Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
pisiculverde
Posts: 71
Joined: 01 Aug 2014, 13:28
Location: Bucuresti / Ilfov

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by pisiculverde »

Impotriva mucegaiului se poate incerca tratarea discului mai intai cu solutie de bicarbonat de sodiu si apoi cu otet, dar vor ramane niste urme (de la bicarbonat) care vor trebui curatate si ele mai apoi, ceea ce e posibil sa fie destul de dificil in cazul in care intra in santurile discului.
Cred ca cel mai simplu este direct cu otet, care va distruge mucegaiul.
Nu am testat pe discuri aceste variante, ci doar pe rosturile de la faianta, sau pe la marginea cazii de baie, de unde urmele de mucegai negru au disparut in urma 'tratamentului'. Prin pulverizarea de otet a disparut si mucegaiul alb de pe pavele (aparut in urma zapezilor sau a unor ploi mai prelungite).
"Music is feeling" - Salvador Sobral

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by remoteviewer1 »

Dragi consateni si colegi de suferinta in ale vinilului, ma tot framanta problema alinierii dozei in headshell de ceva vreme. Adica nu va inchipuiti ca nu dormeam noaptea din acest motiv, insa eram constient ca la pick-up-urile din dotare, aceasta reglare se facuse cam dupa ureche, adica plecat de la un protractor universal si apoi hatza-hatza, mai in fata, mai inapoi, mai rasucind, pana obtineam o pozitionare decenta dupa ureche (dura cam cateva ore de transpiratie).

Tocmai ma pregateam sa imi fac niste protractoare custom-made (adica sa le desenez pe la servici cu ajutorul CAD-ului si sa le printez), cand am gasit o solutie mega-simpla pe net. Un tip de treaba a facut o mica aplicatie in care iti introduci distanta dintre axul discului si axul bratului (spindle to pivot distance), iti alegi diametrele discului (santul interior si cel exterior-eu am mers pe Typical) si apoi metoda de calcul.

Exista 3 metode de calcul disponibile(in aceasta mini-aplicatie) a punctelor in care eroarea acului este minima pe suprafata discului(defapt e contactul cu santul, e o discutie mai lunga nu are rost sa intram in detalii acum): LofgrenA (numita si Baerwald), Lofgren B si StevensonA. Eu la unul din pick-up-uri am mers pe Lofgren A si la celelalte deoarece overhang-urile(recomandate de aplicatie) erau prea mari, am mers pe Stevenson.

http://www.conradhoffman.com/chsw.htm

La adresa de mai sus alegeti a 3-a aplicatie de sus in jos, descarcati fisierul si il instalati pe calc. Apoi rulati programelul cu dimensiunile pick-up-ului (daca nu e precizata distanta spindle-pivot in cartea tehnica, se poate deduce facand extractia dintre lungimea efectiva a bratului minus overhang-ul original din fabrica) si se printeaza la o imprimanta protractorul dedicat. Eroarea pe protractorul printrat de mine nu depasea 0.5 mm, eu zic ca este decent.

Odata printat protractor-ul dedicat(daca faceti chestia asta la birou, e bine sa printati pentru fiecare pick-up 2 variante si Logfren si Stevenson), se purcede la pick-up si se fixeaza platanul cu o bucata de scotch pentru a nu se misca. Se decupeaza hartia in dreptul gaurii axului platanului si se aliniaza corect axa dintre spindel (axul platanului) si axul bratului de pick-up (in zona lui imaginara cat se poate cu ochiul).

In acest moment se aliniaza doza (se slabesc usurel suruburile din headshell pentru a se putea misca dar si pentru a ramane eventual intr-o pozitie) si se incearca pozitionarea acului in punctul incercuit si aliniera directiei dozei cu liniile paralele. Se incepe deobicei cu unul dintre cele doua puncte si se verifica cu celalalt. Daca nu se reuseste cu doza dreapta, se va rasuci doza in brat (modificand astfel unghiul de offset) pana se reuseste alinierea(se misca doza inainte inapoi pentru a aseza acul in pozitia desemnata).

La pick-up-urile din dotare, unele pozitii erau asemanatoare (prin zona) cu ce asezasem eu cu "urechea", la altele erau destul de departe.

Ca sa concluzionam, daca asezati doza in headshell cu utilul de mai sus si nimeriti azimutul drept(m-am documentat destul de mult si in aceasta directie, insa nu am ajuns la o solutie definitiva, mai studiez si revin mai incolo cu concluziile), pick-up-ul din dotare o sa va puna zambetul in coltul gurii, GARANTAT de Vanghelie al vinilului!Puteti apoi sa va jucati linistiti cu reglarea VTA-ului si fortei de apasare a acului.

Toate cele bune si auditie placuta!

PS. aceste metode sunt bune pentru cei ce nu mai au doza originala a pick-up-ului(in acel caz se regleaza overhang-ul recomandat de fabricant). Oricum vocea internetului spune ca producatorii din anii 70, 80 etc. nu utilizau aceste metode ci pe altele(bune si alea a drecului ca din acest motiv canta de rup aceste pick-up-uri vintage), fabricantii moderni utilizeaza LofgrenA deobicei. La mine acasa in acest moment toate pick-upurile canta foarte bine (dupa urechea mea) dupa ce le-am aranjat cu aceasta metoda, mi se par ca instrumentele si vocile au o coerenta mai buna si o separatie desavarsita. Se aude muzica pura cu distorsiuni minime, parca curge miere din boxe, cel putin asa am impresia :roll: , o-i fi luat-o razna... Puteti incerca si voi si daca nu obtineti rezultate marete, va puteti intoarce la pozitia anterioara, nu sunt costuri implicate (poate niste coli de hartie stricate eventual).
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by comanr »

din moment ce ai un brat pivotant in jurul unui punct mereu o sa ai zone care se aud bine si zone (pe final) care nu se aud foarte bine la un LP, poti sa folosesti si protractorul lui peste prajit, parerea mea.

the one and only, linear tracking...
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

Daca tangentialul ar fi fost o solutie superioara, inca din anii 80 ar fi existat numai tangentiale. Insa nu e. A ramas ca una dintre solutii. Si se pare, tangentialul are probleme chiar mai nasoale decat solutia conventionala. Totul este o balanta de compromisuri, daca una dintre solutiile constructive ar fi fost cu adevarat superioara, s-ar fi impus pe piata. Iar tangentialul a ramas doar ca o moda aparuta si disparuta, prin 1975.....1983 cand toti marii producatori au experimentat si modele tangentiale oferite alaturi de zeci de modele conventionale. Intr-un final nu le-a mai facut nimeni, au ramas cele conventionale desi multe mai scumpe decat cele tangentiale. Oare de ce ?! Ar trebui sa-ti pui intrebarea.

PS - eu unul am facut comparatii directe intre tangentiale si conventionale. Daca unul dintre principii ar fi fost superior mi-as fi dat seama. Insa nu e cazul. Chiar deloc.

Evident, preferabil un tangential bine realizat decat un conventional mediocru.

Iar cat priveste reglajele mecanice, au importanta lor insa numai cine aude practic isi formeaza opinia corecta. Pe forumuri, in scris, pe net, totul e cumva deformat, exagerat dintr-un anumit punct de vedere. Cauza este naturala, fireasca, nici nu poate fi altfel, e greu de explicat prin text, cuvinte. De aceea exagerarea este si nu este exagerare, depinde cum privim situatia, insa numai cine experimenteaza practic stie cu adevarat.

Si inca ceva, tangentialele sunt cele mai "performante" la stricat LP-uri (daca nu sunt reglate corect si daca au probleme mecanice.... ceea ce este foarte probabil avand in vedere complicatenia mecanismului la brat). Mai degraba as imprumuta un LP unuia care are sistem conventional decat tangential, nu de alta insa nu mi-ar place ca dupa aia se am pe LP un canal mai tare si unul mai infundat.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by comanr »

din intamplare unele din cele mai bune pick up uri sant tangentiale, tot din intamplare unele din ele sant si direct drive.

desigur exista si sisteme excelente clasice si decat sa iei un tangential de duzina prost realizat care are sanse sa strice discuri mai bine un pick up simplu.

la final de disc melodiile nu se aud corect la un pick up conventional pentru ca unghiurile de citire se modifica, mai mult decat la un sistem tangential. nu am de gand sa ridic tangentialul pe luna dar prin solutia sa este peste pick up ul clasic, ca mod de citire este mult mai evoluat.

