Sigurante audiofile,CABLURI si diverse tweak-uri audio(file)

DIY, Accesorii , Tips&Tricks
lucian adrian
Posts: 25
Joined: 29 Apr 2014, 17:07

Re: Sigurante audiofile?

Post by lucian adrian »

:D Ma asteptam ca downshift-ul retragerii in munti sa mai domoleasca "verbul" domnului Jim (lesne de recunoscut din forumuri trecute; intotdeanu pus unde si cand se cade).
Revenind la subiect, mult timp am fost sceptic insa odata cu trecerea anilor, cu upgrade-uri si educarea traductoarelor situate de o parte si alta a capului a trebuit sa accept ca un miez de adevar exista. Sintetic, parerea mea, nu cuprul in sine e determinant cat acoperirile galvanice si presiunea de contact in conectori.
Revenind la cupru, sens de trefilare, elemente de aliere, lipsa oxizi, lista lunga. Si apoi nu atat cupru cat dielectricul la cabluri de semnal mic, cocktail de dielectrice, teaca peste teaca, ecrane pe stanga, pe dreapta, aliaje de lipit . ..
Sunt atatea variabile, cat de mic ar fi aportul lor el exista, e de bun simt sa le iei in calcul. Si cum entropia le insumeaza nefavorabil tine de maiestria sinergeticianului sa rastoarne lucrurile :D
Spre exemplu, ca aminteati mai sus de dl Panaitescu, am observat in ce manufactureaza domnia sa, un cablu argintat pus nefericit in matzele unui lampas poate sa faca rau. Desi la prima vedere pare de fitza, pus in "contextul" potrivit face minuni.
Acum sa devina o marota si sa crezi ca din sarme poti drege tot...
Last edited by lucian adrian on 03 Oct 2014, 20:06, edited 1 time in total.

User avatar
viobio
Posts: 38
Joined: 18 Aug 2014, 10:31
Location: Bucuresti

Re: Sigurante audiofile?

Post by viobio »

Sa nu o luati a lauda dar prin mina mea au trecut aproape 100 de amplificatoare simandicoase la reparat sau upgrade,pe linga astea construiesc si aparatura unicat pentru diferiti oameni care sunt pasionati de muzica si auditii,deci cele scrise nu sunt din partea unui profan ,am ajuns la virsta si experienta la care nu pot inghiti o prostie comerciala scrisa pe net.
Are cineva curajul sa faca un test blind la mine in atelier sau unde doreste,ii pot dovedi oricind ca acele sigurante nu sunt altceva decit niste sigurante,oriunde sunt montate nu au cum sa imbunatateasca sunetul.

Ma retrag din aceasta discutie dar o sa citesc ce se scrie aici.
Nu exista cel mai bun,exista doar ce ne place noua
VIOTUBEAMP

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Sigurante audiofile?

Post by comanr »

:lol:

de acord si eu cu opinia de mai sus, nu exista sigurante audiofile, poate niste conectori mai speciali dar batem apa in piua si cadem in penibil, nu merg la filmul asta.
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

glucica
Posts: 435
Joined: 03 Nov 2009, 15:11
Location: Bucuresti

Re: Sigurante audiofile?

Post by glucica »

viobio, ce boxe ai?

User avatar
viobio
Posts: 38
Joined: 18 Aug 2014, 10:31
Location: Bucuresti

Re: Sigurante audiofile?

Post by viobio »

glucica wrote:viobio, ce boxe ai?
In dormitor ARCUS TS100
Am o sala de repetirii ,tratata acustic,acolo folosesc incinte construite de mine,cu difuzoare Eminence & Vifa .
In pod mai am cam 10 perechi de incinte ,diferite marci,prefer incintele de compresie cu SPL mare.
Conteaza ce incinte am eu??
Nu exista cel mai bun,exista doar ce ne place noua
VIOTUBEAMP

glucica
Posts: 435
Joined: 03 Nov 2009, 15:11
Location: Bucuresti

Re: Sigurante audiofile?

Post by glucica »

Conteaza ce incinte are fiecare.
In felul asta, printre altele, se poate aprecia ce experiente traieste fiecare si cit de veridice pot fi.

User avatar
viobio
Posts: 38
Joined: 18 Aug 2014, 10:31
Location: Bucuresti

Re: Sigurante audiofile?

