Radio de bucatarie

Doar o vorba sa-ti mai spun
katalin
Posts: 111
Joined: 07 Oct 2008, 21:04

Radio de bucatarie

Post by katalin »

NU am stiut unde sa plasez acest subiect asa ca rog moderatori sa il mute daca considera ca este postat gresit.

In ultima vreme radioul a fast cam uitat si lumea nu prea mai asculta la radio acasa majoritatea folosesc doar radioul din masina.
Totusi trebuie sa recunoastem ca radioul ramane o susrsa importanta de cultura cu emisiuni mult mia la obiect ca la televizor, si mai sunt posturi care ofera si muzica de caliatea lucru aproape de negasit la televizor(in afara de mezzo).
De ceva timp sunt in cautarea unui radio gen de bucatarie care sa prinda bine posturile, o construcite decenta si un sunet decent(nu conteaza daca e mono sau stereo) si sa nu coste o avere cum sunt cele de la tivoli. Dupa experienta cu cateva radiouri chinezesti 100% inclusiv cu numele din piata care sunt un elemet de tortura stai jumatae de ora sa cauti un post si tot nu se aude cum trebuie, paraie si carie de te scot din sarite am renuntat la acest tip de produse.
Din pacate mari producatori de echipamente elcrtonice au redus considerabil oferta la asfel de aparate si prin marile magazine se gasesc decat cateva modele in care se pune mai mult accentul pe ceas/alarma si nu pe radio.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Radio de bucatarie

Post by LEKTOR »

Ceva propuneri

- http://www.audioadvisor.com/prodinfo.asp?number=MHRDR1

- http://www.radios4you.com/amfm.html

- probabil cel mai ... in materie de radio portabil ( nu de tuner standalone ) - http://www.universal-radio.com/catalog/ ... /0101.html
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Radio de bucatarie

Post by LEKTOR »

Preferatul meu - Grundig Satellite 750 - http://gizmodo.com/341112/grundig-eton- ... -shortwave
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

katalin
Posts: 111
Joined: 07 Oct 2008, 21:04

Re: Radio de bucatarie

Post by katalin »

Multumesc foarte mult! O sa studiez cu atentie lincurile si sa vad in primul rand daca sunt disponibile in Romania daca nu va trebui sa il comand online.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Radio de bucatarie

Post by SOLO »

Katalin , nu ai precizat bugetul pe care il ai la dispozitie .

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
hbi
Posts: 44
Joined: 12 Oct 2008, 14:01
Location: iasi
Contact:

Re: Radio de bucatarie

Post by hbi »

eu folosesc un radio ceva mai vechi, micut, cu lampi. Orion R-4330. suna bine, dar nu am fm-ul. totusi pentru bucatarie este perfect, deoarece personal nu stau acolo decit dimineata cind imi beau cafeaua, iar de obicei in timpul asta sint stiri.

katalin
Posts: 111
Joined: 07 Oct 2008, 21:04

Re: Radio de bucatarie

Post by katalin »

Bugetul ar fi cam maxim 200-300 ron.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Radio de bucatarie

Post by Kostas »

Solutie - se ia una bucata radiocasetofon din anii 80 cu difuzoare mari, puternice - sugestie Sharp, Panasonic, Sony si se plaseaza in bucatarie :D
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Radio de bucatarie

Post by momolo »

Solutie - se ia una bucata radiocasetofon din anii 80 cu difuzoare mari, puternice - sugestie Sharp, Panasonic, Sony si se plaseaza in bucatarie
eu deja am aplicat-o! :D E vorba de un Hitachi stereo.

Insa, parca au disparut cu toatele in pamant! Pe asta abia l-am gasit prin talcioc si am dat pe el 100 ron. De la un nenea care vindea mai multe, aduse via Germania, majoritate marcile germane (bine construite dar inferioare celor japaneze). Asta era ultimul japonez ramas, poporul deja curatase locul incepand cu...ghici?! :lol: Cele japoneze! :lol:

De exemplu, un SHARP din ala mare mi-ar fi lasat gura apa! Aia stiau atunci sa le faca sa sune! Acum trebuie sa mergi la Bang&Oalala si sa platesti banii de un scuter ca sa cumperi un portabil decent la sunet. In rest, jafuri gajaitoare, care mai decare ambalate in plastic argintiu.

