Cu cabluri sau fara

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Cu cabluri sau fara

Post by LEKTOR »

Discutii aprinse aici pe forum despre importanta si tipul de cabluri asa zise audiofile - de la 1$ la preturi astronomice.
Dar tendinta actuala este aceea de "wireless" - tehnologia wireless a progresat extrem de mult - 802 wifi,bluetooth, NFC, Hotspot, LTE, etc.

http://www.fiercewireless.com/special-r ... ogies-2013

http://wrensound.com/seriously-can-wire ... d-quality/

Asa cum un tuner bun poate receptiona programe hifi de inalta calitate, asa probabil va fi un audio setup in viitor ( practic un fel de radio )
Ce pareri aveti ?
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Cu cabluri sau fara

Post by comanr »

Eu cred ca e posibil in viitor ca sunetul sa se transmita direct in creier fara boxe/casti prin interfata neuro sau ceva de genul dar nu in viitorul apropiat, minim 50-100 ani.

Acest pas cu transmisia wi-fi intre echipamente este unul mic, o caramida la un zid.

Din cauza compresiei/decompresiei , modularii/demodularii semnalelor apar intarzieri, erori, practic intr un sistem automat de conversie totul se desfasoara prin urmarirea permanenta a erorii, fara ea nu ar exista tehnica digitala, digitalul implica eroare, asa functioneaza, firul e sfant multa vreme de acum in colo insa nimic nu e imposibil in materie de inovatie si minti luminate se nasc din cand in cand.

Cel mai important lucru pentru a avansa este consolidarea cunostintelor, fixarea reperelor solide pe care poti pasi la un alt nivel, cei care vor reusi asta vor merge mai departe, cei care se vor impiedica de un fir vor ramane in urma
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Cu cabluri sau fara

Post by momolo »

Eu unul fac parte din categoria snobilor prosti care platesc taxa pe prostie si din cauza asta prefer cu cabluri.

Defapt wireless este tot cu fir, iti trebuie ala sa-l bagi in priza. Cumva trebuie sa alimentezi porcaria. Ori desi s-a inventat chiar si alimentarea fara fir (pe o idee a romanului Tesla de acum vreo suta de ani), deocamdata alimentarea fara fir este ineficienta si nu poate asigura amperaje ridicaten nici pentru un player mp3 cu difuzor.

Parerea mea este urmatoarea - cei care nu vor sa vada fire intre scule sunt chiar si mai snobi dar si mai prosti decat mine! Si platesc o taxa si mai mare pe prostie. Bravo lor! Insa mie imi place sa vad fire! Ba si mai mult de atat, acum ma ocup cu rodajul cablurilor. E munca grea si dureaza! Dar imi da satisfactie (chiar mai multa decat atunci cand platesc taxa pe prostie!).

Deasemenea, parerea mea este ca omul (asa animal prost cum e) nu s-a schimbat deloc in ultimii (minim) 150.000 de ani (din care toata istoria are mai putin de 10.000 ani). Si astfel tot analogic ramane, adica trebuie sa-i gadili urechile la modul cel mai grotesc cu putinta, prin unde transmise mecanic prin aer. De aceea oricat digital ar folosi, oricat wireless, la urma trebuiesc niste dispozitive primitive care se numesc la modul general, traductoare, fac zgomot (si sunt mecanice dar si primitive! Adica neschimbate de vreo suta de ani)

De aceea problema se complica, sistemele wireless nu ne scapa de primitivisme si astfel cred ca unica solutie ca sa scapam de traductoare ar fi sa ne bagam sistemul audio direct in cur si sa ne transmita de acolo prin vibratii muzica dorita (... in fine, de la o vreme nici Muzica nu mai este la moda, probabil va fi si asta inlocuita cu ceva superior tehnologic!).

Sau mai e o solutie care totusi implica operatia, sa ni-l bage un doctor prin implant (o data cu chipul de control al cetateanului planetar lobotomizat si mare fan pentru noile tehnologii).

Insa prin bagarea in anus sau prin implant vom pierde totusi ceva, nu vom mai simti aerul dintre instrumente dar nici soundstageul, iar asta e o pierdere imensa (pentru un snob prost ca mine care doreste sa plateasca taxa pe prostie cumparand cabluri si sigurante audiofile ca sa auda rafinamentul sublim!).

In concluzie trebuie sa ne punem intrebarea, totusi DE CE?! De exemplu de ce as dori sa scap de fire?! La ce mi-ar folosi?! Lucrul asta ma va face oare mai fericit, mai destept, superior?!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Cu cabluri sau fara

Post by hersorin »

Daca pe viitor se va renunta la fire si vom avea sunet prin aer atunci va incepe marea nebunie. Daca prin fir conditiile sunt ideale si neschimbabile si tot avem diferente , aerul se schimba si la citeva minute . Atunci vom analiza sunetul dupa presiune atmosferica, ploaie , soare , umiditate , caldura etc. :D
Daca credeti ca aberez sa stiti ca wireless-ul este influentat de conditiile meteo .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Cu cabluri sau fara

