AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA - RECOMANDARI ALBUME ORICE FORMAT

CD, vinil, concerte
User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA

Post by Gabriel_Wo »

Acustik, sunt nevoit sa intervin, sa nu producem grave convulsii audiofile! :)
Eu m am referit la varianta lui Hogwood ca facand parte din linia intai, ce ii cuprinde pe Gardiner si pe Trevor Pinnock. Oricare ti ar place din cele 3 albume, e o buna alegere. Ordinea lor, nu conteaza!

Cand am facut referire la Gardiner, m am gandit la un echilibru in primul rand interpretativ, dar si sunetul redat de cei de la Philips (eu am ultima editie, preluata de DECCA) este unul exceptional, cu o mica adaugire..bass ul de sus, nu se evidentiaza. Multe albume vechi aparute la Philips, sunt acum reeditate la DECCA!

Personal le am pe ambele versiuni, intre care si cu Hogwood si imi este imposibil sa ma despart de ele. Cauta si varianta orchestrata de Mozart, am scris pe larg nu demult, de aceasta.. :)
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA

Post by acustik »

Gabriel_Wo stai linistit, din partea mea nici o convulsie de genul asta :lol: ; eu ascult muzica in functie de starea de spirit sau, si mai important consider eu, pentru crearea unei anumite stari .Si atat! A, asta nu inseamna ca ascult toate compresiile mp3 sau inregistrarile de slaba calitate, asa ca daca pot inbunatati cate ceva o fac ori de cate ori am ocazia si mai ales bugetul :mrgreen: .
Apropo, propunerea mea de azi este
W.A. MOZART - Requiem
din pacate nu am nici aici editia de la Philips .
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA

Post by momolo »

Ian Anderson - Homo Erraticus, tot albumul:

http://www.youtube.com/watch?v=4h3_XUyaNSQ" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA

Post by acustik »

Va propun sa incepeti aceasta minunata zi cu o meditatie :mrgreen: .
O calatorie spirituala pe calea muzicii si anume cu,
MARGOT REISINGER - INDIA, music for inner balance.

Va doresc sa aveti o zi plina de lumina si liniste. 8)
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA

Post by acustik »

Si, ramanand in aceeasi zona a muzicii new age, relaxing & budha bar, propunerea mea de azi este inegalabila

ENYA si un album care mie imi place mult " A Day Without Rain" produs prin 2000 , adica acesta http://www.amazon.com/A-Day-Without-Rai ... B000050XEI" onclick="window.open(this.href);return false;
E de fapt albumul care a avut cele mai multe vanzari din cariera Enyei, iar piese ca "Only Time", "Wild Child" , "Lazy Days" , sunt arhicunoscute si acum datorita difuzarilor in continuare pe posturi de radio si TV muzicale.
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA

Post by brighty »

acustik wrote:
ENYA si un album care mie imi place mult " A Day Without Rain" produs prin 2000 , adica acesta http://www.amazon.com/A-Day-Without-Rai ... B000050XEI" onclick="window.open(this.href);return false;
E de fapt albumul care a avut c :) ele mai multe vanzari din cariera Enyei, iar piese ca "Only Time", "Wild Child" , "Lazy Days" , sunt arhicunoscute si acum datorita difuzarilor in continuare pe posturi de radio si TV muzicale.
Total de acord cu cele scrise de tine!! Acest album aparea intr-o perioada in care nu multi mai credeau ca Enya mai este "pe val", dupa succesele anterioare de prestigiu, precum "Watermark" (1988), "Shepherd Moons" (1991), "The Celts" (1992) si "The Memory of Trees" (1995), urmate de o meritorie colectie "best of" in 1997. Cu toate acestea, "A Day Without Rain" din 2000 pleznea de compoztii grozave de la un capat la celalalt si tin minte ca la vremea aceea imi era imposibil sa pun STOP auditiilor dupa doar cateva piese, lasand CDul sa se roteasca pana la final :)

Evenimentele de la 11 Septembrie 2001 si asocierea imaginilor dramatice cu muzica din "Only Time", intr-un clip intens difuzat la vremea respectiva, au sporit vanzarile albumului si interesul publicului pentru Enya s-a relansat.

