Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

De unde venim , cine suntem , incotro ne indreptam
User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Sa facem cunostinta !

Post by SOLO »

Bine ai venit si din partea mea si ma bucur sa avem pe forum cat mai multi oameni de la care putem invata.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
Spirit Crusher
Posts: 139
Joined: 10 Nov 2013, 14:04
Location: HARBEarTH

Re: Sa facem cunostinta !

Post by Spirit Crusher »

Salutare tuturor!

Am intrat in lumea hi-fi undeva prin noiembrie cand am achizitionat un sistem audio la mana a doua. Pana atunci n-am avut ever un amplificator in casa. Din sistemul initial cumparat, am inlocuit deja ampli-ul care nu prea facea fata la boxe. Cele doua monoblocuri Manley par sa se descurce mult mai bine. A fost apoi vreo 2-3 luni nebunia cu inlocuirea lampilor. Acum sunt in rodaj. Mai am inca mult de tras pana sistemul va ajunge la un nivel "high". Trebuie neaparat sa gasesc un preampli, un DAC si bineinteles "cablaraie". De vreo luna am pus mana si pe ceva mobila dedicata.
Tinand cont ca sunt nou in aceasta lume, mi-ar place sa aflu cat mai multe de la audiofilii cu expierenta. Am sa va tin la curent cu modificarile din sistem si evolutia sunetului. Departe fiind de casa, am sansa sa ma sfatuiesc si "audiofilesc" cu Hersorin, aflat si el in zona.
Pe curand si sunet intins.

P.S. Vreau sa multumesc mult utilizatorilor care m-au ajutat, in fine, sa am acces pe acest forum : JohnnyDarkRo, Gabriel_Wo si Hersorin.
Harbeth, vinyl and tubes...

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Sa facem cunostinta !

Post by SOLO »

Salutare si bine ai venit!

Snapper-urile tale sunt bestiale. Le tot ascult de vreo cativa ani la un pensionar pe-aici pe melagurile mele. Si el a tot cautat pre-ul perfect si a ajuns pana la urma la perfectiune :-)

Dar nu-ti dezvalui secretul din prima :mrgreen:
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta !

Post by momolo »

Spirit Crusher wrote:Cele doua monoblocuri Manley par sa se descurce mult mai bine.
Manley ?! Preferatele mele ! Tot ce am ascultat facut de Manley, pur si simplu mi-a placut!
Spirit Crusher wrote:Trebuie neaparat sa gasesc un preampli, un DAC si bineinteles "cablaraie"
iti recomand tot Manley. Altfel vei umbla pe carari fara destinatie si intr-un final vei ajunge tot la un preu Manley pentru finali Manley.
Cat priveste DAC-ul, personal mi se pare o ustensila inutila pentru un audiofil meloman. Iti recomand un cdplayer conventional (nu din acelea cu buffere ca niste computere deghizate). Ai putea chiar sa te uiti dupa un cdplayer din zona "vintage", de exemplu anii 90. Pe la tine prin victorioasa Belgie (care a eliminat USA de la CM 2014, cred ca a fost noapte alba la voi! :D Felicitari, m-am bucurat, o meritau si cred ca-i vor elimina si pe argentinieni) poti gasi un Wadia din anii 90, o Micromega veche si adevarata (nu chinezismele jenibile de azi), poti chiar incerca sa cauti un DENON din seria speciala care din pacate exista mai mult in Japan sau chiar un Accuphase mai vechi. Au existat multe playere adevarate pe vremurile cand mai multe firme fabricau mecanici si capete laser adevarate din sticla si metal, nu plastic pentru jucarie. Acum unicul producator este China cu modele de jucarie si doi bani (toate!). Unele branduri le monteaza sub o carcasa de tanc insa nu ajuta, sunt ca niste mamuti cu inima de pechinez.
Cu DAC-ul e problema mare, cel mai mult conteaza sursa digitala si nu DAC-ul in sine. Eu nu am auzit Muzica pana acum din nici un DAC, mai ales avand ca sursa computer sau ceva similar sub alte forme. Chiar as putea spune ca auzind asemenea aberatiuni mi-ar trece si cheful sa mai am scule audio si sa le ascult. Multi habar nu au de altceva deoarece au deschis ochii direct pe asemenea mizerii, sunt ca ratustele iesite din ou, prima fiinta pe care pun ochisorii, aceea devine mama. Chiar si eu (nu tocmai june) m-am nascut cam tarziu sa apuc epoca de aur a sunetului stereo si mi-a trebuit mult haladuit pe carari pierdute pana am aflat lucruri simple.
Insa cel mai in castig ai fi cu un pickup. Nu duce grija LP-urilor noi, e la moda se se spuna ca sunt proaste, trase dupa digital si alte legende populare. In realitate chiar si placile LP noi sunt in marea lor majoritate foarte bune, unele chiar incredibil de bune, problema se afla la masinariile pickup, s-a sarit si aici gardul, exista multe turntable moderne, super haudiofile si cu pret de o masina sau o garsoniera care suna ca niste cdplayere deoarece le-au facut atat de perfecte incat au omorat muzica din ele. Asa apar si legendele populare. Problema cu LP-urile noi e la pret, din pacate foarte scumpe dar totusi, Belgia e tara bogata, doar Romania e "tara de mana a doua" asa cum a zis judecatoarea aia care a incredintat copii la tatal belgian trimitand mama romanca la ea acasa in tara de mana a doua.
Etc, mai discutam pe forum.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Sa facem cunostinta !

