Boombox (ghettoblaster)

A fost odata ca niciodata
User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Boombox (ghettoblaster)

Post by brighty »

Gabriel_Wo wrote:Am avut asa ceva, ii confirm calitatea..erau cateva aparate precum acesta, un TV Sony si un video Panasonic, am inteles date noua de polonezi in contul a nu se stie ce datorii..
Asa este, ai dreptate!... Pe spatele aparatului specificatiile si avertismentele erau scrise in engleza si poloneza. La scurta vreme dupa "Rebeliune", in magazinul unde odinioara nu gaseai decat discuri cu muzica populara si televizoare "Diiamant" incepusera sa aduca scule electronice la care odata doar visam (ma refer la brand-uri!) Alaturi de acest Sony, pe raft mai imi amintesc ca era un boombox JVC mai evoluat, destul de dichisit; pe langa ca era stilizat, avea tuner digital si afisaj iluminat.
comanr wrote:imi aduc aminte ca exact acest model de sony era foarte piratat, cu led uri in boxe. daca nu ma insel firma OSAKA se ocupa :D

sa te bucuri de el.
Multumesc! :) Ascult, in prezent, destul de rar la el, acum detin alte 'piese'; a fost si CFS-ul bun la vremea lui :) Inregistra si reda decent iar tunerul analogic era destul de bun si de folositor. Da, asa este: devenise destul de piratat, aparusera cativa ani mai tarziu "bombe" d-alea cu luminite stil orga de lumini :mrgreen: , vedeai d-astea la lucru in special in magazine/consignatii (le tineau 'de urat' vanzatoarelor!) sau pe tarabe, la 'piratii' de casete, in anii '90. :D

La inceput, cum am zis, a intrat marfa bunicica in tara dupa 'vanzoleala' din '89. Mai apoi insa au aparut, precum ciupercile dupa ploaie, tot felul de branduri dubioase. Nu ca n-ar fi fost ok (atat cat puteau fi, in comparatie cu Sony si Panasonic!!), dar astazi nu prea se mai stie nimic de ele. Va mai amintiti de Elekta, Megavision, GoldStar, ori poate de boomboxurile acelea negre si uriase de plastic Fisher, cu tuner digital? :wink:

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Boombox (ghettoblaster)

Post by brighty »

Despre acesta zic:

Image

Si era, desigur, si modelul cu tuner analogic:

Image

Am avut ocazia sa il "butonez" pe cel cu tuner digital, il avea o ruda in posesie. Avea cateva functii interesante pentru un boombox de plastic (sinteza PLL sau selector banda chrome) dar arata destul de 'din topor', plasticul parca nu stralucea si finisajul lasa un pic de dorit. Tin minte ca am vrut sa-i verific inregistrarea si avea un efect bizar de fade-in (lua inceputul piesei inregistrate cu volum minim, apoi crestea in intensitate dupa cateva secunde pana la nivelul normal) si nu parea a fi un briz-briz, ci asa era din fabricatie (ori poate era defect?!)

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Boombox (ghettoblaster)

Post by comanr »

avea o problema sigur, inca il mai are un amic. se auzeau aiurea insa au fost extrem de rezistente, practic niste tancuri ale vremii.
pentru fisher nota 10 la uzura , la sunet stateau mai prost , sunau pe inalte.
singurul lucru bun la care erau nemaipomenite erau inregistrarile/copierile de casete cu jocuri pentru calculatoarele cu Z80 si limbaj Basic. copiau bine chiar si pe double speed ceea ce pentru un casetofon de "iarba verde" era un mare lucru.
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Boombox (ghettoblaster)

Post by brighty »

Ce surpriza! :D Philips readuce ghettoblasterul de odinioara, cu designul inconfundabil, dar cu CD si USB :wink:

Image

Modelul este BoomBox OS685/12. Nu e prea puternic (doar 7 W), dar poate fi un inceput timid pentru revitalizarea interesului pentru muzica si scule in randul noii generatii.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Boombox (ghettoblaster)

Post by momolo »

Nu mai stie nimeni sa mai faca acele difuzoare minunate care dotau adevaratele boombox-uri ale anilor '80 asa cum erau cele de la SHARP, JVC, Hitachi, Panasonic, AIWA, etc, etc. Toate difuzoarele actuale (toate facute in China) suna ca niste trompete sparte si ruginite oricat de mari le-ar face. Imi aduc aminte cat de impresionant sunau boombox-urile de top de la SHARP! Evident, conta si partea electronica, toata era fabricata in Japan pe vremea aia. Unele merg si azi fara probleme.

Acum toate chestiile astea portabile suna tzi-tzi-lit si gujuit, basul fiind un fel de basina rasuflata trasa de un soarece tuberculos, sunetul fiind "mare" cat o canitza cu orez a unui chinez aflat in pauza de masa intre doua brazde de plug de lemn tras de boi costelivi.

