Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by oake »

As vrea totusi sa revenim la topicul initial.
Vreau sa demontez putin stereotipul audiofil cum ca vinilul suna mai bine ca CD-ul. In 99% din cazuri situatia este pe dos. Ca sa ajungi la dezideratul enuntat in topic e nevoie de ''blood, sweat and tears''.
Ca si afirmatie cred, ar fi corect sa spunem ca vinilul poate suna mai bine ca CD-ul (are intrinsec genele pentru asa ceva) dar este foarte incomod si laborios (sa nu mai zic scump) si ca sa se intample asta trebuie sa dibuim in noi o mare disponibilitate afectiva pentru sunet.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

oake wrote:la inceput suna ca si cum ar fi defecte..
e posibil sa fie autentic defecte (sau gresite) :wink:
oake wrote:dar la lampasele mele, cel putin, e prea multa asteptare.
cred ca poti astepta pana in mileniul urmator ca atata pot lampasele alea.
oake wrote:Vreau sa demontez putin stereotipul audiofil cum ca vinilul suna mai bine ca CD-ul. In 99% din cazuri situatia este pe dos. Ca sa ajungi la dezideratul enuntat in topic e nevoie de ''blood, sweat and tears''.
e nevoie de un pickup decent, relativ usor de gasit si nu foarte scump. Insa cand ne apucam de mesterit :wink: treaba se complica (mai ales cand montam pickupuri ciudate in lespezi de piatra turnata pe planeta Marte, mai ales cand tragem prapure pe un brat vai de mamica lui si mai ales cand toate se afla sub forma de salata prafuita. Atunci, intradevar, CD-ul invinge "sistemul"! :D )

Ca sa fi fericit iti recomand totusi un pickup "deagata" si intr-o stare tehnica decenta (nu chiar de pe capacul tomberonului). Ca sa inventezi, ca sa mesteresti inovator intai de toate trebuie sa ai un sistem de referinta, adica sa ai niste scule in mintile lor ca sa poti compara ce a iesit. Altfel....(ajungem la concluzii gresite).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by comanr »

hai ma oake, se simte cel putin la sistemul meu ca vinilul e mai curat ca sunet cu toate pacaniturile inerente, ce e curios ca am pus si alte pick up uri cel mai recent un pioneer pl-55x similar technics cu brat S si mai ca dadea de pamant cu pioneerul tangential, ca sunet amandoua erau mai misto decat CD ul, viniluri RCA si DECCA, nu electrecord sau strambe.
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by oake »

momolo wrote:e posibil sa fie autentic defecte (sau gresite) :wink:


momolo chiar nu poti deosebi exprimarea figurativa?

momolo wrote:cred ca poti astepta pana in mileniul urmator ca atata pot lampasele alea.


Nu uita ca ai ascultat de la mine doar KT-urile, celelalte doua suna total diferit...le-ai ascultat?

momolo wrote:e nevoie de un pickup decent, relativ usor de gasit si nu foarte scump. Insa cand ne apucam de mesterit :wink: treaba se complica (mai ales cand montam pickupuri ciudate in lespezi de piatra turnata pe planeta Marte, mai ales cand tragem prapure pe un brat vai de mamica lui si mai ales cand toate se afla sub forma de salata prafuita. Atunci, intradevar, CD-ul invinge "sistemul"! :D )


Treaba ca un ''pickup decent, relativ usor de gasit si nu foarte scump'' nu prea suna bine. Ok nu-ti place cum suna pickup-ul meu e in regula, dar mie, si nu numai mie ne place. Evident ca se poate mai bine dar sa nu il comparam cu o colivie din PVC...am avut destule. Stiu foarte bine cum suna. Or mai fi si exceptii...cu atat mai bine.

Pana la urma cine vorbeste despre ce nu a probat?

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by oake »

momolo inca ceva: e foarte apasator sa ai tot timpul dreptate.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by remoteviewer1 »

oake eu cred ca iti lipseste un pic rabdarea zic eu. Cd-playerul ala al tau este decent, si suna destul de ok pentru pedigree-ul lui;culmea ai niste chestii interesante prin casa ce din pacate cam aduna ....

Dar sa dai cu bata in balta in stilul asta, la experienta ta nu ma asteptam :lol:
Vreau sa demontez putin stereotipul audiofil cum ca vinilul suna mai bine ca CD-ul. In 99% din cazuri situatia este pe dos
Eu sunt sigur ca ai tu ceva pregatit in spate daca bagi batul prin gard(vreun argumentar coerent), insa la afirmatia asta ori nu ai mers pana la capat in cercetarea vinilului, ori ai urechi de tabla.

