A ascultat cineva Cambridge Audio DacMagic?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
Adu
Posts: 7
Joined: 08 Oct 2008, 09:48
Location: Brașov

A ascultat cineva Cambridge Audio DacMagic?

Post by Adu »

a ascultat cineva acest Dac?
http://www.cambridgeaudio.com/summary.php?PID=320
pareri :?:
Leema acoustics STREAM II>Kimber HERO>Yarland P-100 (2008 edition, Electro-harmonix EL84 & NOS JAN 5670W)>Sennheiser HD600

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: A ascultat cineva Cambridge Audio DacMagic?

Post by momolo »

intamplarea face ca eu, da!

Opinie personala - pe scurt, o trancota. Isi face cei 300 euro insa nu mai mult. Oricum, e remarcabil ca totusi la pretul asta functioneaza avand cutie destul de ok, alimentare, etc,etc. Deci, o chinezarie care suna ca o chinezarie.

Sunet (tot opinie personala) - nemuzical, trancotar, jittaros (la greu!) depinzand dramatic de sursa digitala. Cred ca totusi un playerCD de-al lor (Cambridge Audio) suna ceva mai acceptabil. Dar costa mai mult si nu canta mp3-uri din PC!...sau da?! :roll:

O alta caracteristica, lipsa dinamica, sunet comprimat ceea ce poate va da bine in amplificari slabe.

Nu am mari dubii (tot parere personala) ca Rockna RD-2 pus la punct il sparge (dar poate va depasi 300 euro intr-o cutie la fel de buna si cu o alimentare klumea, chestii care urca pretul de la cei 160 euro placa RD-2.....in caz ca mai sunt la curent cu preturile ?!).

Oricum, cam pe acolo se afla, insa chiar mai jos.

La comparatie, DAC-ul de la PS Audio (care ce e drept, costa peste triplu) l-a anulat, l-a desfintat si l-a pus in lumina justa, adica de trancota chinezeasca (ieftina).

Eu ma tot intreb cam ce "sponsorizari" (a se traduce spagi) a dat CA la revistele alea de s-au c_cat aia pe ei in asemenea masura ?!!! Asta cel putin mie imi arata ca si lumea audio e in mare criza! Sa nu uitam ca timpul zboara, vanzarile stereo scad dramatic (la orice lucru care nu este ipod/mp3 player) si CA totusi face vanzari maricele pentru ca de ani buni s-au stabilit pe o nisa de piata, adica aia cea mai IEFTINA unde se vinde cu conteinerul (venit din mama China)!

Aparate chinezesti la preturi chinezesti cu nume si marketing britanic, o formula de succes comercial cu care se fac bani si pentru.....RECLAMA! :wink:

Trist! (si nici nu pot spune ca nu-si face banii, dimpotriva!...dar iata care este "valoarea" cea mai interesanta pentru cei multi !) Marile "descoperiri" ieftine si bune, OPPO si C.A. DAC ! Neaparat mentionate impreuna cu boxele M220 de 100 euro (perechea). Chestii care au facut si vor face sa se rupa multe taste entuziaste! :D Ca vorba aia, suntem saraci si ne putem imbata si cu poshirca! Intr-un final ameteala e aceeasi si de la vin nobil dar si de la facatura !(insa durerea de cap e diferita :wink: )
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Adu
Posts: 7
Joined: 08 Oct 2008, 09:48
Location: Brașov

Re: A ascultat cineva Cambridge Audio DacMagic?

Post by Adu »

interesanta opinie...ramane sa ma conving cu propriile urechi de ce poate acest Dac.
Daca a mai ascultat si altcineva?
Leema acoustics STREAM II>Kimber HERO>Yarland P-100 (2008 edition, Electro-harmonix EL84 & NOS JAN 5670W)>Sennheiser HD600

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: A ascultat cineva Cambridge Audio DacMagic?

Post by Kostas »

Momolo , What Hifi da foarte usor 5 stele (mai ales cand produsul e sub brand britanic) merge , se aude , e ieftin - 5 stele, e slabut 4 stele, pe o porcarie 3 stele. Te poti frige cu o sumedenie de produse la 4 stele care de fapt sunt proaste, 5 stele sunt linia de plutire ! :)
Last edited by Kostas on 06 Dec 2008, 13:36, edited 1 time in total.
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: A ascultat cineva Cambridge Audio DacMagic?

Post by momolo »

Evident, este doar o opinie personala.

Am vazut ca multi s-au inscris "la coada" in comertul autohton. Asta pentru ca deocamdata stocurile sunt epuizate.

Insa pentru cine are o carte de credit (simplu de facut pentru oricine), poate cumpara din UE la preturi mici iar transportul este ieftin (fiind un obiect mic si usor) si taxe vamale nu exista.

Cel testat de mine a fost cumparat din UK si toata tranzactia de la ordonare si pana la livrare a durat doar o saptamana.

Dar in prezent majoritatea vanzatorilor on-line din UE au stocurile epuizate. Insa e de gasit un state.

Asta pentru ca si-a facut efectul "bombardamentul" mediatic. Sunt uimit in cate locuri au "sposorizat" ca sa le apara articole favorabile! Si sunt uimit de efectul formidabil pe care acestea le-au avut. Practic, in prezent nu pot produce la cata cerere este!

Nici ei nu au anticipat succesul teribil pe care l-a avut departamentul de marketing!

Se pare ca lumea se indreapta inevitabil intr-o anume directie (intuita de catre multi dintre noi).

Aparitia pe piata a unui aparat IEFTIN, care sa contina eventual si un nume perfect ales, insotit de o campanie intensa pe net de articole favorabile axate in special pe ideea de CHILIPIR (adica ieftin si bun) atrage un numar imens de clienti. Iar asta e perfect si uniform valabil in toata lumea, o lume din ce in ce mai materialista si alienata in jurul banului! Totul inseamna bani! Banul devine un scop in sine astfel ca orice constituie un aparent chilipir este irezistibil!

Intre timp educatia urechilor sufera de la an la an lovituri mortale. Raspandirea formatului mp3 ascultat in "doape" de urechi sau "plastice" de PC, raspandirea sistemelor audio de masina ieftine si proaste (practic 99% din piata de profil), intr-un final, expunerea urechilor majoritare numai la sunet mizerabil din inregistrari, si alea mizerabile (anume facute astfel) duce la lipsa criteriilor sanatoase de aprecierea a sunetului de calitate.

Lipsa qvasitotala de expunere a urechilor majoritatii la spectacole de muzici neamplificate (de orice fel) insa expunerea repetata la spectacole amplificate de cosmar, toate duc la degringolada urechilor. Caci auzul isi poate auto-crea o a doua natura, ceva propriu, diferit de realitate si care poate deveni referinta personala.

Asta venind insotita de raspandirea in masa a aparatelor noi (fabricate in China) "pseudo-hifi" care si ele cultiva un sunet gresit (dar fara sa fie ceva pus la cale, este doar rezultatul nepriceperii si lipsei traditiei si valorilor sanatoase), toate astea ne duce cu sunetul in tara lui Oblio!....

Ceea ce este totusi trist despre C.A. DAC e ca:

1. in realitate si judecand corect si la rece, luand in considerare calitatea REALA obtinuta, nu este ieftin. Insa termenul e relativ, de exemplu este cu adevarat ieftin in raport cu restul ofertelor de pe piata. Asta si pentru ca aparatele cu adevarat bune sunt over-over-priced.

2. aceeasi calitate audio o cumparai acum 20 de ani pe bani mult mai putini, luand in considerare puterea de cumparare la momentul judecat.

3. "minunatul" DAC avand ca sursa PC sau un playerCD ieftin, folosit ca transport, ofera o calitate audio mai proasta decat multe playereCD ieftine, unele vechi si de peste 25 de ani, care in ziua de azi se vand la preturi de nimic. Nu mai pun faptul ca la 300 euro se pot cumpara o serie de DAC-uri vintage care umilesc aceasta (noua) chinezarie.

Insa toate astea, pentru a fi valorificate in interes personal implica educatie, un pic de experienta, rabdare si mai ales mult bun simt (acustic, urechiometric)! Pai de unde toate astea in ziua de azi ?! Au ajuns si ele ca produsele alimentare ecologice, acum juma' de secol erau mancarea mujicului, acum e dieta bogatului, facand parte din categoria "lux". :D

Ce mai?!, E magie pura! :lol: :lol: :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: A ascultat cineva Cambridge Audio DacMagic?

Post by momolo »

urmatoarele OFF-topicuri generate de un user care nu intelege ca nu ar trebui sa scrie cand nu are nimic de spus, au fost mutate la rubrica OFF-TOPIC, acolo unde le este locul.

Aici se discuta despre noul DAC produs de Cambdrige Audio si imi pare rau ca o data cu elucubratiile acestui individ au trebuit mutate si raspunsurile/interventiile altor useri carora le cer scuze! (postarile lor au fost legate/provocate de aceasta interventie complet off-topic)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kappa_ii
Posts: 4
Joined: 11 Dec 2008, 00:04

Re: A ascultat cineva Cambridge Audio DacMagic?

Post by kappa_ii »

aha
nea momolo esti cam "aspru"
eu am ascultat acest dac la hifi-arena - dar cum nu era mediul propice - si nici melodiile cunoscute - nu pot spune nimic de bine sau de rau .

si eu sint interesat de acest dac - 1 pentru a scapa definitiv de placile de sunet - si 2 pentru ca altu-l nui . Si poate si pentru ca am amplificare cambridge 840A.

daca nu iti place - nu il vinzi ? sau macar sa il inchiriezi cu ziua ! sa vada lumea ce si cum , poate altora le place .

EX: - nu am crezut ca o data cu schimbarea amplificarii o sa am atit de mari surprize - e bine o data cu 840A la mine totul s-a schimbat - poate si datorita potrivirii intre "scule" .
de aceea cred ca nici dacmagic nu poate fi prea slab .

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: A ascultat cineva Cambridge Audio DacMagic?

Post by momolo »

kappa_ii
aha
nea momolo esti cam "aspru"
eu am ascultat acest dac la hifi-arena - dar cum nu era mediul propice - si nici melodiile cunoscute - nu pot spune nimic de bine sau de rau .
nea' kappa_ii (daca preferi iti pot spune Ba!' sa te simti mai in elementul tau) fara indoiala ca sunt aspru! Fiecare cu nivelul sau de pretentii. Am si subliniat ca este strict opinia mea insa am spus de mai multe ori ca isi face banii (citeste ce am scris.....tot! :roll: ....spun asta, pentru ca unii par sa nu citeasca decat pe diagonala si apoi polueaza atmosfera degeaba! :wink: )

La HiFi Arena l-am vazut in camera aia intunecoasa in cele doua randuri cand am fost (sambata si duminica). Avea ca sursa un laptop pe optic de unde rulau fisiere mp3.....Mai aste nevoie sa mai spun ceva de amplificarea de doi bani ?! :lol:
si eu sint interesat de acest dac - 1 pentru a scapa definitiv de placile de sunet
- aici nu prea as garanta treaba asta.

La ce am auzit si probat eu, DAC-ul este crunt dependent de sursa si in mod evident, trebuie folosit numai pe digital coaxial (nu optic). Astfel ca luand in considerare problema critica a sursei digitale nu as garanta ca suna mai bine ca unele placi de sunet PCI care costa pana in pretul ala (poate si mult mai ieftine). Trebuie incercat insa eu m-as amuza sa compar unele palci de sunet PC cu acest DAC decodand din acelasi calculator.
- si 2 pentru ca altu-l nui
ba este! Tocmai asta am spus mai sus. Insa trebuie cautat si in plus de asta, eu consider DAC-ul RD-2 de la Rokcna Audio ca fiind superior......daca ar fi asamblat cu o alimentare si cutie de calitate, plus corectarea unor lucruri facute prea ieftin (acolo unde nu trebuie).
daca nu iti place - nu il vinzi ? sau macar sa il inchiriezi cu ziua ! sa vada lumea ce si cum , poate altora le place .
nu este al meu. Ce nevoie as avea ?! (din moment ce am deja un DAC mult, mult mai bun, PS Audio si cu care nu am ce face?!)
EX: - nu am crezut ca o data cu schimbarea amplificarii o sa am atit de mari surprize - e bine o data cu 840A la mine totul s-a schimbat - poate si datorita potrivirii intre "scule" .
de aceea cred ca nici dacmagic nu poate fi prea slab
stiu destul de bine amplificarea aia. In opinia mea (tot aspra! :D ) nu prea e ok din multe puncte de vedere si fara indoiala (pentru mine) ca NU are nevoie de o sursa digitala tot de la Cambridge Audio. Care nu-mi par ca exceleaza la capitolul muzicalitate si sunet analog, ba as spune sunt cam intr-o "traditie" de harj-harj "clasic digital".

Un DAC este o solutie dificila. Necesita sursa digitala (chiar si un cablu digital....) si dupa cum o sa te lamuresti (cea mai buna "luminare" este pe buzunarul propriu) sursa asta conteaza mai mult decat DAC-ul in sine.

Iar cand ai scule slabute, combinarea conteaza mult, compensezi una dezechilibrata in stanga cu una dezechilibrata "de dreapta" ca sa dea un "guvern" de centru, oricum aflat intr-un conflict vesnic pana la o alta solutie.....mai scumpa si mai dureroasa, din pacate. (ieftin si bun este o iluzie, sau cel putin o amagire temporara) :wink:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: A ascultat cineva Cambridge Audio DacMagic?

Post by SOLO »

Kappa , fara suparare ..

Asculta-l , dupa care ne spui impresiile tale .
Pana atunci , fa cum fac si eu : Citeste .

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

kappa_ii
Posts: 4
Joined: 11 Dec 2008, 00:04

Re: A ascultat cineva Cambridge Audio DacMagic?

Post by kappa_ii »

La hifiarena dacmagic era conectat prin conectie usb .
daca as lua acest dac - nici nu m-as gindi sa il conectez pe altceva decit usb .

si iar esti aspru (nea - asta era ca si o "gidilare") in schimb (Ba suna foarte urat)

despre RD2 numai de bine - doar este de-al nostru .

Si am citit tot ce ai scris - chiar si partea cu nea China - cu care nu sint deloc deacord - eu ii vad pe nenea astia cu ochii oblici mult mai seriosi si harnici ca noi latinii . Daca sint ei capabili sa plece in spatiu , or fi capabili sa faca si un circuit , care dealtfel este probabil proiectat de vre-un european - deci daca nu e bun vina este tot a noastra .

mie personal 840A nu imi suna deloc aspru - este mult mai "moale" - mai malodios decit denon avc-A1XV .

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: A ascultat cineva Cambridge Audio DacMagic?

Post by momolo »

kappa_ii
nici nu m-as gindi sa il conectez pe altceva decit usb .
:D mai ai multe de invatat ! Sfat, informeaza-te cum se leaga prin USB la PC (principiul, driverii folositi, modul de transmitere a datelor in Windows, etc), apoi ia un DAC care se bazeaza pe tipul asta de conexiune USB (rezolvata astfel) si compara doua legaturi intre ele, una coaxiala SPDIF si cea USB (nu uita ca daca iti spun toate astea am deja un DAC cu input USB, dintr-o categorie net superiara!).
Si am citit tot ce ai scris - chiar si partea cu nea China - cu care nu sint deloc deacord - eu ii vad pe nenea astia cu ochii oblici mult mai seriosi si harnici ca noi latinii . Daca sint ei capabili sa plece in spatiu , or fi capabili sa faca si un circuit , care dealtfel este probabil proiectat de vre-un european - deci daca nu e bun vina este tot a noastra .
astea sunt vorbe ca sa vorbim. Modul de "rationament" seamana izbitor cu propaganda comunista (modul de formulare) din revistele "Cutezatorii".

Eventual si cele din anii '50 despre savantii rusi care au ajuns in spatiu cosmic, deci le pot face pe toate! :lol:

Pe lumea asta sunt milioane de ingineri electronisti, milioane de aparate audio si milioane de solutii. Problema nu sta in tehnica spatiala sau galactica, din moment ce in audio nu s-a mai inventat mai nimic de multe decenii.

