scot. Ei bine acel carton subţire era casant, adezivul cu care era lipită bobina de carton mai ţinea doar ici şi colo, adezivul cu care era lipit magnetul de corpul tw-ului era treminat, etc. Omuleţul îmi pune în loc un cilindru de dural pe care lipeşte noua bobină cu aceeaşi parametri, mărind transferul termic, îmi recentrează magnetul şi îl lipeşte cu o răşină specială, etc. Lucrurile astea se fac în timp, prin mai multe intervenţii, trebă care durează cam vreo două zile.
La cum le rebobinează el sigur nici în fabrică nu le făceau mai bine.
Mai mult chiar, după ce le-am adus acasă m-a sunat şi ma întrebat cum sună. Omul este un profesionist.

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Amplificator Philips 302 noul meu priect

Post by comanr »

se poate bobina, nu e nici mare filozofie daca stii oleaca de meserie si ai mana, putin probabil ca acele difuzoare rebobinate sa aiba exact aceiasi parametri cu cei ai difuzorului original, la un vintage antic :D, te bucuri ca il poti tine in stare de functionare.

am reparat si eu cand eram mai tanar difuzoare, unele au mers si au sunat bine, unele nu. recunosc ca nu am continuat sa fac asta , pentru ca nu prea era cerere si nu era platita munca, materialele erau cam slabe si nu se gaseau(adezivi, sarma, solventi, mebrane).

ultima corijenta mi am dat o pe technics uri insa doar am fixat bobina putin, nu era cazul de rebobinat , nu cred ca mai sant in stare.

http://analogicsound.ro/category/englis ... s-sb-7000/" onclick="window.open(this.href);return false;
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Amplificator Philips 302 noul meu priect

Post by oake »

Vestea bună este că mi-a reuşit resuscitarea. Am ajuns unde doream. Deci se poate. După urechea mea îl bate pe Sanyo la toate capitolele, ambele ascultate pe Philipsuri. Nu numai timbral dar şi în rest. Vâna, basul, rapiditatea, conturul m-au băgat în fotoliu. Dacă am reuşit să-mi stresez vecinii de jos după 40 de minute de muzică simfonică ascultată la un volum firesc de audiţie, înseamnă că am ajuns unde trebuie.

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Amplificator Philips 302 noul meu priect

Post by comanr »

asta e foarte bine!
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Amplificator Philips 302 noul meu priect

Post by oake »

comanr spune: '' asta e foarte bine!''

Mulţumesc comanr pentru gândul bun. Mai ales că m-ai susţinut de la început în proiectul ăsta.

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Amplificator Philips 302 noul meu priect

Post by comanr »

te admir, eu is cam plictisit si tre sa treaca multa apa pe dunare ca un amplificator sa ma roage sa i inlocuiesc eu vreo piesa atata timp cat acel amplificator nu e o uzina sau cat inca isi taraie izmenele :D

pofta vine mancand asa ca spor in proiectele viitoare, rau nu are cum sa fie, e o treaba constructiva mai ales pentru om.
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Amplificator Philips 302 noul meu priect

Post by oake »

Terminând partea de amplificare, zic eu cu bine, am trecut la preampul de doză magnetică, numai MM din păcate. Era de aşteptat. Pe vinil sunetul este cam subţirel (piţigăiat un pic) nu prea are vâna pe care o aşteptam. În mijlocul preampului de doză tronează un opamp d-ăla vechi pe care am să-l schimb cu un BB lafel ca la Sanyo. Ar mai fi 3 electrolitici de 470uF: unul pe placa de intrare cu preampul MM şi doi pe preampul general. Aş încerca 3 electrolitici de 1000 uF la tensiune superioară. Dacă nu se întâmplă nimic îi pun la loc pe cei originali care sunt nicicon de 470 uF. Asta cu reglajul semireglabililor din partea de amplificare.
Am mai luat nişte condensatori MKT doi de 2,2 uF la 100V şi doi de 10 uF la 100V pentru receiverul meu Braun CEV 510, pe care deja l-am modificat în zona filtrajului şi a căpătat ''cohones'' dar parcă nu suficient pentru boxele mele Philips. Acum îmi dau seama că aceste boxe Philips cer amplificare din ce în ce mai bună. Deci ele pot.
Nu e un lucru interesant ca să pleci de la o pereche de boxe şi să încerci să le mulţumeşti nu cu un şir nesfârşit de amplificatoare în speranţa potrivirii, dar cu un amplificator susceptibil de potriveală pe care să îl aduci acolo unde trebuie?

