Amplificator Philips 302 noul meu priect

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Amplificator Philips 302 noul meu priect

Post by comanr »

promit sa trec daca o sa mai ai aparatul, ar trebui facut un topic despre amplificatoare, clasele lor, imbunatatiri, pentru ca se stie ca niste imbunatatiri se pot aduce oricarui lucru, promit sa aduc cateva lucruri noi si vechi din putinul de care m am lovit.

daca suma investita depaseste bugetul unei arhitecturi mai bune atunci ramane doar la aprecierea posesorului daca merita sau nu investitia, e normal, daca ai stabilizat sursa mai bine si ai restabilit capacitatile amplificatorului e musai sa sune cum trebuie, timpul nu iarta nimic iar philips scotea niste scule bunicele, de duzina dar bunicele, exista si gama de middle-top la ei, foarte bine cotata intre audiofili, amatori de vintage si chiar au si lucruri mai noi(anii 90 la inceput) sanatoase, am vazut zilele trecute asa ceva cu intrare coaxiala s/pdif, lucru.

http://www.hifishock.org/gallery/electr ... lifier-1b/" onclick="window.open(this.href);return false;

intotdeuana e bine sa te uiti la transformator, daca e o sursa liniara, un transformator toroidal ecranat, sau dual mono(doua transformatoare) sau cum are acest philips un transformator cu tole sudate, de o calitate deosebita e fix ceea ce trebuie pentru calitate si sunet curat, e inceputul oricarui lucru bun, sursa de alimentare.

nu odgoane si cabluri de sudura, nu, sursa.
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Amplificator Philips 302 noul meu priect

Post by comanr »

o sa zici acuma ca e musai sa iei un tanc din ala de 30 kg ca sa ai si tu amplificator, nu este cazul mai ales daca este mai vechi , desi sant scule bune bune o sa ti dau si cateva exemple, au probleme cu tensiunile de off set care se deregleaza, sant greu de adus in parametri ca sa fie lucruri si trebuie timp, pricepere si migala.

cele mai noi, au pierdut putin din acel design fantastic al surselor de alimentare as face referire la vechile marantz, sansui (timeless design) , denon si altele, dar au castigat pe parte de eficienta, au montaje servo pentru offset, ai vazut la mine tensiuni de 0.02mV pe offset, practic perioada tranzistorizata inainte de anii 90 ar fi ceea ce ma intereseaza foarte mult pentru un amplificator solid state.

mai tarziu au dat cu mucii in fasole cu surse slabe, componenete mai ieftine, condensatoare chinezofile iar cele vechi , tzapene, cu surse de vis sant niste resouri care ti pot face scrum boxele instantaneu mai ales cele cu puteri sanatoase >100-150WRMS pe canal.

in discutie sant sculele de magazin de la producatorii mari, nu vorbesc de nise, nisele au stat mereu bine la sunet dar mai ales la pret :wink:

nu ti garanteaza nimeni ca o caramida veche de 40 kg o sa sune fantastic, unele nu suna, cum zicea si momolo odata, eu nu am crezut initial insa asa este.

teoretic ar trebui ca puterea RMS a amplificatorului sa fie mai mica decat puterea RMS a boxelor insa , eu am observat un lucru pe care vreau sa il impartasesc aici, cunoscatorii audiofili merg pe niste boxe sa zicem de 100w RMS cu puteri mari de genul 200w RMS si il folosesc ca atare cu atentie, de ce fac asta, e un truc si anume pentru distorsiunile extrem de mici la jumatatea scalei , practic amplificatorul este mai fidel decat unul de 100w RMS folosit in zona superioara, insa trebuie atentie mare si mult bun simt, niste indicatoare de putere ajuta.
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Amplificator Philips 302 noul meu priect