Problema sta in alta parte (probabil in urechi si modul de a auzi, educatia acustica, traditie, cultura, etc,etc, ....plictiseli din astea! :roll: ) din moment ce putini sunt cei care reusesc sa ajunga in varf! (si nu tine exclusiv de dotarea materiala sau de schema electronica super-inteligenta!)

Si nu uita un lucru, sculele audio high-end (extrem de) scumpe exista pentru ca exista si cumparatori.

Poti pacali pe unul, poate doi, poate trei insa dupa vreo 30....50 de ani in care o firma tot produce "scumpiciuni" si exista, prospera....ce oare ii diferentiaza pe inginerii care fac acele aparate de altii care nu reusesc niciodata sa ajunga la acel succes ?! (si vand IEFTIN dupa care dispar )

Crezi ca aia cu "scumpiciunile nesimtite" sunt detinatorii unor secrete galactice ?!

Crezi ca, chinezii nostrii nu dispun de TOT ce au nevoie?! (scheme, proiectele altora, scule, bani, fabrici, chiar si sponsorizarea guvernului lor, etc).

Si de ce totusi ei nu pot si altii pot ?!

Crezi ca e snobismul la mijloc ?! Crezi ca sunt atatia cretini in lumea asta care vor sa plateasca sume colosale pe niste "tzartzuri" japoneze, americane, europene doar ca sunt facute sub anume brand si ca au reclama buna ?! Ai naivitatea sa crezi ca cei care consuma AUDIOFILIE la greu sunt toti TAMPITI ?!

Problema e simpla, nici daca ar copia 1/1 in genunchi (chestie in care chinezii au traditie grea!) nu le va iesi ca originalul!
Pentru ca le lipseste CEVA.
Te las pe tine sa ghicesti ce?!

Asa ca toate discutiile astea cu saracia, chinezismele si "Imi mor copii acasa de foame, deaia cumpar chinezarie ieftina si cad in extaz!", sunt pure aiureli.

Dar, revenind la subiect (care se umfla degeaba in lipsa de substantza) te sfatuiesc intai sa testezi un DAC pe USB.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kappa_ii
Posts: 4
Joined: 11 Dec 2008, 00:04

Re: A ascultat cineva Cambridge Audio DacMagic?

Post by kappa_ii »

cu prima ocazie o sa testez !

si asta cu "Si de ce totusi ei nu pot si altii pot ?! " nici macar speculatie nu o pot numi - pot face orice vor - si la orice nivel doresc .
Dar poate acesti chinezi nu au aceeasi "ureche" muzicala ca si noi europenii .
Si cu toate astea - daca cu adevarat vor - iau cu imprumut un "urechist" european . Si garantez ca la acelasi pret scot ceva mai bun .

Eu as cumpara Romanesc - daca ar exista ceva cu usb - dar cum nu exista - cumpar un chinezism .
Si revenind la dacmagic - de ce crezi tu ca pe usb s-ar auzi mai prost decit pe spdif ? si argumenteaza te rog .
de citit am citit pe net multe - si unii chiar lauda usb .

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: A ascultat cineva Cambridge Audio DacMagic?

Post by SOLO »

Tot ce am ascultat pana acum pe USB se auzea mai prost decat pe SPDIF . La inceput eram foarte entuziasmat de gaselnita asta . Citem pe net tot felul de lucruri pozitive : jitter foarte mic si tot felul de balarii , la fel ca si sculele cu parametrii perfecti ( pe hartie )

Benchmark Dac USB
Trends Audio
.. si o chinezareala pe care nu mi-o aduc aminte .

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: A ascultat cineva Cambridge Audio DacMagic?

Post by hersorin »

Domnilor care ati ascultat DacMagic poate ati ascultat si placa de sunet Asus Xonar, care credeti ca e mai bun. De cind am vazut ce urmeaza la Asus ma bate gindul la un sistem bazat pe PC.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: A ascultat cineva Cambridge Audio DacMagic?

Post by hersorin »

A aparut pina la urma si un concurent serios zic eu pentru acest Dac magic http://www.wikio.fr/produit/asus-xonar- ... 61883.html
Sa vedem care o fi mai bun dar la date tehnice e mai bun Asus.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

Post Reply