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Amplificator Philips 302 noul meu priect

Post by momolo »

oake wrote:Terminând partea de amplificare, zic eu cu bine, am trecut la preampul de doză magnetică, numai MM din păcate. Era de aşteptat. Pe vinil sunetul este cam subţirel (piţigăiat un pic) nu prea are vâna pe care o aşteptam. În mijlocul preampului de doză tronează un opamp d-ăla vechi pe care am să-l schimb cu un BB lafel ca la Sanyo. Ar mai fi 3 electrolitici de 470uF: unul pe placa de intrare cu preampul MM şi doi pe preampul general. Aş încerca 3 electrolitici de 1000 uF la tensiune superioară. Dacă nu se întâmplă nimic îi pun la loc pe cei originali care sunt nicicon de 470 uF. Asta cu reglajul semireglabililor din partea de amplificare.
iti pierzi vremea. Crezi ca integratul chinezofil e mai bun decat ala vechi ?! Si crezi ca sunetul se va modifica intratat de mult sa merite efortul ?! Pur si simplu pierdere de vreme. E mai eficient si mai usor sa schimb trancota cu totul. Atata poate.
Boxele nu vor neaparat putere si curent mari, vor un etaj de amplificare potrivit problemelor pe care le au. Reteta teoretica nu prea exista, trebuie aflat pe cale experimentala.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Amplificator Philips 302 noul meu priect

Post by oake »

momolo spune:'' Reteta teoretica nu prea exista, trebuie aflat pe cale experimentala.''

De acord cu tine...nu fac altceva decât să experimentez. La ampul Sanyo în momentul în care i-am schimbat opampul din preul de doză cu un BB chinezofil i-a săltat sunetul dramatic şi asta înainte de a-i schimba şi condensatorii de rigoare. Conzii practic au mai potenţat un pic sunetul. Vreau să văd ce se întâmplă şi la Philips. Dacă reuşesc operaţia nu mai am nevoie de preu de doză separat. Dacă nu, oricum scula deja sună deosebit de bine după urechea mea deci o păstrez.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Amplificator Philips 302 noul meu priect

Post by oake »

Gata m-am liniştit!
Schimbând cei trei condensatori ce 470 uF din preampul philipsului cu conzi de 1000 uF am câştigat în adâncimea basului, iar preul de doză sa mai basat şi el şi a mai câştigat ceva vână dar nu suficient.
Atunci am schimbat toţi conzii electolitici dinăuntrul preului de doză (5 la număr) de 47 uF cu conzi de 100uF plus alţi doi conzi dinafara preului de doză dar tot plasaţi pe pcb-ul de intrare, adică le-am dublat capacitatea şi voltajul. Nu puteam să umblu la integrat deoarece nu este un opamp deşi este în carcasă DIP-8 ci este un dual low noise preamplifier şi are pinii altfel plasaţi. Am mai făcut o ''măgărie'' şi anume am schimbat cordonul de veioză de alimentare (cam 2X0,75 mm2) cu un cordon 2X2,5 mm2 pe care îl am din anii '70.
Acuma pick-upul sună bine. L-am comparat cu un preamp de doză Dual TVV46 trecut tot prin Philips şi preampul philipsului sună mai bine. A câştigat în bas, în vână, parcă mai exact, mai mult sound stage etc.
Integratul dual low noise preamplifier NE 542N avea timbrul cum trebuie de la început, doar a mai trebuit să mai bag ceva cărbuni şi ceva bas în el.
Deocamdată, până când situaţia materială a mea se va îmbunătăţi, mă opresc din resuscitări de amplificatoare.
Interesant este faptul că după 25 de ani am ajuns la sunetul pe care îl aveam în casă în anii '80 bineînţeles la alt nivel calitativ.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Amplificator Philips 302 noul meu priect

Post by oake »

Am zis că mă las dar tot am mai schimbat ultimii 5 condensatori electrolitici din etajul de putere al ampului Philips: 4 de 47uF i-am pus la 100uF/100V şi unul de 100 uF l-am pus la 220uF/100V. Şi iar sa-a modificat sunetul: ceva mai basat, mai rapid...până una alta mai bun.
Deja am închis ampul...nu mai am ce-i face dar sună într-un mare fel.
Ce este interesant este faptul că am dus la bun sfârşit şi modificarea receiverului Braun CRV510. Deşi iniţial era în urma Philips-ului ca sunet, acu parcă sună mai bine, mai cărnos, un pic mai basat...iar preampul de doză magnetică, vreu nu vreau sună ceva mai bine decât cel de la Philips.
Ce este interesant este faptul că deşi am mai multe ampuri (ce-i drept japoneze) în casă, ampuri de puteri ceva mai mari (până la 120 W)...catalogate de cunoscători cu un sunet foarte bun (altfel nu le cumpăram), toate acele ampuri nu se compară nici pe departe cu cele două ''răgălii'' Sanyo şi Philips şi nici pe departe cu ''răgălia'' principală Braun CEV 510 modificată la greu de subsemnatul.

Post Reply