Mai tin minte si acum, amuzat, cum la ceremonia decernarii Premiilor World Music Awards de la Monte Carlo, editia 2001, dupa toate chioampele, dezbracatele si ghioraitoarele "de serviciu" pe altarul trendurilor pop, a intrat in scena si Enya, maiestuoasa, asezata in fata unui pian mare. Cand a dat drumul armoniilor din "Wild Child", camerele s-au fixat, cateva secunde, pe fetzele stupefiate ale "dezbracatelor" (Christina Aguilera si alte cateva negrese), carora nu le venea sa creada ca mai exista si o ALTFEL de muzica, angelica, in afara de behaielile lor :lol:

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA

Post by acustik »

@brighty, ma bucur sincer de fiecare data cand descopar alti si alti fani ai Enyiei . Total de acord cu cele scrise de tine 8) Enya insa ne pregateste o noua surpriza :mrgreen: un album nou, care se doreste a fi cel putin la fel de stralucitor ca "A Day Without Rain" . Din cate stiu Enya, Roma si Nicky Ryan au initiat acest nou proiect inca din 2012 si se dorea iesirea pe piata anul acesta. Se pare insa ca mai avem putin de asteptat, insa cred ca asteptarea va merita ; dupa cate o cunosc eu pe Enya(..virtual evident, din ce mai discutam pe site-ul si forumul ei oficial) e pe cat de calma si open minds pe atat de exigenta cu ea insasi, si munceste mult pentru fiecare nota din piesele sale. In final vedem rezultatele: succes garantat si fara prea multa reclama, originalitate ramanand, orice s-ar spune, number one in aria muzicii new age.
Ok, si lasand-o pe Enya sa mai respire, propun azi un alt mare colos al muzicii electronice, insa care a imbinat de-a lungul carierei sale , armonios as spune, atat muzica electronica, new age, pop ,ambiental cat si muzica de film si chiar vocal simfonica.
Este vorba despre un alt preferat al meu
VANGELIS si al sau album "Alexander" , de fapt coloana sonora a productiei cinematografice din 2004(daca nu ma insel) "Alexander" .
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA

Post by acustik »

Azi , ma reintorc printre albumele din vremea tineretii parintilor mei. 8) E vorba de anii '70-'80 si una dintre divele cantecului italian: LORETTA GOGGI pe care o tin minte de pe discurile de vinyl si benzile de mag ale parintilor.
Evident copilaria mi-a fost marcata(in sensul bun evident) si de muzica acestei mari doamne a cantecului italian. De fapt nu numai o desavarsita cantareata dar si un mare om de televiziune si film cunoscuta nu numai in tara ei natala, pe care o vad si azi prezenta in show-urile italiene alaturi de neobosita Raffaela Carra.
Asadar un superb "Collection" de 2 Cd-uri. Toate piesele sunt frumoase insa printre piesele preferate ramane inegalabilul hit castigator de SanRemo "Maledetta Primavera" si o piesa stil italo disco "Io Nascero" . Piesa aceasta tin minte ca o auzeam de foarte putine ori pe postul de radio romanesc, insa ca orice roman "destept" la aceea vreme detineam un super tuner telefunken care avea improvizata o antena pirat mascata pe balcon, destinata receptionarii interziselor Europa Libera si Vocea Americii . Tunerul insa care receptiona cu brio programele RAI-Radio Televisione Italiana. Emisiunea "La RAI Stereo Notte" era preferata mea, muzica curgea in surdina si noaptea de multe ori iar "Io Nascero" al Lorettei Goggi sau "Aria" a Marcellei Bella, sau "Non sono una Signora" a Loredanei Berte ma fascinau ... ce vremuri! :mrgreen:
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA

Post by momolo »

acustik wrote:ce vremuri!
idem si pentru italieni care au fost o mare forta in muzica usoara (zisa si pop sau disco) iar azi sunt aproape terminati (si ei pe langa altii) zdrobiti sub dominatia stilului americanesc si banului, inecati de industria de facut bani care a distrus muzica.
Cine mai este in stare in ziua de azi sa compuna asa ceva sau ceva echivalent ca valoare ?!

