Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by oake »

comanr wrote:cred ca e lucru, oake eu nu ma omor asa tare cu sculele, mai fac un ban cand si cand din reparatii, le am pe ale mele puse in ordine, la modul ca pot asculta non stop fara sa se strice nimic sau sa fie afectata auditia si cam atata, is constient ca atata este plapuma, nu o sa le schimb nimic in ele atata timp cat functioneaza ca acuma, mai iau viniluri din cand in cand si cate ceva care mi trezeste interesul dar nu stau sa inlocuiesc sarme sau conzi prin ele de aiurea, mi se pare de kkt.


Respect abordarea ta "treaba cu plapuma'' dar vin si intreb: dar daca se poate?
Din experienta mea de pana acu se pare ca se poate... si atunci...de ce nu?
Imi pare sincer rau ca nu esti din Buc...nu se stie cand, dar va fi. Pana acu am patru scule resuscitate care suna cu totul alceva decat initial. Chiar nu e gluma.
Cred ca ne trebuie un pic de curaj...este singura mea bila alba.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by remoteviewer1 »

Prietenii mei m-au atentionat ca ar putea fi o greseala sa te invit la mine. Esti prea junior dar am sperat la ceva mai mult decat un atac banal la persoana. Mai mult sa-ti imaginezi ca poti sa ma decriptezi instantaneu frizeaza ridicolul. Mai ai de mers si de invatat, asta daca poti. E trist ca un neofit crede ca poate intelege totul in jurul lui. Probabil ca asta este noua generatie cu care intram in contact. Eu am vrut sa transmit ceva, sa fac o punte imaginara intre generatii, dar am ales subiectul gresit.
Sa nu-ti inchipui ca esti prea inteligent, nimeni nu este, esti doar la inceput si asta intr-un mod rau.
Orgoliul iti joaca feste.

Se pare ca am gresit cu tine...nu te duce.
oake asa ca de la un "junior" la un senior, eu cred ca ce ai scris mai sus nu e ok si releva faptul ca ai niste frustari. Te rog sa ma scuzi ca nu m-am ridicat la "nivelul" tau.

La obiect ai spus ca ai probe ca in 99 la suta din cazuri cd-ul este mai bun ca vinilul si eu am zis ca nu cred(intr-un topic dedicat vinilului). Imi pare rau daca te-am inoportunat cu ceva si voi iesi (elegant sper...) din discutie, iti urez spor in explorarile tale audiofile si ai grija cu atitudinea asta...ca s-ar putea odata sa ramai fara prieteni intrun viitor.

PS. Incerc sa ignor restul declaratiilor tale la adresa mea si sa ma gandesc ca ai avut un moment de furie interpretrandu-le gresit ca un atac la persoana. Saluta-i pe prietenii tai din partea mea, acum realizand faptul ca am facut parte dintr-un Experiment de tip Big Brother...junior-ul din mine invatand o "noua" lectie.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by comanr »

guys, get serios, veniti la mine de mana sa vedeti ce scule naspa aveti acasa :lol:
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

oake.... am citit ce ai scris asta noapte...
Sper, dupa ce dormi sa te trezesti ceva mai fresh si in toane mai bune. Mi-ar place sa cred ca aici suntem toti prieteni si dupa cum bine sti, un prieten iti spune cateodata si lucruri neplacute.

Interventia mea a plecat de la fraza ta,
Vreau sa demontez putin stereotipul audiofil cum ca vinilul suna mai bine ca CD-ul. In 99% din cazuri situatia este pe dos
Pana acum (dupa cum ai observat) nu m-am bagat peste posturile si afirmatiile tale. Stiu, nu a fost drept din partea mea, altora le-am zis-o si pentru (mult) mai putin. Insa acum ai dat cu bata in balta, defapt ai lovit cu o ghioaga imensa o mica baltoaca stropind toti calatorii. Dupa aceea nu te-ai oprit si ai continuat sa dai cu ghioaga in mine si mai ales in colegul nostru de forum, remoteviewer1 (pe care eu nu-l cunosc personal). L-ai jignit urat si ai fost... hai sa spun diplomatic, foarte grosolan.

Acesta atitudine nu este tipica unui intelectual rafinat, sper sa regandesti atitudinea.