Post by hersorin »

Spirit Crusher wrote:Salutare tuturor!
Departe fiind de casa, am sansa sa ma sfatuiesc si "audiofilesc" cu Hersorin, aflat si el in zona.
Salutare si bine ai venit printre noi .
Indata avem SALON NEW MUSIC HIGH-END si ne "audiofilim" cu foarte multe bunatati .
Problema e ca dupa doua saloane dinastea eu am schimbat complet sistemul :mrgreen: sper pe tine sa nu te afecteze .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
-SBN-
Posts: 11
Joined: 26 Jul 2014, 12:00
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta !

Post by -SBN- »

Bine v-am gasit tuturor.

Programator, 35 ani, tatic de 2 ani si ocupant al unui apartament la bloc. Aruncand si un buget restrans in ecuatie, a reiesit un triunghi format din MA RX1, NAD D 3020 si pasare aptX de surse lossless prin Creative BT-D1.

Ador orele de respiro cand sunt singur acasa in timpul zilei si ma pot incarca ascultand muzica in semi-surdina. Ador cele cateva ore de liniste, seara dupa ce sotia si pustoaica s-au culcat, cand va citesc pe voi sau hoinaresc pe net.

Inca o data, bine v-am gasit! Unii dintre voi, imi sunteti cunoscuti deja.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Sa facem cunostinta !

Post by SOLO »

Bine ai venit pe forum !
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
viobio
Posts: 38
Joined: 18 Aug 2014, 10:31
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta !

Post by viobio »

43 de ani,pasionat de aparaturi cu tuburi,in special amplificatoare de chitara,la fel de pasionat de ampurile pt auditie.
Nu traiesc din electronica
Nu exista cel mai bun,exista doar ce ne place noua
VIOTUBEAMP

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Sa facem cunostinta !

Post by SOLO »

Bine ai venit pe forum !
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
pisiculverde
Posts: 71
Joined: 01 Aug 2014, 13:28
Location: Bucuresti / Ilfov

Re: Sa facem cunostinta !

Post by pisiculverde »

Bine v-am gasit!

Am 42 de ani si lucrez in IT. Placerile audiofile (daca le pot numi asa) au inceput pe la 17-18 ani cand ascultam muzica pe miniturn Electronica + pickup NAD 5120 + boxe Jazz.

O foarte lunga perioada de timp nu am mai fost in legatura cu muzica (exceptie facand un minisistem Panasonic prin anii 2000), insa acum cativa ani am spus ca e cazul sa investesc in asta, drept pentru care am cumparat mult-laudata combinatie NAD + Monitor Audio (RS6), care insa nu mi-a placut cum suna nici dupa mai multe incercari de schimbare a caburilor (low-end) sau repozitionare a boxelor. Nu spun ca NAD-ul sau RS6 nu sunt bune, insa pentru urechea mea aceasta combinatie nu se potriveste. Am ramas cu ea cativa ani, iar in paralel mai ascultam pe o linie Denon + Celestion Ditton 33.

