I'll be back

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: I'll be back

Post by hersorin »

Parerea mea e ca ar trebui sa ne bucuram de muzica indiferent de formatul acesteia daca ne face fericiti .
E foarte posibil ca o persoana cu un sistem foarte bun ce asculta MP3 sa aiba un sunet mult mai bun decit altii care au ultra CD-uri sau mega Vinyluri dar sistemul e vai mama lui .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
domnujim
Posts: 111
Joined: 26 May 2009, 13:08
Location: Muntii Fagaras

Re: I'll be back

Post by domnujim »

In genere, e foarte greu ca o persoana care asculta mp3 sa aiba un sistem foarte bun (sau ceea ce inteleg eu prin asta) - personal, cred ca e imposibil.
Pe de alta parte, imi vine greu sa cred ca o persoana care investeste si manifesta interes pentru "ultra CD-uri" sau "mega vinil-uri" (nu stiu ce intelegi tu prin asta) va avea un sistem "vai mama lui".
Sigur, nu pot baga mana in foc pentru asta, insa logica si experienta ma fac sa fiu cam convins.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: I'll be back

Post by hersorin »

Am asistat la niste teste de MP3 pe sisteme de top doar pentru a convinge noua generatie de tineri (asa au explicat de ce au bagat MP3) . Sa nu zic ca s-a dat muzica si direct din telefon .
Si varianta a doua s-a intimplat cind am fost la cineva (cu munca) care avea o colectie impresionanta de muzica mai ales vinyl dar sistemul era format din doua boxe antice Pioneer parca si niste electronice ceva JVC , Pioneer si Marantz tot vechi. Suna vai de capul lui dar omul era foarte multumit si a zis ca nu are nevoie de mai mult .
Daca ar fi sa compar sunetul celor doua sisteme as spune o diferenta de la cer la pamint .
Poate sunt cazuri izolate dar nu cred .
Last edited by hersorin on 01 Oct 2014, 20:33, edited 1 time in total.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: I'll be back

Post by momolo »

hersorin wrote:Parerea mea e ca ar trebui sa ne bucuram de muzica indiferent de formatul acesteia daca ne face fericiti .
fara indoiala, asa este. Insa nu trebuie sa amestecam lucrurile (asa cum fac politicienii, adica una ii intrebi si de alta raspund). Noi aici suntem pe un forum care are ca subiect principal pasiunea pentru ascultarea muzicii in conditii cat mai bune, in conditii de performanta maxima. Faptul ca oricine asculta cateodata si din PC sau cine stie ce cutiuta, este irelevant. Faptul ca fiind in vacanta si avand doar o bomba de radiocasetofon Mekosonic ma pot bucura nespus de muzica intr-un moment de seara de vara, deasemenea irelevant pentru acest forum.

Faptul ca poate fi ascultata muzica in 2.0 sau 2.1 sau 7.1, este alta poveste; ca poate fi ascultata din orice format, si asta e alta poveste; ca unii preferam anumite formate, e treaba fiecaruia. Insa discutia isi are rostul si chiar face obiectul si rostul acestui forum. Intrebarea fundamentala fiind, "de ce?".

Putem sa intervenim oarecum impaciutori (desi nu se cearta nimeni) dupa care sa ne ascundem dupa deget in ideea ca, "lasa-i pe astia sa trancane ca stiu eu mai bine". Dar mi s-ar parea o irosire (in primul rand a timpului).

Mai degraba ar fi recomandabila o atitudine de brainstorming in conditii civilizate si cu respect intre participanti. Intr-o sesiune de brainstorming se spun si prostii, ba chiar cu duiumul, insa farmecul tocmai asta e, ca dintr-o punere a tuturor cartilor pe masa este posibil sa iasa ceva cu adevarat interesant si valoros. Dar numai daca toti participantii au mintea deschisa si nu incuiata.

De exemplu, eu consider valoare cand am ocazia sa invat ceva nou, cand intalnesc oameni de la care aflu ceva sau invat ceva. Chestia cu cine are dreptate si cine nu, cu cine e cel mai tare din parcare, mi se pare irelevanta. Pentru ca dupa ce trece efectul satifacerii trufiei proprii ramane golul si nimicul. Insa in momentul cand reusim fiecare nu neaparat sa invatam dar macar sa gasim O INTREBARE, golul dispare si apare sensul.
Si ca tot veni vorba, intrebarea are intotdeauna mai mare valoare decat raspunsul. Afirmatia fiind exact aia cu cea mai mica valoare.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
domnujim
Posts: 111
Joined: 26 May 2009, 13:08
Location: Muntii Fagaras

Re: I'll be back

Post by domnujim »

Pentru mine cuvintele au greutate :)
hersorin wrote:o colectie impresionanta de muzica mai ales vinyl dar sistemul ... Suna vai de capul lui
... "mega vinil-uri"? "ultra CD-uri"? :) (adica nu inteleg greutatea exemplului - unde sunt, in contextul asta, "mega vinil-urile" si "ultra CD-urile" aduse in discutie initial? Sau e vorba doar de cantitate?)