Eu te-as contrazice si as declara sfidator ca CD-ul nu are nici macar o singura calitate (sonora) pentru a depasi vinilul, una cat de mica, ceva acolo sa zici ca e superior, nada, niente,rien, nothing...capisci?
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by oake »

comanr wrote:hai ma oake, se simte cel putin la sistemul meu ca vinilul e mai curat ca sunet cu toate pacaniturile inerente, ce e curios ca am pus si alte pick up uri cel mai recent un pioneer pl-55x similar technics cu brat S si mai ca dadea de pamant cu pioneerul tangential, ca sunet amandoua erau mai misto decat CD ul, viniluri RCA si DECCA, nu electrecord sau strambe.


Ai dreptate...vinilul (ma refer la sunet) are o poveste frumoasa in spate. Nu ca ar fi o diferenta cer pamant cu alte forma de exprimare audio (cele bune sunt p-acolo), dar are acea unsoare divina care intra in tine neconditionat. Mai important, creaza un teren fertil declansarii trairii muzicale, adica NIRVANEI muzicale.
Ce poate fi mai frumos?

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by comanr »

creeaza pe dracu, chiar acum am fost nevoit sa spal un vinil(dire straits) ca mi se incarca acul "ala bun :D" din minut in minut, ai miscare in foaie cu vinilul :lol:
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by oake »

remoteviewer1 wrote:oake eu cred ca iti lipseste un pic rabdarea zic eu. Cd-playerul ala al tau este decent, si suna destul de ok pentru pedigree-ul lui;culmea ai niste chestii interesante prin casa ce din pacate cam aduna ....


CD player-ul pe care l-ai ascultat era la baza piramidei. Mai am 3 sau poate patru care suna mai bine. Te invit sa le asculti pe cele adevarate...pe asta l-am folosit pt telecomanda.

oake wrote:Eu sunt sigur ca ai tu ceva pregatit in spate daca bagi batul prin gard(vreun argumentar coerent), insa la afirmatia asta ori nu ai mers pana la capat in cercetarea vinilului, ori ai urechi de tabla.

Eu te-as contrazice si as declara sfidator ca CD-ul nu are nici macar o singura calitate (sonora) pentru a depasi vinilul, una cat de mica, ceva acolo sa zici ca e superior, nada, niente,rien, nothing...capisci?


Apreciez sincer sufletul pe care il pui in joc pentru vinil si sunt alaturi de tine. Asta nu ma opreste sa nu fiu constient de faptul ca unii au cules din zbor ideea cu vinilul si au ridicat steagul fara sa constientizeze fapta. Doar ca da bine audiofil vorbind.

Nu e nevoie sa ma sfidezi deoarece ma sfidez singur...sunt CD player-uri care suna a vinil dar nimic nu suna a vinil decat vinilul autentic. Tre sa ne raportam la cum putem traii fenomenul muzical...unde apare declicul trairii?
Doresc sa cred ca daca esti atat de pasionat in ale sunetului ar trebuii sa fi cel putin lafel de pasionat in ale muzicii.

Succesuri!... (ca sa citez o persoana in viata).

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by oake »

comanr wrote:creeaza pe dracu, chiar acum am fost nevoit sa spal un vinil(dire straits) ca mi se incarca acul "ala bun :D" din minut in minut, ai miscare in foaie cu vinilul :lol:


Apropo cu ce il speli?

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by comanr »

cu sapun de mana lichid si buretele lu fiica mea de baie(un burete moale) si apa calda, iese gata uscat, suna ceas. :D

am spalat si eticheta din mijloc dar e ok nu s a stricat.
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by remoteviewer1 »

