Sigurante audiofile,CABLURI si diverse tweak-uri audio(file)

DIY, Accesorii , Tips&Tricks
User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Sigurante audiofile?

Post by comanr »

vad ca santem pe aceiasi lungime de unda, faptul ca innaditurile, sigurantele de orice fel pot afecta sunetul, pana aici e bine.

macar am ajuns impreuna la concluzia ca siguranta(fie ea si audiofila) e mai proasta decat firul chior :lol:
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

User avatar
domnujim
Posts: 111
Joined: 26 May 2009, 13:08
Location: Muntii Fagaras

Re: Sigurante audiofile?

Post by domnujim »

Trecand peste episodul de umor involuntar oferit de colegul de mai sus (ma bucur ca a intervenit momolo, ca mie imi era jena sa mai scriu ceva pe tema asta), as vrea sa remarc 2 chestii deja spuse, pe care le consider importante si pe care le-as fi mentionat si eu:
1. kane wrote:Incintele care te fac sa zambesti si sa ramai minute intregi cu paharul gol in mana fara sa-ti dai seama sunt foarte rare si (sau) foarte scumpe. La acelea iti poti da seama de cele mai subtile diferente cand schimbi accesorii in sistem.
(Doar ca mie mi se pare necesar sa extrapolam enuntul si la amplificare si la cd-player/transport-dac. Insa nu considera ca sunt automat necesare preturi astronomice pt. a putea face un sistem capabil.)
2. hersorin wrote:Eu am observat ca orice modificare in sistemul audio se simte DAR nu de fiecare data in bine.
Asa cum schimbind piese pe calea curentului intr-o scula electrica se simte la ureche , e la fel si cu sigurantele.
E la fel cu orice, as zice eu: cu picioarele sculelor, cu suprafata de asezare a lor, cu ring-uri puse pe lampi, cu un obiect de mobilier pe care il muti, etc. etc.
Pe niste scule conform celor de la punctul 1 de mai sus, are loc fenomenul de la punctul 2 :). Iar dupa aceea intervine discernamantul omului (eu nu as merge pe chestiunea gustului).
Dat fiind ca sistemul audio reprezinta combinatia sinergica dintre scule, boxe si camera, intr-un sistem bine cladit orice modificare adusa vreunuia dintre cele trei elemente se va simti.

Ca atitudine generala, eu unul sunt reticent fata de modificarea sculelor dincolo de constructia producatorului. Pentru simplul motiv ca, pana acum cel putin, aproape toate interventiile la care am fost martor au schimbat sunetul, insa nu in bine. Din acest motiv, in ceea ce priveste chestiunea sigurantelor, nu o resping - in mod cert va schimba sunetul, insa nu sunt neaparat convins ca in bine (se intervine asupra unui echilibru deja realizat de producator).

User avatar
viobio
Posts: 38
Joined: 18 Aug 2014, 10:31
Location: Bucuresti

Re: Sigurante audiofile?

Post by viobio »

Rindurile scrise de mine au fost pentru a atentiona oamenii ,sa nu cheltuie banii aiurea,cu acei bani se pot cumpara componente care pot imbunatati sunetul cu adevarat,legile fizicii nu pot fi anulate cu inelul lui Rumburak,citeam de acele sigurante ca sunt si neinductive,ce inductie poate induce o sirma dreapta de 10mm?? Poate primim un raspuns de la cei care scriu descrierile acestor sigurante.


Nu ma consider un paria al acestui forum,totusi incercati sa nu mai blamati pe cei care construiesc aparatura audio,orice aparat care place audiofilului exigent,este intii ascultat de inginerii cu urechi de tabla,pentru ca ei concep si construies aparatele,sunetul bun se obtine cu numeroase teste si masuratori,testul final este cel al cumparatorului,daca acel produs este un succes comercial inseamna ca mingiie timpanul ascultatorului.
Nu exista cel mai bun,exista doar ce ne place noua
VIOTUBEAMP

glucica
Posts: 435
Joined: 03 Nov 2009, 15:11
Location: Bucuresti

Re: Sigurante audiofile?

Post by glucica »

Nu cred ca te considera nimeni un paria.
Daca scriai ce ai scris acum la prima ta interventie, lumea ar fi luat cu titlu de inventar experienta traita de tine, poate unii ar fi fost convinsi. Intrarea, insa, cu bocancii in sufragerie, ne-a cam iritat pe unii dintre noi.

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Sigurante audiofile?

Post by comanr »

eu zic ca e si multa alintatura pe acest topic.
cu siguranta , fara siguranta, e vorba de o sarma de doi lei(sarma de haur), parca ar fi un grup de fetite de gradinita la ore si deodata se deschide usa si tipa unu: cucu!

vai, vai, ce a spus, a spus "cucu", plangem acum. :mrgreen:
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

User avatar
viobio
Posts: 38
Joined: 18 Aug 2014, 10:31
Location: Bucuresti

Re: Sigurante audiofile?

Post by viobio »

glucica wrote:Nu cred ca te considera nimeni un paria.
Daca scriai ce ai scris acum la prima ta interventie, lumea ar fi luat cu titlu de inventar experienta traita de tine, poate unii ar fi fost convinsi. Intrarea, insa, cu bocancii in sufragerie, ne-a cam iritat pe unii dintre noi.
Am intilnit n cazuri de snobi care cumpara diferite lucruri doar din snobism,nu am bagat pe nimeni in aceasi oala,pina la urma fiecare face ce doreste cu banii lui, as fi curios daca dupa ce se experimenteaza acele sigurante,se gaseste cineva sa-mi dea dreptate,este un test de sinceritate.

Am mai citit pe aici diferite fraze care nu se regasesc in nici un manual de fizica,de foarte multe ori am impresia ca multi se pacalesc singuri .
Nu exista cel mai bun,exista doar ce ne place noua
VIOTUBEAMP

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Sigurante audiofile?

Post by comanr »

nevasta mea neaga lucruri care s au intamplat acum 1 minut, a intreba un forumist daca e mai bine cu sigurante audiofile sau fara este cel putin la fel de complicat. :lol:
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

glucica
Posts: 435
Joined: 03 Nov 2009, 15:11
Location: Bucuresti

Re: Sigurante audiofile?

Post by glucica »

Incluzi in categoria snobi pe cei care dau bani (multi) pa cabluri de curent si de boxe?

User avatar
viobio
Posts: 38
Joined: 18 Aug 2014, 10:31
Location: Bucuresti

Re: Sigurante audiofile?

Post by viobio »

glucica wrote:Incluzi in categoria snobi pe cei care dau bani (multi) pa cabluri de curent si de boxe?
Nu pe toti,dupa mine se justifuca o investitie in cabluri pina la un punct.
Pentru mine cel mai important este cablul de la cd -player la amplificator.
Cablul de alimentare este doar o continuare a instalatiei electrice pina la aparatura electrica,ma repet,degeaba ai cablu de 10000 euro daca in pereti ai un banal fir de Cu sau Al,e tot una daca lipesti firele ,care merg la priza,direct pe mufa de alimentare a amplificatorului.
Last edited by viobio on 06 Oct 2014, 10:50, edited 1 time in total.
Nu exista cel mai bun,exista doar ce ne place noua
VIOTUBEAMP

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Sigurante audiofile?

Post by comanr »

eu consider ca prostia incepe acolo unde cablul costa mai mult decat scula in sine, atata timp cat cablul este mai ieftin decat scula se poate ramane in domeniul snobismului sau al high end ului :D
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

tatatodor
Posts: 140
Joined: 13 Dec 2008, 15:45
Location: arad

Re: Sigurante audiofile?

Post by tatatodor »

ptiu drace !, nu'ma ce fuse cateva de vanzare pe audioweb,da' se duse si ele saracele....
O fi de bine sau de rau?
Back in the days music was the only drug you needed

glucica
Posts: 435
Joined: 03 Nov 2009, 15:11
Location: Bucuresti

Re: Sigurante audiofile?

Post by glucica »

Destul de evaziv raspunsul.

Acum ceva vreme, un dealer mi-a propus un set de cabluri pentru sistemul meu. Suma totala era foarte mare asa ca am hotarit sa cumpar in etape. Impreuna cu citiva prieteni am testat pe rind cele 3 tipuri de cabluri. Concluzia noastra a fost ca cel mai important a fost cablul de curent, apoi cel de semnal si abia la urma cel de boxe.
Extrem de important a fost si cablul care venea de la tablou la priza multipla.

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Sigurante audiofile?

Post by comanr »

@tatatudor
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

asta mi a placut.

nu trebuie sa fim ignoranti dar uneori nu ne putem abtine :D. am un amic cu amplificator de 100 euro si cabluri de 200 euro, sigurante scumpe, stabilizatoare,tot tacamul.

i am adus intr o zi un amplificator de 500 euro cu niste sarme de rufe care suna mai corect decat "investitia" lui, atunci i am zis ca e de la picioare sau de la mufele RCA, a zis ca le schimba!

momolo zice de multe ori ca e chestie de potrivire, corect, eu as zice ca e chestie de nimereala, sant scule scumpe si complexe care nu te ating si gunoaie rusesti cu sigurante rusesti care suna cald!

eu sant de acord cu sigurantele audiofile dar sa fie rusesti, nu capitaliste, nu suport.
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

User avatar
viobio
Posts: 38
Joined: 18 Aug 2014, 10:31
Location: Bucuresti

Re: Sigurante audiofile?

Post by viobio »

glucica wrote:Destul de evaziv raspunsul.

Acum ceva vreme, un dealer mi-a propus un set de cabluri pentru sistemul meu. Suma totala era foarte mare asa ca am hotarit sa cumpar in etape. Impreuna cu citiva prieteni am testat pe rind cele 3 tipuri de cabluri. Concluzia noastra a fost ca cel mai important a fost cablul de curent, apoi cel de semnal si abia la urma cel de boxe.
Extrem de important a fost si cablul care venea de la tablou la priza multipla.
Cu ce a influentat cablul de alimentare sunetul??
Nu exista cel mai bun,exista doar ce ne place noua
VIOTUBEAMP

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Sigurante audiofile?

Post by comanr »

sunetul era mai carnos,mai suculent, avea haer!
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

Post Reply