Mai e o firma care se tot coieste prin zona audiofila, radio de bucatarie in varianta sonobului audiofil care nu mai are ce cumpara, dupa ce a golit depozitul de KRELL-uri. Le-am auzit, niste jafuri (chinezesti) la 2....300 euro bucata!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Radio de bucatarie

Post by Kostas »

Am un amic care are 3 radocasetofoane Sharp, impecabile, enorme, unul dintre ele in bucatarie, cu un sunet foarte placut si puternic. Radioul este de mare fidelitate pe stereo, analogic , o placere sa il asculti.
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Radio de bucatarie

Post by Kostas »

Momolo uite aici si de vanzare ... :)

http://www.vintage-audio.com.ua/en/cat/94.shtml
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Radio de bucatarie

Post by LEKTOR »

Si daca tot esti in bucatarie, cu boomboxul,de ce sa nu asculti si un vinil ?

http://pocketcalculatorshow.com/boombox/golden6.html

Enjoy toate paginile din link.

Alte boomboxuri - http://stereo80s.com/
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Radio de bucatarie

Post by TomJones »

Poate cea mai bune firma de radiori din lume este tivoli, micute, design retro dar se aud de mama focului...
http://www.tivoliaudio.ro/

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Radio de bucatarie

Post by LEKTOR »

De fapt cel mai tare radio-tuner este produs de americanadienii de la Magnum Dynalab - capul lor de serie - http://www.audioadvisor.com/prodinfo.asp?number=MDMD108 - costa peste 7,000 $
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Radio de bucatarie

Post by momolo »

Am impresia ca de la aceasta marca americana adusese un expozant un tuner in ultimele doua editii HIFI Arena. Tunerul costa enorm.

Insa pentru ca un radio sa se dovedeasca bun este nevoie si de posturi care transmit bine!

Ma indoiesc de faptul ca in Mioritika se pot face prea multe diferente intre tunere atata vreme cand de la toate posturile FM se emite cu putere mica, statii de 2 bani din sursa PC - mp3 sau diverse jafuri de scule manevrate de trancotari stupizi ?!

La noi nu exista nici un post de radio FM care sa ia in consideratie si aspectul (dealtfel nesemnificativ pentru marea masa inclusiv lucratorii in posturile radio) al calitatii emisiei FM stereo.

Compresoarele (alea care s-au nimerit prin dotare) sunt folosite la setari agresive in asa fel incat boom-tzatzul comprimat sa dea "bine" pe orice pocnitoare ascultata cu urechi de trancotar, asa ca intr-un final, nici nu mai poti face diferenta intre vocile diversilor papagali (penibili) care fac pe animatorii la posturile mioritice, oricum extrem de enervante (nici in masina nu-i mai suport, nici macar ca zgomot de fond!).

Tin minte ca o data (nefiind deloc interesat de problema asta) am ascultat in Italia posturi de radio pe niste portabile cu casti, un SONY (exceptional) si un Panasonic de tip walkman (deasemnea exceptional) si m-a socat diferenta de calitate intre ceea ce auzeam din ele in Mioritik Land si acolo. Nu imi mai recunosteam aparatele binecunoscute!!!
Deasemenea, pe drum am ascultat si posturi din Austria, Slovacia (exceptionali!), Slovenia, Ungaria, etc. De la toti se auzea MULT mai bine decat de la posturile nationale si am putut gasi posturi dedicate pe muzica clasica remarcand ca imi intrau jucariile pe stereo fara zgomot chiar si la distante mari. Aici in RO ai zgomot pe stereo chiar si stand in fata statiei de emisie.

Asa ca la ce foloseste in Mioritika un tuner bun ?! Ca sa auzi cat de mizerabil transmit astia in mp3 (calitatea cea mai proasta) la posturile lor manelare pe scule manevrate de niste maimutoi trancotari semi-surzi ?! (si precizez ca nu sunt deloc strain de ceea ce se petrece in posturile noastre de radio FM).

Evident, nefiind obiectul discutiei, trebuie precizat ca un aspect cauzator sunt si banii investiti in posturi de radio, alaturi in mod evident de o traditie si o clasa de oameni de radio, mai buna sau mai proasta, functie de tara.

Dar aici avem reclama aia la radio national cu "Noi vorbim serios de 80 de ani!".....Pesemne vorbeau la fel de serios cand transmiteau limbi si osanale piticului si sinistrei 24 de ore din 24, sau cand transmiteau comunicate importante pentru tara in momentul cand un "grup de huligani vandalizau Timisoara" sau ce sa mai discutam de anii 50....60 ?! Numai serios au vorbit ei in 80 de ani! Atat de serios incat intr-o tara normala, democratica unde sa fi existat justitie acum vorbeau la fel de serios in puscarie la vorbitor!
Insa aici in Mioritik Land javrele astea sinistre sunt acum "profesionistii" in radio care transmit acele posturi minunate pentru care merita cumparat tunerul de 7K dolari bucata ca se ascultam posturile manelare ! :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply