Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by comanr »

arata bine scula, in mod sigur pentru ceva pana in 100 de euro este afacere, sa stii ca plasticul ala era foarte gros si turnat calumea, zici ca e aluminiu.
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by remoteviewer1 »

comanr
nu stiu nimic de preturi, sa vad ce si cum,bugetul a fost zdruncinat serios de capetele 2 track noi pe care cand le gasesti le iei, e ca si cum ai gasi aur
Am vazut un Pio 45D pe Web (in Galati) la un pret de treisute si ceva de euroi, nu cred in coincidente cunoscand piata miraculoasa de vintage de la noi.

Normende arata super bine, bratul pare sanatos, in ciuda lipsei unora de incredere, sunt multe pick-up-uri cu brate sanatoase (chiar si cu caroseria din plastic) ce suna bine. Eu ma uit la brat tot timpul daca vad un cadavru insirat pe trotuar, apoi deobicei la greutatea platanului(eventual il scot sa vad ce motor are) si eventual la constructia caroseriei. Multe din ele arata jalnic, insa unele daca le stergi un pic si le pui o doza ok, se transforma din martzoaga ce a mancat jaratec in ditamai calul de curse. Asta e frumusetea cea mai mare in colectionarea tablelor dupa parerea mea, niciodata nu poti sa stii peste ce nimeresti, de multe ori poti gasi lucruri faine la preturi derizorii.

momolo headhell-ul de la Normende este din tabla (ceva asemanator cum am eu la CEC-ul meu) sau din metal mai masiv?
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by comanr »

daca scula e impecabila poate face banul, fiecare are dreptul sa ceara, ai vazut si tu ca la 100 euro un pioneer poate fi o tepusa redutabila, tu ai avut noroc si eu am avut rabdare ca sa zic asa, dar un lucru functional in stare buna are alt pret fata de un lucru defect si incomplet.
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

comanr wrote:sa stii ca plasticul ala era foarte gros si turnat calumea, zici ca e aluminiu.
pai stiu din moment ce l-am facut bucatele si l-am restaurat. Poate o data o sa incep sa pun foto.
Mecanismul de automatizare este foarte, foarte complicat. Imi place mult ca e automat. Pe vremuri eram purist, detestam orice automatizare insa cu timpul mi-am dat seama ca dozele o patesc intr-o zi nefericita mai mult din cauza tablelor care nu sunt automatizate, adica unde trebuie sa pui mana direct. Automatismul evita eroarea umana si contrar ideii generale, nu afecteaza cu nimic performantele audio pentru ca intreg mecanismul este decuplat mecanic neavand nici o treaba cu platanul si bratul, se cupleaza numai la urma cand doza ajunge pe spirala spre eticheta.
remoteviewer1 wrote:momolo headhell-ul de la Normende este din tabla (ceva asemanator cum am eu la CEC-ul meu) sau din metal mai masiv?
e ca in foto pusa de mine in linkul de mai sus cu bratul, identica. E tabla aluminiu, usoara. I-am pus si alte capete insa tot bine suna. Contragreutatea pare enorma, practic e cea mai mare si grea din cate table am. De unde am dedus ca bratul JVC ar fi din categoria mediu-greu. I-am pus si doza Denon DL 103 pe care toata lumea o cunoaste, e o referinta. Suna excelent si cu asta, DL 103 avand nevoie de brat greu. Cum am spus am si am avut alte table si in mod clar, DL 103 nu are ce cauta pe brate usoare. Deci bratul JVC este cel putin mediu. Aici intervine ciudatenia maxima, dozele mele Acutex (am 3 modele, topul si urmatoarele 2 modele) suna minunat cu acest brat JVC. Si nu ar trebui, Acutex au compliance care cere in mod categoric brate usoare. Foarte ciudat! Mai ales ca am pus Acutex si pe Technics SL 1710 (deasemenea restaurat de mine, stil tzatza de matza, ceas elvetian) unde la Acutex ii dispare farmecul si culoarea ca unui peste scos din apa. Am pus Acutex-ul si pe CEC 2000 si degeaba, nu e nici pe departe cum e pe Nordmende-JVC! CEC-ul suna superb cu doza cu care a venit, un AT VM8 care beneficiaza de ac vintage nou, insa nu e ac original, este inlocuitor din anii 80 (da e nou, a venit in cutie separata!). Dar dintre cele 3 mentionate, Nordmende-JVC cu Acutex (oricare model) face legea! De multe ori ascult si ma gandesc ca trebuie sa fiu anormal la cap sa vreau mai mult! E o minunatie! Si de aceea inteleg entuziasmul frumos exprimat de voi doi cateodata. Pickup-ul te face sa iti placa Muzica, s-o intelegi, s-o traiesti! E o feerie si daca "abuzez" prea mult, dupa aia nu mai pot asculta CD, mi se pare jalnic, sunet saracit, lipsa transparenta, lipsa inalte adevarate, lipsa "aer" in sunet, pe scurt un sunet tampit si redus. Iar asta spun despre CD si playere bune ca daca zic despre diverse metode de redare a fisierelor nu am cuvinte, astea sunt pur si simplu moartea pasiunii. Cand ma mai duc pe ici pe colo, rar, si ascult diverse surse digitale bazate pe fisiere (adica nu CD), ma ia groaza cum isi pot pierde vremea oamenii astia! E chiar depresiv, oscilez intre mila pentru omul subjugat modei asteia cu fisiere si plictiseala depresiva pentru sunetul rezultat. E ca si cand as fi obisnuit sa mananc peste proaspat scos din lac si fript la lemne pe malul apei, dupa care ma duc in vizita la cineva care ma serveste mandru cu peste congelat semi-preparat gatit la microunde, si trebuie sa-i spun omului ca e bun deoarece in caz ca i-as spune adevarul, intreg sistemul lui de valori s-ar narui ca un castel din carti de joc. Inca un motiv in plus sa inteleg entuziasmul unora care descopera LP-ul dupa o o perioada digitala.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by comanr »

