Cum sa iau semnal neamplificat pentru subwoofer ?

DIY, Accesorii , Tips&Tricks
Post Reply
Alex1337
Posts: 5
Joined: 28 Sep 2014, 19:39

Cum sa iau semnal neamplificat pentru subwoofer ?

Post by Alex1337 »

Avind in vedere ca amplificatorul meu, pe 2 canale, nu are nicio iesire neamplificata, iar eu folosesc ca intrari un CD-Player, un Tuner si nu exclud posibilitatea adaugarii unei a 3-a surse in viitor, cam am o problema, caci mi-as dori sa imi cumpar un subwoofer, pentru un bas adanc si profund, deoarece e cam greu sa gasesc 2 incinte ieftinute care sa ma satisfaca dpdv al bass-ului.

Amplificatorul este Sony TA-FE320R.
Pot face din semnalul de la iesire, adica de la cel care pleaca catre una din boxe, un semnal neamplificat, pe care-l sa-l bag in subwoofer ? Stiu ca cineva a facut ceva asemanator intr-o masina, dar dupa parerea mea e clar o pierdere de calitate la mijloc.

Sugestii ? Multumesc

User avatar
DorinD
Posts: 264
Joined: 20 Nov 2008, 16:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cum sa iau semnal neamplificat pentru subwoofer ?

Post by DorinD »

Poti sa extragi un nivel de semnal dintr-o iesire de statie dar va fi destul de zgomotos daca nu-ti iei niste precautii. Daca nu te pasioneaza DIY atunci poti folosi un "direct input box" (DI-box) pt. asa ceva:

http://www.thomann.de/ro/cat.html?gf=di-uri&oa=pra" onclick="window.open(this.href);return false;

cele pasive au transformator si poti face "groud-lift" ca sa scapi de eventualii paraziti proveniti din bucle de masa.
"It is never too late to have a happy childhood"

Alex1337
Posts: 5
Joined: 28 Sep 2014, 19:39

Re: Cum sa iau semnal neamplificat pentru subwoofer ?

Post by Alex1337 »

Nu-mi dau seama care din produsele de acolo imi trebuie. Mi s-ar parea ca cel mai ieftin, totusi are mufe ciudate, in special cea de iesire.

Am gasit asta: http://www.be-loud.ro/produse/Accesorii ... w-AS-1027/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ce parere ai de el ?
Descrierea in limba romana e o traducere proasta din engleza, ori sint eu prea obosit.

Alex1337
Posts: 5
Joined: 28 Sep 2014, 19:39

Re: Cum sa iau semnal neamplificat pentru subwoofer ?

Post by Alex1337 »

Aparent nu pot sa dau edit, asa ca fac un double post.
Imi cer scuze pentru talentul meu la desen, insa nu am niciun soft de proiectare instalat.
Cam asta am inteles din explicatiile unui prieten, ce parere aveti ?


Image

User avatar
DorinD
Posts: 264
Joined: 20 Nov 2008, 16:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cum sa iau semnal neamplificat pentru subwoofer ?

Post by DorinD »

Da, sunt bune ambele variante.
La cea de-a 2-a (schema electrica) ar fi bine sa folosesti cablu scurt intre punctul de insumare a canalelor si intrarea in subwoofer. Explicatia ar fi ca fiind e punct de impedanta relativ mare risti sa captezi paraziti. In caz ca se intampla asa si totusi vrei cablu mai lung poti incerca sa scazi valoarea celor doua rezistente la cateva sute sau zeci de ohm (fiind etaj de putere probabil rezista pana la 8 sau chiar 4 ohmi fara riscuri, dar in acest caz extrem sa alegi rezistente de putere).
"It is never too late to have a happy childhood"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Cum sa iau semnal neamplificat pentru subwoofer ?

Post by momolo »

Alex1337, din cate inteleg nu ai un sobwoofer si urmeaza sa-ti iei unul. Inainte de toate trebuie sa te avertizez ca solutia cu adaugarea unui subwoofer pentru un sistem destinat auditiei stereo (a se presupune ceva cat mai de calitate), nu este usoara si rar da rezultate cat de cat multumitoare.

