Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

remoteviewer1 wrote:Eu nu prea sunt adeptul cumparaturilor online
atunci nu prea ai sanse de nimic. Cea mai buna solutie este sa cumperi on-line de dincolo, piata interna este o mizerie plina cu tepari, stratul de jos al gunoiului la supra-pret sau pur si simplu teapa cu frunze si numai mincinosi.
remoteviewer1 wrote:Mi se pare o chestie ciudata, Kenny-ul nu are perie de curatare a vinilului (Dual-ul avea montat un fel de rola ce stergea discul in avans) si acul se umple imediat de scame si trebuie sa opresc la fiecare melodie pentru curatare. La Dual nu se infunda asa repede acul cu mizerii. Ma gandesc ca de vina e constructia bratului ce apasa altfel pe doza si aduna mai multe bunatati din santurile vinilului.
in primul rand, porcaria aia care cica curata, acel brat suplimentar, polueaza sunetul, creeaza vibratii suplimentare, este o chestie trancotara. In al doilea rand, poate ai LP_uri deosebit de jegoase sau poate doza este un rahat modern, daca nu ma insel am avut pe vremuri problema asta ridicata de tine acum, atunci cand aveam doze noi si azi imi pare bine ca am scapat de acele gunoaie. In ziua de azi se exagereaza, exista ace care scurma aiurea in santul discului, ace care citesc mai mult paraiala decat muzica, diverse tampenii la care Ortofon sunt campioni. Au decazut cu totii, de exemplu, de curand am fost in vizita la un pasionat care avea si doze vechi dar si doze noi pe care le tinea prin sertar. Ca venise vorba de Grado, mi-a zis ca astea noi sunt niste mizerii, avea un Grado vechi si spunea ca nu are termen de comparatie, tot asa si cu alta doza Ortofon. Nu mai spun ce preturi nerusinate se pot cere pe doze! Poate nu-s toate astea noi niste gunoaie, poate nici toate Ortofon nu-s proaste dar in mare parte tot ce-i marfa noua e teapa cu frunze la pret nerusinat. Tipul asta spunea ca el a renuntat sa cumpere din Romania (si ma refer la marfa noua) pentru ca suspecteaza chestii contrafacute sau rebuturi asa ca ia numai de dincolo, caz in care cumparatul on-line este solutia sau cunostintele/rudele.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by porto »

Am ascultat ieri seara la prietenul meu din Toronto cel mai bun disc de vioara pe care l-am auzit vreodata.
Este un disc comunist MONO scos de Muza.
NU AM AUZIT ASA CEVA VREODATA !
Asta este exact discul si nu varianta stereo care nu o am si nu stiu cum suna.

http://www.ebay.com/itm/J-S-BACH-sonata ... 5d4c343597" onclick="window.open(this.href);return false;

Am discuri in colectia mea de vioara care s-au VANDUT pe ebay cu 500-900 $ dar cu acest disc nimic nu se compara.
Cine are urechi de auzit...si ceva banuti...

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Gabriel_Wo »

Si eu am avut un LP editat de MUZA, un Chopin__Polonezele cu pianista Galina Czerny Stefanska, inregistare din 1954. L am ascultat de 2 ori la un amic acum un an si acum cand ma gandesc la ce sunet avea, ma apuca toate dorintele de avea un pick up! O caldura si o naturalete rara a unui pian inregistrat.

http://translate.google.ro/translate?hl ... annel%3Dsb" onclick="window.open(this.href);return false;
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Gabriel_Wo »

Din aceasta serie face parte si _vinovatul :)

http://www.ebay.com/itm/CHOPIN-Complete ... 258ee20484" onclick="window.open(this.href);return false;


http://www.auctiva.com/hostedimages/sho ... 0&format=0" onclick="window.open(this.href);return false;
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by remoteviewer1 »

Gabriel_Wo, daca iti plac vioara si pianul e musai sa te dotezi cu un pick-up si o doza. Eu de cand am pick-up am devenit mai constient de calitatea muzicii si am ajuns sa apreciez mai mult cd-ul chiar. Incep de obicei auditiile cu o muzica buna pe vinil(am niste Chopin de la Deutche Gramofon ce imi unge urechea de exemplu http://www.amazon.de/Chopin-Klavierst%C ... B00401HFEE), imi fac pofta de sunet bun (in special vioara si pian) si apoi trec pe cd unde ascult ce imi trece prin cap. Avand pick-up-ul la indemana ascult cu mai multa placere cd-ul intelegandu-i limitarile. La fel si cu vinilul, cand ma satur sa tot fug in jurul lui ba sa schimb placa, ba sa curat acul, bag un cd sa ma "odihnesc". Vinilul si cd-ul au ajuns sa fie ca un sistem simbiotic ce se completeaza unul pe altul, castigatorul fiind io si cu mine insumi. Am si unele cd-uri ce ma impresioneaza placut ca si calitate, am si niste viniluri de care m-as desparti mai greu decat jumate de brat (glumesc :mrgreen:).
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by porto »

