Castile si un integrat ...solutie de ascultat !?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Castile si un integrat ...solutie de ascultat !?

Post by porto »

Tot ma framant de ceva vreme cum sa fac , cu ce am in dotare , sa ascult la casti tabla.
Are cineva vre-o ideie ?
Poate pentru cunoscatori pare ceva...tamp ...ce am intrebat dar nu toata lumea e la fel...ca ar fi mare plictiseala...

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Castile si un integrat ...solutie de ascultat !?

Post by comanr »

pai tablele se asculta la casti, iti trebuie un amplificator pentru casti si cam asta e. poate fi pe integrat, de ce nu, banuiesc ca nu o sa tuseasca nimeni din cauza lipsei lampii :D
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Castile si un integrat ...solutie de ascultat !?

Post by porto »

Eu ma gandeam la vreo smecherie ca sa pot pune direct la integrat, adica sa cumpar o mufa mama unde sa bag cuiul de la casti.Adica sa fac niste lipituri in ceva punctuletze strategice si...gata...sa nu o mai deranjez pe sotia mea.

User avatar
CC_TM
Posts: 132
Joined: 09 Oct 2008, 14:52
Location: Timisoara

Re: Castile si un integrat ...solutie de ascultat !?

Post by CC_TM »

Presupun ca ai un amplificator fara iesire de casca, si vrei sa cuplezi castile la el.

Le poti lega pe finalul amplificatorului, in locul boxelor, sau in paralele cu boxele, prin una sau doua rezistente.
Vezi detalii pe pagina de mai jos :
http://robrobinette.com/HeadphoneResist ... ulator.htm

Ai si un desen mare la sectiunea "Basic Speaker Amp to Headphone Adapter - Single Ended TRS"
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.

tatatodor
Posts: 140
Joined: 13 Dec 2008, 15:45
Location: arad

Re: Castile si un integrat ...solutie de ascultat !?

Post by tatatodor »

Ar fi fost o solutie daca ascultai prin preu(cu corectie riaa) si power,iar preul sa aiba iesire de casca,folosindu-l doar pe el.(aici ma incadrez eu.)
Back in the days music was the only drug you needed

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Castile si un integrat ...solutie de ascultat !?

Post by momolo »

porto, era de folos daca spuneai ce integrat ai (un link ar fi fost si mai bun). Intamplator eu stiu ca ai un lampas conventional PP, nou, modern. In general la genul asta de constructii nu se prevede gaura de casca, producatorul iti ofera separat jucaria dedicata.

Probabil o solutie pentru micul mester electronist ar fi ce ti-a raspuns CC_TM. Insa nu stiu in ce masura ar fi ok avand in vedere ca ai acel lampas. Ampliful nu se strica din cauza asta insa nu stiu cum ar suna. Iar montajul depinde de doi factori, impedanta castilor si caracteristicile amplifului pe final. Ar trebui sa fi cumva mester, sa faci un montaj separat in cutiuta legat la mufele din spate, cele pentru boxe. Daca ai 2 randuri de mufe, A si B, ar fi ok, mai ales daca ai si comutator insa cred ca ai un singur rand, unele pentru 4 ohmi, altele de 8 ohmi si pinul comun de masa. In cazul asta trebuie sa scoti in fiecare seara boxele si sa pui montajul pentru casti, nu pare fezabil.

Oricum, cred ca nu e la indemana pentru tine mestereala DIY. Asa ca, pentru o treaba gospodareasca, mai ales ca esti si foarte pretentios, ar trebui sa te uiti dupa un amplif dedicat pentru casti (apropos, nu ai spus nici ce casti ai).

Eu am experienta cu Little Dot, il am de cativa ani cumparat direct din Hong Kong dupa discutia directa pe net cu chinezul american, David Zhezhe care e foarte amabil si e cinstit:

http://www.littledot.net/forum/viewtopic.php?f=9&t=820" onclick="window.open(this.href);return false;

Eu am Little Dot MK IV SE. Exista si varianta care nu este "SE" insa se justifica din plin diferenta de pret (in plus la SE), adica la modelul cel mai de top.

