Amplif pentru Focal Electra 1007 S ?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: Amplif pentru Focal Electra 1007 S ?

Post by yinyangbt »

Daca e sa fie Marantz, probabil ar trebui PM-15S1 , din aceeasi clasa de pret, Focal Electra 1007 S e bookshelful din gama superioara fara tweeterul cu beriliu(are tweeter Al/Mg).Peste el mai sint 1007 Be si Diablo Utopia (30.000ron/perechea !!!!)

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Amplif pentru Focal Electra 1007 S ?

Post by cosmin »

yinyangbt wrote:Daca e sa fie Marantz, probabil ar trebui PM-15S1 , din aceeasi clasa de pret, Focal Electra 1007 S e bookshelful din gama superioara fara tweeterul cu beriliu(are tweeter Al/Mg).Peste el mai sint 1007 Be si Diablo Utopia (30.000ron/perechea !!!!)
Vezi ca a aparut si PM-15S2, insa pare destul de scump si cred ca ar face echipa buna cu standfloor-urile Electra 1037Be, sau chiar 1027Be
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: Amplif pentru Focal Electra 1007 S ?

Post by yinyangbt »

Nu am ascultat decit PM 7200 cu mult timp in urma.A,si inca un model, pe care nu mi-l amintesc, intr-un sistem.PM-15S1 nu stiu cum suna, e de ascultat, eventual.Chestie subiectiva.Unde se poate asculta in Buc?
Last edited by yinyangbt on 04 Feb 2009, 10:20, edited 2 times in total.

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Amplif pentru Focal Electra 1007 S ?

Post by cosmin »

yinyangbt wrote:Nu am ascultat decit PM 7200 cu mult timp in urma.PM-15S1 nu stiu cum suna, e de ascultat, eventual.Chestie subiectiva.Unde se poate asculta in Buc?
La Hi-Life
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: Amplif pentru Focal Electra 1007 S ?

Post by yinyangbt »

http://www.soundstage.com/revequip/audi ... _vsi55.htm 3000$
Probabil in Europa undeva la 3500 + E

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: Amplif pentru Focal Electra 1007 S ?

Post by c6t9 »

grosier, niste marci cu care se pupa bine focal pt un sunet echilibrat ar fi
- marantz
- unison research
- audio analogue
- musical fidelity
- audio research
- vincent
desigur mi s-a mai vorbit si de nave cosmice gen mcintosh, pass, levinson (bine, ca si duecento mi se parea overkill plus ca e vreo 6k€).
astea sunt pareri ale unor oameni carora le cunosc urechile. acum in dragoste si audiofilie putine lucruri sunt 100% sigure si depinde de om, de experienta, de asteptari, de disponibilitatea financiara. totusi ai un oarece punct de plecare.

pe boxele tale as incerca un "lampadar".

pt audio research ia legatura cu jack, poate te ajuta.
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Amplif pentru Focal Electra 1007 S ?

Post by momolo »

E parerea mea personala, actual brandul Marantz ofera un raport pret/calitate (audio) foarte prost. La toate gamele, inlcusiv cele de varf.
Din punctul meu de vedere nu au reusit sa faca vreun model care sa se inscrie in clasa high-end audio adevarata.
Tot din punctul meu de vedere Marantz (actual) ofera un sunet colorat, dulcegarit si incorect. Amplifurile nu au forta sa duca orice difuzor performant. Cel mai mare defect la sunet il gasesc la viteza, suna lent, moale, flescait, colorat si mai ales, pierde ritmul, suna imprastiat. Astea nu pot fi detectate la o proba in show-room de catre cei care sunt la..... primul Marantz (dupa receivere si diverse SonyES sau Technics). Plus ca mai sunt necesare si incinte acustice bune si corecte! Ca si o sursa de calitate!

Sa fim bine intelesi, pe vremuri Marantz oferea o buna alternativa in zona entry-level si cea mediocra! Dar nici cand erau sub Philips nu au reusit sa scoata ceva memorabil sau high-end audio.
Atunci erau in rand cu altii si ofereau in plus ceva muzicalitate la pret redus. Nu a facut nimeni vreun elogiu si pasiune pentru scule Marantz in lumea cu adevarat audiofila.
Insa astazi se agata de (fosta) faima a brandului oferind mediocritati aurite cu preturi foarte umflate (in raport cu ceea ce pot acustic vorbind).