pioneerul tangential is back in bussiness.

ca sa intelgeti ce lucratura manuala are, firele ce alimenteaza servomomotorul erau rasucite manual prin gaica bornelor si apoi cositorite, o lucratura care tine cam 200-300 ani.

servomotorul a fost desfacut, curatat , uns , testat si la dublul tensiunii nominale pentru perioada scurta, este perfect, acum dihania merge din nou, am refacut si reglajul planeitatii deoarece am un rahat de apartament(stramb) cu un rahat de parchet(mai stramb) pe care sta un rahat de rack(si mai stramb) :mrgreen:

asa cum sublinia momolo de asta imi place si mie tangentialul, nu atingi doza, nu pui mana, doar te uiti , ca la filme xxx :lol:
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by remoteviewer1 »

Si eu cochetez demult cu ideea de a avea un Technics(tabla) in colectia personala(sa il cedez colectiei personale :lol: ) insa nu s-a lipit nimic de mine pana in acest moment, mai am sanse oricum. E chiar bunicel 1710? Mie imi place in general un sunet flamboyant la pick-up, nu vreau precizie, detaliu, mortificare, imi place sa cante cu "suflet".

Ar fi atatea de spus pe acest subiect, revelatia vinilului... Cand le-am facut sa mearga prima oara decent, ma apucase o senzatie isterica, imi venea sa imi smulg parul din cap...ce bine se auzea, ce senzatie de muzica curgatoare, de o finete si dulceata inimaginabila, cu un bas impecabil si niste inalte cristaline.De cand am descoperit fascinatia vinilului, nu mai vreau sa upgradez nimic, nici boxe si nici amplificator, sincer este loc de mai bine, insa costurile suplimentare nu se justifica in ciuda oricarui calcul realist. As putea investi in wati/volum (sumele sunt destul de mari pentru a obtine plus valoare reala), insa pentru apartamentul de la bloc, ce am in acest moment este mai mult decat suficient. Sincer imi pare rau ca am investit atat efort in sursa digitala, prin upgrade-urile consecutive pe la dealeri am irosit ceva banuti ce puteau fi investiti in analog. Si acest fapt ma duce la efectele negative (personale) dupa intrarea in lumea analogica: dependenta acuta. In acest moment sunt "dependent" de tot ce inseamna vinil, table, doze, incerc din rasputeri sa nu mai caut, insa daca as avea un ban ce mi-ar prisosi in acest moment, l-as investi intr-un pick-up/doza/etc. In plus, am inceput sa scociorasc capitala in lung si lat in cautarea de viniluri. Nici nu prea ma uit ce cumpar deobicei(nu cumpar orice chiar... am si eu niste criterii, nu mai detaliez, ar fi prea lung postul), iau cate 10, 20 de bucati si le sortez acasa ascultandu-le de fiecare data in speranta gasirii discului care suna bine de tot. Cand aud de un pick-up diponibil pe undeva imi tresare inima si imi apare un acces de lacomie, l-as cumpara pe loc (in caz in care imi place) in ciuda lipsei momentane de bani, as fi in stare sa ma si imprumut cu toate ca sunt impotriva acestui obicei.

Povestea penultimului pick-up cumparat: stateam duminica in pat de dimineata, nu aveam multi bani in cont fiind spre sfarsitul lunii (cum ii sta bine unui tanar muncitor), si ma suna un amic: "Salut, am o cunostinta ce are un CEC la vanzare modelul xxx, daca vrei sa il iei trebuie sa vii in locul yyy intr-o ora maxim", ei... am sarit din pat, m-am imbracat instant, am sarit in masina, am trecut pe la bancomat si am scos din ultimii bani pe care ii aveam pentru mancare si cheltuieli curente si am zburat la locul crimei, l-am luat si am ajuns acasa fericit. Cu privire la ultima achizitie, eram intr-o delegatie prin tara, m-a sunat acelasi amic (am un pick-up xxx in fata, arata bine, si costa atata...il vrei?), raspunsul a fost imediat: Da ia-l, iti dau banii cand ma intorc!

In acest moment incerc sa ma abtin, sa nu mai vanez alte exemplare noi, insa ma simt ca in sevraj, si nu pot sa ma abtin sa verific la cateva zile ce a mai aparut pe diferite platforme de vanzare internationale si nationale, chiar daca nu am bani disponibili pentru astfel de achizitii, ma uit asa "de plictiseala". Mai intervine ratiunea ce imi spune: ai deja 3 variante functionale, unde sa mai pui si altele, in plus de abia ai timp sa le asculti din cand in cand, opreste-te! (visul pervers fiind tot o piramida de pick-up-uri de toate natiile :oops:).

In acest caz, aveti grija cu dependenta provocata de aceasta tehnologie antica, nu e de glumit!
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by comanr »

am invatat un lucru si anume, ma duc sa ascult mia multe table, boxe, insa daca investesc in ceva , trebuie sa fie de top, extrem de scump in acea vreme, nu investesc in ieftineli pentru ca asa pot sa mi umplu casa imediat, eventual ce a fost luat in graba iese la vanzare.

spre deosebire de ce se zice si se sfatuieste, eu sant opusul, vreau cel mai complicat pick up din lume defect(neciobanit) daca se poate, gen biotracer sau alte avioane cum a fost si pioneerul, vreau sa ma distrez iar daca reusesc sa l fac sa si cante atunci ma voi bucura si mai mult, deocamdata am la ce asculta la o calitate mai mult decat decenta, asa ca voi vana doar casalotii cei mari si batrani, chiar daca voi asculta la diverse lucrusoare functionale, vreau sa va zic ca pentru mine un lucru functional este un dezavantaj, un pret umflat , eu oricum daca iau ceva functional il reconditionez partial pentru ca desi la multe scule apare in dreptul anuntului "functionare ireprosabila" asta este de cele mai multe ori o iluzie, age is age.

