Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

porto wrote:Eu am ascultat tabla asta cu bratul original si cartus Ortofon X5 si se auzea extrem de bine.
Asa ca daca ai ceva rabdare o cumperi de pe ebay.co.uk si gata ...nu mai ai multa vreme nevoie de o tabala...cica!?...asta depinde de fiecare.
Doza Ortofon X5 nu se mai fabrica (din pacate) si costa mai mult.... adica aproape dublu! ( :lol: ) decat un pickup AudioTechnica AT-LP120-USB ( http://www.amazon.com/Audio-Technica-AT ... B002S1CJ2Q" onclick="window.open(this.href);return false; ), adica subiectul de la care a plecat discutia. Si am senzatia ca daca numai bratul Mission costa 155 lire ( http://www.ebay.co.uk/itm/Mission-774-T ... 3a92f8be77" onclick="window.open(this.href);return false; plus transportul din UK, foarte scump!), toata trancota nu va fi ieftina deloc.

De la bun inceput a fost evident ca vidax cauta un pickup avand o limitare drastica la buget. Nu i-as recomanda un Mercedes cuiva care abia a adunat bani pentru o Solenza second hand intreband despre o cositoare noua de iarba chinezeasca care se potrivea pe bugetul sau si i se parea buna pentru un drum la mare pe autostrada soarelui.

O chestie pe care nu am spus-o - problema transportului la pickup second hand (unde evident nu mai exista ambalajul original). Rata de spargere, distrugere este foarte ridicata, aceste jucarele sunt extrem de sensibile si nu oricine stie sa ambaleze un pickup pentru posta (chiar daca unii te asigura in scris ca stiu). Si cu cat aparatul este mai greu, cu atat sansele sa ajunga bucatele in interiorul cutiei sunt mai ridicate. Din cate observ, Mission 775SM are ...... 17 Kile! ( http://www.vinylengine.com/library/mission/775sm.shtml" onclick="window.open(this.href);return false; ) Din care numai platanul are 6 kile. Nu multi ar fi capabili sa ambaleze un pickup second hand de greutate ridicata, sa ajunga intreg la destinatie. Defapt e pe noroc, cateodata oricat de bine ar fi ambalat, ajunge praf.
Cat despre comertul second hand in Romania, am zis de multe ori, e foarte periculos, majoritatea celor care vand sunt niste mincinosi ordinari, defapt s-a si ajuns la un fel de procedura standard a minciunii si pacalelii. Defapt nu e bine sa aprofundam subiectul ca se basica unii profesionisti care activeaza si pe forumuri. Site-ul romanesc okazii observ, actioneaza dupa reguli diferite de cele din lumea civilizata, tepari celebrii sunt albiti periodic de feedback-ul negativ si continua nestingheriti sa dea tepe mai departe, unii chiar si cu mai multi useri la aceeasi "pravalie". Defapt cum sunt toate in tara asta, de ce domeniul asta ar face o exceptie ?! De aceea nici la ora asta nu exista ebay romanesc si nici amazon romanesc, hotia e mult prea mare.

Insa oricum o intoarcem, vidax nu poate lua mai nimic de banii pentru acel AT inafara de o vechitura norocoasa.

Apropos, vidax, de ce nu-l suni sa-l intrebi si pe domnul VTP ? Parca am retinut ca ai boxe tip VTP, deci il cunosti. Iti va da sfaturi (audio dar nu si politice! :D ) foarte bune.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by remoteviewer1 »

vidax eu cred ca primul pick-up e similar cu prima masina (adica sa zicem de sacrificiu). Intai "faci scoala" pe o gioarsa, deoarece fara indemanare e usor sa rupi un ac sau sa tragi de ceva si sa strici(acum depinde cat de mac guyver esti). Eu am inceput de exemplu cu un pick-up salvat de prin vechituri cu un pret sa zicem de 10 ori mai mic decat cu partz 1 nou mentionat mai sus. Avea acul(cantilever-ul) indoit si statea sa cada, insa canta decent si in cele conditii ceea ce m-a intrigat. Iti cumperi si niste viniluri uzate si ii dai drumul la ascultat, eventual iti faci un cont pe vinilengine sa te informezi cum se regleaza doza si bratul (sau mai intrebi pe aici pe forum).

Dupa ce treci de faza cu emotii (adica stii sa conduci prin traficul urban), te vei autodirectiona ori spre un vintage ori spre nou, in functie de buget, asteptari, simpatii pentru diferite brand-uri, lucruri citite pe forum (acestea trebuie lasate la urma), etc. Revelatia iti va veni (se va lasa cu furnicaturi in ceafa) cand vei pune un vinil bine tras pe un pick-up reglat decent cu un aplificator si niste boxe bune...
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by oake »

Inceputul in ale vinilului nu poate fi ieftin indiferent de formula (trancotareala sau brand new) asta in cazul in care nu vrei sa auzi prost un sunet parait si fasait. Pe ebay un pickup cat de cat decent sub 400 euroi plus transport nu gasesti nici mort...si asta daca ai marele noroc sa il primesti intreg(lucru destul de rar intalnit). Din romanika e riscant dupa cum bine au amintit colegii de forum. Singura solutie, cei drept mai incomoda ar fi sa gasesti ceva rezonabil pret/calitate la noi si sa te deplasezi pana in localitatea respectiva sa il vezi/testezi/ambalezi si in carca cu el sa il aduci acasa. Eu asa am facut cu ultima mea pereche de boxe...e drept cand am ajuns acasa aveam mainile cu 2 cm mai lungi. Cu preul momolo are dreptate trancotele vechi aveau preuri excelente(ma refer la mm). Dupa aia incepe nebunia cu dozele cu acele cu vinilurile, etc. Un prieten de-al meu s-a intors din germanica si mi-a spus ca vinilurile sigilate deja au ajuns la 70-100 euro. Era fericit ca a gasit cu "numai" 20 de euroi un sh nu foarte parait. Aceasta distractie incepe sa coste din ce in ce mai mult. Succes.

vidax
Posts: 21
Joined: 02 Jan 2009, 04:00
Location: Boldesti-Scaeni, Prahova
Contact:

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by vidax »

Va multumesc pentru sfaturi. Aveti mare dreptate in toate cele. Am vrut sa cumpar cate ceva de pe "okazii.ro" de la vanzatori ce aveau activat serviciul garantie la livrare, chestia asta imi dadea incredere, dar nici unul n-a fost de acord sa-l folosesc, sa fac plata in acest mod, au spus ca sunt obligati de administratorii siteului sa afiseze chestia asta.
Sunt cu ochii pe ebay uk., ebay de. dar la riscurile prezentate mi-am luat gandul.
Ramane varianta cautarii in imediata apropiere, eu locuiesc in Boldesti-Scaeni, un orasel la 15 km de Ploiesti. Nu sunt prea departe nici de Bucuresti, nici de Targoviste si acolo este un nucleu de scule audio. Cred ca asta e varianta optima, sa vad, sa ascult si sa transport personal ragalia. De surubarit nu mi-e frica, ma pricep.
O sa-l contactez si pe domnul Aurelian Mateescu, am relizat doua perechi de incinte VTP dupa proiectele dumnealui, una cu difuzoare PowerAudio si una cu Ciare, a fost foarte amabil, m-a ajutat de fiecare data gand m-am poticnit.
Am doua amplificatoare solid state care au intrari Phono MM, un Technics SU-A700 si un Pioneer A-602R, n-am folosit niciodata intrarile astea, nu stiu cum merg dar provizoriu cred ca pot sa trec printr-una in amplificatorul cu lampi pentru ca acum m-am spurcat la sunetul de lampa. Daca gasesc ceva o sa mai cer sfaturi, vad ca sunt o gramada de oameni amabili pe aici care nu au uitat ca si ei au fost candva incepatori.

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by porto »

Daca le spui sa il ambaleze bine nu cred ca va fi o problema transportul.
Eu am primit un picap foarte bine ambalat si fara ambalajul original tocmai din Singapore.
Dupa parerea mea chestia cu ambalatul nu trebie sa te faca sa nu cumperi din Anglia.
Cauta cel mai bine pretul si poti chiar sa ma cauti pe net sa ma intrebi daca merita de luat.

