Upgrade picioare pick-up

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Upgrade picioare pick-up

Post by remoteviewer1 »

Nu stiu daca acest subiect s-a mai discutat pe undeva pe acest forum, insa sunt interesat (chiar si nevoit) sa upgradez picioarele de plastic la un pick-up vintage. Aceste picioare au si rol de amortizare(au o parte centrala de cauciuc ce are rol de suspensie) deoarece unul lipseste, sunt interesat de un upgrade bun si decent ca pret ce poate fi gasit cu o relativa usurinta. M-am documentat pe ebay si am zarit niste conuri metalice ce se odihnesc pe niste pastile prin China, niste jumatati de sfera din spuma, etc, toate decente la pret.

Pentru cei ce au experimentat unele sisteme de picioare(aftermarket), ii rog sa impartaseasca din experientele lor (eventual prin expunerea si altor detalii cu privire la platforma, modul ideal de prindere, etc.). Mentionez ca pe mine ma intereseaza o solutie light ce poate sa imi permita montare pe o comoda clasica tv in sufragerie (deocamdata nu am un spatiu hardcore de ascultat muzica) a pick-up-ului. Multumesc in avans pentru sfaturi!
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
JohnnyDarkRo
Posts: 144
Joined: 09 Oct 2009, 17:25
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Upgrade picioare pick-up

Post by JohnnyDarkRo »

Teoretic ti-ar trebui ca acele picioruse (sau ce-or fi ele) sa isi poata regla inaltimea astfel incat tabla sa stea perfect orizontal. Deci solutia cu jumatati de sfera nu prea pare buna...
AudioAero Capitole SE, Aurender N100SC, Roksan TMS 3, JVC TD-V621, Thrax Dionysos, Thrax Orpheus, Thrax Teres, Ascendo Z-F3 SE, cables and power conditioner by Iura, HiFi Expert Audio Racks.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Upgrade picioare pick-up

Post by oake »

Iti sugerez niste picioruse magnetice cu desprindere totala de suportul de baza...de ce nu si reglabile?.
Le-ai vazut la mine si le-ai vazut cum functioneaza.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Upgrade picioare pick-up

Post by momolo »

oake wrote:Iti sugerez niste picioruse magnetice cu desprindere totala de suportul de baza...de ce nu si reglabile?.
Le-ai vazut la mine si le-ai vazut cum functioneaza.
scuze, in opinia mea sunt de evitat. Modifica urat sunetul tablei. Personal prefer oricand niste spikeuri clasice.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Upgrade picioare pick-up

Post by oake »

momolo wrote:scuze, in opinia mea sunt de evitat. Modifica urat sunetul tablei. Personal prefer oricand niste spikeuri clasice.


Chiar nu stiu cum modifica sunetul piciorusele mentionate mai sus...cand voi avea ceva timp voi testa. Daca imi aduc bine aminte tu le-ai auzit sub un amplificator si/sau un cd player. Probabil ca nu aveau nevoie de asa ceva.
La pick-up e o alta poveste. Pot afirma cu certitudine ca aceste picioruse puse sub un pick-up imi permit sa ascult tare fara ca sa simt asta pe ac. Lucru care nu se intimpla la alte pick-upuri (din ce am avut sau am eu) poate doar la un dual cu antirezonator. Ar mai fi si zgomotul motorului (in cazul meu transmisie prin idler) pe care nu il mai aud. Din nou nu pot afirma cu certitudine ca piciorusele magnetice sunt ''vinovate'' pentru asta. Trebuie sa testez.
Ar mai fi ceva: suspensia poate fi mai rigida sau mai moale (asta tine de magnetii folositi coroborata cu masa obiectului suspendat). Teoretic vorbind e vorba de numarul de cicluri cu subdiviziunile de rigoare pana cand se amortizeaza complet miscarea. In cazu meu e vorba de un ciclu sau cam asa ceva adica suspensia e foarte rigida (vorbind de 35 de Kg de pick-up).