In opinia mea unica cale de reparatie este sa-l inviti pe remoteviewer1 la tine si sa beti o bere impreuna ascultand trancotele. Dupa ce l-ai jignit in halul asta nu vad alta cale de impacare. Oamenii cand se cunosc in real life afla cateodata diferente mari intre ceea ce pareau on-line si ceea ce sunt in realitate. Sunt convins, are remoteviewer1 de invatat de la tine dar sa fi sigur, ai si tu de invatat de la el. Cu totii trebuie sa invatam atata vreme cat traim, varsta nu este un criteriu intrinsec.

Cat ma priveste, asta noapte poate iti juca memoria feste, am ascultat pe deplin lamuritor toate lampasele tale (si toate sculele tale dealungul vremii) si ti-am spus impresiile si opiniile mele de fiecare data. Pe care nu le-am facut publice aici pe forum si niciodata.

Cand erai in camera mica unde se auzeau cel mai bine VTP-urile cu difuri Fostex (decat orice ai in prezent in camera mare), m-am carat o data (si sti bine) cu cel mai ieftin amplificator de la Unison Research, modelul Simply Two, SE cu niste lampi EL34 nici macar NOS ci banalele EH. Ai auzit cu acea ocazie cum trebuie sa sune un "lampas". Mai ales in comparatie cu ceea ce aveai atunci (si nu doresc sa insist pentru a-ti proteja orgoliul... Apropos, tocmai tu ii arunci lui remoteviewer1 afirmatii despre orgoliu...).

Din pacate ceea ce a urmat nu mi-a demonstrat ca ai invatat ceva din aceasta experienta. Ai perseverat in greseala (de a-i comanda prietenului tau alte sinistrosenii care dealtfel te-au costat si foarte multi bani) dar nu am spus nimic, am considerat ca fiecare e liber sa aleaga ce cale doreste. Eu am vrut sa te ajut subtil in felul meu, sa iti dai seama singur ca te afli pe o carare eronata.

Ulterior ai avut de la mine (in urma unii schimb) in integrat SS de la Pioneer care ti-a demonstrat ca exista scule HiFi ceva mai ok decat altele si mai ales ti-a demonstrat ca un tranzistorizat decent poate depasi copios niste lampase gresit construite (de catre persoane care doresc sa-si atinga nivelul maxim de incompetenta si superficialitate.... apropos, atentie mare la condensatori de proasta calitate supusi la tensiuni prea mari si care fierb in scule DIY, astia pot provoca chiar si un incendiu, nu este de joaca!).

Ulterior, dupa ce te-ai mutat intr-o alta acustica situatia s-a inrautatit masiv. Atunci ai aflat ce inseamna pana la urma acustica insa asta e cu totul alta poveste. O aflam cu totii mereu si mereu....

Ieri m-ai facut sa ies din tacerea pe care mi-am impus-o in privinta ta pentru ca afirmatia scrisa era mult prea contrara realitatii si contrara bunului simt dar si dintr-un alt motiv - ultima data cand te-am vizitat (carand si de data aceea ceva.... tot in interesul tau. Pentru ca NU am interese sa vand. Dupa cum ai observat, sper!) am ascultat amandoi diferenta extraordinara dintre acel cdplayer mediocru si vechi de la Technics si pickup-ul in lespede de piatra. Sti bine cum a fost (LP-urile erau practic inascultabile dupa auditia CD-ului pe care ti l-am dat. Apropos, nu mai folosi discuri copiate, iti recomand totusi cele originale).... insa probabil asta noapte erai intr-o pasa proasta.

Ti-am zis atunci (ca si alta data) sa cauti sa schimbi totusi pickup-ul deoarece chestia aia suna sinistru.

Ti-am zis de la bun inceput ca ai facut o greseala sa introduci sasiul Lenco in lespedea de piatra turnata de Chris Sugar deoarece aceste lespezi sunt sinistre in sunet, strica tot ce pui pe ele.

Iar in cazul unui pickup care necesita o plinta masiva, rezultatul este si mai sinistru. S-a vazut in acel moment cand ti-am adus acel amplificator vechi din 1969, nemodificat (i-am schimbat 3 "conzi" in alimentarea preului doar de florile cucului, cei scosi inca mergeau si dupa schimbare modificarea in sunet a fost aproape zero), practic o scula "low-fi" care oricum suna mai bine decat cele cateva scule low-fi pe care le-ai modificat si discutat aici pe forum (....si eu nu m-am bagat desi stiam despre ce e vorba).

Tu mi-ai spus cu gura ta ca suna mai bine ampliful nemtofil din 1969 decat celalalte low-fi-uri (cu acele boxe Philips dealtfel foarte reusite, foarte muzicale si simpatice), eu oricum aud cu urechile mele si era evident.

Astfel, avand un amplificator ceva mai decent, defapt tot un low-fi (nici macar un hi-fi de top) cdplayerul Technics (model mediocru desi aveai altul mai bun pe care nu-l utilizezi) cu un disc audio decent, spulbera pickup-ul intr-o maniera absolut categorica pana intracolo incant nu mai puteai sa dai vina pe placi, diferenta era mult prea sinistra.

De aici ai tras concluzii gresite precum cea de mai sus cu cdplayerul si pickup-ul. In realitate acel pickup este horror si acum m-ai determinat sa-ti spun lucrul asta..... public. Ai investit munca si chiar cheltuiala, stiu, insa lucrul asta nu determina automat calitatea audio. Ar trebui sa determine mai multa experienta. Si mai multa experienta ar trebui sa aduca mai multa retinere in adjective pozitive si negative (apropos de descrierile tale in privinta acelor scule low-fi la care schimbi condensatori cumparati de pe strada Maica Domnului).

Am afirmat mai sus si reafirm, o conditie esentiala este relativ simplu de indeplinit - sa gasesti un pickup decent care nici macar nu costa mult. Conditiile sunt simple:

- sa fie in stare tehnica corecta (de exemplu, sa nu-i joace bratul ca la acel Thorens)

- sa-l asezi pe ceva decent (conteaza mult pe ce sta un pickup). Probabil asta ai deja, "rackul" tau din lemn imi place, poate e bun..... insa nu ar trebui sa stea intre tine si... boxe....

- sa dai atentie la cabluri si la faza de la priza, la prelungitoare, etc, adica "amanunte" de genul asta.

- sa ai totusi un sistem de amplificare decent, sa asezi boxele in spatiul acustic asa cum ar trebui.

- sa nu ai obstacole (gramezi de lucruri) in calea boxelor, sa nu ai gramezi de altceva sau alte boxe langa cele la care asculti (adica sa ai spatiu in jurul boxelor, sa le lasi libere 'sa respire") si sa te plasezi totusi in punctul optim de auditie...... si nu in ultimul timp sa... asculti! Gandestete, de cand nu ai mai ascultat "in transa" asa cum ascultai tu pe vremuri in camaruta mica unde (in opinia mea) VTP-urile Fostex cu Pioneerul 66 sunau mai bine decat orice ai acum in camera mare ?!

- sa fi lucid si prietenos chiar si cu cei care-ti spun lucruri neplacute legate NU de persoana ta ci de "odorurile" tale. Pe bune, dupa o iesire ca asta pe forum, unica varianta este sa-l inviti pe remoteviewer1 la tine. Nici el nu mai are scuza de fofileala. Propun sa ne intalnim toti in jurul unor recipiente de bere cu gust puternic si amarui ! Dezbatem, transam, discutam si ai sa vezi, nu avem puncte de vedere atat de diferite. :)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by remoteviewer1 »

Daca tot este momentul sa dam cartile pe fata si sa ne spalam pampersii in public, am raspuns invitatiei lui oake, dintr-un motiv sa zicem ascuns, poate trebuia sa fiu mai sincer si mai specific, recunosc ca nu am avut intentii "bune". Curiozitatea mea pentru amplificatoare recoditionate era destul de redusa, insa l-am vizitat pe colegul nostru cu o agenda ascunsa...sa zicem dintrun imbold de a cunoaste "echipa" ce activeaza pe acest forum (si poate de a vedea ce set-up are pe vinil colegul nostru).

Inafara de dealerii din buchales si contactul cu trancote adunate pe ici pe colo, sunt un "audiofil" destul de izolat sa zicem... si pur si simplu, am vrut sa verific(fara intentii rele) cum sunt in realitate, unele persoane ce activeaza ca "experti" in eter pe forum.

In cadrul vizitei era si un alt mebru al forumului ce mi-a facut o impresie personala extraordinara prin posibilitatea de a discuta deschis cam orice subiect (o fi facand si el parte din cei ce au avertizat gazda cu privire la riscurile implicite ale vizitei mele) . Fata mea probabil nu a facut aceasi impresie gazdei si nici nu vreau sa insist despre situatia gasita la fata locului(nu ar fi onest din partea mea, atat timp cat am fost Invitat): momolo a descris-o foarte obiectiv, de aici imi dau seama ca este un om foarte OK, sincer,fara ranchiuna (asa cum am speranta ca este fiecare membru de pe acest forum). Mai mult, am fost atat de impresionat de acel CD player(situat la piramida colectiei) atat timp cand tot repetam la un moment dat: dar nu trecem la vinil?

Poate cd-playerul meu de acasa sterge pe jos cu toate cd-playerele audiofile din anii 80 sau poate va fi invins de cel mai amarat dintre ele facut in china, nu conteaza acest fapt...

In acel moment nu ma interesa nici amplificatorul reconditionat nici sursa digitala, recunosc acest fapt, sincer ca vroiam sa socializez cu"colegii de forum" si sa vad si alte puncte de vedere cu privire la tehnologia analogica.

Ai grija ce iti doresti, ca s-ar putea sa se intample-o vorba ce are mult sens in viata de zi cu zi.

Cu toate ca sunt dezamagit in acest moment, dupa experienta anterioara, in cazul in care voi fi invitat la o intrunire de colegi de aici pe forum, voi incerca sa raspund cu prezenta mea nesemnificativa;atat timp cat voi avea ceva nou de invatat, voi fi primul care raspunde la invitatie, cu toate ca e greu sa organizezi asa ceva si sa cari scule la probe.

Eu mi-am prezentat pe acest forum revelatiile (in totalitate, nu am tinut nimic pentru mine) personale sincer ... cu inima deschisa (atat timp cat mi-au permis experienta de neofit), daca acestea au starnit indignare printre unii membri, inseamna ca nu isi au rostul in acest moment. Am foarte multe de invatat si probabil mult mai putine de oferit, in general nu e bine sa subestimezi pe nimeni in viata.

Si in aceste conditii, tot ma consider castigat din vizita la oake, am invatat cateva lucruri noi, insa nu voi accepta sa fiu tratat "de sus" doar pentru ca nu am varsta necesara (ca sa fim seriosi... am schimbat de multisor prefixul ce incepe cu 3 la varsta, poate crede lumea ca seara ies la agatzat in regie cu vinilurile sub brat) sau nu rezonez pe aceasi frecventa cu gazda.

Va urez un week-end placut si auditie placuta!

Andrei
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by comanr »

toata lumea este invitata la mine, cine comenteaza apoi pe forum ca nu e cel mai marfa setup ia bataie. :lol:
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by oake »

:D
remoteviewer1 wrote:Inafara de dealerii din buchales si contactul cu trancote adunate pe ici pe colo, sunt un "audiofil" destul de izolat sa zicem... si pur si simplu, am vrut sa verific(fara intentii rele) cum sunt in realitate, unele persoane ce activeaza ca "experti" in eter pe forum.


