AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA - RECOMANDARI ALBUME ORICE FORMAT

CD, vinil, concerte
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA

Post by momolo »

Scuze ca ma bag dar si eu sunt fanul ei ! Daca ma gandesc repede acum, nu pot spune ce album prefer, imi plac toate...
La ea exista atat muzica cat si versuri si nu stiu care sunt mai misto, muzica sau versurile ?! Caz nu unic insa rar in lumea muzicala de profil. Cred ca e o tipa foarte inteligenta, mie asa-mi pare.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA

Post by SOLO »

Pe scena te cam sperie, tinzi sa crezi ca e dusa :)) . Evident, talentul se manifesta in multe moduri .
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA

Post by momolo »

SOLO wrote:Pe scena te cam sperie, tinzi sa crezi ca e dusa
mi-a venit in cap un caz in muzica clasica, dirijorul Misha Katz. Multi (cu educatie precara) ar rade de el daca l-ar vedea, pare dus cu pluta atunci cand dirijeaza insa si acum ma cutremur cand imi aduc aminte de muzica pe care a dirijat-o !!! Omul este fabulos, un mega talent.
...Spunea cineva ca nu exista oameni cu talente deosebite care sa nu para macar putin nebuni.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA

Post by acustik »

momolo wrote:
SOLO wrote:Pe scena te cam sperie, tinzi sa crezi ca e dusa
mi-a venit in cap un caz in muzica clasica, dirijorul Misha Katz. Multi (cu educatie precara) ar rade de el daca l-ar vedea, pare dus cu pluta atunci cand dirijeaza insa si acum ma cutremur cand imi aduc aminte de muzica pe care a dirijat-o !!! Omul este fabulos, un mega talent.
...Spunea cineva ca nu exista oameni cu talente deosebite care sa nu para macar putin nebuni.
Oamenii aceia au un incredibil curaj de a-si exterioriza sentimentele, trairile, o face fiecare in felul sau(pentru ca nici unul nu suntem identici) si trec dincolo de paradigmele sociale cu care noi majoritatea suntem obisnuiti. Sunt cu siguranta fata de majoritate cu cel putin un nivel mai sus in ceea ce priveste latura spiritualitatii , si clar si in ceea ce priveste intelectul lor. Nu judecati omul dupa prima impresie! 8) Si aici apropo, de Patricia Barber ea chiar are muzica in sange cum s-ar spune, pentru ca a fost mereu inconjurata de muzica, de jazz, tatal ei a fost celebru saxofonist in prestigioasa Grant Miller Orchestra prin anii '40-'50 , iar Patricia si-a inceput cariera muzicala de la varsta foarte frageda studiind pianul si muzica clasica. Mai mult decat atat, ea a urmat si in universitate o dubla specializare, poate total in contradictie si anume muzica clasica si psihologia. :mrgreen:
Asa ca momolo ai dreptate, muzica si versurile compozitiilor ei au un continut foarte profund.
Propunerea mea de azi este o alta cantautoare americana de jazz si acustic:
Madeleine Peyroux si al sau super album "Bare Bones" adica acesta:
http://www.amazon.com/Bare-Bones-Madele ... B001KP2Y3K" onclick="window.open(this.href);return false;

Recomand! :D
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA

Post by SOLO »

muzica clasica si psihologia
puteam sa jur :-)
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA

Post by DAN_TM »

M-a ajuta careva cu identificarea melodiei sau a interpretului, compozitorului urmatoarei piese de pe youtube
http://www.youtube.com/watch?v=fkCdBNl1_9E" onclick="window.open(this.href);return false;
Mersi

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA

Post by brighty »

DAN_TM wrote:M-a ajuta careva cu identificarea melodiei sau a interpretului, compozitorului urmatoarei piese de pe youtube
http://www.youtube.com/watch?v=fkCdBNl1_9E" onclick="window.open(this.href);return false;
Mersi
O idee: incearca cu Shazam.

atyclb
Posts: 682
Joined: 29 Jul 2009, 10:10

Re: AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA

Post by atyclb »

Jacques Loussier: Suite In D Major, Gavotte In B Minor, BMV 1068
http://www.youtube.com/watch?v=KFkHEWRUQqE" onclick="window.open(this.href);return false;

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA

Post by DAN_TM »

Multumesc mult de tot, atyclb.Cine stie, cunoaste :mrgreen:

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA

Post by comanr »

ceva pentru solid state si difuzoare calde de hartie...

https://www.youtube.com/watch?v=jXYeoUNPXRs" onclick="window.open(this.href);return false;
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA

Post by momolo »

Cautand printre casete vechi am dat de formatia The Cure. Va mai aduceti aminte inceptul anilor 90 si faima teribila pe care au avut-o in Romania ?! Fanilor li se spunea "curisti". Era perioada tarabelor pline de la Universitate pe Magheru pana la Piata Romana cu casete (pirat) unde sectorul The Cure era la loc principal, perioada cand vedeai scris cu creta pe strada sau cu spray pe ziduri, "The Cure" si diverse desene specifice. Daca nu ma insel, la noi perioada lor de apogeu a fost cumva prin 1992-1993 cand intalneam "curisti" la tot pasul.
http://en.wikipedia.org/wiki/The_Cure" onclick="window.open(this.href);return false;

PS - apropos de casete audio, formidabil cum s-au pastrat unele neatinse, multe CDR-uri ar fi fost necitibile dupa atata vreme in timp ce unele casete parca au fost inregistrate ieri desi au peste 20 de ani !

Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA

Post by comanr »

da mai ales acele casete cu banda cafea cu lapte, adevarate, originale.
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA

Post by brighty »

Eheeeiii, da, cum sa nu ne amintim de The Cure!... 8) momolo, ai dreptate, cam atunci a fost perioada de glorie a lor in randul fanilor romani. Eu chiar si acum sunt integrat intr-un mic grup de prieteni depechisti, ne intalnim periodic la o bere, ascultam si dansam pe melodiile acelea faimoase de altadata, insa si The Cure, Erasure, A-ha ori alte formatii synth pop din anii '80 - '90 isi au binemeritatul loc in playlist. Un "Friday I'm In Love", un "Pictures Of You", un "Love Cats"... toate acestea fac furori inca, bineinteles, intre cunoscatori.

Ce mai vremuri romantice audio hi-fi cu tarabele de la Romana! :) Ma credeti ca oftez, cu un zambet pe buze, de cate ori trec pe acolo?... :lol: Vremurile s-au schimbat, tarabele au disparut, benzile s-au dus si ele, lumea in general s-a metamorfozat (cica in bine!), dar mie imi lipseste "nebunia" aceea frumoasa a anilor de dupa Lovilutie.

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA

Post by brighty »

...insa nu de asta am intrat eu acum ci ca sa va prezint impresiile mele despre noul album de studio Yes, care oficial va aparea in UK si USA peste vreo doua saptamani, dar nu asta conteaza atata vreme cat internetul, prin binefacerile lui, ne pune la dispozitie "scurgeri" neoficiale cu noul material al legendei prog britanice! :D

Image

"Heaven and Earth" se intituleaza acest nou disc, cu Chris Squire la chitara bas, Geoff Downes la keyboards, Alan White - tobe, Steve Howe - chitara si noul lor vocalist Jon 'Juanes' Davison, care il imita destul de bine pe mult-regretatul Jon Anderson, care nu mai canta cu Yes de cativa ani buni.

Ei au mai scos un album fara Anderson, acum 3 ani parca, "Fly From Here" se intitula el, in aceeasi componenta, dar cu alt vocalist (Benoit David) si atunci am fost de parere ca albumul chiar nu suna defel rau, doar ca vocea lui David era cam inexpresiva, rece. Acum, noului album ii gasesc o caracterizare opusa: piesele lui sunt prea "pacifiste", tip pop music, insa vocea lui Jon Davison compenseaza neajunsurile suficient. Nu pot sa spun ca imi face placere sa vad ca inca il imita tare de tot pe batranul Jon Anderson (in compozitie, performing si interpretare vocala), poate ar fi fost mai decent sa cante in alt registru si toata lumea ar fi fost multumita. Insa, una peste alta, Davison o face bine, mult mai bine decat precursorul sau Benoit David!

Cum am mentionat, nu veti gasi prog ca in anii '70 pe noul album (cunoscatorii stiu cum suna acela!... :) ), nici Steve Howe nu mai iese atata in evidenta cu chitarile lui, ca sa nu mai zic de claviaturile lui Downes. Sunt compozitii mult prea pop, mainstream, dintre care totusi am ales "Believe Again" (prima piesa) si "Subway Walls" (ultima) drept preferatele mele. Sincer, nu prea suna a Yes, mai degraba ne aminteste de AOR-ul mainstream al celor de la ASIA, dar nu e de mirare, intrucat Steve Howe si Geoff Downes au trecut pe acolo (si inca o mai fac, alternativ cu proiectele Yes-ului!)

Cu toate acestea, o aparitie placuta, entuziasmanta si valoroasa, in peisajul muzical zgomotos dominat de d-alde Jay-Z, Alex Velea si Rihanna :twisted:

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA

Post by acustik »

@brighty, da, intr-adevar o aparitie speciala in peisajul muzical actual.Eu insa va propun spre auditie o voce poate mai putin cunoscuta multora.Este vorba despre cantareata olandeza de pop -jazz Trijntje Oosterhuis si al sau album care mie imi place in mod deosebit "Sundays In New York". De fapt o serie de piese sunt reeditate in varianta ei, insa chiar si asa as spune ca e un album de referinta din cariera artistei, iar orchestratia realizata cu Clayton Hamilton jazz Orchestra as spune ca este una foarte reusita. http://www.discogs.com/Trijntje-Oosterh ... se/4142550" onclick="window.open(this.href);return false;

...si o demonstratie video tocmai pe un Yamaha AX900 a uneia dintre piesele mele preferate de pe album "Trust Me" : http://www.youtube.com/watch?v=GANnuL0k-Ww" onclick="window.open(this.href);return false; 8)

Sa aveti o zi minunata. :mrgreen:
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

Post Reply