Am si eu cateva Muza dar asta-i intradevar EXCEPTIONAL si bate absolut toate vinilurile de vioara ce le detin.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by oake »

remoteviewer1 spune:'' La dozele vintage ma cam dispera faza cu acele, cu lipsa lor mai mult, la unele nu mai sunt decat nos-uri la preturi mari, la altele sunt ace facute de 3rd party insa nu prea se gasesc pe la noi prin tarisoara. Eu nu prea sunt adeptul cumparaturilor online, si m-am indreptat si eu spre piata locala.
Situaţia este puţin cam pe dos. Tocmai la dozele vintage se găsesc ace aşazis generice la preţuri modice 12-24 USD care sună foarte bine, mai ales la dozele vechi cele mai populare. Dar, după cum spunea şi momolo trebuie să uiţi de piaţa românească care defapt nu există.
Treaba cu acul care se murdăreşte repede se rezolvă foarte uşor. Trebuie să cureţi acul. Dar nu superficial. Îţi trebuie o lupă puternică X60 cu care că vezi acul. După ce îl periezi o să vezi un con cenuşiu închis spre negru. Înseamnă că acul are o mâzgă lipicioasă îmbibată cu praful mărunt. Înmoi pensula de curăţat acul în isopropilic şi cureţi acul în sensul deplasări relative a vinilului faţă de ac (şi nu invers) până ce acul devine translucid. Abia atunci o să vezi că se agaţă praful de el mult mai greu, şi dacă îl cureţi regulat, la fiecare nou vinil pus o să vezi că rămine curat.

Apropo de doză, spuneai parcă ceva de instrucţiunile de folosire a sculei. Ca să găseşti o doză potrivită trebuie să pleci de la braţ. Dacă ai instrucţiunile vezi dacă la sfârşit nu-ţi pomenesc ceva de masa braţului. Dacă nu, braţul fiind unipivot poţi să-i măsori aproximativ masa ca să ai o idee unde te afli cu complianceul necesar al dozei.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by remoteviewer1 »

Am cercetat problema si cum momolo a afirmat, bratul este din categoria pretentioasa fiind foarte greu(16 g bratul+11 g headshell-ul). In acest caz are nevoie de o doza cu low compliance (adica supensie dura daca facem o paralela cu autovehiculele si usoara gen ferrari :shock: ). Ideal (din ce am calculat eu pentru pick-up-ul meu) compliance-ul ar trebuie sa fi intre 8um/mN si 10 la o doza cat mai usoara daca se poate (mai sus de 13 8um/mN nu cred ca este posibil), din ce m-am documentat pana acum aste calitati sunt "scumpe" la dozele moderne(in principiu doar MC-urile vad ca se apropie).

Daca aveti recomandari cu surse pentru doze vintage cu compliance mic la preturi accesibile, le primesc cu placere, in caz contrar trebuie sa gasesc cumva sa ma orientez printre cele noi (un review vechi de prin anii 80 la pick-up-ul din dotare mentiona Audio-technica AT-F5).

Inca o intrebare: la amplif-urile vintage ce nu au comutare MM/MC, se poat asculta in bune conditii ambele tipuri de doze(eu am doza MM si merge bine)? Am inteles(din povesti) ca MC-urile sunt mai pretentioase la amplificare.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by comanr »

semnalul unei doze mc este mult mai mic, ai nevoie de preu dedicat.

ca si sugestie ar fi doza de la technics mm care o am eu acum epc-u25, cu un compliance dinamic de 10, conform vinylengine.com, ar fi ceea ce trebuie si la tine.

o gasesti pe diverse gunoaie vechi, ai vazut.
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

amplificarea pentru MC este diferita de cea pentru MM.
In cazul dozelor MC semnalul este de peste 10 ori mai mic.
Exista totusi si doze MC high-output care merg oarecum in preuri MM insa nu prea grozav. Daca bagi intr-un preu MM o doza MC clasica (semnal de 0,3 mV) aproape ca nu se va auzi. Dozele MM au semnal de 2,5....5 mV. Si o alta problema ar fi impedanta de intrare a preului.

Pentru acel pickup ai putea incerca o doza DENON DL-103 (adica 103 simplu, nu cu R sau alte versiuni mai scumpe). Este MC si se gaseste pe ebay sau online, pretul fiind mic in comparatie cu celalate MC inca in productie.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by remoteviewer1 »

Multumesc comanr si momolo pentru recomandari, voi incerca sa ma decid in ce directie ma indrept cu doza si eventual cu preamplificarea. In acest moment bratul supraponderal canta decent si cu doza din dotare cu un compliance mediu, insa sunt destul de departe, cred, de potentialul maxim al tablei(cel putin la combinatia brat-doza).
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by oake »

remoteviewer1
Dozele MC sunt scumpe, nu se poate schimba acul la ele şi au semnal mic.
Un preamp de doză MC este mai pretenţios, deci mai scump mă refer la un preamp decent fie el separat sau într-o sculă vintage.
Sunt scule vintage cu preamp de doză MM de excepţie la preţuri accesibile, sau preampuri vintage MM la preţuri modice.
Sunt headshell-uri (cele mai multe) care se potrivesc şi la tine şi au între 5,5-6,5g.
Atunci poţi aduce masa ansamblului la 22-23g ceea ce înceamnă moderat mass. Deci poţi potrivi o doză cu compliance 15 spre20.
La MC tot lanţul costă mult şi pot obţine aceeaşi calitate, evident la sistemul meu audio, folosind doze MM mult mai ieftine.
Mă rog, asta e părerea mea.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

oake, nu in toate situatiile se aplica teoria (noastra) MM, exista si situatii in care MC-ul este o cale mai buna. Preuri MC bunicele sau chiar excelente se gasesc in trancotele anilor '80, in anii '70 erau cam trufandale asa ca pentru MC as culege din deceniul 8.

remoteviewer1, ceva mai concret iti recomand urmatoarele:

1) buget scazut:
a)Sunet detaliat, adancime buna, 3D maret, dinamica pe bratele potrivite (insa stearsa pe brate nepotrivite - aceasta doza cere brate GRELE!); parti negative - ceva mai putin muzicala (specific Denon) insa sunetul este realist, viu, are viteza (pe brat potrivit):
http://www.ebay.com/itm/Denon-DL-103-Lo ... 56647788d6" onclick="window.open(this.href);return false;
Userul "juki" este serios si cunoscut, poti lua cu incredere mai mare decat ceea ce gasesti aici in RO.

b) http://eu.audio-technica.com/en/product ... rodID=4071" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.ebay.com/itm/Audio-Technica- ... 4170efb25b" onclick="window.open(this.href);return false;

c) un MM interesant, cred ca ar merge la tine:
http://www.ebay.com/itm/Audio-Technica- ... 56622ea413" onclick="window.open(this.href);return false;


2) buget ceva mai generos. Sunet detaliat si vanos, dinamic. Mai multa muzicalitate decat la Denon insa mare atentie la preuri, nu trebuiesc folosite preurile tipatoare sau castrate. Ar merge cu tuburi insa fiind MC de nivel scazut (0,12mV) e cam complicat cu lampile. Oricum, aceste doze AT suna considerabil peste pretul lor:
http://eu.audio-technica.com/en/product ... rodID=4496" onclick="window.open(this.href);return false;
sau
http://eu.audio-technica.com/en/product ... rodID=4498" onclick="window.open(this.href);return false;
sau
http://eu.audio-technica.com/en/product ... rodID=4495" onclick="window.open(this.href);return false;

vezi tot la juki pentru orientarea la pret. Probabil s-ar gasi mai ieftin pe la altii insa ai grija cu pirateria, cei care vand cel mai ieftin sunt de obicei dubiosi:
http://stores.ebay.com/2juki/_i.html?_n ... d=21512436" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by oake »

momolo spune: ''oake, nu in toate situatiile se aplica teoria (noastra) MM, exista si situatii in care MC-ul este o cale mai buna. Preuri MC bunicele sau chiar excelente se gasesc in trancotele anilor '80, in anii '70 erau cam trufandale asa ca pentru MC as culege din deceniul 8.

Sunt convins că ai dreptate, nu am experienţa (experimentarea) ta. Probabil sub raportul preţ calitate sunt doze MC care se suprapun cu dozele MM pe un anumit interval. Spun asta în virtutea ansamblului sonor. Da!... există scule din anii '80 şi cu preu de doză MC care să sune, dar sunt mai scumpe (2-300 euro dacă ai noroc şi asta fără transport) mă refer la sculele care sună bine pe MC. E posibil să greşesc. La MM găseşti scule din epoca de aur a sunetului, adică anii '70 la preţuri modice. Nu e păcat să nu tezaurizezi acest fenomen?
Probabil că sunt precum vulpea care nu ajunge la struguri, cum că ar fi acri.

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by comanr »

mc ul are nevoie de amplificare mare (gain) asta inseamna ca daca preul nu e de calitate sunetul va fi mai prost decat la o doza mm, greseala nu e la doza, ba chiar multi zic ca mc ul poate da detalii mai bune decat un mm, preul este cheia la vinil, mai ales la mc, dupa cum cativa au sesizat , o sursa dc pentru preu direct din baterii este cheia, o alimentare perfecta, e un must have pentru un preu perfect.

desemenea sant multi care inlocuiesc operationalele din preu, ma refer la vintage uri , cu operationale cu banda de lucru mai larga, nu stiu daca este foarte bine, la un moment dat ajungi sa ai o strutocamila, care nu mai suna nici a kenwood nici a technics nici a philips, suna a ce vrea ea.

ce am observat la doze e ca sunetul se schimba de la ac la ac, sant ace vechi care suna fix cum trebuie, sant ace noi care suna ascutit, sec, pe masura ce evoluez cu vinilul imi dau seama ca stiu din ce in ce mai putine.
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

Post Reply