In primul rand nu m-am dat expert in eter, ca sa te citez, niciodata ba chiar am afirmat si reafirm deschis ca nu stiu boaba electronica si nici sunet. Cineva, o persoana pe care o stimez, spunea mai demult, pe alt forum ca audiofilia se invata. Chiar nu vreau sa invat asa ceva, prefer sa ma complac in ignoranta mea ca sa ma pot bucura in ''liniste'' de muzica.
In ce priveste sunetul eu am doua metode de cunoastere: emotia si fiorul create de sunet. Mai departe sunt tufa de venetia de aceea este posibil ca multe afirmatii de ale mele sa nu fie conforme cu realitatea dar sigur sunt conforme cu realitatea mea si asta ma intereseaza cel mai mult.
In al doilea rand tu ai inceput atacul la persoana si comportamentul condescendent fata de mine. Cei drept raspunsul meu a fost exagerat, un raspuns dat la nervi, lucru care nu ma caracterizeaza in viata reala lucru pentru care iti cer scuze. Ocazie cu care retrag cuvantul neofit :D
Atat tu cat si momolo ati scos din context afirmatia mea.
Din pacate asta e tristul adevar daca ne referim la trancotareala. Nu ma refer la principiu dar ma refer la trancota de rand care de cele mai multe ori initial suna mai prost decat un CD player de aceeasi clasa dar, dupa ceva munca cheltuiala potriveala etc daca ai noroc (adica daca scula poate) o aduci sa sune mai bine. Cel putin asta este experienta mea de pana acum.
Doar sa calci intr-un noroc mare cat roata carului ca sa iei un pickup pus la punct din prima, noroc care, cel putin pana acum m-a ocolit.

Daca esti de acord te astept pe la mine, la o barfa cinstita si o bere rece. Poate isi face timp si momolo; totdeauna mi-a produs o mare placere dialogul cu el (si-asa mai am cateva scule pe care nu le-a desfintat inca). :D

ionroata
Posts: 41
Joined: 15 Aug 2012, 11:42
Location: Piatra Neamt

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by ionroata »

Seara buna
@momolo
Multumesc pentru info. Site-ul si magazinul de pe ebay al lui williamthakker par inchise pentru vacanta. Astept sa revina.
@ceilalti vinilisti
Imi place cind vad ca toate discutiile contradictorii se termina cu ceva concluzii folositoare si mai ales la un pahar de bere ascultind o placa. Imi pare rau ca locuiesc asa departe, as fi cerut o invitatie la intilnire.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by oake »

momolo wrote:- sa fie in stare tehnica corecta (de exemplu, sa nu-i joace bratul ca la acel Thorens)

Ai perfecta dreptate...cand l-ai ascultat/reglat tu (ma refer la acel Thorens) eu deabia il primisem si din transport (aviz amatorilor) un ax conic de la brat era rupt. Asta era si motivul pentru care juca. Am rezolvat aceasta problema intr-un mod, zic eu bun: cu un surub de reglaj din teflon si o biluta de 2 mm ceramica. Acuma se misca si suna bine.

momolo wrote:- sa dai atentie la cabluri si la faza de la priza, la prelungitoare, etc, adica "amanunte" de genul asta.

Normal ca fac lucrul asta.

momolo wrote:- sa ai totusi un sistem de amplificare decent, sa asezi boxele in spatiul acustic asa cum ar trebui.


Vino sa asculti Grundigul, chiar nu-mi vine sa cred cum suna...cu totul altceva decat ce ai auzit pana acu. Treaba cu asezatul boxelor nu o fac decat atunci cand ma hotaresc pentru un sistem si vand (daca pot) restul, altfel mi-e peste mana desi e foarte corect ce spui.

momolo wrote:- sa nu ai obstacole (gramezi de lucruri) in calea boxelor, sa nu ai gramezi de altceva sau alte boxe langa cele la care asculti (adica sa ai spatiu in jurul boxelor, sa le lasi libere 'sa respire") si sa te plasezi totusi in punctul optim de auditie...... si nu in ultimul timp sa... asculti! Gandestete, de cand nu ai mai ascultat "in transa" asa cum ascultai tu pe vremuri in camaruta mica unde (in opinia mea) VTP-urile Fostex cu Pioneerul 66 sunau mai bine decat orice ai acum in camera mare ?!


Treaba se va rezolva in momentul in care mi-am gasit sistemul. Aici ai mare dreptate... de cand ma ocup de ampuri ascult numai discuri de proba si asta ma omoara. Cred, cu acest Grundig ca am ajuns unde trebuie...oricum am modificat si Philips-ul si suna cu totul altceva decat l-ai ascultat tu. Mai am putin de lucrat ca sa vad daca pot sa aduc Philips-ul aproape de Grundig.

momolo wrote:Propun sa ne intalnim toti in jurul unor recipiente de bere cu gust puternic si amarui ! Dezbatem, transam, discutam si ai sa vezi, nu avem puncte de vedere atat de diferite. :)


Mi se pare corect...invitatia deja a fost lansata atat pentru tine cat si pentru Andrei si daca mai sunt amatori sa ma anunte.