Pe restul discutiei nu pot insista acum, ca e prea mult si, vai mie, am de lucru.
Last edited by domnujim on 01 Oct 2014, 20:49, edited 1 time in total.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: I'll be back

Post by momolo »

hersorin wrote:Daca ar fi sa compar sunetul celor doua sisteme as spune o diferenta de la cer la pamint .
exista sunet de show. E ca in arta culinara unde se foloseste monoglutamat de sodiu care nu degeaba se numeste "potentiator de aroma". Un client frecvent la Fast Food unde se toarna tone de monoglutamat si alte chimicale "potentiatoare de gust", in momentul cand va fi invitat la tzara sa manance o ciorba de gaina crescuta libera in curte si o friptura de gasca de casa, va spune ca mancarea e fada, nu are destul gust. Si dupa aia se va intoarce fericit la hamburgerii gustosi. Asa-i si cu sunetul ("de show"). Asa-i cu multe, de exemplu in domeniul video unde o plasma vazuta in magazin alaturi de diverse LCD-uri si LED-uri (care "LEDuri" tot aia sunt) pare palita, stearsa, neclara, vai de ea. Si astfel, cine merge acasa cu LED-ul frumos aprins, stralucitor, colorat, contrastant, va constata ca-l dor ochii si i-a pierit cheful dupa 4 ore de film. Cine merge cu plasma "stearsa si palida" nu se va mai satura de film nici dupa 4 ore si nu-l vor durea ochii.

Sa sti ca stiu cum suna mp3-ul si alte deastea. In sisteme mai amarate sau prost facute mp3-ul poate suna.... mai bine ca un CD audio. Acest "mai bine" este exact cazul descris mai sus cu monoglutamatul si hamburgerul de la Fast Food.

Iar omul e o fiinta flexibila si adaptabila. Se obisnuieste cu ceva si acel ceva ii devine "a doua natura". Apropos, tin minte faza cu laptele cand eram copil - avea bunica-mea o vecina cu vaci si care vindea laptele muls direct din vaca. A vrut mamaia sa ne dea lapte de la vaca vecinei si noi nu am vrut, am fost ingroziti.... pentru ca "mirosea a vaca si era gras!" :lol: Asa ca l-a trimis pe bunicu sa cumpere de la Alimentara acelasi lapte "comunist" (ala la sticlele groase de sticla cu capac de poleiala) care era efectiv o apa chioara, un fel de zer. Acum daca as fi in aceeasi situatie as sti ce lapte sa aleg! :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: I'll be back

Post by hersorin »

domnujim wrote:Pentru mine cuvintele au greutate :)
hersorin wrote:o colectie impresionanta de muzica mai ales vinyl dar sistemul ... Suna vai de capul lui
... "mega vinil-uri"? "ultra CD-uri"? :) (daca nu e clar, o sa elaborez)

Pe restul discutiei nu pot insista acum, ca e prea mult si, vai mie, am de lucru.
Eu zic sa continui lucrul nu te mai chinui sa raspunzi , oricum nu cred ca ai inteles ceva .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
domnujim
Posts: 111
Joined: 26 May 2009, 13:08
Location: Muntii Fagaras

Re: I'll be back

Post by domnujim »

Sa ma ierti, insa tipul asta de retragere din discutie cu o o remarca obraznica si superioritate inutil asumata nu ajuta la nimic. Ma rog, daca te multumeste, sa-ti fie de bine.

E clar, insa, ca functionam pe paliere de intelegere complet diferite ... Intelegi ce vrei, hahaha

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: I'll be back

Post by hersorin »

domnujim wrote: E clar, insa, ca functionam pe paliere de intelegere complet diferite
De asta sunt foarte sigur , tin minte si ultima discutie despre caini .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: I'll be back

Post by momolo »

