I'll be back

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

I'll be back

Post by LEKTOR »

Precum Arnold spunea pe vremuri - " I'll be back " - de fapt singurele cuvinte ale lui intr-un film.
Deci LEKTOR is back !

Pt cei care nu il stiu pe Lektor, pot studia forumul de la inceputuri.

Pt toi ceilalti, iata ca am revenit - aceleasi pasiuni - STEREO, VIDEO, VINTAGE, MUZICA si OFF TOPIC !

Ce s-a mai intimplat intre timp ? Citeva schimbari in bine, adaugari de componente noi si incapatinarea de a trece la Computer audio - highres files/downloads, wifi servers,etc adica tot ce tine de sisteme virtuale in aer.
Nu m-am mutat, locuiesc tot in Audiofilsburg.

O sa prind din urma topicele de pe forum, dar cam atit pt inceput. :D
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: I'll be back

Post by hersorin »

Bine ai revenit .
Ne dai mai multe detalii despre acest computer audio ? Si eu sunt adeptul PC audio .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: I'll be back

Post by LEKTOR »

Pai tocmai asta vroiam sa zic - ca eu NU sint adeptul computer PC audio..

Dar am pt tine ceva interesant

http://www.referenceplaybackcomputersystems.com/
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: I'll be back

Post by hersorin »

Foarte frumos .
Cind mi-am facut PC-ul meu aveam de ales intre
http://www.origenae.co.kr/en/htpc_s21t.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.silverstonetek.com/product.p ... 38&area=en" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.techspot.com/products/cases/ ... pro.24886/" onclick="window.open(this.href);return false;
Nu am studiat destul problema si m-am temut sa iau cu display.
Am mers pe Silverstone dar pina la urma sper si cea de la Origen sa fie a a mea .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: I'll be back

Post by momolo »

in opinia mea termenul de "computer audiofil" este un nonsens. E ca si cum ai spune "crestin-ateu". Computerul si toate formele sale dar mai mult de atat, chiar formatul digital sub orice forma este intr-un cuvant moartea sunetului. Ori exista totusi o "educatie a urechilor" (in realitate nu a urechilor ci a mintii, constiintei si sufletului). Nu putem sa bravam la infinit ca suntem consumatori de otrava si nu vom avea niciodata de suferit; incet, incet toti ne schimbam in consecinta obiceiurilor pe care le capatam.

Asa cum spunea Maestrul Celibidache, digitalul este o prostie, ideea ca putem imparti sunetul in milioane de bucatele pe care apoi sa le lipim la loc obtinnand ceea ce era la inceput, este o iluzie. Celibidache spunea nu faptul ca ceea ce obtine digitalul este incomplet ci faptul ca este altceva.

Cu timpul (si mi-a luat mult, nu a fost usor!) mi-am dat seama ca digitalul este infinit mai incorect, mai labil, mai haotic decat orice forma de analogic. Desi in continuare ascult cu bucurie din cdplayer CD-uri audio (perferand sa fie totusi originale si nu copiate).

Personal consider ca nu e bine sa exageram in nici o directie, e bine sa gustam din toate insa trebuie sa ne ferim de intoxicari si extreme. Ori din tot ce am auzit si incercat consider PC-ul si toate alte forme (mini si maxi) ca fiind practic "moartea sunetului" si direct "moartea muzicii" ducand la "moartea sufletului". Ori pentru a intelege cat mai bine muzica, unii ar spune "mesajul muzical" desi consider termenul incomplet, e nevoie de o redare a inregistrarilor cat mai apropiata de firescul natural. Digitalul prin definitie este ceva nefiresc, o aberatie sinistra, descompunerea mesajului viu in 1 si 0 dupa care recompunerea acestuia fiind in sine o tampenie. Cumva unii, putini poate, observam ceva nefiresc la "omul nou" (batran si mai ales tanar) in esenta lui, in ceea ce devine. Consider ca atat nefirescul sunetului robotic al digitalului cat si departarea de Natura creeaza o fiinta umana a carei latura auto-distructiva (care este o trasatura naturala continuta probabail chiar in ADN) se dezvolta in detrimentul laturii constructive, cea care creeaza sau mai precis spus, permite crearea vietii pe mai departe.

