Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by oake »

Probabil că este ''H-ul'' AT VM8 H. Scula fiind veche probabil are braţ uşor sau uşor spre mediu.
Apropo ce fel de braţ are scula. Dacă e unipivot poţi să-i măsori masa aproximativ.
Cît priveşte aprecierea după ureche la mine nu prea e cazul decât în situaţii flagrante.

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by comanr »

a venit doza , este un technics U25 de la mama lui, a venit cu o bucata de 14 cm de brat in forma de S, probabil de la vre un technics, donez bucata aceea care contine si conectorul cu filet.

avand in vedere ca e distractie, am inlocuit doar acul cu un ac nou cu dimensiuni similare , practic am pastrat acel cauciuc care tine acul in teaca sa si am pus un ac nou, e destul de migaloasa treaba , dar nu am mai dat bani, tipul care mi a furnizat acul, are un stoc de ace vechi de prin anii 80, mi a iesit foarte misto lucrarea, acul sta centrat in teaca, e infipt exact cat trebuie in ea si culmea este ca bineinteles suna mai bine decat doza originala pioneer :?:

sunetul nu are asa multe inalte ca la doza pioneer , pare mai echilibrat si rafinat, o sa se rodeze si acul si vedem exact, e o doza de o calitate foarte buna cu magneti speciali interni.

o singura problema o am vis a vis de greutatea headshell ului care e mult mai mica la technics, a trebuit sa i pun o greutate aditionala si sa refac reglajul greutatii pe disc, pe viitor o sa o aduc la aceiasi greutate pentru ca nu vreau sa umblu mereu la reglajele sculei, vreau ceva plug'n play.

m am uitat pe specificatiile dozei si e in regula, e fix ceea ce imi trebuie, daca vrea cineva restul ala de brat cu mufa sa dea un mesaj.

ca si concluzie:
la barza chioara i face dumnezeu cuib!
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by comanr »

pentru fine-tuning m am inspirat de aici,

http://www.hifido.co.jp/KW/G0308/E/0-50 ... -43374-00/" onclick="window.open(this.href);return false;

tot ceea ce pot sa va zic e ca adevenit doza mea "aia buna" :D
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

Mi-ai dat o idee cu bagarea acului in zgarciul existent, am cateva doze faramate. Daca esti dragut da-mi si mie in pm contactul cu tipul ala care are ace din '80. Merci!
Acum a aflat si oake despre dozele Technics, ma tem ca l-am impins la un nou pacat :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by comanr »

am adus dozele la un gram diferenta, imi vine usor asa , headshell ul de la technics era usor si idiferent cum setam greutatea, nu cadea pe disc, statea in aer.

technics ul se pare ca are un compliance mai mic decat doza pioneer al carei compliance nu il cunosc, nu il gasesc.

acum pot sa le schimb imediat , trebuie doar sa rotesc o tura reglajul, o las asa , a iesit de minune.

ambele doze suna foarte bine, totusi vechitura de technics are un sunet natural, curat, corect, neinflorit.
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by comanr »

am gasit si un pret la doza noua cu headshell completa asa cum e a mea 100% :lol:

http://articulo.mercadolibre.com.ar/MLA ... iginal-_JM" onclick="window.open(this.href);return false;

dozele au serie si dupa serie se afla omul care a manufacturat doza,

http://www.hifido.co.jp/KWp/G2/J/1050-5 ... -67331-00/" onclick="window.open(this.href);return false;
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by oake »

momolo spune: ''Acum a aflat si oake despre dozele Technics, ma tem ca l-am impins la un nou pacat :D.

Mai împinge-mă momolo la astfel de păcate şi pe viitor. Ai cuvântul meu de onoare că nu mă supăr.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by remoteviewer1 »

Am pacatuit si eu inca odata, forgive me father for I have sinned! Am pus mana pe ceva de genul asta, o tabla Kenwood din vremea (spun unii) buna:
http://www.thevintageknob.org/kenwood-KP-1100.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Este aproape complet(lipsind unele accesorii), in stare bunicica avand cateva zgarieturi pe laterale. Dupa ce i-am pus doza Ortofon albastra si reglat a inceput sa cante destul de bine, pianul m-a impresionat un pic, redarea fiind destul de realista in sistemul meu pentru urechile din dotare. Singura functie care nu merge din pacate este auto-stop-ul, la sfarsitul discului acul ramanand pe vinil. In rest este construit ca un tanc avand o parte electronica destul de complicata ce imi da emotii pe viitor in cazul unei defectiuni. Are in jur de 13-14 kg si sub carcasa de lemn lacuit (cu un look destul de inofensiv) are o structura pe 4 picioare turnata din aluminiu ca un paianjen. Platanul este on the heavy side si are un mat gros din cauciuc ce se poate indeparta cu usurinta. Bratul pe cat de complicat pare, pe atat de usor este de reglat avand total alta filozofie fata de tablele europene din dotare. Sunt in teste acum cu el, sper sa il reglez si sa il fac sa sune decent, prima impresie fiind destul de pozitiva.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by oake »

Frumoasă sculă, mai rar vezi aşa ceva: şasiu turnat. Mai puţin motorul care mi se pare cam subţirel şi la propriu şi la figurat. Braţul pare a fi unipivot, sper că nu are automatisme, mai puţin liftul de la sfârşitul LP-ului care nu e din braţ, bănuiesc. Dacă braţul pus la zero se mişcă extrem de uşor pe ambele axe înseamnă că e ceea ce trebuie.
Îţi urez succes.

