Amplif pentru Focal Electra 1007 S ?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Amplif pentru Focal Electra 1007 S ?

Post by yinyangbt »

Ce matching bun s-ar putea gasi pentru boxele din titlu?

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Amplif pentru Focal Electra 1007 S ?

Post by SOLO »

Cred ca am mai spus-o , Audio Research .
Depinde si de gusturile tale

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Amplif pentru Focal Electra 1007 S ?

Post by cosmin »

Vezi ca eu unul sunt incantat de casa buna care-o face Focalul cu Marantz. Acum depinde de tine, poate sunt totusi subiectiv - influentat fiind de preferinta mea pentru Marantz. :D
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Amplif pentru Focal Electra 1007 S ?

Post by momolo »

Vezi ca eu unul sunt incantat de casa buna care-o face Focalul cu Marantz. Acum depinde de tine, poate sunt totusi subiectiv - influentat fiind de preferinta mea pentru Marantz.
cu ce (exact) altceva le-ai mai amplificat ca sa-ti dai seama cat de bun e acel Marantz ?

Sau in caz ca numai pe Marantz au mers neexistand o alta incercare cu altceva si iti place mult cum suna acum, ce alte boxe si amplificari ai mai avut inainte de acestea ?
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: Amplif pentru Focal Electra 1007 S ?

Post by yinyangbt »

Audio research nu cred ca se aduce in Ro si , de altfel cred ca is out of my range si dpdv financiar.Ma gindeam la ceva in limita a 1500-3000 E

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Amplif pentru Focal Electra 1007 S ?

Post by cosmin »

momolo wrote:
Vezi ca eu unul sunt incantat de casa buna care-o face Focalul cu Marantz. Acum depinde de tine, poate sunt totusi subiectiv - influentat fiind de preferinta mea pentru Marantz.
cu ce (exact) altceva le-ai mai amplificat ca sa-ti dai seama cat de bun e acel Marantz ?

Sau in caz ca numai pe Marantz au mers neexistand o alta incercare cu altceva si iti place mult cum suna acum, ce alte boxe si amplificari ai mai avut inainte de acestea ?

Imi place foarte mult cum suna acum combinatia intre Focal si Marantz. In plus am mai vazut in destule locuri confirmat acest matching intre cele doua brand-uri. Focal-urile mai suna bine, din experienta mea si pe amplifuri Yamaha.

Nu am experimentat nici pe departe asa de multe produse precum multi dintre voi, insa am ceva ureche muzicala si inclin sa cred ca pot aprecia daca ceva suna bine :D
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Amplif pentru Focal Electra 1007 S ?

Post by momolo »

yinyangbt
Audio research nu cred ca se aduce in Ro
se aduce la Audioconcept.

Insa nu sunt scule ieftine.

Si eu tot ceva pe lampi iti recomand. Insa un PP ar fi mai indicat decat un SS. Boxele sunt totusi la 89dB si mici, trebuie un pic de putere sa dai in ele.
Dar nici intr-un caz lampa-chinezarie!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Amplif pentru Focal Electra 1007 S ?

Post by momolo »

cosmin nu mi-ai raspuns la intrebare. Ai ceva concret ?
In plus am mai vazut in destule locuri confirmat acest matching intre cele doua brand-uri.
e vorba de ceea ce ai citit (pe net) ? Sau ai vazut si auzit fizic, practic ? Unde ?
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Amplif pentru Focal Electra 1007 S ?

Post by cosmin »

momolo wrote:cosmin nu mi-ai raspuns la intrebare. Ai ceva concret ?
In plus am mai vazut in destule locuri confirmat acest matching intre cele doua brand-uri.
e vorba de ceea ce ai citit (pe net) ? Sau ai vazut si auzit fizic, practic ? Unde ?
1. De ceea ce am citit pe net. 2. Si de ce am auzit. 3. Si din ce am.

Pt. 3 - am 2 x frontale Focal Chorus 836V, 2 x back-surround Focal Chorus 806V, central Focal Chorus CC800V, sub Focal Chorus SW 800V, 2 x surround Focal Chorus SR 800V.
Receiver Marantz SR8002 + sursa DVD-SACD Marantz DV7001, amplif. stereo Yamaha AX-497.
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Amplif pentru Focal Electra 1007 S ?

Post by momolo »

Eu eram curios ce (concret) ai mai auzit inafara de ale tale ?

Si daca ti-ai ascultat boxele si pe altceva inafara de receiver si ampliful Yamaha ?

Eram curios pe ce experiente si argumente iti intemeiezi afirmatia ca boxele Focal merg atat de minunat cu Marantz.

Desi e de observat ca afirmatia e cam generala, sunt jdemii de modele Focal si Marantz.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Amplif pentru Focal Electra 1007 S ?

Post by cosmin »

momolo wrote:Eu eram curios ce (concret) ai mai auzit inafara de ale tale ?

Si daca ti-ai ascultat boxele si pe altceva inafara de receiver si ampliful Yamaha ?

Eram curios pe ce experiente si argumente iti intemeiezi afirmatia ca boxele Focal merg atat de minunat cu Marantz.

Desi e de observat ca afirmatia e cam generala, sunt jdemii de modele Focal si Marantz.
Argumentele sunt date in proportie de 90% de experienta personala, subiectiva de altfel, din setupul meu anterior pomenit. Deci ideea de baza: testat cum suna amplificare Marantz cu bookshelf-uri si standfloor-uri Focal.

Intr-adevar, pot fi multe combinatii de Focal cu Marantz.
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Amplif pentru Focal Electra 1007 S ?

Post by momolo »

Intr-adevar, pot fi multe combinatii de Focal cu Marantz.
dar si de Focal cu altceva! :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: Amplif pentru Focal Electra 1007 S ?

Post by yinyangbt »

Pina acum , audio research, marantz si Yamaha ( iar A-S2000????!!!!! :lol: )Dar
Unison Research ?Ar insemna un lampas mai fortos, ceva de vreo 30-40 W/canal sau poa' sa mearga si un hibrid de 80x2? Camera are 15 mp.

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Amplif pentru Focal Electra 1007 S ?

Post by cosmin »

momolo wrote:
Intr-adevar, pot fi multe combinatii de Focal cu Marantz.
dar si de Focal cu altceva! :D
Evident. Omul a intrebat si eu i-am recomandat ceva bazat in preponderenta pe experienta mea personala. Sunt mai mult decat convins ca pot suna mult mai bine si pe altceva, dar asta pot sa ii spuna mult mai precis alte persoane. :|
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Amplif pentru Focal Electra 1007 S ?

Post by cosmin »

yinyangbt wrote:Pina acum , audio research, marantz si Yamaha ( iar A-S2000????!!!!! :lol: )
Da, iar A-S2000. Dar m-am enervat si m-am hotarat sa sparg eu gheata, fir-ar..... si va spun dup'-aia cum e treaba cu el. :lol:

P.S. Oricum n-am nimic de pierdut. Mai prost decat AX-497 sub nici o forma n-are cum sa se auda - iar de AX-497 sunt destul de multumit. Macar imi fac damblaua. :D
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

Post Reply