Totul are importanta, e o iluzie ca ar exista pe lumea asta ceva lipsit de folos si importanta. Otrava poate fi administrata extrem de lent pe principiul celebru al fierberii broastei fara ca broasca sa stie. Si mai este un mare motiv, decat mult si prost mai bine putin si bun.

Doua principii par sa duca lumea actuala catre o resetare, mult si prost = iluzia celor multi ca pot capata macar o bucatica din Soare si detronarea Omului din centrul Universului uman si inlocuirea acestuia cu o masina, cu tehnologia. Primul principiu duce la secatuirea resurselor limitate ale Planetei, al doilea conduce la o civilizatie a distrugerii lente sau/si rapide.

Si mai am un argument - lenea este un pacat fundamental. Ori digitalul si in speta computerul hranesc nu spiritul (asa cum am spus) ci lenea!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: I'll be back

Post by SOLO »

I'm fuckin' happy ! Welcome back Lektor, ma bucur ca te-ai intors pe planeta noastra mica.

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: I'll be back

Post by remoteviewer1 »

momolo
decat mult si prost mai bine putin si bun
Asta e unul din citatele fundamentale dupa care imi duc viata si incerc sa imi canalizez alegerile si strategiile personale. Asta nu inseamna ca sunt taliban fanatic anti-digital :) , "inca" mai cumpar cd-uri originale (sunt mai ieftine ca niciodata si se gasesc in abundenta).

Bine ai revenit LEKTOR, citeam cu placere postarile tale in trecut.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: I'll be back

Post by SOLO »

remoteviewer1 wrote:momolo
decat mult si prost mai bine putin si bun
Asta e unul din citatele fundamentale dupa care imi duc viata si incerc sa imi canalizez alegerile si strategiile personale.
Si bine faci. Pe acelasi principiu se bazeaza si forumul.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: I'll be back

Post by hersorin »

Daca va referiti la putin si bun , adica sa ai 50 cd-uri bune si atit eu nu sunt de acord .
Eu personal am vazut ce face un PC bun si un dac bun si sunt convins de aceasta combinatie.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: I'll be back

Post by LEKTOR »

Nu contest hires sound < downloads, sunet bun dar diferit de alte surse. Mie inca imi place sa pun o banda pe un mag, un cd in tray, un vinil pe platan, apoi sa butonez ceva pe la preamp, ajustari, plus imi plac carcasele si carticicile care vin cu cdurile sau copertile de la viniluri.

Plus este vorba de muzica - Da, muzica actuala - daca se mai poate numi asa, facuta aproape integral pe pc software - este compatibila cu formatele gen PC/Hires, dar muzica veche - anii 60-late 80's - muzica mai adevarata - a fost initial trasa pe benzi master apoi viniluri, deci de ce as asculta un hires download cu Pink Floyd inloc de un vinil original / banda master secundar ?

O discutie recenta - de saptamina trecuta - despre CD vs alte formate.

" The premise is simple: high-resolution music sounds better than the highly compressed MP3 and even the CD, which preceded it as the most favoured form of digital audio for the best part of 30 years. The failures of higher-quality music formats such as Super Audio CD (SACD) and DVD-Audio, and the continued absence of “24-bit audio” - which should give far higher resolution to sound than the 16-bit audio used on a CD - suggests that high-resolution music faces many challenges. "

"
My impression at the end of our listening session was that yes, there’s a distinct quality difference between the kind of compressed, middling MP3 commonly downloaded from the major platforms and the 24-bit high-res studio master. But mostly I found the CD-quality track on Linn’s superb hi-fi equipment to be the overall best listen for my particular ears. "


http://www.theguardian.com/technology/2 ... sic-hi-res

Alta discutie f. interesanta intre 16-24 bit

https://xiph.org/~xiphmont/demo/neil-young.html
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: I'll be back

