LUXMAN 550 AX

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: LUXMAN 550 AX

Post by hersorin »

Te poti lamuri cel mai bine dupa o auditie .
Personal imi plac foarte mult si in foarte multe aspecte sunt mai bune decit ce am eu DAR nu pot trece peste niste chestii . Primul lucru ar fi ca nu au deschiderea care imi place mie , poate cu supertweeter , nici aspectul nu e pe gustul meu (eu vorbesc de seria Prestige). Oricum as putea trece pina la urma si peste aceste lucruri si pe Unisonul meu suna foarte bine :D .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: LUXMAN 550 AX

Post by momolo »

Nu stiu la ce TANNOY te referi si conteaza asta. Problema acestui brand e comuna cu majoritatea brandurilor de acest profil - ofera si produse foarte modeste facute in China doar ca sa aiba si sectorul de jos al pietei. De multe despre boxele actuale nici nu putem vorbi ca despre boxe ci.... lazi cu difuzoare (chinezesti). Tannoy si multi altii au acceptat sa-si puna sigla pe orice pocnitoare si de aici apar problemele.
Cat priveste gama de sus de la Tannoy, mi se par extrem de dificile, nu merg amplificate chiar cu orice, am auzit niste combinatii horror cu amplifuri dealtfel foarte bune dar care nu puteau sa le duca.

mik1976, e o idee foarte buna cea cu Harbeth, mai ales pe 3 cai! Exista potriviri foarte reusite cu Luxman solid state. Daca ai avea buget pentru Monitor 40.1 ( http://www.harbeth.co.uk/uk/index.php?s ... 40.1%20Pro" onclick="window.open(this.href);return false; ) cred ca ai da lovitura. Mai ales si pentru faptul ca din cate am inteles ai o camera normala de bloc.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
mik1976
Posts: 52
Joined: 30 Jun 2013, 16:28
Location: Ploiesti

Re: LUXMAN 550 AX

Post by mik1976 »

momolo mi-au placut si mie dar la pretul acela sunt peste puterile mele cel putin deocamdata.
Ma gandeam la ceva lai jos Spendor 3 cai sau HB :

http://www.harbeth.co.uk/uk/index.php?s ... %20HL5plus" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.spendoraudio.com/HTML/SP12R2_main.html" onclick="window.open(this.href);return false;

:lol: o zi buna ma duc sa imi pun biletul la 6/49.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: LUXMAN 550 AX

Post by hersorin »

Eu de la Tannoy am ascultat boxe din gama Definition http://tannoy.com/residential/#!series_90" onclick="window.open(this.href);return false; si Prestige http://tannoy.com/residential/#!series_1156" onclick="window.open(this.href);return false; . Gama Prestige imi place foarte mult si pe Unico 200 se misca foarte bine dar ca orice boxa nu este perfecta .
Daca as cumpara ceva de la Tannoy as cumpara Kensington http://tannoy.com/residential/#!products_1518" onclick="window.open(this.href);return false;
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: LUXMAN 550 AX

Post by hersorin »

momolo wrote:Cat priveste gama de sus de la Tannoy, mi se par extrem de dificile, nu merg amplificate chiar cu orice, am auzit niste combinatii horror cu amplifuri dealtfel foarte bune dar care nu puteau sa le duca.
Aici ai mare dreptate .
Citeam o postare a unui pasionat de Tannoy si a fost foarte multumit abia dupa ce au fost amplificate cu un monstru extrem de scump http://www.tenoraudio.com/high-end-prod ... reference/" onclick="window.open(this.href);return false; .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: LUXMAN 550 AX

Post by doru »

mik1976 wrote:momolo mi-au placut si mie dar la pretul acela sunt peste puterile mele cel putin deocamdata.
Ma gandeam la ceva lai jos Spendor 3 cai sau HB :

http://www.harbeth.co.uk/uk/index.php?s ... %20HL5plus" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.spendoraudio.com/HTML/SP12R2_main.html" onclick="window.open(this.href);return false;

:lol: o zi buna ma duc sa imi pun biletul la 6/49.
mik1976, ti-am facut o invitatie care ramane deschisa. Ia si tu un prieten sa te ajute sa cari “magaoaia” si da o fuga pana la mine in Corbeanca (din Ploiesti ajungi cel mult intr-o jumatate de ora). Vei asculta cu urechile tale potriveala dintre Luxman si Harbeth. Atentie: trebuie insa sa te grabesti fiindca e foarte posibil ca boxele sa “zboare” in scurt timp! In ce priveste potrivirea cu Spendor SP ½ sunt cam circumspect, discutia asta am mai avut-o, poti revedea comentariile. Cat despre Harbeth SHL5, sunt sigur si ti le pot recomanda ca prima optiune, facand abstractie de subiectivitatea de care pot fi “acuzat” in mod firesc. Si nici nu e nevoie sa castigi la loto, iata se mai gaseste cate unul presat de nevoia de bani care le vinde la mult sub 1/2 din pretul de noi! Nu fac reclama la boxe, am deja destule de cereri pentru ele.
M40.1 nici nu vreau sa ma gandesc cum suna, cunoscandu-le pe ale mele, dar pentru astea ai nevoie intr-adevar de noroc la loto. Iar cei 2x20W, fie ei si in clasa A, nu vor reusi sa “miste” suficient acele “dulapioare”. Trebuie deci sa prinzi “lozul cel mare”, sa cumperi un sistem intreg pe masura!
Nu inteleg insa un lucru: desi cunosteai ca boxele sunt “buba”, ai schimbat tot amplificatorul. Nu zic, o fi modelul mai nou, dar asta nu inseamna neaparat si un sunet mai bun. Cred (opinie personala desigur) ca acel 550 AII era deja un amplificator foarte bun (mult peste celelalte componente) si ar fi fost bine sa-ti concentrezi atentia si eforturile in primul rand pe alte boxe. Asa, vorba aia, poate nici nu stii ce-ai pierdut! :)
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

