CD player portabil de moda veche (cd walkman)

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

CD player portabil de moda veche (cd walkman)

Post by momolo »

Se pare ca unele cdplayere portabile (din cele cu baterii de pus la bracinar) bagat ca sursa in statie, suna de zile mari! Ma refer mai ales la cele vechi din anii 90, productie Japan si la marcile adevarate gen SONY, Panasonic (Technics - Matsuhita), JVC, Philips, etc, etc.
Cele vechi atarna ceva mai greu si au doua iesiri, adica una de casti si una de linie. De obicei sug din 4 baterii AA(R6) si sug mult, kilaresc repede bateriile. Bune sunt si unele cu 2 baterii, din cate am observat Panasonic e un brand care a tinut cont de calitatea sunetului si bineinteles, SONY care a continuat sa dezvolte cand altii trecusera la chiftele.
Defapt pe la inceputul anilor 90 cand s-au raspandit, mai multe branduri de top au fabricat (in Japan) playere portabile foarte bune. De exemplu am si un Kenwood foarte bun, tot cu 4 baterii si evident, tot energofag dar frumos sunator.
Am observat ca mai tarziu, sa zicem cam dupa 1999, cand se laudau cu consumuri mici si mai ales cand au bagat si citire de mp3, sunetul s-a mai stricat. Dar nu e regula, defapt doar cateva firme au continuat sa tina la calitatea audio pana mai tarziu, Panasonic si Sony. Intr-un final au fabricat cu totii pocnitori in China. Eu discut despre cele facute in Japan.
Ma gandesc, poate o cauza a calitatii este alimentarea din baterii, curent continuu pur.

Poate si altii au incercat asa ceva.

Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: CD player portabil de moda veche (cd walkman)

Post by comanr »

ce frumos, eu foloseam unul fara capac(pacalit), se lucra mai rapid asa :D , pe post de sursa de semnal la petreceri, as fi vrut doua dar nu erau bani :mrgreen: , stricasem putin socoteala pentru ca era alimentat din alimentator dar si asa era scula, citea si capace de muraturi.

si eu insist pentru cei care doresc un sunet cat mai curat folosirea bateriilor de orice fel, e un upgrade care se simte imediat pentru ca si curentul necesar e disponibil imediat, am observat cresteri de dinamica la folosirea pe baterii la orice scula.
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: CD player portabil de moda veche (cd walkman)

Post by momolo »

Exista preuri phono si DAC-uri alimentate din baterii. Nu e o noutate, cei de la Matsushita (Technics) s-au gandit la baterii virtuale si chiar reale inca din epoca de aur hifi.
Unii producatori adopta solutia pe baterie spunand ca nici o sursa de la retea nu poate furniza un curent atat de curat si perfect precum bateria. Si asa este.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: CD player portabil de moda veche (cd walkman)

Post by comanr »

da, la surse, preuri lipsa armonicilor din alimentare face minuni dar eu cred ca face minuni si la amplificatoare, investitia pare mare dar nu e chiar asa, pentru cine are bani o statie de energie nu e chiar scumpa, sant printre noi care dau sute sau mii de euro pe un cablu, fereasca dumnezeu, iei la baterii de te saturi si asculti numai DC direct din baterii, asta e fetish ul meu. :oops:
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: CD player portabil de moda veche (cd walkman)

Post by momolo »

Apropos de walkman. Prin anii 90 de inceput saracie mare, cine isi permitea un cd walkman era chiabur adevarat. Un casetofon walkman era lux, daramite un cd! Tin minte, primul cd vazut si auzit in viata mea a fost un walkman Toshiba cam cat juma de caramida cu alimentator separat (bateriile pe vremea lui ceausescu erau trufandale). Am facut ochii cat cepele deoarece muzica nu paraia ca pe LP :lol:
Dar nu asta am vrut sa povestesc ci faza cu walkmanul casetofon. Asta era cum am spus, prin anii 90 de inceput, abia aparuse magazinul Panasonic de pe Stefan cel Mare, zona Dinamo. Am avut o data nefericirea sa ascult un exemplar de la Panasonic cu EQ pe capac, autorevers, carcasa din... metal! Era numai casetofon, nimic altceva. Dar costa imens, era top de top. M-am imbolnavit cand l-am auzit cu castile din dotare, unele mediocre spre acceptabile. Era al cuiva care-l avea "de dincolo". Insa aparuse si la magazin aici, oricum, pe sub mana, aduceau putine aparate si ceea ce se cauta disparea in primele zile. Era bine sa tot treci pe acolo sa prinzi ziua cand le bagau sau sa ai pile si relatii. Cu greu am strans o poala de bani, tin minte ca era moment de devalorizare a leului, una din loviturile succesive date monezii nationale. Astfel sumele mari erau deadreptul mari sub forma de mormane. Mi-am umplut o geaca de blugi cu bani si m-am dus sa-l cumpar. Fibrilam. Dupa ce l-am cumparat nu am mai dormit noaptea, ascultam la walkman. Insa socul cel mai mare a fost cand am pus casti bune, aveam acele KOSS model de top 1984 si cand le-am gasit adaptor si le-am bagat, sa cad pe spate cum se aude! Tin minte ca am dat si la altii sa asculte si toti cand auzeau in castile astea faceau ochii mari si se minunau cum e posibil asa ceva! Sunetul era spatial, parca nu venea din casti, parca erai live in muzica! Nu aveam eu pe vremea aia boxe sa sune ca walkmanul Panasonic cu castile Koss. A fost unul din momentele pe care le tin minte toata viata cand am auzit acest walkman cu castile mele de top, sunetul ala m-a marcat asa cum se mai intampla din cand in cand in viata unui trancotar-audiofil.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: CD player portabil de moda veche (cd walkman)

Post by TomJones »

Ma uitam cu jind la ele la magazinul Panasonic de pe Stafan Cel Mare prin '92.
De remarcatca am un minidisc portabil Sony ce merge impecabil si la care mai am si minidiscuri atat inregistrate cat si sigilate. (Acum un an s-a intrerupt productia deminidiscuri playere, ultimi fiind panasonic co o combina mini). Foarte ciudat, dar Tascam continua sa produca deck-uri cu casete audio.
Minidiscul portabil ce il detin este Sony MZ-R55, este recorder si imi aduc aminte ca trageam cu el printr-un cablu optic de pe un cd-player Sony CDP-33ES
Image

Post Reply