mosul din italia de la care am luat pioneerul "pentru piese" s a gandit el sa lipeasca capacul cu superglue, ca daca nu, iesea si capacul ca nou, nu e mare lucru dar vreau sa subliniez ca orice interventie in vederea reparatiei facuta de un nea gigel este de cele mai multe ori dezastruoasa.
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by comanr »

o mie de vorbe nu fac un ban, asta i magarusul reinviat cu doza cea buna din tomberon/tzepador(greutatile aditionale adica surubul si piulitele au fost adaugate pentru a asigura compatibilitate, mi e lene daca mut celalalt cartridge sa refac forta de apasare asa ca am ambele headshel uri la aproximativ aceiasi greutate), se misca destul de vioi, folosit pe auto-play pune acul pe disc la margine de tot si aduna si pacanituri multe, discul nu e chiar asa praf :D

https://www.youtube.com/watch?v=vErQQSVC21E" onclick="window.open(this.href);return false;
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by remoteviewer1 »

Super meserias! Sa iti traiasca! Nu il vinzi :evil: ? Glumeaaam!

comanr
ai vazut si tu ca la 100 euro un pioneer poate fi o tepusa redutabila, tu ai avut noroc si eu am avut rabdare ca sa zic asa, dar un lucru functional in stare buna are alt pret fata de un lucru defect si incomplet
Da asa e... insa eu am ajuns la suma respectiva cu headhshell si doza noi (ce au reprezentat cam jumatate din pretul final si am ramas si cu o doza vintage pe stock made in japan).

Eu il vad in cel mai mint mod posibil pe la doua treimi din suma ceruta(ca sa fiu realist, parerea mea). Pretul sculei este totusi cel pe care il plateste clientul si nu cel pe care il filozofez eu pe acilea.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by porto »