Post by comanr »

putini sant cei care reusesc sa vada inainte, pot sa zic ca putini sant si cei care vad ceva in trecut, majoritatea traiesc intr un prezent personal.

daca ne uitam putin inapoi observam ca prin anii de glorie ai hi-fi ului , anii 70-80, cand exista calitate in audio, cand aveam vinilul nimeni nu prea vorbea de cabluri si sigurante, se focusau pe altceva, pe sunet mai exact, fiecare producator avea sala de concert si de auditii, acum iti ofera sigurante si cabluri si iti recomanda cand sa le intorci, poti sa le intorci si sa le rodezi o viata.

nu e ca si cum aceste lucruri nu sant reale doar ca au o extem de mica influienta reala asupra sunetului, daca un sitem e de nota 9.90, vopsit , pus cabluri ultrasofisticate , intors sigurante ca pe clatite o sa fie de nota 9,92, iar acea marja se incadreaza in eroarea de notare.

nu vorbim de folosit conectica de cea mai joasa speta, nimeni nu e deacord cu asa ceva, o idee buna ar fi sa construim singuri cablurile uzuale pentru ca iesim mai ieftin si satisfactia este mai mare.

am observat prin interviuri ca oamenii de sunet, audiofilii vorbesc mai mult de senzatiile pe care ei le percep odata cu sunetul, a fi audiofil e o chestie de inteligenta pana la urma, un prost nu o sa fie niciodata audiofil, el doar o sa schimbe rack uri ca pe chiloti.

de ce ar fi posibil in viitor sa se renunte la cablu? e posibil sa nu se renunte si sa se mai adauge cateva adica cantitatea de informatie transmisa sa fie mai mare, ai putea asculta o basculanta de viniluri intr o ora si sa ramai cu senzatiile in creier, daca stai bine sa te gandesti la o perioada sau la un prieten/prietena ceea ce ramane in urma interactiunii cu acel om se stocheaza undeva in creier si e mult mai importanta senzatia respectiva decat faptul ca ai fi implicat intr un mare sex cu persoana aia, asa si cu muzica, e important ce ramane in urma ei, in acest sens observam ca un cablu limiteaza cumva temporal experienta muzicala a viitorului, e o interfata low-level.

eu vad cablul ca pe o interfata, nu ca pe o entitate la care ma inchin sau fac matanii, la fel si sitemul audio, o interfata mai mult sau mai putin fidela pentru muzica sau mai bine zis pentru experienta muzicala, exista posibilitate ca o interfata sa se upgradeze in urmatorii 100 de ani? cam da.
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Cu cabluri sau fara

Post by momolo »

comanr wrote:putini sant cei care reusesc sa vada inainte
putini, putini, dar printre ei te afli tu! :D (de mine ti-am spus mai sus, nu sunt vizionar, eu ma incadrez in tagma snobilor prosti care platesc taxa pe prostie. Norocul meu cu atatia destepti care incearca sa ma indrepte pe calea cea buna! :lol: )
comanr wrote:daca ne uitam putin inapoi observam ca prin anii de glorie ai hi-fi ului , anii 70-80, cand exista calitate in audio, cand aveam vinilul nimeni nu prea vorbea de cabluri si sigurante, se focusau pe altceva, pe sunet mai exact, fiecare producator avea sala de concert si de auditii, acum iti ofera sigurante si cabluri si iti recomanda cand sa le intorci, poti sa le intorci si sa le rodezi o viata.
vorbeau si atunci de cabluri si de tot felul (insa nu exista internet pe vremea aia. Si nu poti judeca perioada dupa sculele mid-hifi pe care le gasesti azi in tomberon! :wink: ).

Insa, daca tu nu sti, daca tu nu ai citit pe net (de unde iti si provine "vasta experienta"), asta nu inseamna ca nu a existat. :wink: Mai aveam o data pe unul care stia cum suna numai daca privea o poza sau o schema! :lol: Dar s-a dus sa se bucure altii de el (il incomodau intrebarile de genul, "cand ai ascultat?!", "cand ai vazut?!", "cand ai pipait?!", "cand ai mirosit?!") :lol:

Acum avem internetul unde orice impostor (aflat in bezna mintii) poate sa pozeze intr-o postura de "profesor-vizionar stie-tot" avand posibilitatea sa se impuna si sa reduca la tacere oameni care stiu despre ce vorbesc! :D :wink: (si ca de obicei aia care stiu, au si au bun simt, si renunta primii)

In rest, la ce ai scris mai jos nu am ce comenta decat jena pe care o simt cand te vad cum iti etalezi completa ignoranta (unii ar spune prostie cu scantei) asa cum am vazut in oras cersetori pe trotuar care isi dezgolesc piciorul mancat de bube pentru a impresiona "clientii".
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Cu cabluri sau fara

Post by remoteviewer1 »

Cablurile conteaza...this is a fact! Pot sa va dau doua 3 exemple din memorie din experientele personale. Mentionez ca nu am investit sume considerabile in cabluri, am un mix de lucruri de bun simt si diy (valoarea lor pe piata sh adunata de maxim 150 ioro). Cablu ordinar interconect (de tipul gasit in Intersectie la 2 euro) vs interconect de cupru cu mufe mai decente: diferenta ca intre zi si noapte si intre amplif si cd si intre preu fono si amplif (s-a ridicat patura de pe boxe).