Chinezul te va intreba intai ce casti ai deoarece pentru fiecare marca de casti se potriveste mai bine un anume Little Dot. De obicei lumea are ori Senn, ori AKG, astea sunt cele mai populare.

Modelele amp casti pe solid state de la chinez sunt deasemenea foarte bune insa depinde de castile detinute. Eu l-am luat pentru AKG 600. In cazul AKG e bine cu lampa, in cazul Sennheiser e mai bine cu tranzistoare.

Oricum, nu l-am folosit cam deloc deoarece nu prea suport castile. Cred ca nici rodaj nu i-am facut insa din cate am incercat, concluzia a fost, excelent! A fost mult peste ce m-am asteptat si pretul a fost mic, am avut noroc si de faptul ca nu m-au jumulit la posta/vama, adica nu mi-au luat nimic, mi-au dat coletul sigilat si valea. Insa de vreo 2 ani e jumuleala mare la vamuiala, nu mai e ca pe vremuri...

In opinia mea asta e solutia, pretul la Little Dot cumparat direct din HK de la David Zhezhe ca sa capeti un original. El avertizeaza pe toata lumea ca e piata plina de falsuri, ceea ce este adevarat. Am vazut si auzit Little Dot facaturi avand unul original si stiu ce spun. Facaturile sunt oferite, evident, mai ieftin si le vezi numai cand le pipai si le asculti, din poze toate par ok.

Al meu are si ceva reglaje interne functie de impedanta castilor. Chiar si la AKG sunt diferente mari la impedante intre modele, unele casti pot avea chiar si 600 ohmi, altele 120, 60, 32 sau chiar 8 ohmi! Reglajul de impedanta defapt acordeaza mai bine sarcina cu ampliful si se simte in sunet, ampliful nu pateste nimic orice setezi.

Cu amp dedicat poti beneficia de calitate audiofila si pe casti, seara. Altfel, poti apela cu incredere la piata second de trancote, preferabil integrate japoneze pana in 1984, unele chiar si mici se descurca excelent pe casti. Insa si pe alea dai bani, sunt mari, ocupa loc si daca au probleme, nu esti genul sa surubaresti asa ca mai bine iti iei un amplif dedicat, preferabil pe tuburi (ca te stiu de pretentios :D ).

Eu ti-am zis varianta ieftina, buget, chinezofila din zona spalata. Insa exista oferta mare de ampuri pentru casti in zona audiofila clasica.... numai sa fi atent ce alegi deoarece am ascultat amp audiofil (solid state) cu mare lauda pe net, ceva ca pomul laudat in valoare de minim 400 euro (fara posta) si suna mai prost decat gaura de casca din playere trancota vintage gen Sony sau Technics de 100 lei bucata. Adica sunt multe rahaturi de care se discuta mult pe net in termeni de lauda si osanale. Cum stim, lumea e snoaba si mama fraierilor umbla permanent gravida.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Castile si un integrat ...solutie de ascultat !?

Post by porto »

Multumesc !!!
... la toti care au vrut sa ma ajute cu aceasta probemutza si cred ca cel mai bine voi lua ampliful de casti dedicat recomandat de momolo.
Ca si casti am unele ce le-am luat anul trecut si anume KEF M500

http://www.whathifi.com/kef/m500/review" onclick="window.open(this.href);return false;

si ma declar multumit de sunet cu toate ca sunt "prea corecte" adica au sunetul cam haudiofil.
Nu cred ca voi avea nevoie de alte casti.

Romi

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Castile si un integrat ...solutie de ascultat !?