Post by oake »

comanr totul a început acu un an şi jumătate când a murit mama, Dumnezeu să o odihnească, şi mi-am mutat sculele din camera mea mică în sufragerie. Camerea mea era dreptunghiulară cu mobilier din lemn pe margini şi ascultam boxele mele DIY cu difuri Fostex 206 în cutii VTP făcute de maestrul VTP. Sunetul era ok ajutat de forma camerei. Când m-am mutat în sufragerie...cameră perfect pătrată am rămas fără bas. Şi a început nebunia. Prietenii mei audiofili au încercat să îmi spună că am încă o altă problemă. Până la urmă am înţeles şi am acţionat. Dacă mă întrebi nici nu visam acu un an şi jumătate unde voi ajunge cu sunetul. Acu deja m-am potolit şi vreau să ascult cât încape. Crede-mă că am şi ce. Deci vei găsi şi în viitor sculele în discuţie la mine. În neştiinţa mea am făcut tot ceea ce am putut face doar intuitiv şi bazat pe logică (nu mai menţionez sfaturile şi urechile pertinente ale prietenilor mei audiofili). Rezultatele mi-au depăşit aşteptările. În continuare continui să vreau să ascult...mai mult decât să îmbunătăţesc ceva. Nu se ştie niciodată dacă nu vă mai muşca morbul îmbunătăţirilor şi în viitor. Dar mă supun unei autoterapii de renunţare care sper să dea rezultate.

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Amplificator Philips 302 noul meu priect

Post by comanr »

hai sa vezi cateva exercitii de design adevarat, lucruri:

Image


Image


Image
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Amplificator Philips 302 noul meu priect

Post by comanr »

acuma trage si tu concluziile, lucrurile astea de mai sus suna bine, au forta, conduc usor, e adevarat e migala pana le pui pe picioare, is batrane, toate au probleme mai mari sau mai mici insa alea suna bine, cand o sa scoti trancota ta si o sa pui asa ceva in loc(in parametri) o sa vezi diferenta, separatie, distorsiuni, o sa simti, pe bune nu se aud mai prost decat philipsul tau.

acum asta nu inseamna ca ce ai tu e de aruncat, nu , poti sa asculti cat vrei pe el, nu o sa te faci de ras insa exista si lucruri mai bune, mult mai bune decat acel philips tunat, cu parere de rau ti o zic si sper sa intelegi ca nu am nimic cu trancota ta sau cu tine, chiar imi esti drag da asa stau lucrurile, viata de kkt, stiu.

ce vezi mai sus nu e putere foarte mare, 70w poate unele au mai mult insa acel sansui de jos are 70w pe canal.
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Amplificator Philips 302 noul meu priect

Post by comanr »

amatorii de trancote au o problema, mereu trebuie sa adune trancote, chiar daca nu vreau ma trezesc pe ebay uneori si casc gura ca vaca, stiu ca puristii o sa dea cu mine de pamant si sper sa o faca dar as dori din tot sufletul asa ceva(amplituner din razboiul amplitunerelor):


Image
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Amplificator Philips 302 noul meu priect

Post by oake »

comanr spune:'' teoretic ar trebui ca puterea RMS a amplificatorului sa fie mai mica decat puterea RMS a boxelor insa , eu am observat un lucru pe care vreau sa il impartasesc aici, cunoscatorii audiofili merg pe niste boxe sa zicem de 100w RMS cu puteri mari de genul 200w RMS si il folosesc ca atare cu atentie, de ce fac asta, e un truc si anume pentru distorsiunile extrem de mici la jumatatea scalei , practic amplificatorul este mai fidel decat unul de 100w RMS folosit in zona superioara, insa trebuie atentie mare si mult bun simt, niste indicatoare de putere ajuta.''

Am observat şi eu că un amp mai puţin puterenic decât boxele nu sună neapărat mai bine şi dacă intră în cliping arde twitterele. Totdeauna am mers cu ampul ceva mai puternic (intuitiv) dar cu binemeritata grijă. Experienţa mea în sensul ăsta este redusă. Intuitiv prefer amp mai puternic decât boxele...ei bine la mine nu prea e cazul.
Însă, mai ales datorită sfaturilor lui momolo (şi mai ales pontului lui) m-am cantonat în sunetul, sculele anilor '70. Nu numai că a fost o punte spirituală între sunetul pe care îl aveam în casă la începutul anilor '80 cu ce am acuma (evident la alt nivel calitativ) dar a fost declicul necesar în spaţiul plăcerii auditive.
Nu spun că sunetul japonache nu poate fi mare, dar spun răspicat că nu îmi crează aceeaşi emoţie auditivă ca bătrânul sunet european al anilor '70.
Despre ce vorbim: muzică şi sunet. Muzica e: ''care este'' depinde ce ascultă fiecare, dar sunetul, prin naturaleţea şi prin firescul lui poate induce, poate mai repede şi mai profund, trăirea muzicală. Despre asta e vorba.

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Amplificator Philips 302 noul meu priect

Post by comanr »

de exemplu mie imi place sa ascult la radio, sa aud vocea de studio calumea, plina, nu neaparat sa ascult muzica, sau mai bine zis emisiuni , unele cu profil muzical sau nu.
nu ma uit la tv, ascult la radio, ma simt mult mai bine, brusc am realizat insa ca imi trebuie un tuner in adevaratul sens al cuvantului, ori o lampa ori ceva ecranat 100% cum e acel pioneer de mai sus, cred ca as asculta la el cu carcasa data jos :D
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Amplificator Philips 302 noul meu priect

Post by oake »

comanr mulţumesc pentru poze le am şi eu pe undeva...totul arată superb şi sunt convins că a fost multă muncă pentru design şi proiectare. Eu de exemplu am în casă un Technics SUV8 cu două trafuri, aşa cum îţi place ţie, capsulate, cu filtraj mare, cu o proiectare de excepţie şi cu un sunet lafel. Puternic viguros, vânos, cu un preamp de doză magnetică de excepţie (în ambele variante) cu o forţă uriaşă şi totuşi nu îl pot compara cu răgălia mea Philips...nici pe departe. Philipsul îmi dă căldură, îmi dă autentic, îmi dă o forţă uriaşă a expresiei sonore deşi are doar 20W.
Mi-e teamă că începem să vorbim de forma fără fond.
Cred că după anii '70 omuleţii au încetat să mai aplece urechea asupra sunetului, în schimb au încercat să bucure ochiul şi atavismul din noi.
Un sunet nu este mare dacă ne şochează, dar dacă intră cât mai uşor în noi. Aici e antiteza.

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Amplificator Philips 302 noul meu priect

Post by comanr »

am observat si eu asemenea lucruri curioase la prima vedere, dar concluzia mea dupa mult timp de ascultat, montat, diverse modificari si alte asemenea e ca cel mai mult intr un lant audio conteaza sursa si difuzorul , restul sant niste pioni care trebuie sa isi faca treaba, adica sa amplifice un semnal corect, fara interventie asupra frecventei sau a fazei dar stim cu totii ca realitatea e alta si in final e chestie de gust la sunet, asa cum niste colegi adorau o anume lampa pe alt thread si nu erau prea multumiti de o alta asa si la solid state, poate sa iti placa sau poate sa nu, in functie de ureche, gust.

amplificatoarele mici si calde ajung sa fie apreciate de cei care stiu sunet insa cum ai zis si tu, au si sculele mai marisoare pe aproape.

ia pune tu manuta si masoara offset ul si toate tensiunile pe acel technics, e posibil sa nu fie in parametri si tu sa nu stii cum tre sa sune, mai stii?
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Amplificator Philips 302 noul meu priect

Post by momolo »

comanr wrote:acuma trage si tu concluziile, lucrurile astea de mai sus suna bine, au forta, conduc usor, e adevarat e migala pana le pui pe picioare, is batrane, toate au probleme mai mari sau mai mici insa alea suna bine, cand o sa scoti trancota ta si o sa pui asa ceva in loc(in parametri) o sa vezi diferenta, separatie, distorsiuni, o sa simti, pe bune nu se aud mai prost decat philipsul tau.
comanr, imi pare rau dar te inseli amarnic. In pozele tale se vede un Pioneer pe care-l cunosc bine si l-am avut (chiar am avut 3 modele din aceasta serie inclusiv cel pozat) si apoi e un Sansui despre care nu ma pronunt, nu l-am avut dar am ascultat Sansui asemanator. Ei bine, Pioneer-ele alea suna ca porcu la taiere, adica nu prost ci deadreptul horror ! Micutul amplif Philips de la oake este la ani lumina ca sunet deasupra acelui Pioneer maret cu radiatoare fagure si constructie fabuloasa. Stiu ce spun ca doar le-am avut si le cunosc inclusiv matele.
Imi pare rau sa o spun insa desi in mod evident esti mai pe meserie decat mine sau oake (care a si recunoscut ca habar nu are), din punct de vedere al experientei sunetului, defapt experienta care conteaza, mi se pare mie ca mai ai de parcurs drum serios. Am ascultat si cativa frati mai mici ai acelui Sansui si deasemenea, suna de porc. Defapt nu mi-a placut nici un Sansui din cele adevarate si laudate, mi s-au parut nemuzicale, sunet "tehnicist", robotic, intr-un final asa cum spunem unii, japonache. Apropos, acel Pioneer fabulos construit este (cu mult!) sub un Technics pe care il are oake la colectie iar bietul Technics si-o fura urat de la cateva ragalii din astea cu scheme oligofrenice.