Dealtfel urmarind lumea audiofila (cea adevarata de dincolo, cei seriosi) vedem ca adeptii brandului Marantz actual sunt din zona entry-level si maxim cea medie, in general cei care au o activitate ferventa pe net si nu au legatura cu sculele audiofile veritabile si nici cu lumea audiofila.

Cautand pe net putem observa ce scule audio au mai avut inainte entuziastii amplifurilor si playerelor Marantz, cei care le dau 5 stele si elogii. In mare majoritate zona sony&company.

Nu o sa vedem cazuri in care cineva a trecut de la MBL, Accuphase, Krell, Wadia, Gryphon, Esoteric, Halcro, PassLab, Conrad Johnson, Plinius, Unison Research, Unico, Audio Analogue, Boulder, A.R., Manley, Viola, Mark Levinson, Cello, NuForce, etc,etc,etc la Marantz sau Yamaha. La astea se trece dupa amplificarile Sony ES sau Onkyo sau Harman Kardon sau diverse vintage obosite.

E cu totul vorba de alt nivel si alta clasa desi multe oferte audiofile din ambele clase se intersecteaza la pret. Astfel ca pe banii de un Marantz stereo se pot gasi alternative mult superioare....insa de catre cei bine informati si documentati, netributari ideii de brand!

Am observat ca cei care au atentia pe Marantz si Yamaha ca pe butelie sunt persoane care habar nu au de piata audiofila si nici nu au vreo experienta cu sisteme audio de performantza adevarata. Genul de persoane care abia au aflat ca sculele audio de calitate nu se mai cumpara de mult din magazinele de electrocasnice si nu mai sunt reprezentate de fostele concerne japoneze mass-market din anii 80.

Evident, nu defaimez nimic si pe nimeni, vreau sa pun aceste branduri si ofertele lor la locul lor cel drept meritat. Nu spun ca noile Yamaha 1000/2000 sunt proaste si poate nici unele modele Marantz nu sunt chiar niste gunoaie, insa nu le putem amesteca in "ciorba" audiofila la gramada cu alte oferte mult mai valoroase insa cu nume mult mai putin popular.

De exemplu, noile Yamaha 2000 sunt interesante insa nu trebuie sa facem o betie colectiva cum ca am descoperit audiofilia de varf la juma' de pret, caci nu e cazul. Isi fac banii, fara dubiu in viziunea mea, insa e foarte discutabil cat de mult isi depasesc clasa de pret ?! Parerea mea este ca depasesc unele oferte alternative din zona audiofila (caci aici sunt multi pacalici) dar sunt depasite si ele de altele. Depinde ce cauti, depinde de pretentii, depinde de potriveli insa intr-o ultima concluzie (a mea), aceste Yamaha nu vor revolutiona piata audiofila cu nimic.

Cat priveste Musical Fidelity, fosta-i lele cat ai fost! Ascultand ultimele lor creatii am gasit un sunet chinezoid zbierat de am ramas masca! Pe vremuri aveau oferte exceptionale, mai ales prin pret (scazut)/calitate audio dar si fiabilitate si executie frumoasa. Acum imi pare un nou brand chinezarit in binecunoscutul stil.

Dar putini in ziua de azi reusesc sa-si mai tina rangul ridicat. In general cei din zona preturilor foarte mari.

As fi curios cum suna Focal pe Gryphon ? Nu-mi pot da cu banuiala, insa din cate simt, ar putea sa fie o potrivire interesanta.
Evident, in cazul discutiei de mai sus nu intra Gryphon, iese binisor de tot din buget. Din pacate ceea ce este bun cu adevarat, COSTA! ....
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Amplif pentru Focal Electra 1007 S ?

Post by cosmin »

Nu te contrazic in ceea ce afirmi. Din contra, sunt de acord, inclusiv cu faptul ca nu am habar de piata audiofila si nici experienta cu scule high-end adevarate. De altfel nici n-am sustinut vreodata ca n-ar fi asa.
De aceea apelez la voi, cei care va pricepeti. Problema mea acum o pot reduce la urmatoarea fraza:
Intentionez sa cumpar sursa + amplif. performante in buget de maxim 15.000 RON.

Ar fi foarte simplu cu Google sa scot liste aproape interminabile cu combinatii care mai de care din aceasta zona de pret.

Insa vreau niste recomandari care sa tina seama si de boxele pe care le am acum si de posibilitatea de a asculta sculele respective pe aceste boxe in Bucuresti.
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: Amplif pentru Focal Electra 1007 S ?