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Upgrade picioare pick-up

Post by momolo »

Piciorusele cu perna magnetica sunt ca si alea cu bila sau alte principii cum ar fi si perna cu aer, au influenta chiar puternica in soundul aparatelor (eu nu consider o influenta buna). In timp, dupa ce am incercat de toate am ajuns la banalul spike sau picioruse simple cu o foaie subtire de pluta. In cazul asta conteaza mult rack-ul pe care sta trancota.

Poate si de aceea iti suna cdplayerul ala banal de la Technics mult mai bine decat pickupul desi nu este permis lucrul asta.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Upgrade picioare pick-up

Post by oake »

momolo wrote:Poate si de aceea iti suna cdplayerul ala banal de la Technics mult mai bine decat pickupul desi nu este permis lucrul asta.


Pana la urma trebuie sa fac o data pick-upul Dual 701 care nu are nevoie de nimic altceva decat de un headshell mai bun.

Treaba cu sunatul pick-upului meu actual este relativa din punctul meu de vedere. Atata timp cat sunetul lui reuseste sa-mi transmita emotie este ok.
Sunt convins ca sti mai bine treaba cu sunetul. Asta nu ma impiedica sa ascult cu placere in continuare acest proiect si sa il compar cu urmatoarele proiecte...asta cand vor fi gata.

Desi nu ma pricep prea bine la sunet aici nu-ti dau dreptate.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Upgrade picioare pick-up

Post by remoteviewer1 »

Inca nu am "achizitionat" picioarele (CEC-ul DD a fost negliajat in ultima perioada deoarece am ascultat exclusiv la Pioneer), insa eu am ajuns(dupa documentare) la spike-uri si la niste conuri rigide din material X, nu stiu exact din ce is facute.

Mai am o nedumerire cu modul de atasare (directa prin lipire ori echilibrare sau prin utilizarea gaurilor picioarelor existente si insurubare).

Multam de sfaturi oricum!
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Upgrade picioare pick-up

Post by remoteviewer1 »

Pana la urma am cumparat niste conuri rigide dintr-un fel de material poros alb ce lasa urme (un fel de creta). Sunt comercializate in set de 3 bucati(fabricate manual in tara lalelelor bitch please!), eu am pus 2 in fata si unul in spate. Nu au sistem de prindere, se aseaza trancota pe ele eventual cu o suprafata dreapta.

S-o fi imbunatatit si sunetul fata de plasticariile vechi? Nu stiu sa spun exact cu obiectivitate, impresia este pozitiva, parca treaba e mai aerisita prin sunet. Isi fac treaba mentinand pick-up-ul drept ceea ce este cel mai important, sunt multumit de ele. Ma gandeam sa le incerc si la cd-player(cand il voi baga in priza din nou :lol: , poate la iarna...) sa vad daca se obtin imbunatatiri (al meu sta pe 3 conuri ce par de plastic din fabrica).
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Upgrade picioare pick-up

Post by comanr »

"sculele" mele zac intr un rack Kenwood din mdf cred.

cel mai sus sta pick up ul care are picioarele originale cu pasla pe ele, sta bine doar ca aluneca pe sticla rack ului(deasupra e un capac de sticla pe care sta pick up ul), ar fi fost mai bine cu niste pluta insa din cauza ca e greu nu am probleme.

am lipit apoi niste pasla pe toate picioarele sculelor din rack pentru a mari distanta dintre sculele din componenta rack ului, asta a adus un plus de racire binevenit mai ales in zona amplificatorului.

recunosc ca nu am ajuns inca la problemele cele grave ale creierului care ar putea eventual sa ma duca in taramul picioruselor din lemn de nuc invechit in vin sau al sferelor prelucrate la micron. :mrgreen:

de remarcat ca CD playerele au picioarele lor dar pe langa asta au si suspensiile de la mecanism, alea conteaza cel mai mult daca e sa analizam, insa sistemul nu este sensibil la planeitate.

la pick up insa niste picioruse care regleaza planeitatea cu pluta/pasla, cum are orice scula care se respecta sant un "must have" asta daca nu cumva utilizatorul este din echipa senilizata si pune totul la cumpana intr un rack de 500kg de beton B500 din ala vanat, nu ca nu ar fi corect dar ar fi ca stersul cauciucurilor la masina de praful adunat si pietricele dupa fiecare drum cu ajutorul unor scule speciale :lol:
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Upgrade picioare pick-up