Din pacate te informez ca electronistii (cel putin din ce am cunoscut eu) sunt cei mai mari trancotari cu urechi de salcam din cati am intalnit, unii sunt pur si simplu complet pe dinafara cu sunetul dar foarte in tema cu meseria.

De multe ori ne-am intrebat cativa pe aici, de ce multe scule japoneze realizate absolut minunat din punct de vedere ingineresc si cu materiale minunate, pur si simplu nu suna muzica ?! Unicul raspuns logic pe care-l gasesc este ca cei care le-au realizat nu le-au ascultat, s-au multumit probabil cu ingineria si masuratorile. Intr-o vreme credeam ca japonezii sunt handicapati la ureche sau le place cu totul altfel decat noua insa nu cred ca-i adevarat. Dovada ?! Exista scule japoneze absolut minunate ca sunet ! Si atunci unica explicatie logica - unii le-au proiectat, realizat si masurat fara sa le asculte ! Asta e genul de abordare a inginerului electronist. Dar asta nu inseamna ca tin partea "poetilor", adevarul e mereu pe undeva pe la mijloc.

Si inca ceva, amplifurile solid state de puteri mari suna in general mai prost decat cele de puteri mici. Cele care pentru a obtine putere folosesc mai multe perechi de finali suna mai prost decat cele minimale cu doar o pereche de finali. Si culmea, mie imi plac mai mult alea vechi si "oligofrenice" cu pereche de finali NPN si nu complementari, de preferinta capsula "de tabla" (TO3). Si nu prea sunt entuziast pentru transformatoarele toroidale, parca as prefera clasicul E+I.
Si sunt de acord ca o sursa buna este deja un mare pas inainte. Dar nu e totul.
In ce priveste puterea amplifului solid state mai mare decat a boxei, e ceva relativ, mai mult de zis pe forumuri. In realitate nu exista nici o regula, pur si simplu unele se potrivesc si altele nu, de multe ori nu exista nici o explicatie logica.
comanr wrote:dar concluzia mea dupa mult timp de ascultat, montat, diverse modificari si alte asemenea e ca cel mai mult intr un lant audio conteaza sursa si difuzorul , restul sant niste pioni care trebuie sa isi faca treaba, adica sa amplifice un semnal corect, fara interventie asupra frecventei sau a fazei
in opinia mea cele mai importante sunt difuzoarele si amplificarea, nu sursa care este supra-estimata in legendele haudiofile. Amplificarea e la fel de importanta ca boxa audio si de multe ori am avut senzatia ca e chiar cea mai importanta in toata povestea. Sunetul se schimba dramatic de la un amplificator la altul insa nicidecum la fel de mult intre diverse surse. De exemplu, intre cdplayere nu este asa o mare diferenta daca e sa discutam despre un sunet echilibrat in care avem si rezolutie dar si muzicalitate si naturalete (adica nu numai rezolutie. Unii gresesc crezand ca rezolutia e unicul tel si de aceea vad diferente mari intre playerele CD sau DAC-uri insa nu e asa). Evident, o mare problema este adaptarea de impedante de unde si importanta sarmelor, supra-estimata daca avem buffere prost construite. Iar in lumea haudiofila, scule de casa, unele sunt prost construite in mod expres; in lumea profy treaba e mai onesta. Insa cine sa stie ?! Sunt doua lumi paralele.
comanr wrote:ia pune tu manuta si masoara offset ul si toate tensiunile pe acel technics, e posibil sa nu fie in parametri si tu sa nu stii cum tre sa sune, mai stii?
ii tot dai cu offsetul asta dar pun pariu ca daca te pun la un test orb sa faci diferenta la ureche intre doua amplificaoare identice, unul cu offset 0 mV si altul cu offset de un horror 120 mV, nu vei putea face nici o diferenta la ureche. Nu uita, sculele trebuiesc si ascultate, nu numai masurate !
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Amplificator Philips 302 noul meu priect