multi isi dau seama de asta abia cand incep sa se joace la reglaje si le simt, au un sistem bunisor si vad ca e loc de mai bine, diferentele sant fine, de multe ori insesizabile, tin si de disc, dar ele exista.

deasemenea exista si tangentiale care executa o miscare pulsatorie de urmarire, stifturile ieftine fac asta gen kenwood , trio din plastic, alea nu sant ok. exista si tangentiale pe perna de aer, audiofile, acolo iarasi e o nisa scumpa care se pare ca e ceea ce trebuie.
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by remoteviewer1 »

comanr eu zic sa asculti de aia cu mai experienta, si apoi te mai gandesti daca pot exista afirmatii de genul "cel mai bun pick up".

Cea mai buna solutie este dupa parerea mea cea utilzata cea mai larg, si dupa cum spunea momolo daca era tangentialul, astazi nu aveam decat tangentiale pe piata. Eu am ascultat un tangential modern cu suspensie pe aer de care zici tu si nu m-a dat pe spate, din ce am citit eu suspensia respectiva aduce si niste dezavantaje(evident!).

Ce sa zica un posesor de P-mount ca solutia lui e cea mai buna ca nu trebuie sa regleze mai nimic la doza, insa cati fnz mai produc asa ceva? Eu intotdeauna cred ca varianta care poate fi tweakerita e cea mai buna, nu am in general incredere absoluta in domn inginer de la corporatie (nici aia de ieri nici cea de azi) cu reglajele lui cu tot.

Trebuie sa intelegi ca nu exista o solutie comerciala perfecta de citire a santului(zero distorsiuni pe toata suprafata discului), si aparent bratul pivot cu prindere 1/2 inchi a fost si este cea mai utilizata solutie(si probabil cea mai ok dpdv compromis/costuri/ergonomie).

Acele dozelor nu sunt intotdeauna infipte corect in cantilever, si aceste setari de la bratul cu pivot, iti permit sa compensezi unele defecte. De aceea unele pick-up-uri se aud bine cu anumite reglaje (cateodata contradictorii cu bunul simt).

Cu privire la DD, s-a mai discutat pe aici, nu exista solutia suprema, exista table bune si beltdrive si idlere.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by comanr »

tangentialul e scump si dupa unii producatori nu se justifica, ca e un plus e indiscutabil, ca merita e discutabil. e la fel ca la masini, de ce nu toate au tractiune integrala pentru ca majoritatea nu au, nu gandim corect
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by oake »

momolo wrote:Si inca ceva, tangentialele sunt cele mai "performante" la stricat LP-uri (daca nu sunt reglate corect si daca au probleme mecanice.... ceea ce este foarte probabil avand in vedere complicatenia mecanismului la brat). Mai degraba as imprumuta un LP unuia care are sistem conventional decat tangential, nu de alta insa nu mi-ar place ca dupa aia se am pe LP un canal mai tare si unul mai infundat.


Perfect de acord cu tine. Şi eu aş face acelaşi lucru apropo de împrumutat viniluri. Ca să nu mai zic că braţele tangenţiale mişcate de un lanţ cinematic coordonat electonic sunt supuse îmbătânirii electronicii din spatele mişcări braţului...de aceea, probabil, acu nu se mai fac braţe tangenţiale de acest fel.
Dar se fac pneumatice, unde totul este mecanic şi frecarea este practic nulă. Ar trebui întrebat ''porto'' despre Terminatorul lui având în vedere că a trecut de la braţ clasic la tangenţial pneumatic.
Pdv mecanic şi aici e o hibă: mă tot întrebam de ce băieţii cu Terminator-ul se lăutau cu braţul lor mai scurt decât la alte modele. Avansul braţului pe vinil e dat de elasticitatea tijei acului, deci acul mişcă braţul. Cu căt e braţul mai lung se crează un moment de răsucire in braţ proporţional cu lungimea acestuia, moment preluat de ac. Pentru cine ştie mecanismul de funcţionare al unui astfel de braţ îşi dă uşor seama că cu cât suportul braţului (fie el cilindric sau triunghiular), este mai apropiat de găurelele prin care suflă aer, cu atât presiunea aerului care iese prin respectivele găurele este mai mare tinzând să aducă sistemul de culisare în poziţia de echilibru. Deci componenta paralelă cu vinilul şi normală la tangenta şanţului exterior al acestuia, a forţei acului asupra şanţului exterior al vinilului este mai mare la un braţ mai lung. La această componentă se opune forţa centripetă, mult mai mică decăt la braţele radiale, generată de mişcarea vinilului care aruncă acul spre centrul vinilului. Echilibrul dintre aceste forţe, cred, va da acurateţea citiri.
Ar mai fi ceva: acul redă sunetul atăt de plăcut urechilor audiofile (pe ale mele le exclud) prin microvibraţiile lui. La braţul tangenţial pneumatic faptul că acul ''trage'' braţul trebuie să aibe o oarecare influenţă asupra libertăţi de vibrare a acului.
Una peste alta trebuie testat un astfel de braţ sau unul radial cam de aceeaşi valoare pe acelaşi pickup.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by oake »