Post by momolo »

hersorin wrote:Daca va referiti la putin si bun , adica sa ai 50 cd-uri bune si atit eu nu sunt de acord .
ma refer la 2000 de CD-uri si nu cele 50 de CD-uri.... de test! :lol:
Si oricum, multi se intreaba de ce sa dea banii pe CD-uri cand pot fura muzica gratis de pe net?! Multi isi vand deja colectiile de CD-uri.... ca sa si le refaca luand "muzica de pe net". Aia care stiu de FLAC sunt categoria de sus, exclusivista, rari! Pe cei mai multi nu-i interseaza ca muzica e in mp3.... :lol: din moment ce mp3-ul este mai bun decat discul audio! :lol:
hersorin wrote:Eu personal am vazut ce face un PC bun si un dac bun si sunt convins de aceasta combinatie.
din pacate (pentru mine) si eu am "vazut" (desi mai mult am auzit) ce face un PC! (bun sau prost). :wink:
LEKTOR wrote:Plus este vorba de muzica - Da, muzica actuala - daca se mai poate numi asa, facuta aproape integral pe pc software - este compatibila cu formatele gen PC/Hires,
nu cred ca are importanta daca muzica a fost facuta pe PC software in privinta... compatibilitatii. Are poate importanta halul in care a fost compresata la mastering, halul in care i s-a macelarit dinamica (si halul in care o piesa muzicala a ajuns sa se incadreze toata intre -3dB si 0dB!). Faptul ca a fost facuta cu software e mai putin important, conteaza mai degraba pentru coloratia sunetului in acel stil lipsit de realism natural, robotic si obositor. Si mai conteaza ca si-au pierdut cu totii originalitatea si inspiratia la compus muzica..... sau mai degraba nu mai discutam de muzica ci de zgomot, gheraieli, latraturi, urlete, chestii oarecum satanice.
LEKTOR wrote:dar muzica veche - anii 60-late 80's - muzica mai adevarata - a fost initial trasa pe benzi master apoi viniluri, deci de ce as asculta un hires download cu Pink Floyd inloc de un vinil original / banda master secundar ?
evident! Dar ma intreb cati (mai ales din generatiile tinere) au avut ocazia sa asculte din LP sau benzi/casete magnetice?! Multi tineri habar nu au ce este un magnetofon sau pickup. Desi in ultima vreme am vazut o tendinta care creste, dorinta de a avea un pickup. Se raspandeste, se iau unii dupa altii. Pe cei mai multi ii doare fix in cot de cum se aude dar sunt cuceriti de cum arata un pickup si de placi care sunt mari si grele. Este tendinta naturala a omului catre ceva material, consistent. Fisierele digitale nu au nimic material, nu poti pipai, nu poti avea la modul direct. Dupa ce copilasii astia sunt nascuti cu doapele in urechi gujuind un sunet plat si de rahat (dar tareee!), sunt fascinati cand vad un pickup si placile LP. Totul a inceput din "club" unde DJ-ul cool foloseste pickup. Acum a ajuns sa nu mai fie nici un club cool daca DJ-ul nu are turntable.

Iar cat priveste fisierele "high-rez", am mai zis-o, doi bani nu fac, tot sinistru de prost se aud. Conteaza cu ce redai. Si orice forma de PC combinat cu DAC este un haos si mai mare, deci un si mai oribil macel al sunetului natural. Sunt infinite cai prin care ceea ce este natural poate fi transformat in altceva, cum bine spunea Celibidache, acel altceva! Discutia intre pasionatii de "computer-audio" (si toate derivatele) ajungand defapt sintetizata in, "ce coloratura, ce deformare imi place mai mult?!". Pentru ca digitalul este o imensa pacaleala, un colaj facut din bucatele dupa gustul fiecaruia si neavand legatura cu originalul de la care s-a plecat. Practic un lant de redare digital cu computer sau alte deastea, cabluri, DAC, etc, e ca un lant de eprubete, tuburi, vase, fierbatoare, condensatoare, decantoare, etc ale unui alchimist.
In digital ideal ar fi sa redai cu dispozitivul cu care ai transformat semnalul analogic in date digitale. Ori nici macar sculele astea nu sunt capabile sa refaca ceea ce au desfacut chiar ele, daramite un intreg lant care trece prin CD cum trece camila prin urechile acului.
Multi sunt fascinati de high-rez dar este total inutil. Problemele de redare a acestor fisiere sunt enorme si lantul bazat pe computer sau alte dispozitive asemanatoare (toate defapt mici computere) este cea mai proasta varianta pentru ca este prea complicat (asa cum spuneam metaforic despre laboratorul alchimistului). Pe cand un cdplayer conventional e un lant mai simplu, mai direct si in final mai onest .... totul incadrandu-se in lipsa de onestitate a formatului!...Si in finalul finalului, daca am ocazia, calea cea mai onesta e inregistrarea analogica. Multi din industria audio si-au dat seama de asta dar a fost si este prea tarziu. Asta in timp ce intreaga industrie a muzicii se duce la fund. Asta e pretul platit pentru imensa prostie de a crede ca "noua tehnologie" este automat superioara celei vechi in timp ce nu ai inteles-o nici pe aia veche. Vorba aia, mai binele e dusmanul binelui.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

tatatodor
Posts: 140
Joined: 13 Dec 2008, 15:45
Location: arad

Re: I'll be back

Post by tatatodor »