Post by viobio »

glucica wrote:Conteaza ce incinte are fiecare.
In felul asta, printre altele, se poate aprecia ce experiente traieste fiecare si cit de veridice pot fi.
Poate..
Din pacate suntem unici si auzul este diferit la fiecare din noi.
Uitasem ,mai folosesc si o pereche de incinte VTP cu BM8CXA ,difuzoare coaxiale.
Nu exista cel mai bun,exista doar ce ne place noua
VIOTUBEAMP

glucica
Posts: 435
Joined: 03 Nov 2009, 15:11
Location: Bucuresti

Re: Sigurante audiofile?

Post by glucica »

Ai dreptate, din fericire sintem unici.
Din pacate sau din fericire, sunetul este unul singur.
Am ascultat niste vtp-uri cu BM8CXA chiar la maestrul VTP acasa. Niste boxe bunicele, ce pot fi construite cu bani putini, insa mult sub boxe consacrate.
Am facut o pereche de OB-uri (ajutat de prieteni mai priceputi) cu Supravox 215-2000 si Eminence Alpha 15A. Atunci mi-am dat seama ca ma zbat aiurea in mizerie.
Totul este sa ne dam seama unde sintem si ce putem face sa progresam.

kane
Posts: 41
Joined: 23 Nov 2008, 15:38
Location: Bucuresti

Re: Sigurante audiofile?

Post by kane »

Vreau sa precizez ca mica mea ancheta nu s-a vrut a fi vanare de vant, nu ma intereseaza atitudinea domniilor voastre fata de tweak-uri in general, aplecare sau dispret, in functie de experientele mai mult sau mai putin concludente ale fiecaruia, cu notele de rigoare de subiectivism, chiar eram curios daca cineva a experimentat acele sigurante.
Personal am experientele mele, pe componentele mele fata de anumite device-uri si stiu daca unele fac bine sau nu, am trecut de mult de faza "ce boxe sa-mi iau pentru super-amp-ul meu de 200W PMPO", imi cunosc asa de bine componentele incat fac cu usurinta diferenta intre 2 cabluri sau pot spune cat de cald este power amp-ul, dupa sunet si lista poate continua.
Nu ma simt deloc ofensat de alte opinii hai sa zic ferme si sper ca nici eu sa nu ofensez pe nimeni, mai ales ca nu cunosc personal decat putina lume de aici. Nu am intentia sa isc polemici, am deschis un subiect si sper ca in general acest gen de demers sa devina constructiv in beneficiul tuturor, doar impartasim aceeasi pasiune pentru muzica si redarea ei.

User avatar
viobio
Posts: 38
Joined: 18 Aug 2014, 10:31
Location: Bucuresti

Re: Sigurante audiofile?

Post by viobio »

glucica wrote:Ai dreptate, din fericire sintem unici.
Din pacate sau din fericire, sunetul este unul singur.
Am ascultat niste vtp-uri cu BM8CXA chiar la maestrul VTP acasa. Niste boxe bunicele, ce pot fi construite cu bani putini, insa mult sub boxe consacrate.
Am facut o pereche de OB-uri (ajutat de prieteni mai priceputi) cu Supravox 215-2000 si Eminence Alpha 15A. Atunci mi-am dat seama ca ma zbat aiurea in mizerie.
Totul este sa ne dam seama unde sintem si ce putem face sa progresam.
Incintele de la dl Mateescu sunt la mine,cele cu BM8CXA,am in sala si modelul cu BM12CXA
Incintele pe care ascult la sala sunt cu Eminence Beta 15&Eminence Alpha 8,inalta e Vifa.
Nu exista cel mai bun,exista doar ce ne place noua
VIOTUBEAMP

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Sigurante audiofile?

Post by hersorin »

glucica wrote:Am ascultat niste vtp-uri cu BM8CXA chiar la maestrul VTP acasa. Niste boxe bunicele, ce pot fi construite cu bani putini, insa mult sub boxe consacrate.
Am facut o pereche de OB-uri (ajutat de prieteni mai priceputi) cu Supravox 215-2000 si Eminence Alpha 15A. Atunci mi-am dat seama ca ma zbat aiurea in mizerie.
Totul este sa ne dam seama unde sintem si ce putem face sa progresam.
Asta e bine de stiut deoarece si eu ma gindeam cindva la niste coaxiale sau full range facute DIY .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sigurante audiofile?

Post by momolo »

domnujim a avut o reactie justificata, eu unul cred ca as fi scris ....aceleasi lucruri. Si nu cred ca sunt suspectat ca ma plac din cale afara cu domnujim (cu care pe un forum defunct nu m-am placut din cale afara, unii stiu).

viobio, eu nu pot intelege cum dupa atata palmares nu ti-ai dat seama de niste lucruri atat de simple ?! Asta e mirarea mea!