Loretta Goggi - Io nascerò:
http://www.youtube.com/watch?v=v_nVWPoBwDo" onclick="window.open(this.href);return false;

MALEDETTA PRIMAVERA - Loretta Goggi:
http://www.youtube.com/watch?v=pWBmgE3ct5U" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA

Post by acustik »

Momolo, din pacate acel stil italian unic in felul sau nu as spune ca s-a pierdut ci ca s-a cam amestect cu alte influente mult mai puternice , mai actuale. E adevarat, nu mai e nici muzica de altadata, nici macar SanRemo de altadat' insa asta e efectul tranzitiilor, a amestecarii de culturi si genuri, care clar pune amprenta si in viata artistica. Eu nu as fi foarte sigur ca italienii nu se vor regasi la un moment dat prin muzica lor, au inca producatori foarte buni, scoli foarte bune de muzica si sunt destul de exigenti cand vine vorba de muzica lor. Chiar tin (inca) spre deosebire de altii la cultura lor muzicala, si o promoveaza dovada fiind numeroasele redifuzari, la radio si TV, si prezenta continua a marilor nume de altadata in show-urile Tv, cu permanenta readucere in actualitate a muzicii de altadat'. Ma uit destul de des(cand am timp) si pe posturile nationale italiene de la RAI, si din ceea ce vad acolo tinerii lor chiar cunosc si apreciaza cantecele si artistii generatiilor trecute. Mai mult, tin cont de indrumarile lor si discutiile dintre generatii sunt foarte interesante. Pacat insa ca si la ei, astfel de emisiuni talk show-uri nu sunt mai dese, insa in orice caz mult mai multe decat la noi. Francezii le cam seamana, dar astia fac si mai mult: sunt incapatanati, nationalisti convinsi, si trebuie sa le platesti foarte mult ca sa-ti cante vreo doua versuri in engleza. :mrgreen: ceea ce nu as zice ca e neaparat un lucru rau.

Marcella Bella -Aria : http://www.youtube.com/watch?v=RH1BMuEabw4" onclick="window.open(this.href);return false;

Loredana Berte - Non sono Una Signora : http://www.youtube.com/watch?v=6UEfCKeIFrQ" onclick="window.open(this.href);return false;

Loredana Berte este sora mai mica a nu mai putine altei celebre cantarete : Mia Martini , din pacate rapusa de cancer in 1995(daca nu ma insel)
Mia Martini - Gli Uomini Non Cambiano, o super prestatie incununata de scucces la SanRemo 1992 : http://www.youtube.com/watch?v=g1nrmqM0XWY" onclick="window.open(this.href);return false;
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA

Post by acustik »

Azi, un superb album, inregistrare live umpluged, de jazz fusion:

PATRICIA BARBER - Companion

savurez fiecare acord cand ascult albumul asta, iar vocea si stilul Patriciei sunt i n c o n f u n d a b i l e . Recomand! 8)
Sa aveti o zi plina de lumina si... vibratii muzicale :mrgreen:
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA

Post by SOLO »

YESSSSSSSS ! Cantareata mea preferata, am fost si la concertul ei la Milano. Fantastica tipa !

Am toate albumele ei si apropo de Companion, am si XRCD-ul care e superb inregistrat, de colectie.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA

Post by acustik »

SUUUUPEEERRRR SOLO! Ma bucur sincer pentru tine.eu din pacate nu am avut fericita ocazie (inca).Cat despre album eu nu am XRCD-ul, am doar CD-ul produs de Premonition Record(cred ca sunt din Chicago) insa chiar si asa e excelent inregistrat; de asta spuneam si eu ca savurez fiecare acord de pe album. 8)
Albumul "Smash" cum ti se pare? personal mi se pare unul dintre cele mai bune produse, din ce am ascultat pana acum de la Patricia, foarte elaborat(?) as putea spune.Sa nu-mi spui ca ai si aici XRCD-ul ca devin de-a dreptul invidios :wink:
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA

Post by SOLO »

Este foarte bun si intr-adevar elaborat. Sa nu uitam Cafe Blu' ( poate preferatul meu ) , nici Verse nu e rau :-)
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA

Post by acustik »

O, da, si nici "Nightclub" nu suna rau deloc. :D
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

Post Reply