O cerinta aproape obligatorie ar fi alegerea unui subwoofer de calitate care este produs si cu destinatie stereo, nu numai pentru surround la filme. Asta costa mult si de obicei e vorba de marci cu pret mare (exemple oarecare: Rel, in opinia mea " regele" subwooferelor, http://rel.net/products/" onclick="window.open(this.href);return false; , ar mai fi Velodyne http://velodyne.com/subwoofers.html" onclick="window.open(this.href);return false; , ar mai fi JmLab Focal http://www.focal.com/en/251-subwoofers" onclick="window.open(this.href);return false; , pe vremuri fabricau si Triangle unele reusite pentru muzica, poate si Epos aveau ceva pe compresie, etc). Nu degeaba ti-am zis de toate astea (cand vei vedea preturile...) - pentru ca sa nu te astepti la rezultate prea grozave in cazul diverselor subwoofere ieftine care au fost facute pentru bubuiala la filme. Dupa aceea in scurta vreme vei constata asa - decat cu bubuiala adaugata la niste bookshelfuri slabe, mai bine niste bookshelfuri bune pe un amplif decent.
Bubuiala poate sa-ti infunde urechile si iti provoaca o senzatie neplacuta in timp, nefiind nici sanatoasa (in plus deranjeaza inutil vecinii si toata casa in timp ce aflat in camera de auditie nu auzi cine stie ce bas).

Avand in vedere ampliful tau,
http://www.hifi-pictures.net/amplifiers ... FE320R.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
nu stiu in ce masura se merita o cheltuiala pe un subwoofer de calitate (precum cele mentionate de mine) ?!

Ampliful ala e facut cu un STK, e ceva foarte slab din toate punctele de vedere.

Poate decat banii dati pe un subwoofer (probabil ieftin. Unul facut DIY cat de cat de calitate, costa mult, "sportul" numit DIY este scump si nu ieftin! Si nu vreau sa ma gandesc la diverse solutii ieftine pentru bubuiala!) mai bine iti cumperi alt amplificator, chiar si "vintage" dar mai bun.

Poate ca nu ai avut ocazia sa asculti sisteme audio mici bazate pe boxe tip bookshlef de calitate ca sa auzi cu urechile tale cat bas este posibil?! Sunt sisteme cu boxe relativ mici dar care au basul mai bun decat multe ladoaie de neam prost cu difuzoare mari, multe si proaste (inclus subwoofere ieftine pentru bubuiala). Si aici am in vedere orice fel de muzica! Inclusiv disco, funk, electronica, etc

Revenind la intrebarea ta, in opinia mea acele dispozitive recomandate mai sus sunt oribile, macelaresc semnalul si destinatia lor este in general discoteca, locuri unde conteaza doar sa bubuie cat mai tare, orice, terase de baut bere, dughene, discoteci in sat, afara in curte sub dud, etc.

Pe de alta parte, majoritatea subwooferelor active (chiar si cele relativ ieftine) sunt dotate cu borne high input la care legi direct iesirea de putere de la amplificator. Nu-ti trebuie decat niste sarme (de boxe) suplimentare si legi subwooferul direct la Sony al tau.
Uite o oarecare foto cu spatele unui subwoofer activ dotat cu tot ce trebuie (intrare de linie mono sau stereo si intrare de semnal mare de la difuzoare, asta fiind o intrare de slaba calitate, cea mai buna fiind cea de linie - caz in care poti lua semnal de la mufa REC OUT din spatele amplifului - dezavantajul major ar fi ca nu ai volum si astfel, la orice combinatie trebuie sa umbli manual si la volumul de input al subwooferului);
Image

Totusi, sfatul meu este ca inainte de orice sa cauti sa asculti (pe unde poti) niste sisteme audio de calitate cu boxe tip bookshelf, sa te convingi cu urechile tale ca se poate un bas chiar foarte bun si cu boxe mici (in camere mici si medii).

O cauza probabil a dorintei tale poate fi si acest Sony de foarte slaba calitate. Macar sa nu fi avut un amplif cu integrat STK! Saracul e bun doar de gujuiala pe langa un PC dar sa ajungi la dorinta unui subwoofer e ca si cum ai trata maseaua pentru durerea de shale.
Nu stiu ce boxe ai, dar ma gandesc, poate nu unele foarte performante....
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Alex1337
Posts: 5
Joined: 28 Sep 2014, 19:39

Re: Cum sa iau semnal neamplificat pentru subwoofer ?