Post by momolo »

comanr wrote:de remarcat ca CD playerele au picioarele lor dar pe langa asta au si suspensiile de la mecanism, alea conteaza cel mai mult daca e sa analizam, insa sistemul nu este sensibil la planeitate.
din pacate, asta e gandirea inginereasca....
La orice cdplayer conteaza foarte mult pe ce-l asezi, indiferent cat super sistem ar avea la amortizarea mecanismului. Pentru ca pe langa mecanism mai exista si partea electronica foarte sensibila la vibratii, mai ales in cazul DAC-urilor. Ca sa nu mai spun ca nu exista sistem de amortizare perfect, dimpotriva, orice amortizare este defapt un acordaj pe un anumit segment de vibratii intr-un anumit mod din multe alte moduri.

Rezultatul practic stiut de orice pasionat in domeniu (nu spun neaparat audiofil deoarece termenul a capatat conotatie negativa) stie ca rack-ul conteaza chiar mai mult decat cablaraia (care la randul ei conteaza foarte mult). Iar asta pentru toate sculele audio, in frunte fiind pickup-ul si cdplayer-ul, evident. Asta oricat ar fi de amortizate intern si orice super-mega-picioruse ar avea fiecare.

Cat priveste pasla (pusa la toate sculele), este solutia perfect trancotara. Din ce am experimentat, pasla mi se pare o solutie low-fidelity (un mod elegant de a spune trancotara) care atenueaza zbieraciunea sunetului, oarecum. Insa il si mortifica.

In contrast, pluta mi se pare unicul material oarecum universal (l-as recomanda mai ales la cassdeck-uri si maguri) insa din ce am studiat practic, trebuie sa fie subtire, eu as alege 3 mm. Insa pluta ar fi de evitat totusi daca se poate gasi un rack cu adevarat audiofil. Din pacate costa foarte mult iar solutiile DIY par la prima vedere ieftine insa experimentarea costa foarte mult (timp, munca, bani) si intr-un final iti dai seama ca oricat ai incerca, nu te pui cu unii care traiesc din asta, dotati cu fabricuta si tot timpul la dispozitie sa faca ceva performant. Dar si preturile rack-urilor performante par nesimtite!

La boxe, deasemenea opinie proprie, conul este singura solutie decenta insa are importanta si pe ce sta asezat conul. Oricum, pasla e horror in cazul boxelor. Ca si cauciucul (nu de alta, insa chiar din anii 80 stiam ideea unor ingineri electronisti de a folosi picioruse de cauciuc deoarece.... atenueaza vibratiile! :lol: :lol: :lol: Poate si de aceea anumiti ingineri electronisti au facut picioare grele din fonta sau alte materiale stranii!)

Cat priveste conurile de plastic boante de la anumite cdplayere frantuzesti - pe vremuri am studiat problema, gasisem diverse solutii care pareau mai bune, pusesem conurile astea pe banuti de tot felul, etc, insa intr-un final mi-am dat seama ca asa cum il facusera din fabrica, cu acele 3 conuri boante (rotunjite la varf) din plastic, e cel mai bine. Necesita insa un rack meserias pe care se pune playerul direct si asta e! Apropos, plasticul nu e un material prost din punct de vedere audio si mai e ceva, o firma audiofila isi asculta trancota pana sa-i dea drumul pe piata. Daca au hotarat sa-i puna 3 conuri din plastic rotunjit, cred ca asa le-a sunat cel mai bine totusi. Dar cum am spus, nu pus direct pe bufet sau pe covor!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Upgrade picioare pick-up

Post by comanr »

nu putem aborda altfel lucrurile decat inginereste, in mod sigur daca exista minuni legate de picioruse ele au o explicatie inginereasca, nu vine nimic din luna.

un rack sanatos e binevenit in casa oricarui pasionat, mie pesonal imi plac si cele din sticla groasa sablata, acum am unul vintage din mdf insa nu e nimic de curul lui, il tin si eu cat mai rezista, e destul de uzat si nu foarte stabil.