Incep toti sa se agate ca inecatii de trecut (de curand aveam exemplu cu Technics). Dar e prea tarziu dupa ce s-au dat pe mana chinezilor crezand ca daca-si pastreaza doar birourile cu imbuibatii de la Harvard care vantura hartii, vor trai in Paradis pana la adanci batraneti. Acum a inceput chinezul ala mititel (din ce in ce mai destept, deja la a doua generatie de scoliti) sa le traga usurel presul de sub picioruse, insa, is too late and hasta la vista, baby!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Boombox (ghettoblaster)

Post by comanr »

eu aveam un vecin care, cu un boombox national panasonic, un fel de casetofon portabil mai marisor , inregistra sute de casete, jocuri, muzica, pot sa zic ca a facut bani nu gluma, in final scula mergea binisor, erau roase inscrisurile dar scula era ceas, nu curele schimbate, un tanc.

sharp urile alea de 25kg erau raritati, niste lucruri pentru care dadeai si nevasta oleaca.

mult metal, mecanisme fiabile, solid state si plastic calumea nu chinezofil. :mrgreen:
vorbesc de anii 80.
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Boombox (ghettoblaster)

Post by momolo »

SHARP 777:

http://olx.ro/oferta/radio-casetofon-sh ... 0855bf6e2c" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Boombox (ghettoblaster)

Post by comanr »

cu ala faceai nunta! :lol:
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Boombox (ghettoblaster)

Post by brighty »

De pe contul de facebook al fostului mare fotbalist Gabi Balint:
E un Sharp GF-8989 si are o istorie interesanta. Ma pregateam sa plec cu echipa nationala de tineret sub 20 de ani la C.M. din Australia in toamna lui '81. Unii dintre colegii mei care aveau niste dolari de cheltuiala se chinuiau sa-i ascunda pe unde puteau de frica vamesilor care erau foarte vigilenti pe vremea aceea. Daca erai prins cu valuta la iesirea din tara riscai sa ramai acasa si cu banii luati. Colegii mei ascundeau banii in pasta de dinti, in sapun, in ghetele de fotbal sub talpici... Eu eram linistit caci nu aveam valuta. Ma bazam pe diurna de 2,5$/zi pe care o primeam la destinatie. Insa, cu putin timp inainte de plecare, m-a rugat 'nea Puiu' sa-i aduc un casetofon de la Dubai, locul escalei noastre la intoarcere, dandu-mi pentru asta 250$. Nu puteam sa-l refuz. Era noul meu coleg de la Steaua si unul dintre idolii copilariei mele. M-am folosit de o carte ca sa ascund banii. Cartea mea valoroasa cu 250$ intre paginile ei, in mana mea tremuranda, n-a fost controlata. Nu ma intrebati daca am citit-o ca nu-mi mai aduc aminte. :)
In fine. La intoarcere am ajuns in aeroportul din Dubai, proaspat medaliat cu bronz, gata de cumparaturi. Erau zeci de casetofoane pe rafturi dar l-am ales pe el. L-am ales ca pentru mine. A trebuit sa-l scot din cutie si sa-l ascund intr-o geanta ca sa scap de aceiasi vamesi vigilenti la vama de la Otopeni. Am trecut vama fara probleme si a doua zi i l-am predat lui 'nea Puiu' cu putin regret deoarece ma atasasem de el. Dupa doi ani a intrat in posesia mea. L-am cumparat a doua oara. :)
Acum era al meu si l-am luat peste tot unde mergeam cu echipa cativa ani la rand. A fost 'prietenul' nostru in autobuzul care ne lasa deseori in pana (nu aveam autocar pe atunci), in cantonamente, in vestiar... Eram Dj-ul echipei, pregatit cu toata muzica anilor '80. Din cand in cand ma enerva Belodedici care profita de momentele in care lipseam si asculta casetele lui cu muzica sarbeasca. Atunci nu o suportam dar acum parca merge la un pahar cu vin.
Au trecut aproape 34 de ani si casetofonul meu inca functioneaza. I-am facut un service de curand si am ascultat o caseta care mi-a adus aminte de primul meu meci important, Gloria Bistrita-Universitatea Craiova in optimile Cupei Romaniei din decembrie 1980. A fost meciul dupa care marile echipe ale Romaniei au inceput sa se intereseze de mine. Dupa doua luni am semnat cu Steaua unde m-am imprietenit cu 'nea Puiu' care m-a rugat sa-i aduc un casetofon...

P.S. In postare, era atasat si un videoclip personal, prezentand casetofonul original, in stare impecabila, functionand cu o caseta veche pe care era imprimata o emisiune "Fotbal minut cu minut" din 1980. Nu am putut sa il aplic aici, asa ca pentru exemplificare prezint un clip cules aleatoriu de pe youtube:

https://www.youtube.com/watch?v=d_jb6sl6c6Q" onclick="window.open(this.href);return false;

Post Reply