Post by comanr »

eu va dau dreptate, dar mai conteaza si unde le asculti, in fine, e bine ca tot ce poate fi masurat sa fie ca la carte si daca e asa, o scula de acel gen cu tipologie dublu mono chiar daca nu te da pe spate, e oricum la un nivel bun ca sunet, ti am zis exista acele trancote care suna bine pe anumite boxe dar de obicei acea nirvana e greu de atins, probabilitatea ca o trancota sa sune de porc e mai mare decat cea a unei scule elaborate sa sune prost, asta e realitatea.

ai dreptate cu perechile de tranzistoare insa ce te faci cand japonezu sau americanul, om serios, le a sortat din cateva sute din acelasi lot, cam iese amplificator, pana la prima, adevarat.

avand in vedere ca mai mereu stiti ce vorbiti eu va dau crezare cu scula lui oake, chiar ma bucur ca e ceea ce trebuie acolo, si mie mi au lasat impresia de resou amplificatoarele mastodont dar sa nu le subestimam, daca le dam ce trebuie fac si ele treaba, de cele mai multe ori mai buna decat o scula de duzina.
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Amplificator Philips 302 noul meu priect

Post by oake »

momolo spune:'' Pioneer fabulos construit este (cu mult!) sub un Technics pe care il are oake la colectie iar bietul Technics si-o fura urat de la cateva ragalii din astea cu scheme oligofrenice.''
momolo are dreptate: în toate testele noastre pe toate boxele mele a fost un singur amp din colecţia mea care a prestat aproape de bine, un amp technics cu un sunet atipic (nu-i dau numele...dacă momolo vrea să îi dea el numele căci el mi l-a recomandat) dar nu s-a ridicat nici pe departe la nivelul răgăliilor, doar a fost acceptabil ca sunet. Pot să spun că nu a fost Technics SUV8. Nici nu avea cum...el nu are un sunet atipic.

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Amplificator Philips 302 noul meu priect

Post by comanr »

am inteles, ia in calcul ca e posibil si acel amplificator al tau despre care vorbim sa sune aiurea pe alte incinte, bucura te ca se plac intre ele boxele si amplificatorul, nu imi inchipui ca inainte de modificari acest philips se auzea cel mai prost dintre toate si acum se aude cel mai bine, pentru ca daca e asa e placebo, totul e placebo.
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Amplificator Philips 302 noul meu priect

Post by oake »

comanr spune:''eu va dau dreptate, dar mai conteaza si unde le asculti, in fine, e bine ca tot ce poate fi masurat sa fie ca la carte si daca e asa, o scula de acel gen cu tipologie dublu mono chiar daca nu te da pe spate, e oricum la un nivel bun ca sunet, ti am zis exista acele trancote care suna bine pe anumite boxe dar de obicei acea nirvana e greu de atins, probabilitatea ca o trancota sa sune de porc e mai mare decat cea a unei scule elaborate sa sune prost, asta e realitatea.''

Nu vorbim de trancote alese la întâmplare...sunt câteva. Avantajul trancotei care este prin definiţie simplă ca proiectare şi de cele mai multe ori ca piese...este că e simplă.
Din ce am văzut până acu simplu sună mai bine relaţionat şi la piese. Mă feresc de multe butoane.
Dacă cineva îşi închipuie că poate lua o plasticărae din anii '85 şi schimbându-i condensatorii o face sculă se înşeală.
Doar am vrut să împărtăşesc experienţa mea forumiştilor mai puţin dotaţi ca şi bani.
Sincer să fiu nu vreau să găsesc ''nirvana'' audiofilă, vreau doar să găsesc sunetul meu ''decent''.

Post Reply