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by comanr »

vezi site urile italiene, eu mereu am gasit marfa bunicica acolo, singura chestie e ca trebuie sa suni sa vorbesti cu omul, majoritatea au o varsta cei care care vand vintage uri si chiar daca nu lasa la pret, sant seriosi, transportul este ieftin mai ales cu acele microbuze care fac tranzit.

in germania preturi mari, scule bune dar supraapreciate, in anglia gasesti ieftineli dar ai transportul mai mare, exista chilipiruri in anglia dar trebuie sa cumperi de la acele "garage sale" la colt de strada , pe ebay toti vand scump.

din mica mea experienta reiese ca mai bine cumperi un lucru etichetat ca nefunctional si apoi il repari, pentru ca daca "se invarte" pretul e mare, e declarat ca functional desi in multe cazuri nu este functional 100%, asa ca eu prefer sa iau scule care arata bine dar nefunctionale sau cu pronostic de functionare rezervat la preturi minime, daca vrei o scula faina functionala alea costa bani nu gluma, nu conteaza cat de vechi sant.
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by remoteviewer1 »

Problema este ca internetul are un dar de a mari inflatia preturilor la scule ca site-ul TVK (the vintage buton) de exemplu, daca apare acolo scula cu 2 poze...pretul se multiplica la infinit. Daca apare scula pe e-bay deja pretul e super exagerat, deobicei e un samsar international. Concluzie: daca apare pe net (pe site-uri de anunturi) deja pretul este neatractiv deobicei. Sculele la preturi bune sunt "racolate" deobicei de samsarii vigilenti, un incepator timid neavand nicio sansa sa mai apuce ceva. Sunt samsari paraidioti ce cumpara o scula ce are un pret de XXX euro si o rescot la vanzare pe acelasi site cu de doua ori XXX euro, ce naiba profit de 100%.In mormanele de vechituri pe la tot felul de targuri se gasesc rar adevaratele nestemate, aceasta situatie fiind rara. Un amic de al meu a vizitat intr-un week-end trecut niste targuri de genul asta din Austria si ghici concluzia: erau samsari arabi (sau tuciurii) ce cumparau ce era aparent relevant la prima ora a diminetii, se vindeau in principiu lucruri low-fi, chiar si tzepe de exemplu (boxe vandute ca functionale, aveau twetere arse, poate din necunostinta de cauza). La noi in tara sunt samasarei care traiesc din aceasta activitate(cara cu dube vechituri din occident de ani buni) si la unii mai putin emancipati in ale internetului se pot gasi cateodata lucruri interesante si decente la pret.

Concluzia: cauta, cauta si iarasi cauta, daca nu plateste tata cu varf si indesat :D .
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

vidax
Posts: 21
Joined: 02 Jan 2009, 04:00
Location: Boldesti-Scaeni, Prahova
Contact:

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by vidax »

Cautand pe ebay de. si mai ales ebay uk. am vazut ca daca as dubla suma pe care vroiam sa o aloc pe o pocnitoare AudioTechnica as gasi Technics SL1200 sau 1210 despre care am citit numai cuvinte de lauda, se spune ca-s bune chiar daca sunt vechi. Unii vanzatori afiseaza poze cu ambalajul original, cutia in care a fost impachetat de la mama lui, ma gandesc ca asa ar avea sanse sa ajunga intreg. Ce spuneti, ar merita sau am ales tot o directie proasta?

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by comanr »

nu e deloc proasta directia asta, cat costa?
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

Technics SL-1200 este ok dar trebuie sa fi foarte atent din urmatoarele motive:
- pentru ca este faimos preturile sunt umflate, se cer bani multi pe niste exemplare in ruina. Dupa parerea mea Technics este speculat prea mult si preturile nu sunt oneste.
- a fost folosit si in regim de discoteca, "profy". Un exemplar de la discoteca sau pub-ul satesc este ruinat. Uzura cea mai importanta nu se observa la ochi fiind in lagarul central si lagarele bratului. Unele poate arata bine in poze dar sub capota sunt ruinate. Exista si moda ca unii sa cumpere mai multe si sa-si aleaga din toate piesele cele mai bune (brat, motor-lagar, electronica), sa-si faca unul pentru ei si apoi din piesele uzate si carcasele frumoase sa faca exemplare pentru ebay care arata bine in foto dar sunt ruinate.
- cand il ambaleaza trebuie ca platanul sa fie pus deoparte, sa nu stea pe ax in timpul transportului indiferent cat de bine e ambalat. Deasemenea, greutatea bratului trebuie sa fie scoasa, sa nu stea pe brat.
- modelul s-a fabricat foarte multi ani, decenii. Trebuie sa fi atent sa nu fie un fake. Am auzit ca ar fi si unele mai deochiate, nu stiu exact dar nu m-ar mira, Matsushita a fabricat cantitati uriase ani si ani la rand.
- pe baza acestui model au existat variante mai bune, trebuie sa studiezi informatiile pe net sa fi bine informat cu istoria modelului. Nu neaparat cea mai noua varianta e si cea mai buna.
- transportul din UK este foarte scump si poate varia mult la pret functie de cat de experimentat este cel care trimite. Eu as cauta mai degraba in alte tari, Germania, Olanda, Austria si Elvetia (unde exista teoretic vama deoarece Elvetia nu este in UE insa e tara cea mai curata, cea mai civilizata si cu cei mai putini tepari). La englezi as cauta altceva decat Technics, mai degraba marcile lor nationale, de exemplu LINN.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by porto »

Cea mai buna varianta a lui Technics 1200 este cea MK II.
Intrebarile despre starea picapului le pui direct vanzatorului pe site ebay si daca nu este asacum a fost descris poti sa returnezi marfa fara nici cea mai mica ezitare.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

Returnarea marfii se face pe cheltuiala celui care a primit marfa. Costul trimiterii inapoi este practic o paguba si nu este de neglijat in cazul lucrurilor care costa cateva sute de euro.

Posta din UK (sau Germania, Olanda, Austria, etc) spre Romania este MULT mai ieftina decat posta din Romania inapoi spre aceste tari.

Dau un exemplu - pentru un colet normal de pana in 20 Kg (zona de greutate 10-20Kg, adica si pentru ceva care cantareste 10,5 Kg) din Germania in Romania se plateste 31....37 euro ( http://www.dhl.de/en.html" onclick="window.open(this.href);return false; iar cel de pe ebay poate cere cat vrea muschii lui si daca ii arati site-ul si pretul pe site iti va raspunde ca in plus costa ambalarea, prezentarea la usa si ce vrea muschiul lui, varianta fiind sa refuzi sa onorezi licitatia castigata caz in care primesti penalitate, feedback negativ - deci esti cumva la mana celui care trimite) insa acelasi pachet daca incerci sa-l trimiti invers, din Romania inapoi in Germania poate costa de la dublu in sus, de exemplu firma DHL de aici ti-ar cere chiar si .....470 euro pentru un colet de 12 Kg !!!

Aici Posta Nationala este cea mai "ieftina" (vorba vine, defapt e dublu cat posta germana) de trimis din Romania in Vestul UE insa pretul real il afli numai la oficiul postal (pe site e varza, daca telefonezi iti vor spune altceva decat vei afla la oficiul postal dupa ce stai la coada cu orele) si oricum, este minim dublu pretului platit pentru transportul din Vest spre Romania.

Din aceasta cauza returnarea din Romania in Vestul UE este atat de costisitoare incat nu merita pentru obiecte de cateva sute euro, poate ar merita pentru obiectele scumpe. De obicei se poate negocia cu cel care a vandut "chifteaua" sa-ti mai dea o compensatie in schimbul faptului de a nu primi feedback negativ de la tine, insa oricum, te alegi cu chifteaua si compensatia de obicei minora daca celalat este cumsecade. Daca nu, iti va rade in nas si-ti va spune sa-i trimiti obiectul inapoi. Tu de exemplu ai platit 150 euro pe obiect cu tot cu posta si pentru a-l trimite inapoi te va costa 50...80 euro, deci practic vei recupera 100...70 euro din 150 platiti. Oricum, totul va fi la cheremul deciziei Paypal, nu intotdeauna favorabila.

Ceea ce spune porto este valabil pentru lumea CIVILIZATA dar nu aici.

Oricum, returnarea e totusi complicata si posibila numai daca ai platit prin PAYPAL si dupa ce ai intentat o actiune de reclamatie la Paypal. Dupa reclamatia cum ca ai primit un obiect (pickup) care nu corespunde descrierii, un reprezentant on-line Paypal va decide ce este de facut. E cam greu sa dovedesti ca un pickup nu se invarte corespunzator, probabil ti se vor cere poze si nu rezolvi nimic deoarece una arata si alta merge, e cuvantul tau contra cuvantului aluia. Cea mai clara situatie este cand nu primesti coletul deoarece exista tracking number. Sau cand il primesti strivit insa de cele mai multe ori coletul arata bine pe dinafara in timp ce obiectul din interior este facut bucatele marunte. Au fost cazuri in care din cauza zdruncinaturilor traful interior carcasei a plecat la plimbare prin carcasa si a maciulat intreg continutul; coletul si aparatul aratau bine pe dinafara insa inauntru era praf si pulbere. Daca primesti coletul, semnezi ca l-ai primit si daca arata bine pe dinafara nu prea ai ce face, abia dupa dezambalare constati problema si va fi greu de dovedit ceva. Oricum e greu de dovedit!