cel mai important lucru este pe ce sta rack ul adica podeaua sa fie dreapta, un rack sanatos are nevoie de o platforma dreapta calumea, in apartamentele comuniste totu i in panta, nu ai nimic drept, constructorii lui peste.
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Upgrade picioare pick-up

Post by remoteviewer1 »

A-propos, din experientele dumneavoastra, care este solutia cea mai ok dpdv compromis(calitate sonora/pret) pentru rafturile unui rack? Sticla,MDF, lemn, metal, etc?
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Upgrade picioare pick-up

Post by momolo »

comanr wrote:nu putem aborda altfel lucrurile decat inginereste, in mod sigur daca exista minuni legate de picioruse ele au o explicatie inginereasca, nu vine nimic din luna.
ok. Explica-mi si mie, inginereste, de ce se modifica sunetul (atat de mult) cand schimb cablul de alimentare curent, cand schimb cablul de semnal (unul mai lung se aude MULT mai bine ca altul scurt, mai gros, mai bun constructiv), etc, etc ?! Sau explica-mi de ce sunetul se schimba si mai dramatic cand asez sculele unui sistem audio (scule, nu trancote!) pe un rack audiofil facut special ?!.....
Evident, nu ai cum sa intelegi despre ce e vorba daca nu ai auzit nimic pana acum.
Insa te asigur, aici pe forum, pe langa mine sunt multi altii care AU AUZIT (si de multe ori sunt fenomene care contravin logicii.... ingineresti!).
Ti-am spus doar din prietenie. Nu de alta, dar cu unele afirmatii (prin diverse posturi) te poti face de bascalie fara sa sti. Multi dintre cei care au experienta acestor lucruri citesc, insa nu toti posteaza si putini au chef sa intre in contradictie sau "polemica". Insa te asigur, iti scapa unele lucruri pe care nici nu le banui (ceea ce este firesc, pana nu auzi, nu ai cum intelege).
comanr wrote:un rack sanatos e binevenit in casa oricarui pasionat, mie pesonal imi plac si cele din sticla groasa sablata, acum am unul vintage din mdf insa nu e nimic de curul lui, il tin si eu cat mai rezista, e destul de uzat si nu foarte stabil.
Una la mana, am intalnit caz de rack super "sanatos" (care tine si o basculanta) si care "suna" considerabil mai prost decat un alt rack vai de steaua lui pe care daca pui ceva mai greu se prabuseste.
Doi la mana, sticla este horror sub orice forma, chiar si sablata :lol: Si nu e horror numai cand asezi trancotele audiofile pe ea, este si prin simpla existenta in camera de auditie. Chiar am ajuns sa cred ca sticla nu prea are ce cauta intr-o camera de auditie. Ferestrele ar trebui si ele sa fie cumva acoperite de draperii cat mai grele. Si sa fie cat mai normale, nu ditamai peretii de sticla, caz in care dai de mare belea (acustica).
remoteviewer1 wrote:A-propos, din experientele dumneavoastra, care este solutia cea mai ok dpdv compromis(calitate sonora/pret) pentru rafturile unui rack? Sticla,MDF, lemn, metal, etc?
as exclude din start sticla si metalul, in special fier, otel, se poate accepta cumva picioare din dural sau aluminiu moale. Unii folosesc totusi otel inox special cu o compozitie special omogena pe care numai nemtii stiu sa-l fabrice in Europa (vezi din ce sunt facute Clearaudio). Insa orice schelet din metal trebuie cumva compensat prin platforme foarte bune din lemn sau derivate lemn. Totusi, exista multe cai, exista o firma germana care fabrica rack-uri extrem de grele ale caror elemente verticale de rezistenta sunt din granit negru si bari din otel inox de care am mentionat. Ins platformele lor sunt patentate si secrete, folosesc straturi presate din diverse materiale printre care si cupru. Am "auzit" un rack din asta (care costa cat o masina) si chiar e ceva special.... ca si mutarea monstrului format din elemente foarte grele.
Totusi lemnul este cel mai bun material accesibil si ieftin.
Sa faci un rack audiofil nu e la indemana oricui insa pentru cine cauta ceva "bun si ieftin" as recomanda lemnul din brad masiv.
MDF-ul nu e chiar asa de minunat (cum crede lumea), intervine in sunet destul de "obraznic". Deasemenea, m-as feri de lemnul de esenta tare (stejar, fag) deoarece sunt cele mai "obraznice", au tendinta sa faca sculele si boxele sa cante cum vor ele (lemnele :D ).
M-as feri si de piatra naturala (mai ales ca platforma) deoarece suna a cavou. Am vazut ca unii nu s-au prins nici acum (dupa ani de zile!) cat de prost suna sculele puse peste placi de marmura si chiar granit (care e si mai "de mormant" decat marmura).
Culmea, daca e s-o dam in piatra, betonul este mai putin prost decat piatra naturala (taiata din lastra, ex. marmura, granit).
Insa solutia cea mai simpla si umana este cu lemnul de esenta moale. Eu am gasit de mult, inca din anii 90 ca brandul este printre cele mai bune lemne haudiofile. Drept dovada ca si viorile se fac din brad.
Mai este bun si teiul, e lemn moale.
Straniu este ca in cazul unui rack din lemn masiv, greutatea, masivitatea nu asigura automat calitatea cea mai buna (in sunet), cateodata o sandrama subtirica din brad poate suna nesperat de bine contra unei marete constructii grele.
Un exemplu de subtirenie este faimoasa masuta Lack de la IKEA. Asta se fabrica de la inceptul anilor 80 cand un suedez destept a avut ideea sa intrebe la fabricile de usi celulare (alea goale pe dinauntru care se fabricau din anii 60-70) daca ii pot face si lui (pentru IKEA) blaturi de mobila. Si asa a aparut mobila IKEA din... carton. Structura interna este formata din zig zaguri din carton intre doua blaturi subtiri din placaj.
Din punct de vedere audiofil conteaza esenta lemnului, coniferele sunt bune si astea se si folosesc din motive de pret, ca-s mai ieftine. Una peste alta, experimentand practic am constatat ca lucrurile pot fi foarte ciudate cateodata, multe constructii minunate din punct de vedere teoretic, tehnic, ingineresc pot fi surclasate de diverse "sandramale" schilambice.
Insa pentru o realizare kuser, ce am spus nu e tocmai 100% valabil. Chiar si din brad masiv poate suna prost daca nu gasesti cum sa procedezi in timp ce asa cum am dat exemplu, exista rack audiofil cu structura din granit si otel inox (adica rack de mare calitate).
Concluzie nu se poate trage, posibilitatile sunt vaste insa de sticla, piatra si otel trebuie sa te feresti daca nu ai la indemana un laborator de cercetari si o fabricuta. Sandramaua din lemne e solutia saracului care nu are nici parale si nici nu stie prea multe.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Upgrade picioare pick-up