Ar mai fi ceva: masa inerţială a sistemului în mişcare, care masă inerţială, prin definiţie se opune mişcări şi trebuie împinsă de la spate. La sistemele clasice cu braţ uşor sau mediu sunt convins că această masă e mai mică decât la sistemele tangenţiale pneumatice.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by oake »

remoteviewer1 wrote:PS. aceste metode sunt bune pentru cei ce nu mai au doza originala a pick-up-ului(in acel caz se regleaza overhang-ul recomandat de fabricant).


Overhang-ul este o măsurătoare care ţine de braţ şi nu de doză, fie ea cea recomandată de fabricantul pickup-ului sau alta...această dimensiune este aceeaşi şi ea este un sumum de compromisuri adică compromisul cel mai mic. Cel puţin asta am înţeles eu.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by remoteviewer1 »

oake, daca nu ti-e clara definitia overhang-ului(nu ca as fi eu un mare g(c)uru), priveste imaginea din link, vorba aia o imagine cat o mie de cuvinte:
http://www.lencoheaven.net/forum/index. ... ic=13811.0

La fiecare din metodele prezentate de mine mai sus, valoarea overhang-ului va fi diferita(si fata de valoare din fabrica) pentru acelasi pick-up cu distanta constanta intre axul discului si cel al bratului pivot.

PS. comanr o dai in bara rau cu asemanarea cu tractiunea la masini :lol: , in ordinea(decrescatoare) calitatii (condusului) se incepe cu tractiune spate, integrala si fata (cea mai de kakao). Nu e bine sa amesteci tractiunea cu directia pe o punte ca iese varza(sau fauvagan :mrgreen: )
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

Eu ma intreb ce ar mai sustine comanr daca "intamplator" nu ar detine un tangential vintage care-i foarte drag ?! :D

PS - tangential am avut si am. Am ascultat si cateva variante moderne scumpe in diverse ocazii. Nu pot spune ca am cazut rapus pe spate de la tangentiale si nici nu pot spune ca tangentialul iese in evidenta automat; unele sunau foarte bine insa si alte pickupuri conventionale sunau bine sau si mai bine. Altele nu mi-au placut. De exemplu, am ascultat un pickup modern tangential care costa.... 25.000 euro si este pe un principiu cu perna de aer, brand cotat foarte sus. Nu mi-a placut oricat m-am straduit sa-mi placa. Ba mai mult, ma lua si plictiseala desi sistemul de amplificare si boxele nu erau proaste, dimpotriva! Opinia mea... suna absolut perfect.... ca un CD! :lol: Sec, drept, impecabil la modul rece, tehnic.... dar fara pic de suflet, fara muzicalitate, fara sentiment. Nu era amplificarea de vina. Dupa ce am ascultat-o cu alta sursa s-a dovedit muzicala si foarte buna. Pur si simplu acel pickup aia oferea, sunet impecabil... dar steril, sec, nemuzical, ceva de la care ma lua instant plictiseala. LP-urile folosite au fost de toate felurile, rar am auzit vreo paraiala cat de mica, impecabil din punctul asta de vedere, pe alte invartelnite asculti numai paraiala, le numeri. Insa ce folos ?!.... Dar era tangential pe perna de aer! Poate produsul se adresa.... inginerilor?! :lol: (aia din vest care sunt platiti ca in vest)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by oake »