Post by Alex1337 »

Intr-adevar, n-am prea ascultat multe incinte hi-fi la viata mea, ca incinte de raft: Canton GLE 430, iar de podea Canton GLE 409.
Cele de podea le-am ascultat mai mult, si m-am convins ca nu e nevoie de niciun subwoofer, pina cind amicul meu si-a cumparat unul hi-end.

Eu nu-s maniac si prentions in ceea ce priveste sunetul, insa prefer sa am ceva ok-ish. Nu ceva care sa bubuie aiurea ca un sistem 5.1 de la Genius la Logitech.

Amp-ul l-am luat la ocazie la un foarte bun, nu stiam ca-i pe integrate STK si ca-i praf, acu depinde pentru fiecare ce-nseamna praf. E asa cum e un Kia C'eed pentru un Seria 3, sau e diferenta ca intre un Logan si un Seria 3 ?

Intr-adevar, in momentul de fata incintele pe care le folosesc sunt slabe, dar decente in limita bunului simt; sunt cele din poza de mai jos. Am inlocuit combina cu amp-ul, iar in viitorul apropiat urmeaza sa cumpar incinte ok.

Image

Cred ca voi renunta la ideea unui s/w si ma voi orienta catre o pereche de una din urmatoarele :
- Infinity Primus 250
- Monitor Supreme 800
- sugestiile voastre pina in 1000-1100 RON perechea

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Cum sa iau semnal neamplificat pentru subwoofer ?

Post by momolo »

Alex1337 wrote:sugestiile voastre pina in 1000-1100 RON perechea
din pacate la suma asta alta varianta inafara de second hand nu vad. Iar la second hand ai nevoie de ceva noroc sa dai de oameni cumsecade care sa nu-ti dea teapa.
Pe banii astia gasesti boxe bunicele sau chiar foarte bune in piata sh. Insa alegerea si teoria sunt complicate, din pacate nu-ti pot da sfaturi de genul, care, ce si cat (din jdemii de motive, inclusiv etice).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kane
Posts: 41
Joined: 23 Nov 2008, 15:38
Location: Bucuresti

Re: Cum sa iau semnal neamplificat pentru subwoofer ?

Post by kane »

Absolut de acord cu momolo, in bugetul mentionat mai bine iti iei niste boxe decente care ofera un spectru de frecvente joase mult mai cinstit decat o bubuiala imprastiata de la un subwoofer, piata SH de la noi abunda cu oferte interesante. Cu cativa ani in urma aveam niste incinte pe compresie de la Acoustic Research care sunau surprinzator pentru dimensiunile lor insa voiam mai mult bas asa ca am completat cu un sub. Dali. Dupa cateva saptamani de bubuiala (si crede-ma ca il acordasem cu sistemul, nu l-am lasat sa-si faca de cap), cand am ascultat din nou fara sub, mi-am dat seama cat rau facea sunetului, in sensul ca adauga o coloratura neplacuta, ca sa nu mai vorbesc de kill-areala imaginii stereo. De atunci respectivul zace in podul de la tara iar eu am evoluat in lantul trofic audio.
Probabil ca tu nu ai aspiratii audiofile si nu vrei decat un bas mai pronuntat insa chiar si asa, o pereche de boxe decente in locul celor actuale este o solutie mult mai buna, mai ales ca bugetul iti permite. Sa ai in vedere ca si sursa conteaza, daca e sunet comprimat si fara detaliu nu vei avea bas indiferent de incinte.

Alex1337
Posts: 5
Joined: 28 Sep 2014, 19:39

Re: Cum sa iau semnal neamplificat pentru subwoofer ?

Post by Alex1337 »

Nu imi fac CD-uri decit din FLAC-uri, iar ca CD-Player am un Pioneer PD-6700.
http://www.hifiengine.com/manual_librar ... 6700.shtml" onclick="window.open(this.href);return false;

Am renuntat in totalitate la ideea de subwoofer, voi sta geana sa vad ce incinte bune apar in zona.

Post Reply