In legatura cu bratele de tabla , eu cand am achizitionat Trans- fi Terminator , nu am vrut neaparat ca el sa fie linear ci asa a fost sa fie....adica dupa o discutie cu un tip din US care mi-a facut rulmentul de la Lenco ( ca o paranteza fie spus L enco nu va suna NICIODATA bine daca nu are schimbat macar rulmentul ) din vorba in vorba mi-a povestit ca el are un prieten care are o tabla JVC TT-101 si care s-a tot zbatut dea lungul timpului sa aiba ce e mai bun....cu putinta...ca fiecare are putinta lui...stiti bine...si ajunsese la aceasta tabla si la Graham 2.2 ca brat...dar si el a auzit de la un alt "pretin" ca cica exista ( la vremea aceea de abia se auzise de el si mai ales in Lencoheaven forum ) un brat linear facut de un tip Vic din UK ( tipul e italian la origine ) si care ...promite.
Ei bine si-a luat bratul si dupa ceva luni de zile omul mai vroia un brat la fel ( asta dupa ce renuntase la Graham 2.2 ). Nu stiu daca si-a mai luat ca nu am mai discutat demult cu tipul care mi-a facut rulmentul pentru Lenco.
Tot despre Terminator am aflat , din intamplare , cand am achizitionat tabla TW Acustik Raven One de la un tip din Singapore.... ( un super tip care pur si simplu i-am trimis banii in cont fara sa am nici cea mai mica garantie ca-mi va trimite tabla ) ....care avea la vanzare numai minuni si care tabla mea -la 3500 - era cea mai ieftina si care mi-a spus ca a comandat si el Terminator ( ca el iin email-urile trimise m-a intrebat ce brat am sa pun pe TW Acustik )
Cu Lenco si Acutex 320 nas lung si bratul linear am auzit cel mai frumos pian ascultat de mine...si unde mai pui ca nu reglasem cartusul asa cum am facut-o acum cu Dynavector XX2 MKII ..ca poate ar fi fost mai bine ca poate scapam de micile distorsiuni ( distorsiuni ce m-au facut sa fac cadou cartusul).
Si la vremea respectiva mai aveam o hiba ....humm care dupa lupte seculare am aflat ca de la pompa de aer a bratului ...pusesem aceasta pompa la vre-o 40-50 cm....si am scapat de acest hum numai cand am luat Dynavector-ul cand am mutat pompa la vre-o 3 metri.
Reglajul corect l-am facut....mai nou...cu ajutorul unei camere video Canon Vixia HF G20 si cu multa lumina, multa lumina!!!!!, de la Ikea ( vre-o trei lampute din alea cu lumina mica dar puternica si gat f lung care pot fi sucite in infinite pozitii , lampute ampalsate strategic cu ajutorul la ceea ce vedeam pe camera video ).
Dupa ce am reglat cu camera si lumini si am gasit unghiurile corecte ptr Azimuth si VTA apoi am facut reglajul de mare finete in jurul acestei zone mai sus sau mai jos dar cu foatre mici ajustari , extrem de mici , am obtinut suntul dorit si senzatia este ca atunci cand ai un scris pe care poti sa-l citesti cu un pic de vointa ...dar dupa ce ti-ai pus perechea de ochelari potrivita zici ca e "alta viata tata !!!"