User avatar
mik1976
Posts: 52
Joined: 30 Jun 2013, 16:28
Location: Ploiesti

Re: LUXMAN 550 AX

Post by mik1976 »

Stau cam rau cu timpul Doru.
Da cred ca imbunatatirea era substantiala daca schimbal boxele dar nu am ce sa fac cu actualele sti si tu ce piata e in romania pentru astfel de nimicuri :-)!
Nu m-a costat mare lucru up-gradeul asta e mai rafinat chiar si pe gagalicile astea ale mele cred ca si mai putin colorat ( prea putin poate fata de AII pentru urechile mele trancotare) .
Observ ca accentueaza mai mult inregistrarile de slaba calitate.
Imi pare ca are sunet de fond mai accentuat ca AII.
Am schimbat cablurile de AG hand made cu unele ordinare dar pe Cu ( neecranate venite cu unitatea d CD).
Parca sunetul sa mai rotunjit ( folosesc pt. test XRCD24 Chie Ayado Album: Fifty )
Parca ma bate gandul sa iau unele dublu ecranate pe Cu de la Qued.
Ce cabluri puteti sa imi recomandati reconabile calitate/pret 100 Eur aprox.?

User avatar
mik1976
Posts: 52
Joined: 30 Jun 2013, 16:28
Location: Ploiesti

Re: LUXMAN 550 AX

Post by mik1976 »

Am schimbat cablurile cu Atlas MKIII ( ecranat ) pacaneala in boxe cand sting lumina s-a atenuat considerabil.
Ma bate gandul ca pe viitor sa inlocuiesc Spendorul S3E cu sensibilitate mica cu niste boxe mai sensibile ,
Dupa cercetari amanuntite am descoperit 2 firme de care nu auzisem :

http://www.contrast.com.ua/?action=lens" onclick="window.open(this.href);return false;

Si

http://www.horns.pl/fp15.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Pareri ?

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: LUXMAN 550 AX

Post by remoteviewer1 »

Pai vrei sa ne dam cu parerea doar uitandu-ne la poze? Viziteaza si tu niste dealeri locali, poate asculti ceva in realitate, si apoi poate pui intrebari. Sunt in lumea asta multe firme care fac boxe, cam greu sa le asculte cineva pe toate.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
mik1976
Posts: 52
Joined: 30 Jun 2013, 16:28
Location: Ploiesti

Re: LUXMAN 550 AX

Post by mik1976 »

Sunt si oameni mai umblati pe aici, cunosc teoriile despre boxe cu ascultatul inainte sau si mai si la tine in camera pe ampliful tau.
Dealerii din Romania nu aduc aceste modele cu siguranta.
E o discutie informativa nu este cazul sa ma trimiti la dealeri care nu au asa ceva .
Nu am vazut prin ofertele dealerilor boxe cu sensibilitate peste 93 db.
Daca sunt poate mi-au scapat, recomanda-mi si mie te rog ceva.
Traiesc cu impresia ca Luxmanul meu ar da mult mai mult cu niste boxe mai de calitate decat Spendor S3E si evident mai sensibile.
Dupa cate vad insa piata se indreapta spre difuzoare din plastic .
Ma bate gandul sa ma indrept spre fulrange de la Voxativ evident DIY still voxativ PI ( nu sunt chiar asa avut pt. PI :-) originale )

O zii buna

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: LUXMAN 550 AX

Post by hersorin »

Eu zic sa incerci sa audiezi un model Harbeth pe Luxman-ul tau . Toata lumea recomanda combinatia deci nu iese fum fara foc .
Si inca ceva ,lasa datele tehnice deoparte , de multe ori te baga in ceata . Sunt boxe de 86dB/1W/1m mai usor de condus decit de 93 .
Genul de boxe cum sunt PI au si ele destule neajunsuri si te asigur ca pentru aceeasi bani sunt destule modele foarte bune .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: LUXMAN 550 AX

Post by remoteviewer1 »