De curand am trecut la cumpararea unor componente second, atat amplificatoare cat si boxe, in ideea de a gasi sunetul care imi place iar apoi de a pastra doar combinatia potrivita. Pentru urechea proprie aceasta combinatie este amplificator Denon 680R si boxe B&W 601. Alte pareri (subiective): NAD suna bine cu B&W, iar acelasi amplificator Denon 480R suna diferit cu B&W 601 (inalte mai clare, poate accentuate) fata de cum suna cu B&W 602 (joase accentuate, cu tendinta de a estompa inaltele, din reglajele de ton nu am reusit sa obtin acelasi sunet ca la B&W 601). In cateva zile voi pune anunt de vanzare cu diverse audio (RS6 deja le-am dat).
"Music is feeling" - Salvador Sobral

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta !

Post by momolo »

pisiculverde, bine ai venit! Vad ca esti prin aceeasi generatie cu mine si altii pe aici, si asa cum am observat, noi astia am mai ramas trancotarii de nadejde ai patriei deoarece aia batranii se duc iar aia mai tineri nu sunt deloc interesati de scule audio stereo, doar de telefoane, calculatoare si orice se poate introduce pe gaura urechii si are in spate un fisier digital.

Ca tot ai spus mai multe, sa comentez si eu:
- banii respectivi nu sunt investiti ci cheltuiti. S-au invatat multi sa spuna gresit ca "investesc" in scule, insa defapt cheltuiesc, sunt chestii consumabile. Totusi intr-un fel exista o investitie, in noi insine deoarece muzica ne face viata mai frumoasa si dupa studiile stiintifice, ne face si ceva mai longevivi.
- aceste faimoase boxe denumite "BR" care s-au vanturat intens pe forumurile noastre in ultimul deceniu pana s-au muiat toate din cauza crizei de bani, in opinia mea sunt niste lazi cu difuzoare, modelele de jos fiind chiar sinistre. Se tot dadea inainte cu pretul "entry-level" insa orice chinezarie din asta asazis ieftina este totusi nerusinat de scumpa avand in vedere ca din oferta second hand vintage se pot gasi lucruri minunate care suna minunat (evident, exista si un "pret" pentru asta, adica teapa pe care o poti lua, faptul ca sculele vechi sunt... vechi si deci multe nu mai sunt in mintile lor, faptul ca boxele vechi sunt toate afectate de timp, faptul ca daca te pasioneaza vechiturile e bine sa sti sa ti surubelnita in mana si sa ai cunostinte tehnice, altfel dai de probleme foarte usor).
- NAD a fost o firma respectabila care in anii 1970-80 a stiut sa faca scule audio si sunet dar ca orice firma mare are un sound specific "al casei" care in general este de factura mai dark. Se potrivesc cu anumite boxe. Iar NAD-urile ultimelor decenii sunt facute, din pacate in China. Inainte erau facute chiar si prin Taiwan, cu totul alt nivel al calitatii. China continentala este cea mai proasta optiune pentru sculele audio, de la fiabilitate (si NAD au avut mereu probleme nasoale cu fiabilitatea) pana la sunet.
- daca ai model B&W 601 vechi, de pe la inceptul anilor 2000, pai atunci alea sunt niste foarte dragute si le stiu. Eu le-am avut pe cele mai mari, daca nu ma insel le zicea 602 insa le stiu si pe 601 din perioada respectiva. Ei bine, modelul 601 e mic insa are nevoie de amplificatoare mari si cu capabilitate buna de curent. De aceea nu cred ca NAD-ul este o optiune iar in ce-l priveste pe acel Denon, e o trancota decenta, poate se potriveste mai bine tonal cu B&W 601 insa potrivire adevarata am gasit (acum o suta de ani) cu un receiver Nakamichi AV7 (care o fi fost receiver insa ca amplif stereo era chiar reusit si mai ales avea o putere crunta consumand din retea oficial aproape 1000W). Sunetul de Naka pe undeva se ia de mana cu cel de la Denon de dupa 1985 (Denon-ul nou), ambele sunt mai spre "japonache", mai spre bright, mai "trezite". Cam asta probabil au nevoie acele B&W cu membrana grea si lenesa. Cert este ca o data acum vreo suta de ani am format un sistem audio "entry-level" remarcabil dintr-o pereche B&W 601, receiverul Nakamichi AV7 si sursa probabil ultimul cdplayer bun de la Rotel, un model de prin 1996-97, greu de vreo 7 kile cu ditamai traful toroidal. Imi aduc aminte, dupa aia aparuse un model argintiu (asta vechiul era negru) mult mai aratos, scump, fitos, etc, dar care suna de porc de nu mi-a venit sa cred ce facusera Rotel, astia fiind alt fost mare brand audio ca si NAD din perioada de aur.
Cert este ca tampenia aia de sistem audio suna (pentru nivelul meu de atunci) pur si simplu vrajit. Si cred ca totusi era ceva, o fi fost nivelul meu de "gadilare" a urechilor mai low level insa in mod cert era si ceva autentic pe acolo deoarece am ramas vrajit nu numai eu. Si imi aduc aminte ca era mare diferenta intre ce puteau acele 601 pe alte amplifuri si ce puteau pe Naka AV7 care le trezise la viata.
Ok, sper sa-ti fie de vreun folos povestea mea si bine ai venit pe forum.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: Sa facem cunostinta !

Post by acustik »

Bun venit le spun si eu mai noilor veniti!
Momolo, povestea primului tau sistem este foarte frumoasa; nu as spune insa ca Nakamichi AV7 ar avea chiar 100 de ani, din cate stiu eu e un receiver 5.1 si cu digital, nu?sau ma insel? Oricum sunetul acelui 5.1 pe care l-am ascultat eu era intr-adevar ceva deosebit.
Si eu tot cu miniturnul Electronica am inceput(nu ca acum as fi ajuns foarte departe :lol: ),si la aceea vreme mi-a placut, pentru ca probabil era primul sistem audio cumparat de mine, din banii mei. :mrgreen:
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta !

Post by momolo »

acustik wrote:Momolo, povestea primului tau sistem este foarte frumoasa; nu as spune insa ca Nakamichi AV7 ar avea chiar 100 de ani, din cate stiu eu e un receiver 5.1 si cu digital, nu?
cateva precizari:
- nu era primul meu sistem deoarece imi apartinea doar receiverul AV7. A fost doar un ajutor dat unui prieten, abia isi cumparase (de noi) acele boxe, avea playerul dinainte (o minune de player insa imi pare rau ca nu reusesc sa-mi aduc aminte modelul, stiu ca erau niste cifre aberante) si urma sa-si cumpere amplif incercand diverse chestii de pe unde putea lua acasa. Eu nu doream sa dau AV7 (deoarece il foloseam pe post de bibelou surround, adica sa fie acolo, sa stiu si eu ca am surround desi nu-l foloseam mai niciodata si abia dupa multi, multi ani am vandut acel AV7 deoarece mi-am dat seama ca statuse practic de pomana ani de zile), l-am dus doar pentru proba, experienta. La ora aceea aveam amplifcari stereo mai bune decat acel AV7 si deasemenea, playere mai bune decat acel Rotel.
- Au fost 3 modele, AV7, AV8 si AV10. Toate sunt identice ca aspect si constructie cu cateva diferente, AV7 nu avea convertoare digitale (adica nu avea nici o intrare SPDIF, numai analogice stereo pentru prologic si intrarea 5.1 dintr-o sursa externa surround), AV8 era identic atat ca ii pusesera intrare SPDIF coaxiala si optica insa numai pentru Dolby Digital (AC3) iar AV10 era topul de gama care avea in plus urmatoarele chestii - decodare DTS (deci asta avea si DD si DTS) dar si un etaj de amplificare mai mare pentru boxa de centru, daca nu ma insel ii adaugasera un transformator suplimentar care alimenta etajele amp pentru centru si spate, oricum, era putin mai greu si consuma putin mai mult insa aspectul si constructia identice cu celelalte. Pretul intre ele era destul de diferit, AV8 sarea cu vreo 20...30% in plus deoarece aparusera prin 1998...2000 si decodarea era la inceput, trufanda, scumpa, iar AV10 costa crunt, daca nu ma insel costa aproape dublu decat Av7 fiind in principiu acelasi aparat ca parte de amplificare stereo. Oricum, AV7 era un monstrulet, traful E+I destul de mare si puterea oficiala de 80W (din ce-mi amintesc) umilea, matura pe jos cu toate receiverele mai noi de 120....170W pe canal. Defapt ca sa iti deduci puterea la receivere e simplu, te uiti cate kile atarna si ai puterea reala, nu cea data pe hartie (in cele mai multe cazuri o minciuna