In legatura cu ce spunea Oake daca nu cumva bratul m-a facut sa zic ca voi reveni la " Lenco Modificat La Greu " ii raspund ca eu cred ca tabla e de vina si poate intr-o mai mica masura si Dynavector. Adica nu pot sa spun ca acum pianul nu suna bine...dar atunci ma atingea la suflet cu Acutex-ul...ceea ce acum este cazul dar mai putin...asa....incat sa nu vreau sa le schimb imediat ci am sa incep sa pun banuti deoparte si mai fac un Lenco dar la marea arta cu rabdare ( ce eu , in general , nu am )
In cazul meu reglajul fara oprelisti al VTA si Azimuth mi-a fost crucial si acum pot sa spun ca sunt un om linistit ptr o vreme.....
Reglajele in general la inceput le-am facut pe discuri mono ptr voce, pian si vioara si in general discuri vechi grele de la 200 gr sau chiar mai mult si mai ales de la Columbia UK ( EMI actual ) si ceva jazz de la Blue Note prima editie ( 225 gr vinyl-ul gol !!!)..... ptr stereo am folosit un disc test de la OPUS3. ....si m-am folosit chiar si de discuri romanesti care au orchestra de lautari si ascultand mai ales tzambalul si vioara.

Romi

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by comanr »

@remoteviewer

nu vand avionul, cand o sa se duca naibii o sa l dezmembrez si pariez ca iau bani mai multi pe el decat as lua acum daca l as vinde.

in ultimii doi ani a mers cel putin 2 ore pe zi, chiar daca se strica de tot putem sa consider ca si a facut treaba, da eu zic ca mai are de consumat curent.
bineinteles ca era setat pe 210v si transformatorul se incingea, acum daca il uit in priza il gasesc rece, setat pe 240, turatia e ceas, intra in sincronizare dupa 1/2 ture platanul.

@all
as aduce in vizor o treaba foarte importanta si anume ungerea mecanismelor, miscarea cea mai fina , fara trepidatii, este pe film de ulei nu in rostogolire, pe rulment. a inlocui un lagar clasic cu un rulment nu e intodeauna o treaba buna, tot vorbea cineva de rulmenti. exista si cazuri speciale dar se stie ca ceasurile elvetiene de exemplu nu folosesc rulmenti la baza de timp ci lagare de safir, dupa parerea mea umila asta ar fi calea la un pick up ultra high end, zero rulmenti, zero fier pe fier sau rulment odihnit.

e foarte important ca motorul principal si pivotul sa fie uns cum trebuie, iar la motorul principal ungerea perfecta este atunci cand observam ca dupa ce se opreste tabla o ia inapoi cativa milimetri buni.

am amanat auditia la cele doua trancote deoarece am avut o zi full.
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

ionroata
Posts: 41
Joined: 15 Aug 2012, 11:42
Location: Piatra Neamt

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by ionroata »

Salutare
comanr wrote: @all
as aduce in vizor o treaba foarte importanta si anume ungerea mecanismelor...
In cazul asta sint curios cum faci tu aceasta operatiune. In speta ma intereseaza tipul de solutie folosita (ulei, vaselina, etc.) si de unde o procuri. Nu am facut acest lucru la sculele pe care le am si banuiesc ca le va veni timpul cit de curind. Asa ca orice detaliu pe care il poti impartasi, cel putin pentru mine, e foarte important.
Am frunzarit cu ceva timp in urma ceva informatii si am ajuns la ebay unde se vind uleiuri pentru diverse aparate. Am avut dubii in a cumpara deoarece indiferent de tipul de aparat uleiul respectiv se vindea intr-o seringa care era aceeasi in fiecare anunt in parte.

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by comanr »

cel mai important lucru e ungerea motorului principal/lagarului platanului, eu folosec o vaselina la spray profesionala de la Motip cu adaos de teflon, o vaselina alba/transparenta, mi se pare potrivita pentru ce lagare exista la un picap.

oricum fie vorba intre noi decat vaselina uscata sau deloc, e buna orice vaselina sau ulei, totusi pentru rezultate cu pretentii e bine sa folosim vaseline de calitate care nu se evapora.

vaselina care fiind introdusa cu presiune (ea e si activata cu diversi solventi) patrunde in mecanisme. ungerea completa are loc dupa evaporarea solventilor din vaselina deci e bine sa se lase mecanismul nefolosit un minut doua ca filmul de vaselina sa se formeze.

la rulmentii bratului exista doua variante, folosesti vaselina cu spray si stergi excesul rezultat sau desfaci totul, cureti, ungi si pui la loc, insa asta e treaba de ceasornicar pentru ca putini stiu cat sa stranga acele lagare, multi le lasa prea largi sau prea stranse si astfel bratul se uzeaza sau nu suna cum trebuie, de remarcat ca orice tabla veche sau foarte veche are nevoie de un reglaj al rulmentilor bratului dupa o vreme pentru ca in urma functionarii apar dereglari.

la vintage uri ultrarare e bine sa se lase locuri neumblate, in eventualitatea ca ceva nu merge cum trebuie(surub blocat sau altceva) esti un om terminat, recomand doar ungere.

avantajul vaselinei la spray este ca scoate si mizeria din rulment prin efervescenta reactiei sale.

este diferenta la sunet intre o tabla unsa corect si una neunsa de multa vreme sau neunsa decat din fabrica, diferenta notabila, ca sa fiu complet rau, mult mai importanta decat cea a unui cablu oarecare schimbat sau mai stiu eu ce tampenie.

asta i baza, doza, mecanica, electrica/electronica, restul e can can cu lemnul de nuc invechit in tuica de pruna sau alte sefeuri.
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

porto wrote:Reglajele in general la inceput le-am facut pe discuri mono ptr voce, pian si vioara si in general discuri vechi grele de la 200 gr sau chiar mai mult si mai ales de la Columbia UK ( EMI actual ) si ceva jazz de la Blue Note prima editie ( 225 gr vinyl-ul gol !!!).....
ma gandesc la o chestiune - un disc greu (200 grame sau peste) nu cumva este mai gros? Daca e mai gros, e mai inalt. Avand in vedere ca deja ai ajuns la un fel de reglaj care seamana cu o super operatie prin endoscopie ( :D ), adica un reglaj de o finete microscopica, oare nu are importanta faptul ca stabilesti pozitiile pe un disc mai gros decat majoritatea si apoi vei asculta (probabil) majoritatea discurilor subtiri, deci la un nivel (microscopic) mai jos.

Cat priveste relatarea acelui om care a preferat tangentialul Trans-fi Terminator dupa ce a avut super bratul Graham 2.2, eu ma gandesc la o chestiune despre care am mai scris aici - exista potriviri intre brate si table sau exista nepotriviri. Asta dincolo de "logica tehnica". Este posbil ca pe acea tabla sa se fi potrivit mai bine Terminatorul tangential decat acel conventional Graham.

Exista potrivire si intre doza si preu, deasemenea am mai spus. Intr-un final tot sistemul are enorm de multe variabile pentru a concluziona ceva de greutatea unei legi. Nu vreau sa ma refer la o comparatie intre Graham si Terminator, nu are rost din moment ce nici nu le-am vazut, insa ce vreau sa spun este ca intamplarea joaca un rol destul de important in toata treaba asta deoarece exista potriviri si nepotriviri. De aceea tot intr-un post anterior spuneam ca eu (daca as avea de ales) as prefera o solutie completa, tabla+brat de la un fabricant, solutie gata verificata si care daca mi-ar placea, asta e, raman doar reglajele si vaselina.

Apropos de vaselina, eu am incercat de toate pe trancotele mele si am ajuns la concluzia ca fiecare lagar doreste uleiul sau vaselina cu care se potriveste. In cazul lagarelor foarte stranse cu toleranta infima, uleiul este solutia (porto stie multe despre acest subiect).
La trancotele mele am ajuns la o vaselina albastra de la SONY Japan. Insa daca as avea un lagar mai special, foarte strans probabil unica solutie ar fi ceva lichid, deci ulei.
Insa in cazul lagarelor clasice de trancota am observat ca in scurt timp uleiul (care e un lichid) se duce in jos si axul ramane cam pe uscat in partea de sus.
Insa cu vaselina aderenta (cum e cea albastra) nu apare acest neajuns si se cunoaste, platanele se invart mult dupa oprire, asta e un semn ca ungerea e buna. Evident, la direct drive apare fenomenul de franare din motor insa daca sunt bine unse, se invart mai mult si asta e dovada ungerii de calitate.
Deasemenea, am si eu aceeasi opinie, ungerea la o tabla conteaza enorm si se aude din plin.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by comanr »

pana la urma o tabla unsa la timp traieste mai mult si te poti bucura mai mult de ea, unul din motivele pentru care am avut probleme la scula mea a fost lipsa de ungere al acelui motoras.

el a fost uns de mine insa la unul din lagare nu a existat acces facil si chiar ala a gripat, pe sistemul daca ceva poate sa mearga prost o va face. :D

de asta nu e bine sa o iei pe scurtatura atunci cand repari o scula, trebuie timp, chef, migala, pricepere si putin noroc iar daca unul din astea lipseste, scula aia va avea probleme, nu va fi ca ceasul elvetian.

majoritatea care doresc sa le repar scule au bani doar de doua atribute(timp si pricepere) iar de restu nu au bani si de aia daca ma suna vreodata ca ceva e in neregula le zic regula mea. :mrgreen:

glumesc, dar munca de restaurare nu e platita decat in tarile cu apa calda, la noi lumea da bani putini iar ca sa faci treaba ai doua alternative :

-lucrezi pe bani de seminte investind mult timp (esti un bou prost si defilezi cu tine asa ca boul)

-dai buleala, intervii doar la defect, faci cum poti sa returnezi gunoiul omului eventual daca nu merge cum trebuie ai zici ca atata ai putut tu si sa se duca n ma sa cu gunoi cu tot ca la tine tipa copilul ca nu are ce manca, nu ai timp sa i cauti surub de stanga sau manciclon de dreapta care e lipsa (ciobanul de dinainte s a ocupat).

lucrand dupa a doua metoda devii tot ca in prima metoda, in timp devii un prost, un meserias de cacat care nu se poate reabilita pentru ca e drogat, bolnav de drogul mantuielii, asta e un drog mult mai puternic decat cele cunoscute si afecteaza foarte multe persoane, un drog care are potentialul sa duca de rapa o tara intreaga.

concluzia:

indiferent ce faci tot o sa regreti, oricum totul se duce naibii la un moment dat, dar e bine sa faci ceva ca sa ai miscare in foaie sa nu te strici la cap imediat :lol:
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

Post Reply