Nu degeaba ti-am recomandat o discutie privata cu dl. Panaitescu. Nici dansul nu a stiut multa vreme despre aportul cablurilor (sarmelor) in audio, ba mai mult, dansul a asistat si auzit cu urechile lui la modificarea introdusa in sunet pur si simplu numai de la asezarea unui amplificator pe o platforma sau alta, pe un rack sau pe jos (nefiind nevoie de nici un blind-test, asta e o marota la cei care efectiv habar nu au. Modificarile in sunet induse de sarme si alte chestii sunt atat de mari incat blind testul este efectiv ridicol....).

Apropos, chiar in acest moment unii dintre noi (la care te-ai referit voalat ca fiind "niste snobi prosti, atehnici care platesc taxa pe prostie", adica tot o marota clasica a celor care se afla intr-o necunoastere completata cu infatuare) facem un experiment si apreciere de auditie cu ultima creatie a d-lui Panaitescu, acele monoblocuri cu 805.

Pentru ca in final, indiferent de teorie, osciloscoape, masuratori si grafice, o scula audio se adreseaza urechilor.

E stiut (probabil de toata lumea....insa am dubii ca stie toata lumea!) ca o scula audio oricat de perfecta ar fi in masuratori, oricate grafice minunate ar avea si oricat de superba i-ar fi constructia, daca nu incanta urechile, este un esec.

Si aici intervine alta marota legata de aia cu blind-test-ul (pe care o consider o "marota-carte-de-vizita" reprezentand ingnoranta in domeniu.... ignoranta care poate fi prezenta chiar si la persoane cu vechime mare in surubareala, ingineri electronisti poate buni in meseria lor, DIY-eri foarte harnici si destoinici, etc), cum ziceam, alta marota des uzitata este ca sunetul de calitate ar fi de multe mii de feluri si ar tine de gusturi. Nimic mai gresit de atat! Sunetul de calitate e unul singur si nu are nici o legatura cu gusturile in timp ce sunetul de proasta calitate e in mii de feluri si tine de gusturi.

Oricum, chestiunea asta cu cablurile mi se pare atat de simpla incat (asa cum a spus si domnujim) parca imi vine si sila sa mai reactionez la aberatia clasica care apare cateodata pe forumuri (mai ales pe cele cu profil DIY si electronica).

Modificarile induse de sarme intr-un sistem audio DE CALITATE (si aici e cheia discutiei!) sunt atat de mari incat avem cu totii o vorba clasica, "si o baba surda si-ar da seama!".
Au fost multi forumisti in trecut care au combatut chestia asta cu cablurile, la fel sau chiar mai crunt decat a aparut acum viobio (de data asta pe mine in premiera chiar m-a amuzat!) si care dupa ce au avut ocazia sa asculte un sistem audio de calitate si sa auda cu urechile lor acest fenomen dealtfel, ori au disparut din discutii (deoarece le era jena), ori au dat-o la intors. Astfel, de la o vreme incoace au aparut din ce in ce mai rar astfel de discutii ridicole, ramanand poate doar pe forumurile de computere intre uzerii care asculta mp3 pe Lojitec.

NU este nimic rusinos in a invata la orice varsta. Cu totii avem de invatat insa cel mai grav moment este acela cand ajungem sa credem ca nu mai avem nimic de invatat, cand ajungem la autosuficientza. Ori tocmai de aceea eu in calitate de moderator nu pot taxa replica dura a unui coleg de forum ( :D ...defapt o salut! M-a scutit pe mine!...) deoarece am avut deaface cu un puseu de autosuficientza din partea cuiva care se afla intr-o situatie de ignoranta fara sa stie.

Cu totii am fost la un moment dat, macar o data intr-o situatie similara. De exemplu un bun prieten, inginer electronist, in urma cu multi ani de zile se tavalea de ras impreuna cu alti colegi electronisti cand au citit si auzit despre rodarea cablurilor si cabluri in general. In prezent el este ca noi, multi pe aici, lamurit cu fiecare fenomen si intre timp a platit bani foarte grei pentru cabluri "audiofile", desi in trecut gandea exact ca unii "electronisti" prezenti aici! :D Si va asigur, este un om care nu poate fi influentat de nimeni mai ales ca-i si un exceptional inginer! Dar cu timpul el a experimentat (avand mintea deschisa), a auzit si s-a lamurit cum este. Colegii lui au ramas in neagra bezna a mintii si mai rad si azi de chestiile astea. El i-a lasat in pace, si-a dat seama ca la un moment dat s-a deschis o prapastie intre ei, o prapastie comunicationala.... prapastia ignorantei in stare inconstienta.
_________________
lucian adrian wrote:Revenind la subiect, mult timp am fost sceptic insa odata cu trecerea anilor, cu upgrade-uri si educarea traductoarelor situate de o parte si alta a capului a trebuit sa accept ca un miez de adevar exista.
o intrebare scurta si directa - ce "traductoare" (adica boxe) ai ?! Daca ai mai multe, care sunt cele mai bune pe care le ai?
_________________
comanr wrote:de acord si eu cu opinia de mai sus, nu exista sigurante audiofile, poate niste conectori mai speciali dar batem apa in piua si cadem in penibil, nu merg la filmul asta.
posibil ca numai tu sa cazi in penibil.... Eu am mai spus, nu am testat, nu ma pronunt insa daca stau bine sa ma gandesc, siguranta este un punct slab in circuit. Ori in conditiile in care am auzit si stiu atatea lucruri care influenteaza sunetul (unele in sfidarea logicii tehnice!), este foarte posibil ca acele sigurante.... sa conteze! ...Si atunci tu vei fi cel ignorant care rade de ceea ce nu cunoaste.

Faptul ca poate nu conteaza la o trancota HiFi sau cine stie ce troaca de scula DIY, este irelevant. Relevant este cand conteaza la aparate de calitate (si care din pacate si spre regretul majoritatiii de aici, sunt foarte scumpe!...).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Sigurante audiofile?

Post by comanr »

momolo, ma bucur ca ai comentat, ai dreptate intr o mana, ca sa zic asa, argumentez:

siguranta care implica soclu si care face contact prin presiunea conectorilor nu este o solutie audiofila de high end ca sa zic asa, dupa cum stii, niste sarme chioare, traseele scurte, fac bine sunetului.

vechile scule aveau sigurantele cositorite pentru a evita cat de cat chimia contactului si necesitatea folosirii de terminale aurite, speciale si scumpe, unii producatori chiar si romani au lipit direct pe cel mai scurt traseu firul fuzibil de cablaj, nu prea "profi" dar sanatos dpdv audio.

eu chiar recomand unde sant probleme(conectori slabiti, echipament care lucreaza in mediu greu) sa se lipeasca siguranta de soclu, odata ce folosesti aceasta metoda necesitatea unor sigurante audiofile scade, in aplicatii foarte pretentioase ai putea renunta pur si simplu la sigurante, fiind totul calculat corect, componentele de calitate, poti elimina siguranta.

pe langa conectica ar mai fi cate ceva de zis despre conductorului fuzibil, materialul fuzibil, cu parere de rau o zic, cele mai bune sigurante se regasesc in echipamente industriale, militare, medicale, in audio gasesti sigurante mediocre, chiar si cele spoite pentru audiofili, e doar marketing, pentru ca, sa fim seriosi, inafara de echipamentele de scena unde exista o anumita rigurozitate, in sculele "de casa" gasesti componente mediocre pe sursele de alimentare din cauza curentilor mici.

termin si cu o gluma, dupa cum bine stiti sigurantele au prostul obicei sa se autoprotejeze :lol: , uneori gasesti scula scrum si siguranta intreaga!
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

kane
Posts: 41
Joined: 23 Nov 2008, 15:38
Location: Bucuresti

Re: Sigurante audiofile?

Post by kane »

momolo, ai scris ceea ce eu gandeam si nu indrazneam sa spun. Nihilismul trebuie tratat cu ingaduinta atata timp cat nu vine dintr-un fundamentalism al ignorantei by default, situatie in care cel mai intelept este sa renunti.
Nu sunt electronist insa daca te uiti ca matza intr-o componenta audio vezi ca intrarea curentului in ea se face prin acea mica emotie pe care deabia o tii in mana. Oare sa fie atat de insignifianta incat sa nu conteze calitatea ei? Am mari dubii. Sigur ca la o componenta japoneza (cu cateva mici exceptii, desigur) nu se va face in veci diferenta, nici macar daca ii dai semnal cu Nordost Valhalla, cine a avut toata viata numai din astea are tot dreptul sa faca taraboi :)
Revenind la sigurante, o sa mai sap si probabil ca in timp o sa risc. Sunt deschis la capitolul asta, tot ce am incercat pana acum da roade si au meritat banii, mai ales exorcistu' :)

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Sigurante audiofile?

Post by LEKTOR »

Image
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

Post Reply