Post by yinyangbt »

Da, iese din buget :lol: Pe de alta parte, din ce am mai citit, se pare ca au nevoie de amplifuri zdravene pentru a fi controlate cum trebuie si ca nu sint cele mai nepretentioase boxe.Ba chiar din contra.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Amplif pentru Focal Electra 1007 S ?

Post by momolo »

cosmin, nu esti primul caz. Dimpotriva!

Iti dau exemplul unui prieten care avand un buget cam de trei ori cat al tau si dorind sa cheltuie cat mai putin, nefiind deloc informat despre toata lumea asta audiofila cu comertul ei cu tot, a adoptat o tactica simpla si eficienta, a mers in vizita la toti dealerii de profil cerandu-le un sistem audio incadrat in targetul lui de buget.

Mentionez totusi ca omul are ureche buna, are cultura muzicala vasta, este meloman si stie ce vrea. Insa nu a avut idei preconcepute dupa lecturi pe net, nu a impus vreau aia cu aia ca asa am citit eu sau ca asa mi-a zis "gurux" Z sau ca asa stie el mai bine! A cerut doar ceva de bun simt, SUNET BUN provenit din combinatia pe care dealerul o stie mai bine si o alege in bugetul ala.

Nefiind absolut deloc informat si nici pasionat de tehnica/electronica, cu atat mai putin de audiofilisme, gen reviste, forumuri, informatii, vizite prin expozitii de profil, lucruri de care nu-i pasa. Inafara de a asculta muzica (oriunde si la orice) sau a merge la concerte de clasica si mai ales opera (inclusiv dincolo de RO).

Toti comerciantii de profil din Bucuresti la care a mers i-au oferit ceva ce ii depasea bugetul, el vrand initial nici sa nu cheltuie intreg acest buget. Evident, cu totii s-au oferit "sa-l treaca strada" (cu forta) insa omul nu s-a lasat fraierit si nici aburit.

Asta s-ar traduce in inducerea unor teorii cum ca la banii lui nu va gasi ceea ce ar vrea el, etc, la pretentiile sale, etc, asta in timp ce-i ofereau si lucruri la de doua ori bugetul sau.

Chestii care tin de psihologia vanzarii si marketingului, chestii clasice.

Astfel ca a durat ceva pana si-a gasit ceva ce zic eu, merita pe deplin avand in vedere ofertele si piata/preturile la calitatea reala oferita.

Alegerea a facut-o singur, nu a apelat la nimeni care sa-i spuna ce ar trebui sa auda, etc.

Intr-un final a cumparat din locul unde a ascultat cel mai muzical, real si impresionant sunet pentru el.

In acest timp, chiar daca cei care vroiau sa-i vanda il observau, i-a observat si el pe ei. A ales sa cumpere de la acela care a dovedit practic ca stie sa formeze sisteme audio impresionante, muzicale, cele care transmit emotie si ceva deosebit, cele pe care le simti din prima ca sunt deosebite si nu au nevoie sa ti se explice ca sunt deosebite, locuri in care nu ti se spune ca tu nefiind experimentat nu poti intelege si aprecia asa cum iti spun expertii!

Caci la banii astia orice om normal doreste ceva deosebit, dincolo de sunetul clasic iesit din niste difuzoare.

Lucrurile povestite mai sus sunt discutabile. Chestie de gusturile omului si dorintele sale in materie de sunet, fiecare cu ale lui. Insa ceea ce este de retinut e ca nu a platit banii pana nu i-a placut cu adevarat ceea ce cumpara, pana nu a fost impresionat si convins 100% de ceva care-i place cu adevarat!

Lucrul asta se obtine dupa mai multe incercari, vizite, auditii la toata lumea care ofera ceva in acest domeniu si nu la prima vizita, la primul comerciant si in primul loc intalnit in cale.

Unii au o jena in a nu deranja. Insa asta e o prostie, mai ales atunci cand ai un ban (muncit) in buzunar si practic esti oriunde un potential client care aduce vanzare si deci profit.

I s-au intins capcane, fiecare comerciant vrand sa-l agate cu ceva, toti stiu sa exploateze psihicul omului cu banul in buzunar, toti au metode sa influenteze un potential client PLATITOR ca acesta sa nu mai fie interesat de concurenta si ALTERNATIVE (inducand ideea ca nu au altceva ce alege la banii aia sau apeland la "oferta speciala numai pentru tine" reducand niste preturi extra-umflate la o valoare oricum profitabila dar impresionanta cifric) si sa cumpere REPEDE oferta speciala, unica in tot universul, de neimaginat, doar in momentul ala, etc!!!

Dar omul a rezistat si a avut RABDARE studiind pe indelete TOATA oferta pietei in banii lui, alegand intr-un final in cunostinta de cauza, DUPA CE A VAZUT SI AUZIT TOATA PIATA.

Morala este ca atunci cand mergi in piata dupa o gaina sa nu o cumperi pe prima care-ti iese in cale chiar daca ti se pare cea mai grasa, cea mai ieftina, chiar daca vanzatorul iti spune ca numai in acel moment o mai ofera la asa un mare chilipir, practic in ciuda tuturor ispitelor sa vezi intai toata piata, sa fi bine informat, sa inveti (de la altii si sa alegi sfaturile bune din noianul de abureli), sa ai experienta intregii oferte si sa nu alegi cu buzunarul ci cu urechea si sufletul !
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Amplif pentru Focal Electra 1007 S ?

Post by cosmin »

Cu siguranta asa este.
Insa atunci ce rost mai au caracteristicile tehnice, review-urile, forumurile etc. ?
Doar pt. marketing si a purta discutii filozofice sau sterile ?
Eu gasesc ca forumurile in special trebuie sa aduca un plus valoare, sa reflecte adevarul asa cum este perceput efectiv de consumatorul final si nu de vanzatori, distribuitori, etc.
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Amplif pentru Focal Electra 1007 S ?

Post by cosmin »

De exemplu, acum port o discutie pe alt forum referitoare la Pioneer SC-LX90 si asist cu e ridicat in slavi atat pe forum cat si in o gramada de review-uri, toate vis-a-vis de capacitatile lui remarcabile pe stereo si comparabile cu amplificatoare stereo dedicate performante. :|
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Amplif pentru Focal Electra 1007 S ?

Post by momolo »

Insa atunci ce rost mai au caracteristicile tehnice, review-urile, forumurile etc. ?
doar de orientare intiala, doar de triere primara presupunand ca nu poti vedea si asculta chiar tot si deci ceva trebuie ales pentru a nu pierde vremea pe drumuri. Insa vai de capul celui care alege in urma lecturilor de pe forumuri sau a sondajelor sau a revistelor cu stele si puncte! Va intra intr-o vrie a cumpararilor si revanzarilor. Vai de capul aluia care alege aparatele dupa datele tehnice din prospect! Idem, va intra in fibrilatie trancotara.

Eu nu i-am dat acelui prieten decat un singur sfat - sa se duca peste tot si sa asculte tot ce poate in banii lui, mai ales ca piata de profil din Bucresti este mica. Numai asa poate sta linistit la urma ca macar stie tot ce putea cumpara alegand din ceea ce ofera toata piata accesibila la ora respectiva.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: Amplif pentru Focal Electra 1007 S ?

Post by c6t9 »

momolo wrote:Tot din punctul meu de vedere Marantz (actual) ofera un sunet colorat, dulcegarit si incorect.
asa si asa, dar in principiu e foarte foarte dulce ce-i drept.
momolo wrote:Astfel ca pe banii de un Marantz stereo se pot gasi alternative mult superioare....insa de catre cei bine informati si documentati, netributari ideii de brand!
poate din lac in put, eu am ales un sistem cap-coada vincent decat un amplificator marantz.
momolo wrote:Cat priveste Musical Fidelity, fosta-i lele cat ai fost! Ascultand ultimele lor creatii am gasit un sunet chinezoid zbierat de am ramas masca! Pe vremuri aveau oferte exceptionale, mai ales prin pret (scazut)/calitate audio dar si fiabilitate si executie frumoasa. Acum imi pare un nou brand chinezarit in binecunoscutul stil.
mi mi-a fost recomandat un combo A3 care nu se mai face din pacate.
momolo wrote:Din pacate ceea ce este bun cu adevarat, COSTA! ....
dar dupa cum vezi nu e o garantie ca sunt si bune.
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Amplif pentru Focal Electra 1007 S ?

Post by momolo »

dar dupa cum vezi nu e o garantie ca sunt si bune.
fara indoiala! Insa e totusi o sansa ca pot fi bune!.... Altfel ramai cu OPPO si juisezi audiofil in fatza lui ca bate Wadia de 12K !(eventual pe niste Magnat 220) :lol: :lol: :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply