Sigurante audiofile,CABLURI si diverse tweak-uri audio(file)

DIY, Accesorii , Tips&Tricks
lucian adrian
Posts: 25
Joined: 29 Apr 2014, 17:07

Re: Sigurante audiofile?

Post by lucian adrian »

lucian adrian scrie:
Revenind la subiect, mult timp am fost sceptic insa odata cu trecerea anilor, cu upgrade-uri si educarea traductoarelor situate de o parte si alta a capului a trebuit sa accept ca un miez de adevar exista.
momolo:
o intrebare scurta si directa - ce "traductoare" (adica boxe) ai ?! Daca ai mai multe, care sunt cele mai bune pe care le ai?
:D evident era vorba de urechile proprii, ghilimelele erau evidente. Biomecanic vorbind suntem plini de traductori :D . Oricum contextul e fara echivoc (greu de educat boxe :D )

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sigurante audiofile?

Post by momolo »

lucian adrian, te-am intrebat ceva simplu si direct, ce boxe ai (cele mai bune din cele pe care le ai, daca ai mai multe) ?!
Esti un nickname anonim pe un forum oarecare.
Daca in conditile astea ascunzi sa spui ce boxe ai..... In rest ce mai conteaza ce ai scris, ce greutate ar avea (chiar si pentru tine insuti)?!...
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

lucian adrian
Posts: 25
Joined: 29 Apr 2014, 17:07

Re: Sigurante audiofile?

Post by lucian adrian »

:D De ce as ascunde? Pentru sistemul stereo, Magnat Quantum 1009 amplificate cu lampase Dominance, SE si PP functie de dispozitie.
Interogatia dvs mi-a parut echivoca, calamburul incrucisat din postarile noastre m-a facut sa cred ca nu s-a inteles despre ce traductori e vorba si am completat redundant, se pare.
Pentru ca sunt la dvs "acasa" si atent la nuante trec cu eleganta peste ultima fraza.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sigurante audiofile?

Post by momolo »

lucian adrian wrote:Interogatia dvs mi-a parut echivoca, calamburul incrucisat din postarile noastre m-a facut sa cred ca nu s-a inteles despre ce traductori e vorba si am completat redundant, se pare.
Pentru ca sunt la dvs "acasa" si atent la nuante trec cu eleganta peste ultima fraza.
nu vad unde as fi gresit ?! Si nici motivul pentru ca se te simti "atins ".
Te-am intrebat simplu ce boxe ai si ai eschivat sa raspunzi in timp ce-i dadeai inainte cu teoria teoriei. Mi s-ar fi parut normal, firesc sa fi spus de la bun inceput (ce boxe ai) cand te-ai pronuntat aici la acest subiect.

Daca te pronunti asupra unei probleme delicate cum e subiectul despre cabluri, intrebarea despre boxe isi are rostul. Nu e nevoie sa detaliez de ce isi are rostul. Cine cunoaste despre subiect stie perfect de ce isi are rostul. Iar aceasta intrebare s-a mai pus si altora care nu s-au "atins" si nici nu au simtit nevoia sa "treaca cu eleganta mai departe".

Apropos, strict opinia mea (pentru ca nu pot discuta in numele altora), Magnat Quantum 1009 nu sunt incinte audio (poate "traductoare" sunt) ci lazi cu difuzoare.

Iar in problema cablurilor as vrea sa punctez foarte clar - efectul IMPORTANT al cablurilor se aude chiar si pe scule FOARTE MODESTE, culmea, chiar si cele pe care le numesc "trancote vintage", culmea (pentru unii) chiar si pe trancote japoneze! Numai sa vrei si auzi insa e necesar si un ingredient important, niste boxe de calitate (nu lazi cu difuzoare).

De aceea uimirea mea (si a altora pe care-i cunosc aici) este cu atat mai mare cand citim opinii vehemente sau "scaldatoare" debordand de o anume frustrare (de clasa). Subiectul asta al cablurilor mi se pare dezarmant de simplu pentru cineva cu minim de interes sa afle adevarul. Cablurile nu sunt importante, sunt FOARTE importante. Fenomenul este cu atat mai uimitor cu cat exista situatia in care aproape ca ajungi la concluzia ca un cablu e mai important decat.... aparatul! Evident, trebuie evitata orice exagerare. Si aici nu ma refer la exagerea de pret pentru cabluri (asta e treaba fiecaruia daca doreste sau nu doreste sa plateasca. Si nimeni nu are nevoie sa fie jignit pentru asta!), ci ma refer la punerea cablului pe un piedestal mai sus decat altele mai importante. Evident mi se pare, (ca nu degeaba intreb ce intreb si nu sunt singurul care intreb!) aparatele si boxele sunt mai importante decat cablurile. Insa fara cabluri bune si potrivite degeaba ai scule bune si potrivite. Cand vrem calitate conteaza orice "amanunt" (doar in viziunea unora, amanunt), inclusiv.... sigurantele audiofile, ca sa fiu on-topic. :D
Eram sigur ca subiectul va fi precum o piatra in lac, adica va scoate crocodilii la suprafata. :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Sigurante audiofile?

Post by comanr »

parerea mea e ca daca acele magnat uri sant lazi cu difuzoare, 98% din boxe sant lazi cu difuzoare, ceea ce iarasi ar fi adevarat :lol:

nu am avut ocazia sa ascult la ele, nu ma pronunt dar cred ca se poate asculta la ele, nu o sa cada urechile de tot.
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: Sigurante audiofile?

Post by hondaru »

Cand am avut ocazia sa ma preumblu prin niste showroom-uri ai unor dealeri seriosi a fost un singur dealer de Burmeister a recunoscut ca a schimbat siguranta intr-un amplif entry level sustinea ca se simte. Presat de timp nu am putut audia si varianta fara dar ampliful respectiv mi s-a parut cel mult mediocru. Am vazut cateva la vanzare si preturile erau piperate daca gandesti prin prisma dimensiunii fizice. Se pare ca pana nu voi musca din glont si voi cumpara de proba nu este cale de a sti.
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Sigurante audiofile?

Post by comanr »

guys get serious :D

diferenta la sunet intre sigurante este ca diferenta la rulare intre o masina cu 4 prezoane la roata si o masina cu 5 prezoane la roata.

nu vreau sa arunc in penibil totul, calitatea conteaza per total si o suma de componenete de calitate dau ceea ce se cheama valoare, dar a ne referi la sunetul unor sigurante sau la sunetul care depinde de niste sigurante e absolut o prostie imensa.

la cabluri mai intelegi, la modul ca intre o lita de 0.1mm si un cablu de 4mm este diferenta, la fel un cablu ecranat corespunzator de semnal fata de altul care nu a vazut cuprul decat in poze, dar daca vorbim de sigurantele de alimentare vs sunet asta inseamna sa ne pierdem vremea, defapt asta si facem acum.
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

glucica
Posts: 435
Joined: 03 Nov 2009, 15:11
Location: Bucuresti

Re: Sigurante audiofile?

Post by glucica »

comanr wrote:...e absolut o prostie imensa...
Vezi tu, asta e cam deranjant, la fel ca afirmatia facuta de viobio in postul 2.
Faptul ca nu credeti unele lucruri nu este absolut nicio problema. Insa in momentul in care faceti asemenea consideratii, e greu sa pastram un dialog civilizat.
Diferenta intre noi este ca voi daca nu va puteti explica unele lucruri, ele nu exista - pe cind noi preferam sa experimentam.

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Sigurante audiofile?

Post by comanr »

propun un test, pentru necredinciosi ca sa se convinga.

se va inlocui temporar siguranta defapt se va face bypass la siguranta, pur si simplu nu se va mai trece firul prin siguranta ci dupa ea, eliminand astfel siguranta respectiva din circuit si ascultati ce vreti la amplificator.

axioma care nu are nevoie de demonstratie este ca siguranta nu poate aduce plus valoare sunetului , logic adica in orice situatie presupunem ca maximul sistemului este fara siguranta in circuit.

daca cineva crede ca adaugand o litza de orice fel (din haur) unui traseu de curent aduce plusvaloare acelui circuit, eu ma retrag, acele persoane fac parte din categoria celor care cred ca un filtru de aer sport aduce nu stiu cati cai putere unui propulsor si se jura ca filtrul lor sport de o gramada de bani face minuni, asta este natura umana despre care vorbea si momolo la un moment dat, lucru asemanatoar cu binefacerile moastelor.

eu mereu le zic, desfa carcasa filtrului, arunca filtrul in portbagaj, mergi fara filtru de proba, ala e maximul de performanta pe care il vei avea in materie de filtru, adaugand orice rahat de filtru vei obtine performante mai proaste decat fara filtru, cativa inteleg, unii nu inteleg, unii nu vor sa inteleaga, depinde unde vrei sa stai.
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

kane
Posts: 41
Joined: 23 Nov 2008, 15:38
Location: Bucuresti

Re: Sigurante audiofile?

Post by kane »

Nivelul sunetului intr-un sistm audio nu este data de valoarea insumata a componentelor ci de cea mai slaba componenta a asa, fie sursa, cablu etc. Asta am aflat pe pielea mea dupa ani si ani, ca-n cantec.
Ar fi exagerat sa afirmi ca un set de sigurante de mare calitate la o componenta audio ar schimba dramatic sunetul acesteia, nici nu am sugerat asta in primul post. Totusi, cand un up-grade major in propriul sistem este greu de atins incepi sa fii deschis la tweak-uri mai ieftine dar eficinte, mai ales cand, asa cum am mai scris, am experimentat si altele cu destul succes.
Am cheltuit bani si am fost multumit, nu consider ca mi-a fost taxata prostia. Cine nu risca nu castiga. Exemplul cu filtrul auto este bun, cel mai bine este fara insa doar pe termen scurt.
Si din pacate asa este, 80% dintre incintele din ziua de azi (eu as plusa dar nu vreau sa manii pe cineva) sunt doar cutii cu difuzoare. Incintele care te fac sa zambesti si sa ramai minute intregi cu paharul gol in mana fara sa-ti dai seama sunt foarte rare si (sau) foarte scumpe. La acelea iti poti da seama de cele mai subtile diferente cand schimbi accesorii in sistem.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Sigurante audiofile?

Post by hersorin »

Eu am observat ca orice modificare in sistemul audio se simte DAR nu de fiecare data in bine . Fir mai gros nu inseamna automat mai bine .
Asa cum schimbind piese pe calea curentului intr-o scula electrica se simte la ureche , e la fel si cu sigurantele . Ca o fi bine sau rau fiecare hotaraste dupa gustul propriu .
O sa se ajunga si aici un fel de razboi FLAC VS WAV unde teoretic este imposibil sa se simta vreo diferenta dar practic se simte .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

glucica
Posts: 435
Joined: 03 Nov 2009, 15:11
Location: Bucuresti

Re: Sigurante audiofile?

Post by glucica »

Intr-adevar, bun exemplul, insa una este sa pui un filtru sport pe o Dacie unde cistigul este minor dar totusi sesizabil de catre un sofer avizat, iar alta este sa pui un filtru sport pe o masina de curse (unde de fapt are toata lumea) si efectul este major in economia unei curse.

Din pacate nu-mi pot permite sa fac mingicareli prin amplificator ca sa nu am probleme la vinzare, insa, daca o sa am ocazia, sigur o sa testez o asemenea siguranta.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Sigurante audiofile?

Post by hersorin »

Am impresia eu sau unii vorbesc de sigurantele din tabloul electric si unii de sigurantele din amplificator ?
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Sigurante audiofile?

Post by comanr »

in exemplul cu masina, amplificatorul fara siguranta este masina fara nici un filtru de aer adica maximul ce il poti scoate dintr un circuit/traseu de aer.

hersorin, e vorba de siguranta/sigurantele din amplificator, am sugerat nu sa se inlocuiasca cu fir mai gros, sa se elimine temporar din circuit ca sa nu existe dubii sa se vada ca o siguranta nu valoreaza nimic la sunet.

daca e la fel(si este) si cu si fara siguranta atunci putem presupune ca acele sigurante nu fac nimic sunetului, asa mi se pare logic.

adevarul este ca aceste lucruri prind la oamenii care nu au nici o treaba cu electrica/electronica si care vor din tot sufletul sa imbunatateasca ceva la amplificator schimband picioare si sigurante. pentru rezultate notabile(in rau/bine) schimbati scula, restul e can can.


ps:
modificarile propuse trebuiesc facute doar de personal calificat, nu pot sa raspund pentru eventualul fumul care ar putea iesi din aparatura respectiva, la urma urmei siguranta electrica este o protectie de curent indispensabila dpdv electric oricarui circuit,
it is not about the sound, it s about safety!
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sigurante audiofile?

Post by momolo »

comanr wrote:daca cineva crede ca adaugand o litza de orice fel (din haur) unui traseu de curent aduce plusvaloare acelui circuit, eu ma retrag, acele persoane fac parte din categoria celor care cred ca un filtru de aer sport aduce nu stiu cati cai putere unui propulsor si se jura ca filtrul lor sport de o gramada de bani face minuni, asta este natura umana despre care vorbea si momolo la un moment dat, lucru asemanatoar cu binefacerile moastelor.

eu mereu le zic, desfa carcasa filtrului, arunca filtrul in portbagaj, mergi fara filtru de proba, ala e maximul de performanta pe care il vei avea in materie de filtru, adaugand orice rahat de filtru vei obtine performante mai proaste decat fara filtru, cativa inteleg, unii nu inteleg, unii nu vor sa inteleaga, depinde unde vrei sa stai.
comanr, de ce ti neaparat sa-ti etalezi ignoranta si culmea, sa te mai si falesti cu ea?! Pari un tip foarte inteligent, insa tin sa-ti reamintesc o realitate, inteligent si destept sunt doua atribute diferite!

Exemplul cu filtrul auto este cat se poate de prost si penibil. Asta aduce inca o dovada in plus ca habar nu ai despre ce vorbesti. Incearca sa iesi din izolare si incearca sa experimentezi, eventual cu ajutorul altora si apoi te vei lamuri. Deocamdata te pui singur intr-o postura de care, poate mai incolo, vei fi singur jenat.
comanr wrote:adevarul este ca aceste lucruri prind la oamenii care nu au nici o treaba cu electrica/electronica si care vor din tot sufletul sa imbunatateasca ceva la amplificator schimband picioare si sigurante. pentru rezultate notabile(in rau/bine) schimbati scula, restul e can can.
:lol: :lol: :lol: Sincer, rad! Si sper ca si tu sa ai ocazia peste oarecare vreme sa razi singur de ceea ce afirmi acum.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply