Amplificator Philips 302 noul meu priect

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Amplificator Philips 302 noul meu priect

Post by comanr »

cd player care suna bine e cam vorba goala, mai ales daca il folosesti pe s/p dif, ma refer la faptul ca fiind totul digital se elimina aportul sculei la culoarea sunetului, asta nu inseamna ca sunetul pe cd e cel mai bun dar e de referinta.

daca la un pick up ai atatea variabile de la diamant la doza , brat, sarme, tabla, la cd nu ai nimic din toate astea, lumea spune ca dac urile vechi erau cele mai muzicale, eu am din ala, nou nu am, dar cred ca diferenta e infima.
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Amplificator Philips 302 noul meu priect

Post by oake »

remoteviewer1 wrote:Am ascultat niste janghine cu transport Sanyo si m-au impresionat, insa cele de la inceputul anilor 80, in general, sunt cam slabute dupa parerea mea, starea tehnica probabil spunandu-si cuvantul. In ciuda constructiei de tanc, nu am vazut muzica foarte buna iesind din ele, in general cd-playerele moderne (bune si scumpe) cam stergand cu ele pe jos (parere personala avand in vedere experienta destul de limitata).


Am o sursă cu transport Sanyo, Rega Apollo, o am de nouă şi care chiar nu mă dă pe spate lafel ca nişte trancote B&O CD50, sau CD5500, un Technics SLP1200 cau SLP720, poate un Grundig 8400 MKII, sau un Rotel RCD855...surse pe care deja le posed şi la unele din ele deja tre să umblu la opampu-ri sau la conzi, dar oricum îmi plac mai mult decât Rega în starea lor veche şi nativă. Asta nu înseamnă că Rega o fi vre-o gioarsă...sună excelent, poate basul un pic în spate dar are multe alte calităţi.
Bănui că tre să fie şi o potriveală între sursă şi complexul amplificator-boxe.
Vino şi ascultă şi o să vezi că nu vorbesc prostii.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Amplificator Philips 302 noul meu priect

Post by oake »

comanr wrote:cd player care suna bine e cam vorba goala, mai ales daca il folosesti pe s/p dif, ma refer la faptul ca fiind totul digital se elimina aportul sculei la culoarea sunetului, asta nu inseamna ca sunetul pe cd e cel mai bun dar e de referinta.

daca la un pick up ai atatea variabile de la diamant la doza , brat, sarme, tabla, la cd nu ai nimic din toate astea, lumea spune ca dac urile vechi erau cele mai muzicale, eu am din ala, nou nu am, dar cred ca diferenta e infima.


De acord cu tine, la pick-up, dacă ţii bine hăţurile şi dacă ai şi ceva sub ele e mai uşor, sau poate nu, să obţii un sunet superior CD-ului...vorbesc din propria experienţă. Totuşi există CD-player-ere (eu mă refer doar la cele vintage căci n-am bani de cele scumpe) care s-ar putea să-ţi cârmeas-
că obţiunile spre CD player. Şi asta luând în considerare toţi factorii.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Amplificator Philips 302 noul meu priect

Post by oake »

In sfarsit am terminat si resuscitarea receiver-ului Braun CEV 510. Comparativ cu Philips-ul suna mai teutonic, adica mai vanos, cu ceva mai mult bas, cu timbru excelent...chiar mi-e greu sa aleg intre ele: Philips-ul este foarte muzical, poate ceva mai soft decat Braun-ul, dar totusi rau...Braunul are ceva mai multa vana(inclusiv bas) ceva mai in forta (expresie). De ex pe a 9-a de Beethoven as alege Braunul.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Amplificator Philips 302 noul meu priect

Post by remoteviewer1 »

Fierul de calcat :lol: (adica Braun-ul) suna foarte bine pentru varsta lui, mai ales dupa ce a fost resuscitat cu piese noi, are un sunet cald, placut, usor digerabil, de cursa lunga...Philipsul (alt fier de calcat din ziua de astazi) este decent as spune, insa nu are nimic stralucitor in el ca sa atraga atentia...dupa parerea mea. In concluzie doua scule decente ce merita "salvate" si intinerite, cu toate ca deobicei in viata nimeni nu iti acorda a doua sansa...
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Amplificator Philips 302 noul meu priect

Post by oake »

