Backup pe HDD la CD-urile audio

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Backup pe HDD la CD-urile audio

Post by cosmin »

Vreau sa-mi backup-ez pe HDD-uri colectia de CD-uri, pentru orice eventualitate. Care ar fi cele mai potrivite instrumente software si formate finale de fisier, in asa fel incat sa se pastreze nealterata calitatea CD-ului original ?
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Backup pe HDD la CD-urile audio

Post by cosmin »

Backup cu EAC si compresie cu FLAC ar fi o varianta foarte folosita.
Sunt sigur insa ca flac-urile finale vor fi 100% identice cu discul ?
Sau sa le las .wav necomprimat ?
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: Backup pe HDD la CD-urile audio

Post by c6t9 »

in ideea ca vrei un music server decent, cu o placa de sunet bit-perfect si un dac din asta, EAC in flac la orice compresie e suficient.
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Backup pe HDD la CD-urile audio

Post by cosmin »

Targetul nu este in mod necesar un music server. Mai am nevoie si ca, in urma scrierii pe un CD-R, acesta sa sune identic 100% cu cel original.
Prin asta vreau sa-mi iau masuri de siguranta in caz de distrugere, deteriorare, pierdere, etc. a unor CD-uri originale.
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: Backup pe HDD la CD-urile audio

Post by c6t9 »

cosmin wrote:Mai am nevoie si ca, in urma scrierii pe un CD-R, acesta sa sune identic 100% cu cel original.
pana la un anumit nivel al sistemului, va suna, stai fara grija. daca treci dincolo de acest nivel, vise taica, vise.
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Backup pe HDD la CD-urile audio

Post by cosmin »

Mi-e teama ca nu inteleg ceva anume: cu EAC se face transfer exclusiv DIGITAL, deci nu se trece prin vreun DAC sa exista vreo pierdere de calitate. Cu alte cuvinte, wav-ul obtinut din extractia unui track trebuie sa fie 100% identic cu inregistrarea respectiva de pe CD - la nivel digital vorbind.
Mai departe, cand ard wav-urile pe un CD-R respectand specificatiile Red-Book pentru CD Audio, ar trebui ca track-ul final de pe CD-R sa fie 100% identic cu wav-ul, deoarece transferul se face iarasi exclusiv digital.
De unde rezulta ca track-ul final de pe CD-R trebuie sa fie 100% identic cu track-ul omonim de pe CD-ul original.

Doar bitii sunt biti, indiferent de echipament, daca discutam in domeniul strict digital, nu ?

Singura problema identificata de EAC care ar putea apare s-ar datora unor eventuale erori de citire a discului: disc zgariat sau unitate CD cu probleme (nu este cazul)
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: Backup pe HDD la CD-urile audio

Post by c6t9 »

si atunci care e problema?
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Backup pe HDD la CD-urile audio

Post by cosmin »

c6t9 wrote:si atunci care e problema?
Problema e ca "asta e teoria". Ar trebui facute niste masuratori pentru a determina daca in practica se aplica 100%.
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Backup pe HDD la CD-urile audio

Post by momolo »

cosmin au fost vaste discutii pe toate forumurile audio legate de copierea fara pierderi a CD-urilor audio.

Chiar si pe acest forum s-a discutat indelung de problema asta.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Backup pe HDD la CD-urile audio

Post by kaav »

Iti spun eu ''concluzia'',am citit mult pe tema asta....
Daca ai scule bune,vei incepe sa renunti la o asemenea solutie de pastrare.
Concluzia oamenilor care au multa rutina in spate,rigurosi cu calitatea, au ajuns la concluzia ca : babeste exprimat - sunt in asa fel facute lucrurile incat nu poate fi facuta o copie moca pe pc consumer.Si sa fie la fel.O fi pe scule mai ieftine.Cine este cu adevarat riguros cu expresia si integritatea muzicala nu accepta o copie.Nu neaparat pe criterii morale :!: .Nu suna la fel,atat doar (se dizolva mult din ''suflet'').Flac,ape care sa fie identic cu ''wav'' original...in fine.Track-urile audio nu sunt ''date'' pur si simplu pe hard.Sunt de alta ''textura fizica'',inventate de dinainte de ''pc pentru popor'' folosit de noi.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Backup pe HDD la CD-urile audio

Post by kaav »

Scula buna pentru asa ceva o fi Naim - HDX.Eu nu pot obliga cunoscutii de-ai mei,amici,prieteni sa-si vanda cate un rinichi pentru mine (de exemplu) ca eu sa pot sa am copii identice de la discuri originale...
:D

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: Backup pe HDD la CD-urile audio

Post by c6t9 »

singura situatie in care iti faci o copie ar fi pt ascultat in masina, acolo discul e supus la mari chinuri.
in casa am discuri vechi care sunt ca noi, desfacute de mine si discuri avute de altii care arata jalnic, dar sunetul e la fel de bun (e drept sunt de la inceputul anilor 80, cand aveau o cu totul alta calitate).
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Backup pe HDD la CD-urile audio

Post by kaav »

Corect,in acest sens apreciezi la adevarata lor valoare cd-r-urile.Obiecte de 0.5 lei.Nu plangi dupa ele.Dupa un disc original (vechi sau nu) care nu il mai ai, poti avea nostalgii...

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: Backup pe HDD la CD-urile audio

Post by c6t9 »

sunt oameni ale caror cd-uri arata absolut noi si altii care parca au frecat cu ele pe jos. asta e o problema destul de delicata, dar care tine fix de disciplina fiecaruia.
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Backup pe HDD la CD-urile audio

Post by oake »

Cea mai buna metoda de ati prezerva cd-urile,mai ales alea originale, este sa nu le imprumuti...restul depinde numai de tine.

Post Reply