Post by comanr »

cablurile de semnal conteaza cel mai mult din toata insiruirea de factori, realitatea e ca anumite scule puse sub pat suna la fel ca in rack, exista scule si scule, unele mai sensibile altele nu, tendinta e ca sculele scumpe (vintage) sa fie mai putin sensibile la factori externi decat cele ieftine din cauza sasiului si a carcasei mai solide.

bineinteles o instalare buna va fi mereu apreciata, mie personal mi ar place un rack de sticla groasa , am vazut ceva de la sansui pe undeva, dar ma multumesc cu gunoiul din mdf care sta sa cada, se incadreaza in peisaj, recunosc ca nu pun mare pret pe rack, poate nici sculele nu s chiar asa audiofile dar canta muzica.

daca va vine sa credeti tot ce mi doresc e sa scot frigiderul din camera si sa mi iau un laptop fara cooler, ascult incet de tot seara si aceste doua surse de zgomot ma omoara, am ajuns sa ascult foarte incet, a asculta foarte incet la niste boxe mari e nemaipomenit, am incercat si cu boxe mici, boxele mari suna altfel chiar si date incet.

rack ul o sa ramana, posibil sa incerc sa il repar oleaca, mi se pare cam subred dar si gunoaiele s grele, au fost alese cu regula cantarului(prostului) :lol:
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

Post Reply