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by comanr »

frumoasa bijuterie, se repara ca sant scule simple si rezistente cum se faceau odata, ce doza ai pe el acum?
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by remoteviewer1 »

Bratul e manual, are numai ridicarea si coborarea automate, in instructiuni spune ca trebuie sa se opreasca singur la final asta ar trebui sa fie singurul automatism. Bratul este foarte mobil in operatia de echilibrare si la cea mai mica modificare a greutatii oscileaza destul de mult, l-am lasat sa vad cat se balangane si m-am plictisit, l-am oprit cu mana.

Ca si doza am un 2M Blue care isi facea treaba (f. bine) pe Dual, pe Kenny (dupa transplant) este decenta. Isi face treaba foarte bine in tot spectrul fiind caracterizata de neutralitate, insa parca ii lipseste "stralucirea de geniu" ca sa zic asa (la nivelul asta de pret e imposibil probabil sa vorbim de geniu).
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by comanr »

e lucru fain, cu timpul am observat ca dozele si sculele care suna "stralucitor" te obosesc si atata timp cat in natura nu ai acea stralucire nu stiu daca ar trebui sa existe, de preferat acea neutralitate curata, cu nimic exagerat, nu am ascultat nimic de la ortofon decat odata, avea o problema doza si nu am putut sa mi fac o idee.
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by oake »

remoteviewer1 spune: ''Bratul este foarte mobil in operatia de echilibrare si la cea mai mica modificare a greutatii oscileaza destul de mult, l-am lasat sa vad cat se balangane si m-am plictisit, l-am oprit cu mana.''

Bănui că te referi la oscilaţia pe axa Y pe pare a trebuit să o opreşti cu mâna. Lafel de importantă, dacă nu mai mult, este mişcarea braţului pe axa tangentă X. Asta îţi amestecă canalele dacă nu e cum trebuie. Ceea ce e mult mai grav. Aici ar fi o măsurare: pui braţul în echilibru şi dai cu o mână ca şi cum ţi-ai face vânt iar braţul tre să se mişte.
Fiind unipivot poţi să-i măsori masa şi să găseşti o doză vinage care chiar să sune la bani puţini. Nu ştiu de Ortofonul Blue.
Cel mai important lucru este să se mişte braţul cât mai liber în cele două axe şi dacă îi mai potriveşti şi un cartuş calumea ai sunet adevărat.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

remoteviewer1, foarte misto scula, sa-l stapanesti sanatos!
Dupa opinia mea bratul este din categoria mofturoasa, adica trebuie sa-i nimeresti doza potrivita.
Pe mine Ortofoanele nu m-au dat pe spate niciodata.
Poate ii gasesti doza originala cu care l-au vandut.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by remoteviewer1 »

Multumesc momolo, oake si comanr pentru urari. La dozele vintage ma cam dispera faza cu acele, cu lipsa lor mai mult, la unele nu mai sunt decat nos-uri la preturi mari, la altele sunt ace facute de 3rd party insa nu prea se gasesc pe la noi prin tarisoara. Eu nu prea sunt adeptul cumparaturilor online, si m-am indreptat si eu spre piata locala. Nasol ca nu iti da nimeni sa incerci doza acasa, trebuie sa alegi orbeste (adica dupa review-uri de pe net). Nu am gasit doza originala la Kenny, deci nici nu stiu in ce directie sa ma indrept cu doza vintage(in caz de recomandari, sunt deschis la optiuni). Singura strategie avuta e un upgrade catre o doza moderna(ce vine cu un pret considerabil). momolo ai avut dreptate, bratul pare pretentios si nu prea se impaca ideal cu doza din dotare, insa si in aceste conditii se poate asculta muzica in conditii decente.

Mi se pare o chestie ciudata, Kenny-ul nu are perie de curatare a vinilului (Dual-ul avea montat un fel de rola ce stergea discul in avans) si acul se umple imediat de scame si trebuie sa opresc la fiecare melodie pentru curatare. La Dual nu se infunda asa repede acul cu mizerii. Ma gandesc ca de vina e constructia bratului ce apasa altfel pe doza si aduna mai multe bunatati din santurile vinilului.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

Post Reply