Am zis ca ma potolesc dar ma roade ceva. Am un amp Grundig V30, o jucarie midi din anii '84. Asa cum e nu suna rau, are timbru bun, are ceva vana, bas puternic dar cam pufos, si ceva rezolutie, separatie etc... Interiorul arata bine...un traf imens pentru cei 20 W ai lui filtraj de 6700 Uf. Este inghesuit (de ce oare) dar l-am demontat total (nu este greu) are multe cuple. Nu are fite (nici nu am nevoie) dar ce are suna bine. Ii inlocuiesc toti electroliticii (evident cu cei de pe Maica Domnului), pe cei de 6700 Uf ii pun Rubicon 10000 Uf, in rest respect capacitatile, mai inlocuiesc niste electrolitici cu MKT. In orice caz nu voi fi lafel de agresiv in inlocuirea capacitorilor electrolitici lafel ca la Philips sau Braum. El deja suna bine.
Sunt curios ce o sa iasa.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Amplificator Philips 302 noul meu priect

Post by oake »

Am treminat resuscitarea si rezultatul este spectaculos. Dupa urechile mele depaseste celelalte doua scule. Sunetul este ''material'' adica poti sa-l tai cu cutitul...are atit de multa carne, vana, viteza, exactitate, sa nu mai zic bas profund. Preampul de doza m-a dat pe spate...nu am mai auzi pana acu asa ceva. Cred ca a cules de la celelalte doua partile bune si le-a amplificat. Sunetul umple apartamentul nu doar camera de auditie.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Amplificator Philips 302 noul meu priect

Post by oake »

Si totusi mai am un preamp de doza Dual TVV46. Timbru bun, sunet OK dar vreau mai mult. Nu e mult de schimbat: 2 electrolitici si doi mai mici ce 1 Uf pe care ii pun MKT...sa vedem.

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: Amplificator Philips 302 noul meu priect

Post by hondaru »

Prin amabilitatea lui oake am avut ocazia sa-i ascult cateva dintre proiecte. Trebuie sa recunosc ca, munca depusa nu a fost in zadar, insa, efectul nu cred ca este chiar pe masura efortului depus. Aparatele suna net mai bine acum insa se cunosate o limitare a schemei si a componentelor active. Este similar cu tuningul unui Trabant, isi va depasi net conditia dar nu va egala un Mercedes. Proiectele au fost foarte indraznete si au dovedit posibilitatea obtinerii unui sunet mai mult decat decent cu bani putini Si munca consistenta. Eu personal nu-mi pot permite luxul de a investi atata timp in astfel de proiecte si nici in auditii muzicale din pacate. Bravo oake, iti multumesc pentru ospitalitate si curajul de a posta realizarile!
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

User avatar
CC_TM
Posts: 132
Joined: 09 Oct 2008, 14:52
Location: Timisoara

Re: Amplificator Philips 302 noul meu proiect

Post by CC_TM »

Buna ziua.

Am citit mesajele topicului de fata, am studiat schema de aici: http://elektrotanya.com/philips_a_90ah3 ... nload.html , si as avea de adaugat 1-2 sugestii de incercat in Philips 302. Sper ca schema e cea a amplificatorului din subiect, in care exista un condensator de 4700uF pe iesire. :)

- In cazul in care nu e folosit corectorul de ton, se poate face intrarea din potentiometru de volum, direct in final, in C602 (C702). Modificarea e simplu de facut, se asculta, si daca e benefica se pastreaza.

De obicei propun si cresterea curentului de mers in gol din finali, dar vad ca este deja la 256mA (0.2 / 0.78 =0.256 A ) pe final, si presupun ca merge foarte cald. Finalii nu disipa decat 55W deci cresterea suplimentara a curentului e riscanta.

Daca C602 (C702) au fost schimbati cu MKP (MKT), s-ar mai putea incerca un upgrade al condensatorului din reactia negativa C603 (C703).

Condensatorul de iesire pune cu siguranta o amprenta asupra sunetului final. Rezultate bune am intalnit cu Elna Silmic pe parte de cuplare (e adevarat ca am incercat cu 220uF pe o pereche de casti , nu cu 4700 uF pe boxe :oops: ). Poate ar merita pus un 100-200uF Elna, in paralel cu cei 4700.

Daca ar fi sa ma apuc acum de un tuning, la un amplificator, as cauta tot unul cu o schema simpla de genul celui de fata, dar cu bipolari in capsula TO3, radiatoare sanatoase, si fara condensatorul de pe iesire.

Ceva in genul asta : http://www.usaudiomart.com/details/6490 ... es/457311/
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Amplificator Philips 302 noul meu priect

Post by oake »

In primul rand vreau sa multumesc tuturor colegilor de forum care m-au onorat cu prezenta, pentru aprecieri, sustinere si sfaturi.

remoteviewer1 wrote:In concluzie doua scule decente ce merita "salvate" si intinerite, cu toate ca deobicei in viata nimeni nu iti acorda a doua sansa...


Ai mare dreptate mai ales daca ai ceva timp/rabdare si nu te dau banii afara din casa.

hondaru wrote:Trebuie sa recunosc ca, munca depusa nu a fost in zadar, insa, efectul nu cred ca este chiar pe masura efortului depus.
hondaru wrote:Eu personal nu-mi pot permite luxul de a investi atata timp in astfel de proiecte si nici in auditii muzicale din pacate.


E ca un facut: cand ai bani nu ai timp iar cand ai timp nu ai bani...asta daca muncesti cinstit.
Sunt doua situatii in care merita efortul:
- cand gasesti o scula ieftina cu un timbru care se lipeste de suflet dar cam ametita si poti sa-i pompezi niste adrenalina si sa o aduci la nivelul la care sa te multumeasca.
- cand esti nevoit sa faci acest lucru, in primul rand din lipsa banilor.
Ar mai fi o situatie si anume cand ai o scula mai veche care te-a multumit ani la rand dar a inceput sa moara si nu vrei sa renunti la ea.

Per total afirmatiile tale sunt foarte corecte si sunt constient de lucrul asta. Eu sunt interesat in primul rand de ce se intampla sonor la mine si pot afirma fara nici un fel de ezitare ca acuma am cel mai bun sunet de pana acu (asta conform cu urechile mele nu foarte pregatite). Ar mai fi doua proiecte de-ale mele pe care nu le-ai auzit inca, care proiecte cred eu sunt ceva mai pe gustul tau, din ce mi-am dat seama si dece nu si al meu, proiecte pe care te invit, in limita timpului putin pe care il ai, sa le auzi. Nu stiu...poate ajungi la concluzia ca in anumite cazuri chiar merita efortul. Vorbim despre sunetul saracului.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Amplificator Philips 302 noul meu priect

Post by oake »

Multumesc CC_TM pentru sfaturi!

Am sa incep cu o intrebare: nu ma pricep la electronica fac totul intuitiv deci...dupa toate schimbarile mele am inteles ca trebuie sa reglez biasul. In manualul de service de pe Hi fi engine nu gasesc valorile de reglaj. Deci rezistentele reglabile R614 si R714 le-am masurat inainte si dupa la cele 4 rezistente termice din fata finalilor (la cele doua mai apropiate) si am reglat aceeasi valoare de 20 mA. Poti sa ma ajuti cu lucrul asta: unde citesc reglajul semireglabililor si ce valoare trebuie sa am?
Mai sunt doi semireglabili R603 si R703: unde citesc tensiunea si cat trebuie sa fie?
CC_TM wrote:- In cazul in care nu e folosit corectorul de ton, se poate face intrarea din potentiometru de volum, direct in final, in C602 (C702). Modificarea e simplu de facut, se asculta, si daca e benefica se pastreaza.


Nu folosesc corectorul de ton, doar balansul deci cum pot face aceasta modificare? Conzii C602 si C702 i-am inlocuit cu MKT-uri de aceeasi valoare (trebuia mai mare?)
Deci ma leg la C602 si C702 de la potentiometrul de volum. Cum se face bypass-ul? Cred ca e mai complicat.

CC_TM wrote:Condensatorul de iesire pune cu siguranta o amprenta asupra sunetului final. Rezultate bune am intalnit cu Elna Silmic pe parte de cuplare (e adevarat ca am incercat cu 220uF pe o pereche de casti , nu cu 4700 uF pe boxe :oops: ). Poate ar merita pus un 100-200uF Elna, in paralel cu cei 4700.


Conzii de iesire de 4700uF i-am pus de 6200uF (nu ma refer la cel de langa traf). Tu spui sa pun in paralel la acesti conzi doi Elna de 220uF?

Multumesc anticipat.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Amplificator Philips 302 noul meu priect

Post by remoteviewer1 »

Nu cred totusi ca ce faci tu are legatura cu banii, ci mai mult tine de hobby si pasiune,de admirat din partea mea pentru ca nu te lasi si insisti sa tot modifici conzi la scule. Orice imbunatatire a lantului audio, chiar minora si obtinuta cu mult efort, ne duce mai aproape de propria nirvana audiofila. Recunosc o parte din entuziasmul tau (la mine a fost obtinut in alte conditii) si cred ca este motorul ce te impinge sa continui aceasta aventura, ceea ce este foarte ok, asta inseamna dedicatie...bravos!
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Amplificator Philips 302 noul meu priect

Post by oake »

remoteviewer1 wrote:Nu cred totusi ca ce faci tu are legatura cu banii, ci mai mult tine de hobby si pasiune,de admirat din partea mea pentru ca nu te lasi si insisti sa tot modifici conzi la scule. Orice imbunatatire a lantului audio, chiar minora si obtinuta cu mult efort, ne duce mai aproape de propria nirvana audiofila. Recunosc o parte din entuziasmul tau (la mine a fost obtinut in alte conditii) si cred ca este motorul ce te impinge sa continui aceasta aventura, ceea ce este foarte ok, asta inseamna dedicatie...bravos!



Trebuia un om dinauntru. Asa e. Multa pasiune, poate cu putin noroc si multa speranta. M-ai citit bine...
Cred ca pot demonstra ca in anumite cazuri se POATE.

Am inceput prost relatia...numai din vina mea...scuzele sunt deja tardive, dar sunt convins ca poti depasi situatia.
Am ceva de auzit care depaseste auditia ta initiala...poate s-ar putea sa-ti placa sau nu dar dupa urechile mele aproximative chiar suna bine.
Chiar Philips-ul pe care l-ai auzit suna altfel: mai vanos si mai basat...pastrand totusi caracterul lui.

User avatar
CC_TM
Posts: 132
Joined: 09 Oct 2008, 14:52
Location: Timisoara

Re: Amplificator Philips 302 noul meu priect

Post by CC_TM »

In manualul de service, vad tensiunea pe colectorul PNP-ului de +25.7V, iar in colectorul NPN-ului de +25.5V. Diferenta intre aceste puncte este de 200mV, si se masoara pe rezistentele de putere R624-R625. Daca masori tensiunea pe o singura rezistenta de putere (de ex R624) vei avea 100mV.

In concluzie, se regleaza R614 (R714) pana cand tensiunea pe R624 (R724) e de 100mV.

Curentul prin etajul final in acest moment va fi de 0.1/0.39 =0.256A.

Condensatoarele C602 (C702) imi par bine dimensionate. Poti sa calculezi raspunsul in frecventa in link-ul de aici : http://www.v-cap.com/coupling-capacitor-calculator.php ,
tinand cont ca impedanta de intrare a finalului e de aprox 85kohm.

Bypasul se face intre pinul din mijloc al potentiometrului de volum (R404) si intrarea finalului (C602). Pentru asta scoti de pe placa pinul din stanga al R405 si cel din dreapta al R601 si pui o sarma in gaurile eliberate.

Prin bypass sari peste buffer-ul de pe intrare TS401+TS402 si peste corectorul de ton facut in jurul lui TS403. Daca nu-ti place rezultatul obtinut, se poate reintroduce TS401+TS402 si se sare doar peste corector.

Condensatorul de iesire trebuie sa fie cat mai "transparent". Din cate am testat Elna Slmic sunt foarte transparenti, si ar fi de folos daca ii pui in paralel cu cei de pe iesire.

M-am uitat un pic si la Braun Regie 510 si mi s-a parut mai potrivit pentru tuning, prin faptul ca are radiatoare mari, capsule TO3 si lipseste Condensatorul de iesire.

In ultimii ani m-am jucat mult cu o anumita schema, si cu diverse tranzistoare pe final (BD-uri, MJL-uri, Toshiba, etc ...) Am fost curios de diferentele strict dintre tranzistoarele finale, si cele mai bune rezultate (echilibru, muzicalitate, ...) le-am obtinut cu o pereche de tranzistoare in capsula TO3, la un curent de mers in gol ceva mai ridicat decat cel din schema de fata. Asta e motivul pentru care recomand TO3 si radiatoare mari.

PS: am facut si un jpg cu punctele de legatura, dar nu pot sa-l atasez, pe motiv ca am atins cota de atasamente :?
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.

Post Reply