Asta in timp ce intreaga industrie a muzicii se duce la fund. Asta e pretul platit pentru imensa prostie de a crede ca "noua tehnologie" este automat superioara celei vechi in timp ce nu ai inteles-o nici pe aia veche. Vorba aia, mai binele e dusmanul binelui.

Amin !
Back in the days music was the only drug you needed

atyclb
Posts: 682
Joined: 29 Jul 2009, 10:10

Re: I'll be back

Post by atyclb »

Totul se naste, se schimba... moare, inclusiv "forma" in care e inregistrata muzica sau casele de discuri.
Eric Clapton spunea in cartea lui autobiografica (care mie mi-a placut foarte mult si pe care o recomand tuturor celor interesati de muzica lui), ca el crede ca in urmatorii 10 ani casele de discuri, asa cum le stim noi azi, vor muri, dar muzica va gasi mereu o cale de a merge mai departe. Si mai spune el in aceasta carte, ca astazi, la fel ca si in tineretea lui, se face 5% muzica de calitate si 95% muzica proasta.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: I'll be back

Post by momolo »

atyclb wrote:Si mai spune el in aceasta carte, ca astazi, la fel ca si in tineretea lui, se face 5% muzica de calitate si 95% muzica proasta.
din punctul meu de vedere are dreptate. Noi din motive omenesti, firesti, ne aducem aminte numai de ceea ce este frumos si reusit, uitand gunoiul epocii.
Insa cred ca problema e la acea parte de 5%. Totusi am senzatia ca exista o cadere foarte mare in inspiratie, originalitate, muzicalitate, melodie si chiar inteligenta artistica.
In prezent cei care compun, care creeaza muzica imi par furati de tehnologie in detrimentul inspiratiei artistice. Ca un pictor care in tinerete aflat in mizerie si saracie a pictat cu niste cioturi de pensule tablouri fantastice, insa dupa ce a scapat de saracie si mizerie avand scule peste scule, unele mai minunate decat altele, nu mai are inspiratie pictand tablouri mediocre care nu mai transmit nimic inafara de performanta sculelor cu care au fost facute, parand a fi un jalnic plagiat dupa fostele capodopere intr-o era de inspiratie apusa.
Iar azi nu mai avem un Eric Clapton si nici ceva chiar diferit dar macar similar ca valoare.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

atyclb
Posts: 682
Joined: 29 Jul 2009, 10:10

Re: I'll be back

Post by atyclb »

momolo wrote: In prezent cei care compun, care creeaza muzica imi par furati de tehnologie in detrimentul inspiratiei artistice. Ca un pictor care in tinerete aflat in mizerie si saracie a pictat cu niste cioturi de pensule tablouri fantastice, insa dupa ce a scapat de saracie si mizerie avand scule peste scule, unele mai minunate decat altele, nu mai are inspiratie pictand tablouri mediocre care nu mai transmit nimic inafara de performanta sculelor cu care au fost facute, parand a fi un jalnic plagiat dupa fostele capodopere intr-o era de inspiratie apusa.
Nu pot sa te contrazic, dar nici nu iti pot da dreptate 100%. Ce crezi ca ar fi spus Bach ori Mozart sau Beetowen, daca ar fi ascultat chitara electrica, daca ar fi ascultat Pink Floyd sau Led Zeppelin, ori voci precum ce a lui Bon Scott ori Janis Joplin? Nu cred ca ar fi fost foarte incantati...

Apropo ce spuneai legat de pictori, am vazut in urma cu cateva luni un film numit "Midnight in Paris", o comedie foarte simpatica in care eruoul principal descopera o poarta in timp prin care reuseste sa calatoreasca cu cateva zeci de ani inapoi in timp, unde ii intalneste pe Picaso, Hamingway, etc. Din dicutiile cu acestia reiese ca ei se considerau niste "amatori" prin comparatie cu generatiile dinaintea lor.

Post Reply