Pe scurt, hai sa nu o iau pe lungitura, cei din America au cu totul alte drepturi decat cei din Romania. Aici daca ai cumparat "chifteaua" alterata, nu ai de ales, trebuie s-o inghiti, toate metodele de returnare si recuperare implica in primul rand propria ta paguba, costul retrimiterii coletului care e mare si implica bunavointa celui care a vandut (daca o are!).

Unica posibilitate pentru noi "ierbivorele" aflate pe campul dominat de carnivore este sa fim preventivi. Trebuie sa porti un dialog cu cel care vinde si sa apreciezi cu fler modul in care iti raspunde. Unii sunt foarte putin "vorbareti" raspunzand telegrafic la diversele intrebari (conteaza si cum intrebi, trebuie sa nu dai posibilitate decat de un raspuns clar). Acestia au ceva de ascuns si de aceea nu scriu prea mult, pentru a nu fi prinsi ulterior - agentul de la Paypal va citi in primul rand corespondenta voastra si te va ajuta o corespondenta clara in care cel care vinde spune ca aparatul merge perfect. Insa daca corespondenta este neclara, raspunsurile ambigui, sau spune ca el nu se pricepe, nu l-a probat, o ia pe calea niznaiului, etc, va fi greu dupa aia sa ai castig de cauza. De aceea multi scriu ca nu au stecher sa bage in priza, ca nu stiu daca merge "dar arata bine si pare sa mearga", etc, :lol:

Daca insa platesti prin transfer bancar esti complet la mana celui care vinde, dupa aia poti reclama doar la Biserica aprinzand o lumanare. Exista si varianta sa platesti prin transfer bancar si sa nu primesti nimic sau sa primesti altceva. Tot nasol este deoarece in cazul asta ar trebui sa te adresezi Politiei din tara vanzatorului. Nu mai e nevoie sa continui, iti dai seama ca e o actiune perdanta.

Inca o data precizez, riscurile unei tranzactii on-line din Romania sunt mult, mult mai mari decat riscurile din Canada, SUA sau intre tarile puternice din Vestul Europei. Aici, in Romania, esti practic fiul ploii si oricum, trebuie sa cunosti bine macar limba engleza si sa fi foarte perspicace sa nu iti furi o tzeapa vestica! :D Pe aia romaneasca ti-o furi de placere, e un fel de sport national! :lol: :lol: :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by comanr »

o sa va spun si parerea mea, unii o pot considera de un marlanism notoriu :D

fratilor in viata gastele trec apa, daca ai noroc vine marfa ca ceasul, daca nu dai mii de euro si zorneie toate cele prin ea, iar cei care se gandesc de mai mult de doua ori in viata cand cumpara lucruri pentru placerea personala sfarsesc nemultumiti :lol:

marfa se miroase, nu vezi nimic in poze, trebuie sa mirosi monitorul. :mrgreen:
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

vidax
Posts: 21
Joined: 02 Jan 2009, 04:00
Location: Boldesti-Scaeni, Prahova
Contact:

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by vidax »

La riscurile prezentate aproape mi-am pierdut de tot curajul.
In chestia asta se pare ca trebuie sa ai mult fler sau sa ai foarte mult noroc.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by oake »

vidax wrote:La riscurile prezentate aproape mi-am pierdut de tot curajul.
In chestia asta se pare ca trebuie sa ai mult fler sau sa ai foarte mult noroc.



Norocul ti-l faci singur. Daca ai rabdarea necesara sa studiezi interventiile colegilor de forum vis a vis de pickup-uri deosebite care nu exceleaza prin pret dar prin sunet la pret mic ai putea sa-ti faci o idee cam ce scula sa cauti. Dealtfel poti merge pe scule vintage foarte bine facute mecanic dar mai au nevoie de modificari ca sa sune cum trebuie. Ma gandesc la dualurile vechi pe idler si nu numai, dar sunt mai ieftine, tre sa le pui o baza grea (eventual MDF mai multe placi) si sa modifici headshell-l de rahat pe care il au. Mi sunt si Lencourile, dar sunt mai scumpe (tot cu brat bun dar trebuie modificat headshell-ul) ma refer doar la partea mecanica, tot au nevoie de o baza grea...mai departe nu merg ca e prea scump la ceea ce vrei.
Ar mai fi o solutie, cu scule ieftine vintage care au sunet mare...dar sunt foarte rare si foarte greu de gasit.

Post Reply