Eu am vrut sa recomand acelasi lucru, insa nu doresc sa devin un taliban al acestei firme. Amplificatorul Luxman merge ca uns cu SHL5, eu oricum nu mi le-as fi permis la pretul de noi. Senzatia este ca ai putea sa asculti muzica la infinit, nu te oboseste nimic, muzica clasica este o placere, instrumentele sunt redate formidabil. Vestea proasta este ca sistemul are nevoie si de o sursa pe masura, alti bani in plus, eu aveam o sursa bunicica cu buffer pe lampi, in momentul in care am conectat DU-50 mi-a cazut falca totusi. In functie de camera din dotare si de bugetul tau iti recomand niste Harbeth-uri pe masura si o sursa digitala Luxman pentru CD-uri sau pick-up (in cazul in care vrei sa pastrezi amplificatorul). Din pacate cu achizitionarea amplificatorului ti-ai facut mai mult sange rau, neavand cum sa-l pui in valoare pana in acest moment. Eu am facut aceasi greseala acum cativa ani, mi-am cheltuit bugetul disponibil pe boxe si amplifcator, lasand sursa la final si rau am facut...ani la rand simteam ca imi lipseste ceva cand dadeam drumul la muzica. Eu recomand cumpararea sistemelor de-a gata sau a combinatiei amplificator boxe macar. E clar ca Harbeth si Luxman merg bine impreuna, la fel si cu Accuphase. Ai mai fost invitat la auditii, si nu le-ai onorat, stand si citind pe net nu ai cum sa inlocuiesti testatul cu propria ureche. In primul rand, poate ai asteptari nerealiste de la niste boxe, exact cum unul isi inchipuie achizitionarea unui Ferrari si cum il conduce ca in Fast & Furios, si in realitate il costa asigurarea, intretinerea, parcarea, pneurile de il rup, si vrea sa il vanda, dupa un an, la o treime din pret. Luxmanul este o firma disparuta si nu vei putea gasi sisteme de ascultat in show-room, deci trebuie sa te cari dupa tine cu el.

Sursa ta (Denon parca) ti s-a explicat ca nu e potrivita tonal cu acest amplificator. Este clar ce ai de facut in continuare cu rabdare si un pic de pricepere. Ai demarat cu Luxman (un adevarat bargain la pretul lor avand in vedere calitatea sunetului debitat, lucratura, phono-stage-ul inclus si VU=metrele :P ), gaseste o sursa potrivita (tot Luxman) si apoi achizitioneaza o pereche de Harbeth pe masura camerei si bugetului disponibil, si te vei bucura ani multi de auditii placute IMHO. Asta ar fi calea sigura pentru tine cu o combinatie deja dovedita ca buna. Daca vrei insa sa experimentezi cu lucruri exotice pe banii tai bineinteles, poti merge pe aceasta cale...mai lunga si anevoioasa, dar poate cu satisfactii si mai mari. Pentru planul B iti trebuie insa multa experienta in spate si disponibilitatea de a consuma bani si timp.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
mik1976
Posts: 52
Joined: 30 Jun 2013, 16:28
Location: Ploiesti

Re: LUXMAN 550 AX

Post by mik1976 »

Multumesc pentru sfaturi.
Sunt de acord cu sursele Luxman si sincer as vrea si eu una de preferinta D-05 sau chiar D-06.
E din alta liga fata de Denonul pe care al am acum dar din pacate este o chestie de buget deocamdata nu de incapatanare sau altceva .
Stim cu totii cat costa o sursa luxman dar cred ca va fi urmatorul up-grade.
Am un amplif Denon 2010 la vanzare si nu se prea inghesuie nimeni sa al ia cu toate sa sunt multi care asculta pe pc-uri fleac-uri :-).
Referitor la invitatie din pacate nu am avut timpul necesar si imi pare rau poate se mai iveste ocazia .
Am o teama referitor la Harbeth cu privire la sensibilitate este cam mica sa nu uitam ca Luxmanul meu este 20 W declarat.
Nu stiu de ce crezi ca mi-am facut sange rau, ascult Luxmanul cu placere dar imi place sa experimentez si sa up-gradez uneori cand dispun de fonduri.
Ampliful fata de Denon este evident in alta clasa.
O zii buna.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: LUXMAN 550 AX

Post by hersorin »

Daca esti cu adevarat pasionat gasesti timp . Eu am facut intr-o duminica 1600 km dus intors sa ascult amplificatorul pe care l-am si cumparat . Luna aceasta inca nu am stat simbata si duminica pe acasa , am umblat pe la auditii :D bucuria sotiei .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: LUXMAN 550 AX

Post by remoteviewer1 »

Daca nu ti-ai facut sange rau inca, sigur ti-ai face daca ai auzi amplif-ul tau cu o sursa buna in cap si niste boxe bune in coada :lol: . Te-ai gandi atunci de ce naiba ti-ai pierdut timpul pana atunci legandu-l de tot felul de cutii irelevante.

Din ce am vazut asa rapid la o uitatura pe net 550AX-ul a fost conectat la Compact 7ESR si M30.1 cu rezultate bune , in functie de gusturi. Ar trebui sa vezi in realitate care e treaba, in functie de ce iti place tie. Succes!
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

Post Reply