Combinatia High-End Yamaha A-S2000 + CD-S2000

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
AWDRobert
Posts: 71
Joined: 06 Dec 2008, 14:34

Re: Combinatia High-End Yamaha A-S2000 + CD-S2000

Post by AWDRobert »

Cosmin AKA Cosminbro? Daca da - nu am sa mai repet ce am scris in alta parte - doar postez si aici schema bloc referitor la diferentele AS 2000 v 1000.
Un lucru pe care l-am citit intr-un review (il pot trimite pe email -e pdf) depre raportul S/N este mai bun la 2000 - 90 v 96 dB. Diferenta este greu de auzit - trebuie sa fie pauze in timpul unor auditii la volum f mare - si fara surse de zgomot in camera de auditie gen AC, calculator, vecini, masini pe strada. Cu toate acestea inginerii stiu ca acesti 6dB sunt f greu de "obtinut".
http://i155.photobucket.com/albums/s308 ... 0v1000.jpg
Robert
"doar trancotar"

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Combinatia High-End Yamaha A-S2000 + CD-S2000

Post by cosmin »

Cosmin = cosminbro. Apropos, AWDRobert, trebuie sa vin neaparat la tine sa ascult A-S1000 - cam peste o luna e ok ?
Ca altfel sunt inclinat, subiectiv impins fiind de Marantz, sa iau de la ei configuratia PM-15S1 + SA-15S1 :wink:
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: Combinatia High-End Yamaha A-S2000 + CD-S2000

Post by c6t9 »

vezi ca era o oferta SH pt marantz, ambele cu garantie si la pret bun, daca esti decis.

plus unico ce a spus momolo e o alternativa de luat in seama. stiu ca pe focal mai merge si audio analogue, dar daca nu stiu ei unde se gasesc, eu nici atat.
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Combinatia High-End Yamaha A-S2000 + CD-S2000

Post by cosmin »

c6t9 wrote:vezi ca era o oferta SH pt marantz, ambele cu garantie si la pret bun, daca esti decis.

plus unico ce a spus momolo e o alternativa de luat in seama. stiu ca pe focal mai merge si audio analogue, dar daca nu stiu ei unde se gasesc, eu nici atat.
Stiu, si avstore are o oferta SH pt. marantz. Insa, in privinta SH, am o singura precizare: nu cumpar produse SH, orice ar fi. Nu am incredere. Punct :lol:
Exceptie: poate doar daca as cumpara de la mine SH as avea incredere (si nici asa pt. ca sunt rulate si eu vreau sa fie noi - sigilate - lasa ca le fac eu rodajul, daca se grabea careva sa precizeze) :D
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

AWDRobert
Posts: 71
Joined: 06 Dec 2008, 14:34

Re: Combinatia High-End Yamaha A-S2000 + CD-S2000

Post by AWDRobert »

cosmin wrote:Cosmin = cosminbro. Apropos, AWDRobert, trebuie sa vin neaparat la tine sa ascult A-S1000 - cam peste o luna e ok ?
Ca altfel sunt inclinat, subiectiv impins fiind de Marantz, sa iau de la ei configuratia PM-15S1 + SA-15S1 :wink:
Uite chiar acuma ma ocupam de rezervari - daca toltul iese conform planului voi fi acasa in prima sapt din Martie
Robert
"doar trancotar"

User avatar
MariusO
Posts: 133
Joined: 11 Oct 2008, 08:09
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Combinatia High-End Yamaha A-S2000 + CD-S2000

Post by MariusO »

Offtopic :D

momolo a scris:
Plus ca vechiul proiectant a plecat de mult de la Audio Analogue si ca la noi in RO habar nu am unde se pot asculta si vedea ?!
In Romania se pot asculta la sediul Extreme Digital Sound, cei care aduc si Focal, Clearudio si incintele Kharma...tin minte ca am ascultat un integrat Audio Analogue Primo (cel mai mic integrat al lor daca nu ma insel) pe niste Focal 726V, cu sursa tot Audio Analogue Primo, combinatia fiind destul de reusita as spune, in gama aceea de pret.

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Combinatia High-End Yamaha A-S2000 + CD-S2000

Post by cosmin »

Care sunt datele de contact ale Extreme Digital Sound ? Au site ? (pe Google nu prea sunt rezultate...)
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
MariusO
Posts: 133
Joined: 11 Oct 2008, 08:09
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Combinatia High-End Yamaha A-S2000 + CD-S2000

Post by MariusO »

Site nu au, trebuie sa suni sa faci o programare pt. o auditie la sediul lor. Ai pe PM datele de contact.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Combinatia High-End Yamaha A-S2000 + CD-S2000

Post by momolo »

E vorba de dl. Tonceanu ?!

Din cate stiam nu se mai ocupa de mult cu Audio Analogue.

Ultimele modele le-am vazut anul trecut la TAV. Impresionante, mai ales amplifurile mari! Erau cu capacul scos sa se vada matzele si lucratura. Superbe, cred ca am si poze.
Insa ceea ce mergea pe acolo nu mi-a placut si nu am bagat de seama.

Gurile rele spun ca dupa plecarea proiectantului sef, sunetul la AA s-a schimbat (in rau). Au marit rezolutia in detrimentul muzicalitatii (cam zbierate). De exemplu exista preul Bellini model nou cu "baterie virtuala" dintr-o gramada imensa de condensatoare, lucratura impresionanta. Costa cam mult, ceva peste 2000 euro insa gurile rele spun ca ala vechiul suna mai bine (si era mai simplu si mai clasic lucrat, dar destept!). Cert este ca unii il vand cum l-au cumparat si ii scade cam mult valoarea la second.
Am observat ca in Italia nu sunt foarte bagati in seama. Dintre producatorii italieni, cei mai populari si bagati in seama imi par sa fie NORMA, LEKTOR, UNISON si NorthStar. Rar se discuta despre Audio Analogue.

Si totusi AA nu-mi par din cale afara de interesanti din cauza preturilor. Sunt cam scumpi. Mai ales pe foamea asta!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Combinatia High-End Yamaha A-S2000 + CD-S2000

Post by cosmin »

Ma mananca degetele sa iau totusi Yamaha, dar si un amplif. cu tuburi. Atat am citit, atat se discuta si atat de pline sunt listele cu amplificatoare de top de lampase, incat am ajuns sa cred ca lampile sunt Nirvana audiofila. :lol:
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: Combinatia High-End Yamaha A-S2000 + CD-S2000

Post by c6t9 »

ti se pare. de altfel cred ca si yamaha si lampadarele le iei numai din motive nepotrivite.
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Combinatia High-End Yamaha A-S2000 + CD-S2000

Post by cosmin »

c6t9 wrote:ti se pare. de altfel cred ca si yamaha si lampadarele le iei numai din motive nepotrivite.
Poti sa detaliezi ? :o
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Combinatia High-End Yamaha A-S2000 + CD-S2000

Post by cosmin »

In fond, daca stau bine sa ma gandesc, receiverul meu SR8002 de la Marantz suna exceptional pe stereo in modul Pure Direct. :P
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: Combinatia High-End Yamaha A-S2000 + CD-S2000

Post by c6t9 »

stii ce as face eu, mai ales in cazul de fata? as incerca sa iau inca 2 amplificatoare stereo (unul pe lampi) acasa cateva zile, in functie de cat timp ti le poate lasa dealerul, macar de vineri pana luni.

de ce zic numai pt motivele care trebuie nu? pt ca nu ai semnale ca yamaha suna bine macar. ca suna bine cu boxele tale. ca suna bine pt tine. similar si cu lampile.
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Combinatia High-End Yamaha A-S2000 + CD-S2000

Post by cosmin »

c6t9 wrote:pt ca nu ai semnale ca yamaha suna bine macar. ca suna bine cu boxele tale. ca suna bine pt tine. similar si cu lampile.
Ai perfecta dreptate. Pentru Yarland am vorbit deja. Problema e cu Yamaha. Se pare ca nu prea se gasesc pe stoc...
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

Post Reply