remoteviewer1 wrote:oake, daca nu ti-e clara definitia overhang-ului(nu ca as fi eu un mare g(c)uru), priveste imaginea din link, vorba aia o imagine cat o mie de cuvinte:
http://www.lencoheaven.net/forum/index. ... ic=13811.0" onclick="window.open(this.href);return false;


remoteviewer1 exact despre asta vorbeam: overhang-ul este distanţa cu care vârful acului depăşeşte distanţa dintre axa de rotaţie a braţului şi axa de rotaţie a vinilului. Acest lucru se referă la reducerea interferenţei dintre cele două canale. Evident e un compromis dar, pentru un anume braţ radial e o măsurătoare universală (dată de constructorul braţului şi nu de construcţia dozei).
Te iau mai simplu: valoarea overhang-ului e dată la un anume braţ şi nu la o anume doză. E o treabă constructivă şi ţine de geometria braţului.
E adevărat că o imagine face cât o mie de cuvinte.
Cred că ştiu ce te-a indus în eroare: anume faptul că la diferite doze distanţa dintre axa găurilor de prindere până la vârful acului diferă. Dar asta nu are nici un fel de legătură cu overhang-ul.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by remoteviewer1 »

oake acu am inteles ce vrei sa zici, da asa e, overhang-ul tine de lungimea bratului si nu de doza. Daar la acelasi brat si doza pot exista mai multe setari de overhang care pot sa faca pick-up-ul sa sune bine, ca si in teoria cu universurile paralele :).
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by oake »

momolo wrote: De exemplu, am ascultat un pickup modern tangential care costa.... 25.000 euro si este pe un principiu cu perna de aer, brand cotat foarte sus. Nu mi-a placut oricat m-am straduit sa-mi placa. Ba mai mult, ma lua si plictiseala desi sistemul de amplificare si boxele nu erau proaste, dimpotriva! Opinia mea... suna absolut perfect.... ca un CD! :lol: Sec, drept, impecabil la modul rece, tehnic.... dar fara pic de suflet, fara muzicalitate, fara sentiment. Nu era amplificarea de vina. Dupa ce am ascultat-o cu alta sursa s-a dovedit muzicala si foarte buna. Pur si simplu acel pickup aia oferea, sunet impecabil... dar steril, sec, nemuzical, ceva de la care ma lua instant plictiseala. LP-urile folosite au fost de toate felurile, rar am auzit vreo paraiala cat de mica, impecabil din punctul asta de vedere, pe alte invartelnite asculti numai paraiala, le numeri. Insa ce folos ?!.... Dar era tangential pe perna de aer! Poate produsul se adresa.... inginerilor?! :lol: (aia din vest care sunt platiti ca in vest)


Nu mă surprinde lucrul ăsta. Ba chiar îmi aduc aminte când, într-o discuţie privată (sau nu) ai afirmat că ai ascultat un Clearaudiu, cel de aproape de 50 spre 100K (un turn cu pendul antirezonator) şi cu braţul lor tangenţial de 5000 euro, cei drept nu pe pernă de aer dar trenul de glisaj e pe două ''aţe'' ce trec print lagăre din safir găurit micronic. Oricum problemele sunt aceleaşi. Şi mă refer la topul tehnologiei braţului tangenţial.
Ce este interesant este faptul că ''porto'', după ce şi-a schimbat placa, braţul cu (Terminator pe pernă de aer) şi doza cu una foarte scumpă (1500 USD) se gândeşte să revină inclusiv la placa Lenco, din ce am înţeles. Motivul este cel enunţat de tine: sunetul nu are suflet, nu mai trăieşte emoţia auditivă din trecut. Şi cu asta nu te joci. O fi şi Braţul de vină?. Numai el ştie.
Inginereşte vorbind braţele tangenţiale de ultimă generaţie ridică probleme care, din ce aud nu sunt chiar mici.
Dintr-o discuţie privată cu costas am înţeles că nici tablele prea inerte vibratoriu nu sunt ceea ce trebuie: se pare că tabla trebuie să ''cânte''.
În lumea vinilului, se pare că totul este un compromis...inclusiv overhang-ul.

Post Reply