Omul care detine toate vinylurile din lume

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Omul care detine toate vinylurile din lume

Post by SOLO »

http://www.nytimes.com/2014/08/10/magaz ... .html?_r=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
Philalenthes
Posts: 87
Joined: 28 Jan 2009, 07:59
Location: Constanta

Re: Omul care detine toate vinylurile din lume

Post by Philalenthes »

Initial mi-am zis wow - ce colectie impresionanta. Am citit articolul si m-am uitat cu jind la poze. Apoi m-am gandit ca este oarecum frustrant si dezarmat sa ai o asemenea colectie.
In aceasta viata nimeni nu poate asculta cap - coada toate discurile de acolo (8 ore pe zi dormi, te ocupi de afacere/te duci la munca, acorzi timp familiei, iti mai raman 2 - 5 ore sa asculti muzica, oricum 5 ore este foarte mult, putin probabil).
Valoarea unui disc luat individual scade teribil, din moment ce mai ai alte milioane, iar unul din fundamentele alcatuirii unei colectii de viniluri este tocmai frumusetea, individualitatea fiecarui disc.
Nu poti retine niciodata cam ce contine colectia ta, nu poti pretinde ca iti cunosti colectia.
Doar o mica parte (poate sub 10%) din discuri (aici ma refer la muzica) iti plac in mod real.
Pe de alta parte vulpea care nu ajunge la struguri zice ca .... este mult prea mare colectia de viniluri.
"Acționează în așa fel încât maxima acțiunilor tale să poată fi impusă ca lege universală"

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Omul care detine toate vinylurile din lume

Post by TomJones »

sa inteleg ca le are si pe cele cu muzica populara de la noi din perioada lui ceasca?

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Omul care detine toate vinylurile din lume

Post by momolo »

TomJones wrote:sa inteleg ca le are si pe cele cu muzica populara de la noi din perioada lui ceasca?
buna intrebare! Care isi ia timpul sa pozeze si sa-i scrie ? Eu as pune pariu ca nu le are, chiar unele banale (am si eu destule din astea). Cu ocazia asta poate il prindem cu ocaua mica! :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Omul care detine toate vinylurile din lume

Post by oake »

Este clar pentru mine ca acest om nu le are nici cu muzica nici cu sunetul...doar boala.
Altii colectioneaza capace de bere si sunt multumiti.

Post Reply