La pre-ul phono avand iesire pe casti alaturi de rca, am testat un cablu jack/rca Hamham luat din Shoshan(la pret de 10 euro cu mufe haurite si 5 stele pe carcasa) vs acelasi interconect decent(iesind prin rca totusi), achizitionat sh cu aproximativ 50 ioro acum multi ani. Rezultatul...a fost acelasi night and day dupa urechea mea (acum si iesirea jack avand limitarile ei probabil...).

Cu privire la cablurile de boxe...hmm aici diferentele sunt grosolane...diferenta poate fi intre taierea porcului si furnicaturi pe ceafa, da... cu aceleasi boxe.

"Triple" sau prize multiple: cu cat mai tzapane cu atat mai bine, exista o diferenta sensibila intre chinezariile la 10 ron si ceva de calitate decenta asamblat pe blatul din bucatarie(cu un cablu de 4 Cu).

Cu privire la cablurile de alimentare, nu am detectat diferente formidabile (nici nu am realizat teste aprofundate), poate (de fapt sigur) urechea mea nu este destul de antrenata si nici sculele foarte haiend...am niste chestii solide pe acasa (in niciun caz chinezarii) si probabil e loc de mai bine.

Cand testezi cabluri e bine sa fii relaxat si ar fi bine sa poti face comparatii succesive A/B eventual pe muzica cunoscuta. Cheltuirea de sume considerabile (k euro) mi se pare un pic exagerata (pentru cine are buget disponibil totusi de ce nu?), curba calitatii nefiind liniara (in niciun domeniu), insa nu pot accepta niste boxe decente conectate la un amplificator bunicel sa fie legate cu litza chinezeasca de aluminiu spoita cu cupru. Cred in cabluri, in potriveala sau matching-ul lor si nu in neaparat in pretul asociat. Wi-fi mi se pare useless, nici macar un joystick wifi nu mi-am luat (citind review-uri pe net), am preferat tot the old trusty wire...(in detrimentul acumulatorilor si lag-ului). Musafirii, (neaudiofili) ce imi trec pragul, sunt deobicei "inspaimantati" de cablaraia din spatele sistemului, incerc si eu sa le dosesc cat se poate vizual...
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: Cu cabluri sau fara

Post by hondaru »

Cred ca toata lumea "contra" cablurilor pierde din vedere un amanunt important. In anii 70-80 cablurile se faceau din Cupru de calitate si chiar si atunci existau cabluri haudiofile din cupru OFC si lite foarte fine si costa o caruta de bani metrul insa noi pe vremea aceea ne bucuram ca avem boxe puse in biblioteca pe unde se potriveau ca sa nu vorbesc de cei care aveau un boombox si credeau ca l-au prins pe Al de Sus de picior.
Transmisia in eter presupune conversia semnalului si pana acum experientele demonstreaza o pierdere de calitate. Sarma este sfanta cu pierderi minime daca este de calitate. Fara cabluri este practic dar, radiatiile la care ne supunem?! Sunt si acelea practice ca ne ajuta sa nu ne intristam prea tare ajungand la varsta senectutii si sa constatam ca am pierdut acuitatea auditiva... :twisted:
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Cu cabluri sau fara

Post by comanr »

concluzia e ca nici in viitorul apropiat nu se va putea fara cabluri, lucru corect, asta e si parerea mea pe care am expus o mai sus, macar sa fie neintoarse :lol:

si mie mi e jena de ce aud uneori, hai ca miroase a cabluri uzate sau rodate, chiar oare exista cabluri uzate de rodaj?
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

atyclb
Posts: 682
Joined: 29 Jul 2009, 10:10

Re: Cu cabluri sau fara

Post by atyclb »

Eu personal abia astept sa fie inlocuite cablurile audiofile cu retele wirless foarte scumpe, nu pt ca as vrea sa imi cumpar, dar probabil atunci s-a ieftini cablurile de care multi se impiedica astazi si astfel mi-as putea si eu permite niste cabluri care sa coste de cateva ori mai mult decat sistemul meu actual :twisted:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Cu cabluri sau fara

Post by momolo »

atyclb wrote:Eu personal abia astept sa fie inlocuite cablurile audiofile cu retele wirless foarte scumpe, nu pt ca as vrea sa imi cumpar, dar probabil atunci s-a ieftini cablurile de care multi se impiedica astazi si astfel mi-as putea si eu permite niste cabluri care sa coste de cateva ori mai mult decat sistemul meu actual
iata un punct de vedere foarte practic! :D Poate ajungem si acolo in viitorul apropiat si atunci imi voi lua si eu cablurile pe care le-as vrea dar nu am bani sa le cumpar!
Deja se intampla lucruri frumoase, de cand cu mp3-ul si flacurile s-au ieftinit CD-urile audio second hand dar si playerele audio (nu mai sunt la moda, sunt depasite! :D ). Eu am cumparat super CD-uri audio chiar si cu .... 1 leu bucata! Asa ca, la mai mare si cu cablurile!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply