Matching de la concurenta ?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Matching de la concurenta ?

Post by momolo »

mselescu mai sus am insirat cazurile unor sisteme COMPLETE de la acelasi brand. Despre asta scriam aici de zor.
Boxele erau Naim Ariva dupa cum a specificat kaav, eu tinand minte ca se numeau cu litera A.
Pe vremea aia erau si niste boxe ALR Jordan ceva mai maricele cu multe difuzoare si foarte scumpe care bubuiau frumos. Insa acele Ariva sunau coerent si placut neavand gaura BR, chestie rara in ziua de azi.

Eu cred ca multe piese de la comercianti diferiti s-ar potrivi intre ele insa problema cea mai grea este lipsa de experienta a celor care cumpara insa si chestii logistice care devin mereu cele mai importante bariere, adica lipsa de timp liber, drumurile, plimbatul cu aparatele in brate, locul de proba, alte chestii care iti lipsesc pentru o proba buna (gen cabluri), etc,etc.

Mai simplu e de cumparat un sistem audio gata format si care iti dovedeste un sunet placut, bun, frumos, chestie pe care sa platesti pretul. Asa e simplu, spui: "Show me the music and show you my money!". Multi se cred destepti si se plimba cu aparatele in brate combinand numai gramezi trancotare si tot soiul de nefacute dupa care se dau satui si blazati de atatea nereusite!
De zeci de ori am crezut ca multe scule nu merg cu altele la prima incercare si apoi s-a dovedit ca totusi merg dar cablate si potrivite in fel anume. Treaba cu matchingul e grea si nu e pentru oricine. Insa multi se cred destepti dupa ce isi fac capul banitza pe net.....Unii organizeaza chiar si votare! :roll: Sau cred ca daca trancotele X sunt pomenite des prin mii de "magii negre" pe internet chiar sunt si bune!

Trebuie sa intelegeti ca e o lupta. Nimic nu este imposibil insa nimic de calitate nu pica pleasca din cer fara nici un efort.

In general la matching exista niste reguli de bun simt. Aia batranii le stiu.
Restul e comert si marketing.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Matching de la concurenta ?

Post by kaav »

Secretul unui mariaj fericit in domeniul audio consta si in a avea parte de bunavointa unor forumisti cu experienta bogata care daca te agreaza, pot sa-ti inlesneasca accesul la multe lucruri nestiute.Plus auditii si impresii pe viu intr-un cadru neoficial.In ochii mei asa ceva ar fi foarte valoros.

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: Matching de la concurenta ?

Post by c6t9 »

auditiile in conditii proaste sunt mai daunatoare decat orice scrie pe net.
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Matching de la concurenta ?

Post by kaav »

c6t9,ma refeream la forumisti care au un nivel cu adevarat serios.Care pot intelege foarte clar nivelul mai scazut din acest punct de vedere la care eventual esti (de exemplu,eu - lipsa experienta audio),care te pot ajuta cu sfaturi pertinente daca remarca ca iti pasa de problema...

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: Matching de la concurenta ?

Post by c6t9 »

asa se naste o noua dilema: cum inveti pe cineva muzica si sunete?
sunt chestii simple: de exemplu pt multi e greu de inteles ca stereo o insemna 2 boxe, dar de fapt inseamna "un sunet", omogen. pt multi stereo inseamna posibilitatea de a avea sunete diferite in L/R.

asta nu e asa greu de aratat, dar ce te faci la chestii chiar subtile, pe care chiar tu le-ai "descoperit" in timp. nu e oare mai bine sa treaca si el prin acelesi etape? cum spunea momolo, cand se uita in urma, abia atunci realizeaza diferentele si superioritatea unor sisteme. daca din prima faci un mare salt, s-ar putea sa te apuce "panica".
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Matching de la concurenta ?

Post by kaav »

Tot ce este bun - vine in timp,ca sedimentele care se depun indiferent de flux si reflux.Orice salt din trei in trei trepte (de exemplu) se plateste.Sau nu,depinde de om :twisted:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Matching de la concurenta ?

Post by momolo »

c6t9
auditiile in conditii proaste sunt mai daunatoare decat orice scrie pe net.
Mare adevar ai grait!!!

Eu cred ca subiectul discutiei de mai sus nu e conform cu realitatea. Din ce am observat dealungul timpului, calitatea cea adevarata place la toata lumea cu doar foarte rare si neinsemnate exceptii (persoane care nu au rabdare sa asculte sau care sunt cam dusi cu capul si urechile).

Asa ca expunerea la calitatea audio educa singura, fara ajutorul nici unui alt "sfatuitor". Insa aceasta e rara si greu de gasit.
Nu poate fi povestita, nu poate fi relatata decat eventual cuiva care ca si tine a avut aceeasi experienta.

Am vazut indivizi cu bani multi care intai si-au luat scule scumpe din moft. La acel moment erau pe ultimul palier trancotar de intelegere. Insa ulterior au evoluat foarte mult prin simplul fapt ca au avut calitatea audio la ei acasa. In scurt timp, din punct de vedere audiofil nu mai erau ca la inceput, se schimbasera si aveau experienta sa judece treburi mai complicate fiind cu mult deasupra situatiei lor de la inceput. Intre timp nu le spusese nimeni nimic, nu au avut "profesori'" si nici "guru", au avut doar un sistem audio high-end de buna calitate aranjat sa "cante" bine de catre altii (cei care vand). Astfel ca au ajuns sa stie singuri ce le place si ce sa aleaga iar asta nu la multa vreme dupa ce intrasera la un dealer audio cu fraza "-Coane, da-mi ce ai mai bun de aici!".

Insa exista si exceptiile. Pentru treburile astea trebuie si un pic de ureche din nastere sau din educatie. Unii nu o au. In general astia sunt aia care umbla cu citirea frecventelor, bitilor, factorului dumping, vizionarea trafurilor, etc, toate astea ca sa afle ei daca ar trebui sa le placa sau nu scula audio respectiva?!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: Matching de la concurenta ?

Post by c6t9 »

momolo wrote: Asa ca expunerea la calitatea audio educa singura, fara ajutorul nici unui alt "sfatuitor". Insa aceasta e rara si greu de gasit.
Nu poate fi povestita, nu poate fi relatata decat eventual cuiva care ca si tine a avut aceeasi experienta.
mare cuvant asta. desi asta ar presupune ca deja asculta muzica care poate fi pusa in valoare numai de sisteme bune. in atare conditii diferentele de observa la orice nivel ar fi respectivul. oricum impactul maxim e cel precizat cu stereo, 2 boxe devin un sunet. dupa nu mai poti invata asa usor pe cineva, depinde de el, asa cum spui si tu.

plus, practic in lantul audiofil cam totul se leaga, cand ai pierdut o veriga, adio. unii spun ca boxele sunt totul, altii sursa, altii experienta muzicala, altii muzica in sine. cred ca de fapt toate fac un intreg si nu poti muta ca la un EQ una mai jos sau mai sus in asa masura incat sa devina irelevanta. cred ca si asta e o cauza pt concluzii eronate si foarte posibil ca judecata emisa pt o componenta sa fie atat de puternic influentata de "sistem" in intreg (aici includ chiar si camera), incat sa devina una gresita profund. asta am aflat-o in timp.
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Matching de la concurenta ?

Post by momolo »

Sti ca sunt amplificari rezolute care se aud mai bine, mai muzical, mai real cu surse mai putin rezolute ?!
Si invers!

Toate conteaza, evident. Numai in lumea trancotara conteaza cel mai mult boxele, playerul ampliful sau cine mai stie ce ?! Loc unde se povesteste ceva de genul "Am ascultat boxele X si nu mi-au placut!". Evident, fara sa se precizeze si pe ce naiba le-a ascultat ?!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: Matching de la concurenta ?

Post by yinyangbt »

c6t9 wrote:eu am inteles topicul ca fiind asa
X vinde b&w
Y vinde jeff rowland

X cu Y nu se pupa, dar b&w cu rowland da. ei bine, cum ati reusit sa treceti peste divergentele dintre X si Y si sa va alegi cu sculele dorite. exemple si sfaturi.
Discutia e teoretic foarte interesanta , dar c6t9 a punctat foarte bine.Ma interesau experiente practice, dupa urechile voastre.Evident, ca la cumparat folosesc urechile mele, dar informatii orientative, interpretate cu gradul suficient de relativitate ar fi de folos.

Post Reply