ordinara). De exemplu, pe vremea aceea existau si Harman Kardon; ei bine, un HK de 40W pe canal spala pe jos cu un Sony de 100W pe canal, asa ca un exemplu, iar Nakamichi al meu era reactor pe langa astea, le umilea nu numai ca putere si capabilitate teribila de a conduce orice boxa dificila insa si ca rafinament. Ce am constatat eu mai tarziu dupa ce mai evoluasem in audio, Naka avea totusi un sunet de bruta japoneza (in sensul bun), calitati autentice existau insa exista si o anume falsitate, o anume impaiere a sunetului (pentru cine dorea o naturalete de sunet viu de instrumente clasice). Depinde mult si ce vrei de la scule (dar si cati bani dai pe ele), de exemplu pe filme era senzational, cu niste boxe foarte mari de la Jamo si numai in modul stereo te lua inima la filme, de atunci oricate sisteme surround am ascultat, niciodata nu am gasit aceeasi impresie pe cat imi faceau (pe stereo) acele Jamo de neam prost cu acel monstrulet Naka AV7. De unde am concluzionat ca pentru filme altele sunt cerintele decat cele pentru un sistem stereo haudiofil. Defapt lucrul asta e valabil si pentru rock sau chiar pop, rap, etc. Fiecare gen de muzica (coloana sonora) are nevoie de anumite calitati esentiale ale sistemului. Probabil pentru film este important un anume tip de bas si o anume calitate e mediei pe vocea umana care trebuie sa fie inteligibila.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: Sa facem cunostinta !

Post by acustik »

momolo multumesc pentru informatii :)
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

User avatar
pisiculverde
Posts: 71
Joined: 01 Aug 2014, 13:28
Location: Bucuresti / Ilfov

Re: Sa facem cunostinta !

Post by pisiculverde »

Va multumesc pentru primirea atat de calduroasa!
Imi cer scuze pentru raspunsul intarziat, insa am fost prins cu niste probleme, si in plus am avut si ceva batai de cap cu Denonul care se pare ca datorita unui contact imperfect intra in MUTE la comutarea sursei (cd, tuner etc). Momolo a avut inca odata dreptate: cand iei ceva vechi iti asumi niste riscuri. In tinerete mai faceam cate un cablaj imprimat si lipeam piesele pe el, acum insa timpul nu imi mai permite o astfel de ocupatie.
Da, este vorba de B&W DM601 din prima generatie (adica nu S2 sau S3) avand 8 ohmi, 100W si senzitivitate 88dB. Boxele sunt cuplate cu Denonul PMA-680R care are 2 x 65 wati in 8 ohmi, si a fost produs prin 1992. In cateva zile amplificatorul va primi si telecomanda originala RC-152, care ar trebui sa poata controla si ale componente ale liniei (cd, deck, tuner).
Un alt sistem este format din B&W DM602 tot prima generatie (8ohmi, 120W, 90dB) care sunt legate de un Denon PMA-480R de 2x50W la 8ohm. Un sistem e in sufragerie iar altul este intr-o alta camera. Cele doua amplificatoare suna asemanator, si probabil ca era mai firesc sa fie conectate cu boxele invers (adica amplificatorul mai puternic la boxele mai puternice), insa din motive de spatiu le-am pus asa.
"Music is feeling" - Salvador Sobral

Post Reply