oake
Nu e nevoie sa ma sfidezi deoarece ma sfidez singur...sunt CD player-uri care suna a vinil dar nimic nu suna a vinil decat vinilul autentic. Tre sa ne raportam la cum putem traii fenomenul muzical...unde apare declicul trairii?
Doresc sa cred ca daca esti atat de pasionat in ale sunetului ar trebuii sa fi cel putin lafel de pasionat in ale muzicii.
Putem sa filozofam impreuna pana maine (as prefera cred sa nu totusi ...ca ma asteapta inca o zi pe plantatie maine, tre sa fiu fresh...) despre multe declicuri, insa totul se reduce la ceva simplu. Cand esti tu singurel in camaruta ta, fara public, pareri, sfaturi etc., nimic sa te perturbe, si faci tu singur comparatia intre ce e bun si ce nu, pentru tine. si apoi iti pui o intrebare simpla: daca ai avea azi XXXX euroi pe ce i-ai cheltui ??? Pe un "nou" CD player sau un nou pick-up(ma refer la surse), creierul si inima urland in unison(nu research!): pick-up, pick-up, pick-up! Mai merita sa discutam de cele 99% din cazuri in care se intmpla tot felul de minuni?

Cineva spunea (mai din batrani) daca ai mancat mai multe chestii si ti-e rau, gandeste-te la toate felurile gustate si la care iti vine imediat greata la maxim, ai sa stii ca el este vinovatul. Gandeste-te la la pick-up, cd-player si hard-disk, si la care iti tresalta inima ala e alesul (mie imi tresalta inca pick-up-ul ca are sunet fain, muzica e secundara :lol: ).

PS. imi pare rau (cu toate ca nu e tarziu sa fac ceva in privinta aceasta) ca ani la rand m-am bazat pe cd in ascultarea sunetelor, ignorand vechile formate cu potential imens, banda(sper sa imi fac curaj intr-o zi sa demarez si pe aceasta cale), vinil.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by oake »

In trufia mea...cand aveam bani, mi-am luat o masina de supt zeama din vinil. Neamtul mi-a dat si un flacon de substanta (zicea el cea mai buna) de curatat vinilul. Era de fapt zeama de curatat parbrizul dar isi face teaba.

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by comanr »

cred ca e lucru, oake eu nu ma omor asa tare cu sculele, mai fac un ban cand si cand din reparatii, le am pe ale mele puse in ordine, la modul ca pot asculta non stop fara sa se strice nimic sau sa fie afectata auditia si cam atata, is constient ca atata este plapuma, nu o sa le schimb nimic in ele atata timp cat functioneaza ca acuma, mai iau viniluri din cand in cand si cate ceva care mi trezeste interesul dar nu stau sa inlocuiesc sarme sau conzi prin ele de aiurea, mi se pare de kkt.

oricum sistemul meu suna bine peste multe altele, boxele is toata treaba, sa o zic pe aia dreapta.
sant un pic limitat de preu care e integrat, nu pot sa umblu la gain si depind foarte mult de doze, doze care s au ridicat la fabulosul numar de doua :D, arhisuficiente dealtfel, nu vezi ca incepe razboiu. :mrgreen:

daca vrei poti sa vii sa le asculti, pun pariu ca suna mult mai bine decat ce ai tu, o sa vezi.
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by oake »

remoteviewer1 wrote:Putem sa filozofam impreuna pana maine (as prefera cred sa nu totusi ...ca ma asteapta inca o zi pe plantatie maine, tre sa fiu fresh...) despre multe declicuri, insa totul se reduce la ceva simplu. Cand esti tu singurel in camaruta ta, fara public, pareri, sfaturi etc., nimic sa te perturbe, si faci tu singur comparatia intre ce e bun si ce nu, pentru tine. si apoi iti pui o intrebare simpla: daca ai avea azi XXXX euroi pe ce i-ai cheltui ??? Pe un "nou" CD player sau un nou pick-up(ma refer la surse), creierul si inima urland in unison(nu research!): pick-up, pick-up, pick-up! Mai merita sa discutam de cele 99% din cazuri in care se intmpla tot felul de minuni?


Prietenii mei m-au atentionat ca ar putea fi o greseala sa te invit la mine. Esti prea junior dar am sperat la ceva mai mult decat un atac banal la persoana. Mai mult sa-ti imaginezi ca poti sa ma decriptezi instantaneu frizeaza ridicolul. Mai ai de mers si de invatat, asta daca poti. E trist ca un neofit crede ca poate intelege totul in jurul lui. Probabil ca asta este noua generatie cu care intram in contact. Eu am vrut sa transmit ceva, sa fac o punte imaginara intre generatii, dar am ales subiectul gresit.
Sa nu-ti inchipui ca esti prea inteligent, nimeni nu este, esti doar la inceput si asta intr-un mod rau.
Orgoliul iti joaca feste.

Se pare ca am gresit cu tine...nu te duce.

Post Reply