DISCO

CD, vinil, concerte
Post Reply
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

DISCO

Post by momolo »

Sambata 31 mai 2014 a fost un concert Saragossa Band la Sala Palatului.
A fost grozav, sala a fost plina, lume de absolut toate varstele, inclusiv tineri multi si chiar copii, lume de calitate. Asta era muzica disco a anilor 70-80. Poate sunt subiectiv, nu stiu, dar cand ma gandesc la ce se inseamna acum muzica care a inlocuit vechea disco, niste gheraieli sinistre sau beaturi fabricate de roboti pentru roboti, totusi nu pot sa nu remarc o involutie, o ratacire.
Am ramas fara urechi, amplificarea a fost data extrem de tare in stil mioritik, sa-ti zboare timpanele.
Micul neamt solist principal seamana cu Irinel Columbeanu, portret "batranelul de discoteca" :D . Langa el o tipa inalta, o "Monica Columbeanu" :D , cred ca exista un gen de atractie intre barbatii pitici si femeile foarte inalte.
Olandezul de la baterie le are cu meseria chiar daca turatia lui este incetinita ca la un casetofon vintage totusi trage stoic inainte si fara oprire. Unui chitarist i-a crescut burta de bere ca un pepene, doar sunt nemti inafara de baterist.
Show colorat, frumos, de bun simt. Ce ciudat mi s-a parut ca este de bun simt ! In muzica noua parca a fost uitat acest sentiment al bunului simt dar si muzica, melodia.
Am vazut babe pensionare dansand fara oprire. Dar si tinerei care nici nu erau nascuti cand Saragossa Band intra in primele topuri internationale prin 1979.

Un articol mai vechi de prin 2010:
http://adevarul.ro/entertainment/celebr ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Am filmat cu telefonul cate ceva. Sunetul era enorm, amplificarea parea data pana in pragul craparii. Oricum, mai degraba craparea timpanelor celor care s-au nimerit prin zona boxelor.
Dansatoarele foarte misto! Si luminile. Tot spectacolul a fost foarte dragut si mai ales foarte optimist. Aproape si uitasem ca pe vremuri exista.... muzica (nu zgomot)!

VIDEO:
https://www.youtube.com/user/bege1966" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: DISCO

Post by porto »

Eu consider fata mea o fetita cu mare bun simt si masura dar cand vine vorba despre muzica pur si simplu ii place " trompeta " din zilele noaste.
Ascult mai mereu la "scuizsit" radio Magic FM si mie zau imi place dar ea zice ca e OK dar e bine mai putintel.... :mrgreen: .
Apropox stie cineva un radio care sa il ascult cu muzica noastra din anii 80' ?

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: DISCO

Post by brighty »

Am ajuns si eu, mai demult, la un concert Saragossa Band si confirm ca oamenii chiar stiu sa faca atmosfera si buna-dispozitie, cu toate ca au trecut vreo 30 de ani peste ei... Desi nu erau head-lineri la acel spectacol, au avut mai multa priza la public decat formatia care a urcat pe scena dupa ei!... :D

N-ai cum sa ramai "de piatra" cand asculti niste songuri simpatice si nemuritoare precum "Zabadak", "Agadou" ori "Big Bamboo"!... :D Muzica anilor '70 si '80 era considerabil mai ... umana, scrisa si cantata pentru oameni de bun-simt, care stiau sa se distreze :lol:

Image

Astazi, porcariile si dejectiile ghioraite pe care le vedem cocotate sus in topuri as spune ca sunt dedicate mai degraba altui public-tinta, anume cocalarii, curvele si mafiotii zilelor noastre. Sa asociem "muzica" asta cu robotii imi pare ca... am jigni insisi robotii :P :mrgreen: Kraftwerk, Space ("Magic Fly") sau Daft Punk chiar au o muzica "pentru roboti" melodioasa si de mult bun-simt! :wink:

In octombrie, pe 13, se anunta alt concert oldies but goldies interesant, care ar merita vazut: Smokie si Bonnie Tyler pe aceeasi scena, la Sala Palatului, pentru 3 ore de hituri!!
porto wrote:.
Apropox stie cineva un radio care sa il ascult cu muzica noastra din anii 80' ?
Incearca, de la noi, Magic FM, Gold FM, chiar si Smart FM. Eu am inceput sa ciulesc urechile, online, spre BBC, in special postul BBC2, care e plin de muzica buna a acelor ani. Sambata noaptea, de exemplu, au emisiuni faine, inclusiv scurte si interesante interviuri cu artisti consacrati ai acelor ani.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DISCO

Post by momolo »

porto wrote:Eu consider fata mea o fetita cu mare bun simt si masura dar cand vine vorba despre muzica pur si simplu ii place " trompeta " din zilele noaste.
nu e o chestiune de bun simt, este o chestiune de obisnuinta, cu totii ne obisnuim cu ceea ce avem in jur, daca astora mici li se serveste numai "trompeta", asta le va place deoarece altceva nu stiu. E ca la ratuste, oricine poate deveni mama-ratza daca il vad bobocii prima oara. Mai ales in cazul adolescentilor. Este o problema de sistem de valori, o problema relativa. Trist este ca azi "tara te vrea mai prost" decat acum vreo 30 de ani. Probabil unii de sus au constatat ca e mai simplu sa indobitocesti omul de mic deoarece (fiind mai redus, mai simplificat) este mai usor de condus si manipulat. Urmarind diverse reportaje bunicele despre muzica anilor 80 si ce s-a intamplat atunci si dupa aceea in culise, imi dau seama ca a existat o selectie constanta a non-valorilor si in momentul cand acest domeniu a fost total cotropit de afaceristi in goana dupa bani, atunci s-a terminat si cu muzica. Practic ne putem uita la profiturile banesti inregistrate in lumea muzicala si cu cat acestea au urcat, cu atat a scazut calitatea muzicii.

PS - despre radio pe internet habar nu am ca nu consum. Si in ce priveste posturile de radio romanesti, mi se par insuportabile.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: DISCO

Post by Kostas »

Am fost la Saragosa band, distractie cu un public frumos, de bun simt,mi-am facut urechile praf, sonorizarea fiind prin doua coloane de boxe cu sunet mai rau ca in gara, tareee ca sa ramai surd trei zile.
Ascultati Radio Romantic -pe vremuri era ok - sau s-a desfiintat si asta.
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DISCO

Post by momolo »

Misto Lp-ul DISCO folosit la demonstratia unei table Kenwood (TRIO) !

http://www.youtube.com/watch?v=dVYtTnRrKho#t=298" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply