Help! Reparatie difuzor Meridian.

DIY, Accesorii , Tips&Tricks
Post Reply
kane
Posts: 41
Joined: 23 Nov 2008, 15:38
Location: Bucuresti

Help! Reparatie difuzor Meridian.

Post by kane »

Salutare tuturor!..daca aveti placerea si posibilitatea cu un sfat unde pot repara un difuzor (de medii de la o incinta Meridian DSP 6000), dupa toate probabilitatile este prajit, sistemul nu a fost niciodata abuzat. Acelasi lucru s-a intamplat si cu un tweteer de la incinta pereche in urma cu doi ani, inlocuit cu altul comandat prin unsul Meridian in Romania. Se pare ca fiabilitatea nu e punctul forte al brandului. Obiectul se afla in Arad dar se poate aduce in Bucuresti. Orice recomandari, review-uri sunt binevenite. Multumesc!
P.S. : Oare si tweterele se pot repara? Ca sa le dau pe amandoua.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Help! Reparatie difuzor Meridian.

Post by momolo »

Am mutat subiectul in aceasta zona a forumului mai potrivita.

Nu cunosc aceste boxe, nu le-am vazut/ascultat insa cautand acum pe net vad ca sunt active. Inteleg ca s-au ars 2 difuzoare, mai demult un tweeter si acum un difuzor, nu ai spus care, insa nu conteaza deoarece imi imaginez ca la aceste boxe active exista cate un amplificator distinct pentru fiecare difuzor in parte.
Faptul ca sunt active complica situatia. Trebuie sa afli de ce s-a ars mai ales ca nu au fost abuzate din cate spui. Dealtfel in cazul incintelor active orice producator trebuie sa ia in seama abuzarea printr-un semnal overload la intrare, defapt singurul abuz posibil in cazul boxelor active. Ori din cate stiu, orice producator de incinte active prevede si o protectie in acest sens (simplu de realizat) si astfel, genul asta de incinte nu pot fi abuzate (ca in cazul celor pasive). Din toata treaba pot deduce urmatoarele:

1. asa cum ai presupus, fiabilitatea produsului e scazuta. Dar aici trebuie sa cauti totusi ce a determinant arderea difuzorului pentru a nu se repeta. Cauza poate fi ori subdimensionarea bobinei difuzorului in raport cu posibilitatile amplificatorului intregrat in boxa (si in acest caz nu ai ce face, cumperi alt dif care se poate arde alta data cand da de greu), ori probleme la amplificator (in acest caz pot fi probleme cu racirea, poate amplificatorul are probleme care duc la arderea difuzorului. Asta ar fi cel mai rau caz deoarece schimbarea difuzorului nu rezolva problema, urmatorul se va arde garantat, poate nu pe loc, mai incolo).

2. ar putea totusi ca problema sa fie generata de sursa de semnal. De exemplu, daca folosesti un PC conventional (care prin definitie e un dezastru electromagnetic) sau ceva de genul asta (cu sursa in comutatie) sau/si daca masa semnalului de intrare este in contact prin intermediul altor aparate cu un cablu TV (de exemplu ai boxele active comutate intr-un sistem audio mai stufos si care contine si un TV sau alt aparat conectat la un cablu TV sau cablu LAN). Exista si posibilitatea ca din cauza cablului TV sau/si cablului LAN sa ai curenti prin masa, pe vremuri mie mi s-a ars o placa de baza de PC din cauza acestei situatii (in circuit, prin TV aveam masa cablului TV de la providerul de cablu. E de ajuns sa cuplezi diverse aparate intre ele si televizorul sau/si calculatorul prin ceva cu contact metalic, unica legatura izolata galvanic fiind legatura optica prin S/PDIF, de aceea e folositoare).

In cazul asta nu cred ca poti da vina pe fiabilitate, este posibil ca partea electronica din interiorul boxelor sa fie sensibila la astfel de probleme. Trebuie sa iei in considerare si impamantarea la instalatia electrica, daca o ai sau nu sau daca e improvizata. Dupa cum probabil ai observat, unele aparate au 3 pini la mufa mama tip IEC pe spatele aparatului, deci au si pinul de pamant, altele nu au, mai precis vei vedea mufe IEC cu 2 pini la receiverele moderne, aparate video si chiar aparate audio mass-market, inclusiv o marca cunoscuta, Yamaha ca un exemplu care are o serie audio pentru sectorul audiofil si acestea nu sunt legate la impamantare, adica IEC-ul lor are 2 pini.

Lucrul asta nu e intamplator, se evita legarea la impamantare in cazul aparaturii cu destinatie video (inclusiv cea audio care se va lega de cea video) din cauza contactului cu masa cablurilor providerilor TV sau prin PC-urile care sunt conectate prin LAN la diverse retele. Se evita defapt aparitia de diferenta de potential intre mase, fapt care poate duce la arderea aparaturii si perturbatii diverse, inclusiv in cazul tau, boxe active care isi pot arde difuzoarele din cauza propriilor amplificatoare incorporate.

3. imbatranirea unor piese in partea electronica a boxelor. Pot fi condensatori, pot fi lipituri, cuple sau chiar si alte piese electronice. Daca nu ai abuzat boxa, dufuzorul ala nu s-a ars de florile marului, ma indoiesc de lipsa de calitate in privinta unui astfel de brand vechi si cunoscut cu preturi atat de mari. Ceva defect trebuie sa existe dincolo de acel difuzor cazut victima.

Cat priveste difuzorul ars, din punct meu de vedere poti apela la un mester care bobineaza. Ar trebui sa duci la reparat ambele difuzoare (pentru comparatie, eu unul as prefera sa re-bobinez si difuzorul bun pentru a avea aceeasi sarma la bobinele R si L).
Cunosc (dar nu personal inca, deoarece eu inca nu am apelat insa mai multi prieteni l-au apelat si toata lumea a fost foarte multumita) pe cineva in Bucuresti. Daca esti interesat iti pot da un nr tel pe privat.

Cred ca este costisitor si dificil sa faci rost de difuzorul original de la producator. Preturile firmei cu pricina sunt cum le stim, foarte mari si daca cauza arderii difuzorului nu este gasita, putand fi ampliful, atunci te va ustura sa cumperi unul original si sa-l arzi si pe asta.

In cazul reparatiei boxei cu totul (adica "puricarea" si a partii electronice), deasemenea iti pot recomanda pe cineva, tot din Bucuresti, insa numai in privat.

In concluzie, nu m-as grabi sa ma pronunt asupra fiabilitatii pana nu afli de ce s-au ars aceste difuzoare, cauzele putand fi multe si unele foarte simple asa cum am expus mai sus (nu numai pentru tine, dar poate mai citesc si altii).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Help! Reparatie difuzor Meridian.

Post by comanr »

noile tendinte implica etaje de amplificare separate pe fiecare difuzor pentru eficienta energetica, mai mult ca sigur ai probleme in amplificator daca incinta este activa si nu a fost abuzata pentru ca boxele active au probleme pe partea de ventilatie, cert e ca pana nu masori nu stii ce e acolo, poate fi ceva simplu sau ceva complicat.

la bobinat difuzoare eu sant sceptic, stiu ca se poate face dar difuzor original nu mai iese, poate iesi ceva bun, dar original nu.

boxele active sant un compromis, ele ajuta producatorul sa monteze amplificatoare slabute si simplifica lantul audio putin dar dupa mine sant niste strutocamile acceptate in auto sau pe scena din cauza compactizarii iar parerea mea e ca montajele electronice ar fi bine sa nu stea in boxa, ele teoretic rezista dar timpul a demonstrat ca nu este asa.

in boxele active chinezofile piesele sant lipite cu lipici si silicon pentru a face fata la vibratii, chiar si asa tot niste gunoaie sinistre sant si au probleme.

exista si exemple bune gen marshall sau alte asemenea incinte active dar acolo e alta mancare de peste.

boxele tale vad ca nu s niste panarame, uite o poza cu ce e in ele, parerea mea e ca ai probleme la amplificatoare:

Image

daca vrei sa ma uit in ele vorbim pe pm.
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

kane
Posts: 41
Joined: 23 Nov 2008, 15:38
Location: Bucuresti

Re: Help! Reparatie difuzor Meridian.

Post by kane »

Am citit cu atentie mesajele voastre, multumesc pentru ele si scuze pentru revenirea intarziata, se pare ca nu am activat atentionarile in mail pentru forum.
Incintele se afla in Arad, sunt proprietatea unui prieten care nu se pricepe si nici nu are cunostinte de persoane calificate in zona care sa le studieze. Cum am spus, in urma cu vreo 2 ani s-a ars tweeter-ul de la boxa din dreapta. A fost inlocuit cu unul nou, a costat cam 150 de euro. De curand s-a ars difuzorul de medii de la boxa master, cea din stanga. (Cele 2 difuzoare, de medii si inalte sunt separate de incintele master, sunt un fel de sateliti, situati pe incintele master, vezi poze pe net). Incintele nu au fost fortate in vreun fel, nici nu este posibil pentru ca se comporta cumva ca masinile bune, nu le poti abuza pentru ca te impiedica ele prin constructie, in cazul boxelor nivelul creste pana la un punct maxim, fara sa distorsioneze.
Sunt asezate oarecum foarte aproape de colturile camerei, iar in lateral sunt aproape lipite de mobila, nu exista alta solutie din lipsa de spatiu. As putea spune ca amplasarea este cel putin dezastruoasa, fie si numai din punct de vedere acustic. Cum s-ar spune pe romaneste sunt foarte "inghesuite". Daca racirea e un must atunci asta poate fi o explicatie pentru ca ea nu exista.
Providerul de semnal este chiar un controler Meridian din care primesc semnal digital, nu sunt alte surse suspecte de variatii de curent cum ar fi tv sau pc. La controler sunt conectate un receiver tv (tv-ul este un led wireless), un dvd, un blu-ray si un pick-up printr-un pre. de doza (Pro Ject).
Cred ca cel mai probabil cauza este imbatranirea, sistemul este fabricat prin anii 90. Nu ca asta ar fi permis la Meridian dar mai stii? Racirea sau lipsa ei, daca asta ar putea constitui o cauza poate fi alta explicatie.
In faza asta, sistemul nefiind in Bucuresti pentru a vi-l putea prezenta, imi ramane demersul reparatiei difuzorului (sau ambelor, daca si cel de inalte se poate repara, sa fie de rezerva). Sigur ca un difuzor rebobinat nu va suna niciodata ca unul original insa este o solutie acceptabila, aportul in sunet al respectivului nu este dramatic. Difuzoarele vor fi aduse la Bucuresti si pentru ca eu functionez pe litoral inca 2 luni de acum incolo voi face in asa fel incat ele sa ajunga unde trebuie pentru a fi reparate acolo unde voi fi indrumat.

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Help! Reparatie difuzor Meridian.

Post by comanr »

ar fi indicat sa se verifice si parametrii ce tin de amplificator pentru ca in majoritatea cazurilor un difuzor se arde atunci cand semnalul aplicat este continuu si nu alternativ, reparatia difuzoarelor nu elimina cauza defectului din punctul meu de vedere, mai ales daca zici ca nu au fost abuzate incintele.

din 90 si pana acum sant cam 25 de ani, probabilitatea existentei problemelor la amplificatoarele incintelor este una foarte mare avand in vedere conditiile de lucru dintr o boxa activa de acel tip si mai mult ca sigur incintele au componente devalorizate.
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Help! Reparatie difuzor Meridian.

Post by momolo »

comanr wrote:Providerul de semnal este chiar un controler Meridian din care primesc semnal digital, nu sunt alte surse suspecte de variatii de curent cum ar fi tv sau pc. La controler sunt conectate un receiver tv (tv-ul este un led wireless), un dvd, un blu-ray si un pick-up printr-un pre. de doza (Pro Ject).
televizorul este legat la un cablu TV ?! Exista cablu UTP bagat in televizor sau in altceva ?

In opinia mea, idem cu comanr, cred ca trebuie verificata partea electronica a boxei, difuzorul s-a ars din cauza amplificarii. Asta e prima chestie suspecta si la randul meu cred ca cei 25 de ani e o perioada mare, posibil unele piese sa fie decalibrate sau defecte. Sculele dupa 1990 nu au mai avut aceeasi fiabilitate ca alea mai vechi, piesele sunt de vina, au fost facute toate din ce in ce mai ieftine, mai mici si mai "capabile". Pe vremea aia aparusera piesele dinafara Japoniei si chiar japonezii au scazut calitatea din ce in ce mai mult. Am vazut scule audio defecte prin imbatranire de componente din perioada anilor 90 mai multe decat cele din anii 70-80. Chiar si marile branduri ca Meridian au apelat la piesaraie de prin Taiwan, Singapore, Philipine, HK si intr-un final de mare fast, China. Prin anii 90 nici nu prea mai aveau de ales, japonezii au marit pretul si au micsorat productia, s-au mutat pe altele mai sofisticate cu mai mare adaos comercial mutand fabricile de piesaraie marunta si ieftina la "tigrii asiatici" (asta e tehnologie low-level). Insa nimic facut inafara Japoniei nu a mai fost vreodata macar egal in calitate.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kane
Posts: 41
Joined: 23 Nov 2008, 15:38
Location: Bucuresti

Re: Help! Reparatie difuzor Meridian.

Post by kane »

Televizorul nu este conectat prin cablu decat la priza de curent.
Momolo, este binevenit pe pm contactul cu persoana care repara difuzoare.

kane
Posts: 41
Joined: 23 Nov 2008, 15:38
Location: Bucuresti

Re: Help! Reparatie difuzor Meridian.

Post by kane »

Le-am rezolvat, multumesc tuturor pentru raspunsuri.

Post Reply