Post by comanr »

la casca se sesizeaza toate detaliile sunetului pentru ca unda directa este receptionata de pe difuzor de banda larga, se elimina multe dintre problemele boxelor, asezare, filtre, pozitia ascultatorului, dezavantajul ar fi ca afecteaza urechea insa doar daca stai mereu cu urechea in ele, asa la o ora pe zi la volum moderat nu cred ca e o problema.

castile care afecteaza cel mai mult auzul sant cele care au presiune acustica mare gen doape care sigileaza perfect aerul dintre difuzor si timpan insa basul se aude cel mai bine la acele casti.

castile omoara sounstage ul poate prin faptul ca sant prea corecte, cert e ca la concert ai o anumita distanta fata de instrument sau boxe si percepi sunetul in acel mod, iar nu de multe ori auditia la casca este seaca si nu seamana cu cea de la boxe dar teoretic este corecta.

basii puternici se simt in oase adica in tot corpul, nu numai in ureche, la casca nu o sa ai mare senzatie niciodata, anumite pasaje sant lipsite de substanta, niciodata nu ascult la casti, mi se pare o pierdere de vreme, poate doar daca vreau sa mi critic sistemul.
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Castile si un integrat ...solutie de ascultat !?

Post by porto »

Am uitat sa precizez ca pana acum le-am folosit exclusiv la iesirea de casti de la un iMac de care sunt multumit si de imagine si de sunet si recomand cu caldura. E un pas inainte fata de un ordinator normal ce am avut inainte.
Adica s-au cam terminat cu toate bug-rile si de virusi ce sa mai zic...merge struna!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Castile si un integrat ...solutie de ascultat !?

Post by momolo »

Desi eu nu folosesc casti, practic niciodata, am reusit sa adun peste 10 perechi, defapt nici nu stiu cate stau aruncate de colo, colo. Initial pe post de super top erau AKG-urile haudiofile insa cu timpul am gasit diverse vintage. Intr-un final m-a apucat o data sa fac o comparatie (una dupa alta) nici macar folosind ampliful dedicat chinez ca mi-a fost lehamite sa-l scot din cutie pe unde nu stiu l-am pus. Am testat (ca sa spun asa) chiar si pe un computer conventional, placa de sunet on-board (totusi o mother board dichisita de la Asus cu Sound Max, soft cu multe "maltratari" ale sunetului, total neaudiofile insa foarte simpatice). Am bagat si in playere bune, in cassuri, in mag, etc.

Ei bine, in ultima instanta din punctul meu de vedere au castigat...niste gioarse vechi de prin 1980, marca... Jamo care in realitate sunt Philips deabinelea, adica identice cu niste Philips de atunci, atat ca Jamo sunt vopsite partial in argintiu (dica sunt OEM, Jamo nu a fabricat casti).

Casti dreptunghiulare cu cate 2 potentiometre tip cursor liniar, unul volum, unul ton, intre timp anulate de cineva. Le-am gasit prin talcioc cu, nu retin, cam 30...50 lei si mi-au placut cum arata (desi nu-mi trebuiau). Cel dinainte le "castrase", adica a strapat intern difuzoarele direct la firul care atarna kilograme de parca ar fi cablul de alimentare pe cartier, iti cade capul numai din cauza firului aluia! :lol: Le-a lipit si niste paduri rotunde, lipite ovalizat care vin fix peste suruburile de montaj asa ca nu le-am desfacut (deoarece nu trebuie reparat ceea ce functioneaza :D ).

Ulterior am gasit pe tzepador o pereche Magnavox negre care sunt identice, vai mama lor de jeg, fara paduri insa ne-castrate, defapt nedesfacute. Cel care le vindea simtise ca suna bine si nu a vrut sa le lase sub 80 lei. Totusi le-am luat si am constatat ca-s identice atat ca suna putin mai prost avand pe circuit acele 2 potentiometre (din care unul pe ton cu un condensator electrolitic). Oricum, le-am luat sa fie de rezerva.... desi eu nu folosesc casti niciodata....

Si acum partea interesanta - sunetul astora nu are rezolutia dementa de la AKG, nici macar pe aia de la niste Pioneer cumparate noi (ieftine, eu le-am gasit atunci la 100 lei desi ulterior nu am vazut sub 150 lei, am scris de astea aici pe forum, sunt o alegere exceptionala la bani putini) si care la pretul lor umilesc casti de vreo 5 ori mai scumpe.