domnujim wrote:E clar, insa, ca functionam pe paliere de intelegere complet diferite
din pacate asta e motivul principal de scandal in orice forum de profil. Asa a fost din cele mai vechi timpuri cand exista un unic forum, hifi-multimedia si asa va fi mereu.
In privinta asta cred ca orice moment de stricare a armoniei (sa nu spun confruntare, scandal, "polemica" cum ar denumi mioritikul pudibond) poate fi depasit doar prin respect, prin constientizarea faptului ca fiecare suntem mult mai mult decat o fraza, un "uzer" de forum, o idee expusa mai fericit sau mai nefericit. Sunt convins ca daca ceva ne-a adus pe toti aici (indiferent ca doar citim sau si scriem), acel ceva este un numitor comun, anumite interese comune, anumite pasiuni, hobby comune si as putea extinde la un anume sistem de valori asemanator (chiar indiferent de optiunile politice care nu sunt importante si nici fundamentale pentru definirea unui individ).
De aceea, atunci cand constientizam acest adevar, ar trebui sa fim mai ingaduitori unii cu altii. Iar ingaduitor este un termen dincolo de exprimare si asprimea acesteia. De exemplu, parintii nostrii poate cateodata ne-au certat sau chiar ne-au batut insa asta nu anuleaza iubirea parintelui pentru copilul lui.
Nu zic sa va aveti ca fratii, indemn doar ca fiecare sa incerce sa reflecte mai mult si sa faca o pauza macar atunci cand simte ca se enerveaza. Motorul certei este de obicei lipsa de bunavointa pentru intelegerea celuilalt combinata cu credinta ca detinem adevarul suprem peste care exista orgoliul fiecaruia.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: I'll be back

Post by remoteviewer1 »

momolo
De aceea, atunci cand constientizam acest adevar, ar trebui sa fim mai ingaduitori unii cu altii
Problema discutiei de mai sus este cea a banilor si a strategiei personale, unii accepta sa investeasca bani in muzica si altii nu. E simplu, eu nu pot sa condamn un colectionar de mp3-uri, indiferent de sistemul lui.

Cum a functionat la mine: trecerea de la digital la analog a insemnat un upgrade imens in calitatea sunetului, pentru care trebuie sa platesc bineinteles. Sunt sigur ca in anumite conditiii, un pick-up cu o doza cu ac mai uzat pe un vinil mai uzat si cu un amplificator mai redus in performanta poate sa sune mai prost, aparent, decat un super format digital. Si invers e valabil in cazul in care doza bratul si amplificatorul au o sinergie deosebita.

It's a free world! Fiecare poate alege din fericire ce format il face fericit! Eu de exemplu in aceasta luna am preferat sa cheltuiesc o suma decenta de bani (cu care as fi putut sa imi upgradez niste cabluri) pe viniluri si cd-uri(peste 10 cd-uri si vreo 8-9 viniluri, asa am ajuns si eu la minunata cifra de 50 :o ), e alegerea mea, asta nu inseamna ca il dispretuesc pe cel ce a downloadat un terra de muzica si si-a upgradat cu aceasi bani placa de la calculator, e alegerea lui...Eu, pentru mine insumi, am verificat ce este mai bun si am luat decizia ca atare. Fiecare face ce vrea cu banutii lui castigati cu sudoare. Important este sa ne mentinem umanitatea si sa constientizam ca nu toti din jur au facut aceleasi alegeri ca si noi, si ca pot trai linistiti si multumiti in alt microunivers (audiofil). Cine are urechi aude, cine are ochi vede...
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: I'll be back

Post by momolo »

remoteviewer1 wrote:asta nu inseamna ca il dispretuesc pe cel ce a downloadat un terra de muzica si si-a upgradat cu aceasi bani placa de la calculator, e alegerea lui...Eu, pentru mine insumi, am verificat ce este mai bun si am luat decizia ca atare. Fiecare face ce vrea cu banutii lui castigati cu sudoare.
desigur insa ce te faci cand unii care iau (=fura) muzica gratis de pe net se mai si lauda cu asta, si ii considera prosti pe aia care cumpara ("arunca banii pe") discuri! Ce te faci cand lucrul asta devine un fel de mentalitate de masa si la un moment dat te simti chiar in plus printre acestia?! Si cum reactionezi cand cel care nu a cumparat nici un disc in viata lui (insa are terabiti de muzica gratis) apare si-ti spune despre ce si cum si cat si de ce ?!
Evident, nu e cazul nostru si nu implica pe cei de fatza insa exista si lucruri pe care le gandim fara sa le spunem... sau le spunem din greseala sau cumva indirect.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: I'll be back

Post by remoteviewer1 »

Din pacate nebunia asta dupa fisierele digitale, de calitate sau nu... va duce la o situatie de loose-loose. Muzica va fi gratis si calitatea ei....proasta pana la urma. Eu mi-am inceput in copilarie cariera muzicala cu casete inregistrate, apoi cu mp3-uri, daca nu existau aceste surse ilegale, eu nu aveam unde sa ascult muzica avand in vedere situatia materiala precara. Ai mei ascultau la radio, si in anii 90 a aparut MTV-ul ala englezesc care sa zicem mí-a adus muzica in casa.

Deci nu as putea sa desfiintez formatul digital de masa, insa nu sunt de acord cu calitatea lui. Eu nu cred ca trebuie sa dispara, ci trebuie folosit mai cu ponderatie. Eu nu cred ca e ok moral sa ai amplificator sa zicem la 4k euro si sa ai in casa muzica "originala" de 250 euro, mi se pare un pic naiv sa te chemi audiofil. Acest lucru reprezinta parerea mea personala si mi-o asum. Daca as lucra in industria entertainment, nu as fi la fel de tolerant probabil...ripuiala de fisiere audio mi-ar afecta viata de zi cu zi prin diminuarea drastica a veniturilor.

Insa chiar in aceste conditii, nu avem cum sa stopam uraganul fisierelor downloadate (ma uit si eu la filme de pe torent si nu sunt cinemafil), si am amplicat o tehnica loose-loose personala: m-am decis sa cumpar viniluri si cd-uri noi si second-hand cat mai multe si intr-o zi sa ma "retrag", probabil peste cativa zeci de ani cand o sa dispara de pe piata. Cand o sa dau coltu' o sa le scoata nepotii la vanzare cu un dolar bucata si asta e...viata e mai corecta sau mai putin corecta. Este alegerea mea personala si prefer sa cheltuiesc banii castigati cu sudoare in aceasta directie, eu sunt oricum mai taliban in unele domenii, prefer sa nu intru in detalii. Aceasta atitudine de miorita o am datorita neincrederii in existenta unei posibilitati reale de evolutie reala in acest moment. Lupta impotriva pirateriei de tot felul trebuie sa o duca organismele abilitate si cei ce pierd cu adevarat direct din industrie, mie imi ramane doar posibilitatea de a fi in dezacord si de a imi cheltui economiile pe formatele fizice de muzica.

Intr-un access de egoism si oarece frustrare, o parte din mine isi doreste de exemplu ca formatul cd sa cada in derizoriu(ca si vinilul din trecut) si sa se ieftineasca masiv, permitandu-mi astfel contruirea unei colectii vaste la un pret decent. Am observat in ultima perioada ca in intervalul de pret 5-10 euro se gasesc multe albume interesante care acum cativa ani costau 20-25 (pret din magazin). In aceste conditii, construirea unei colectii de cd-uri e mai convenabila ca niciodata cel putin pe termen scurt. Pe termen lung...avem de-a face cu moartea unei industrii probabil...

Pentru cine crede ca unele fisiere digitale cu rezolutie mare sunt mai bune decat cd-urile clasice sa citeasca de pe net adunate(citatul de mai jos nu se vrea a fi o declaratie de razboi, ci mai mult o confirmare a unei banuieli mai vechi):
The latest in this long history is a double-blind test that, the authors conclude, demonstrates that 44.1kHz/16-bit digital audio is indistinguishable from high-resolution digital. Note the word “indistinguishable.” The authors aren’t saying that high-res digital might sound a little different from Red Book CD but is no better. Or that high-res digital is only slightly better and not worth the additional cost. Rather, they reached the rather startling conclusion that CD-quality audio sounds exactly the same as 96kHz/24-bit PCM and DSD, the encoding scheme used in SACD. That is, under double-blind test conditions, 60 expert listeners over 554 trials couldn’t hear any differences between CD, SACD, and 96/24. The study was published in the September, 2007 Journal of the Audio Engineering Society
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: I'll be back

Post by hersorin »

Sunt de acord cu remoteviewer1 100% .
Momolo eu cred ca aici discutia duce spre eternul razboi analog vs digital nu cite kg de muzica are fiecare si de unde o are . Personal am citiva tera de muzica dar numai eu stiu citi bani am dat pe aceasta muzica . Daca esti un pasionat cit de cit de un sunet de calitate eu zic ca este imposibil sa nu fi cumparat macar citeva sute de cd-uri . Recunosc ca acum le am pe toate ripuite si CD-urile sunt aruncate intr-un sac in pod . Mai am si peste 100 de discuri vinyl dar nu vind nimic vor ramine copiilor mei amintire de la mine .Am coborit muzica si de pe net ca orice om normal pentru ca toti coborim dar putini recunosc . Muzica mea e stocata in WAV sau PCM cum stiu altii si ascult 90% in acest format . Am ascultat si noile formate cum ar fi DSD dar spre surprinderea mea nu m-au convins . Nu am muzica decit in 16/44,1 si nici nu ma intereseaza alte formate dar nu pot spune ca DSD ar fi prost .
Eu nu inteleg ce aveti cu formatul digital ? Prferati analogic !? nici o problema, dar lasati pe fiecare sa aleaga ce ii place . Cind citesti ca PC , Dac , digital e moartea muzicii atunci cine detine adevarul absolut ?
Mie de ex. nu imi place zgomotul de fond la placi si nu prea ascult dar nu am zis niciodata ca e moartea muzicii (chiar ma streseaza pacaiturile si il inchid ) . Acum fara intrare Phono pentru mine vinylul chiar e mort .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

lucian adrian
Posts: 25
Joined: 29 Apr 2014, 17:07

Re: I'll be back

Post by lucian adrian »

E doar eternul conflict intre generatii....

Post Reply