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by porto »

Pentru cei carora le place jazz-ul o istorie f interesanta despre Rudy Van Gelder unul din cei mai buni ingineri de sunet din epoca de aur a jazz-ului adica anii 50'si- sfarsit 60'... si nu numai...


http://jazzstudiesonline.org/files/jso/ ... Gelder.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by porto »

Un site foarte interesant si care imi face mare placere sa-l citesc ca mereu aflu cate ceva in ceea ce ne priveste...deci nu stati pe ganduri si cititi !!!


http://www.regonaudio.com/default.html" onclick="window.open(this.href);return false;

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by oake »

Mulţumesc pentru info porto
Ca de obicei un înţelept in ale muzicii şi în ale sunetului.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by oake »

ionroata wrote:Imi place cind vad ca toate discutiile contradictorii se termina cu ceva concluzii folositoare si mai ales la un pahar de bere ascultind o placa. Imi pare rau ca locuiesc asa departe, as fi cerut o invitatie la intilnire.


Dacă cumva vi prin Buc să nu cumva să '' îndrăzneşti'' să nu mă ''calci''.
Mi-ar face mare plăcere.

Cu respect Radu.

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by comanr »

porto wrote:Un site foarte interesant si care imi face mare placere sa-l citesc ca mereu aflu cate ceva in ceea ce ne priveste...deci nu stati pe ganduri si cititi !!!


http://www.regonaudio.com/default.html" onclick="window.open(this.href);return false;

foarte bun articolul despre difuzoare, incinte, intareste si ceea ce credeam eu despre o boxa, raspuns liniar in frecventa, functia de transfer unitate.

si eu am observat ca incintele de tip shelf sau monitor desi unele pot avea o claritate iesita din orice tipar, nu sant ceea ce trebuie pentru un sunet mare, care sa ti dea senzatia ca esti langa instrument.

se insista mult in articolul despre difuzoare cu DSP(digital sound processors) , multe sisteme pot fi liniarizate corect cu acele procesoare, sau se pot optimiza anumite locuri de ascultat din camera, eu unul consider ca actul de a asculta muzica implica mai multe, printre care si pozitia optima fata de sistem, a optimiza sunetul prin procesor pentru o anumita pozitie din camera mi se pare ceva inutil la care eu unul nu voi apela in vecii vecilor, una e sa stau prin camera si sa dau drumul la o muzica, alta e sa ascult muzica, pai ascult, mai si respir, dar in principiu ascult in locul care trebuie.

atasez graficul cu raspunsul in frecventa la incintele technics sb-7000, mai jos este si graficul care arata liniaritatea de faza:

Image




am tot respectul pentru tot ceea ce inseamna DIY ul in audio insa am rezervele mele pentru rezultatele obtinute de mai toti pentru ca majoritatea nu fac o analiza a raspunsului in faza/frecventa, daca le ar analiza multi ar observa ca au produs niste strutocamile sinistre, valabil si pentru unii producatori asta.
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by comanr »

foarte multi o sa zica ca omul nu aude faza semnalului, asa este, omul nu aude faza, e batut in cuie.

problema e ca in momentul in care ai o boxa cu mai multe difuzoare care nu sant aliniate ca faza, la expunerea anumitor frecvente, daca sant reproduse de catre difuzoare pe faze diferite(in antifaza), semnalele se anuleaza si astfel omul sesizeaza o cadere sonora, o gaura de sunet ca sa zic asa, de aia e important la o incinta sa existe o aliniere de faza.

exista si posibilitatea ca semnalele sa se insumeze in anumite zone de frecventa din cauza defazajelor si boxele sa tipe urat si sa se auda ca naiba.

omul nu aude faza semnalui insa este sensibil la variatia de faza a unui semnal sonor, pe asta se bazeaza orientarea in scena sonora aka soundstage.

multi audiofili prefera sa foloseasca un singur difuzor pentru a contacara aceste neajunsuri si au pefecta dreptate, aia e nirvana dar acel difuzor trebuie sa reproduca tot spectrul audio si asta foarte bine, cam greu.
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

Post Reply