Jamo astea defapt la prima vedere nu au asa multe inalte, cu basul stau bine insa s-ar gasi casti care sa-ti mute creierul si mai profesionist, etc, etc, insa intr-un final aceste casti au.... MUZICA! Pur si simplu sunt "umane", asculti si daca nu ar fi atat de incomode pe cap ai uita de ele. Daca cu alte casti haudiofile dupa scurta vreme le scot ca ma calca pe creier, pe astea le uit pe cap si inca ceva - fac muzica pe orice, chiar si pe computer sunt o bucurie! Nu-s de analiza, daca vreau analiza pun AKG si aflu tot, insa sunt de auditie, pur si simplu imi merg la suflet!

Nu prea am cum sa explic dar ce pot spune, nu-i usor sa analizezi si sa concluzionezi. In principal trebuie sa le ai pe toate la indemana si sa le pui una dupa alta si sa le tot iei din nou la ascultat, sa folosesti mai multe amplificari si multe feluri de muzica.

Oricine se poate pacali la prima auditie daca are numai o pereche de casti. Unele din astea haudiofile noi si extrambulante pot sa te impresioneze imediat, parca sunt de prezentare, insa daca le iei acasa, dupa o vreme nu te mai lipesti de ele... deoarece au de toate, mai putin MUZICA. Intr-un fel asa-i si cu boxele, proba de cursa lunga e cea care da verdictul autentic.

Insa mai e un adevar, ca sa gasesti genul asta de diamante din cocina porcilor, trebuie sa culegi multa balega. Intr-un final pretul real este mult mai mare. Dar si satisfactia.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Castile si un integrat ...solutie de ascultat !?

Post by momolo »

Am gasit poza pe net, astea sunt (ale mele argintii):
Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Castile si un integrat ...solutie de ascultat !?

Post by porto »

Da....m-am lamurit...."e grele " de gasit !

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Castile si un integrat ...solutie de ascultat !?

Post by momolo »

Stiu ca nu gasesti aceste vechituri. Exista si in versiunea Philips, arata absolut identic ca in foto de sus dar nu stiu indicativul. Cum am spus eu am gasit si sub forma de "Magnavox", negre, astea chiar identice cu cele din foto de mai sus (atat ca nu scrie Jamo).

Insa poti lua cu incredere acele Pioneer de care am mai scris aici pe forum. Nu te lua dupa pretul de nimic, aceste casti sunt cu mult peste pretul lor din toate punctele de vedere. In primul rand sunt foarte comode, usoare, sunetul este echilibrat, placut, nu oboseste, le vad excelente pentru situatii mai putin pretentioase.
Tu poti cumpara de pe Amazon, noi de aici nu avem voie in cazul produselor care implica garantie - avem voie doar consumabile, gen CD, LP, etc) - Pioneer SE-M390 (in pachet exista si un cablu prelungitor, mufele sunt aurite, sunt de pomana la pretul lor)

http://www.amazon.com/Pioneer-SE-M390-P ... B0033PROP8" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Castile si un integrat ...solutie de ascultat !?

Post by porto »

Eu vreau sa gasesc ca ale tale...si poate voi gasi....undeva... candva...
Ar fi mai usor de gasit poate daca as sti cele de la Philips identice.

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Castile si un integrat ...solutie de ascultat !?

Post by comanr »

eu am koss k/145, tot niste vechituri, au un sunet extrem de curat insa detaliat, critic.
pentru vinil le ascult de obicei in gaura de la ampificator (destul de rar) dar maximul potential il au in gaura de la CD playerul marantz (CD-65), se aud impecabil acolo, se potrivesc mult mai bine, defapt un cd player si o pereche de casti e un minim necesar pentru o auditie decenta.

o casca buna se cunoaste si dupa cablu, castile calumea au avut cabluri si conectori sanatosi.

interesante acele jamo, reglajul de volum este util pentru ca multe echipamente nu au volum pe casti, cel de ton e discutabil.
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

Post Reply