Sigurante audiofile,CABLURI si diverse tweak-uri audio(file)

DIY, Accesorii , Tips&Tricks
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sigurante audiofile?

Post by momolo »

viobio wrote:Pentru mine capitolul cu cablul de alimentare este incheiat.
cam rapida concluzia. Nu ai specificat din ce era format sistemul audio pe care ai "concluzionat".

Competentele ca muzician sau lucrator intr-un studio de inregistrare (exista orice categorie, de jos pana sus) nu garanteaza nimic. Am cunoscut muzicieni care nu disting doua boxe diferite si care pot asculta simfonia a 9-a pe un tranzistor de bucatarie agatat in cui langa aragaz fara sa le pese de calitatea redarii. Lor in general le pasa de constructia interpretarii, tempouri, tehnica muzicienilor, orice altceva decat calitatea sunetului venit dintr-un "traductor".

Totusi cel mai important este sistemul audio pe care se fac testele si in mod deosebit "traductoarele" (adica boxele). Fenomenul (influenta cablurilor si mai ales celor de alimentare) este mare si se aude fara nici un efort de catre absolut orice pesoana (subliniez, cand are pe ce auzi!). Nu este un talent special, e ceva banal.

Cablurile, toate, conteaza foarte mult. Si in mod special cele care sunt pe alimentare. Daca discutam de scule audio peste un anume nivel, nici macar foarte ridicat.

In lumea profesionistilor (in "facerea" sunetului) este cunoscut lucrul asta si in studiouri de top se foloseste o cablare scumpa sau chiar extrem de scumpa. Exista suficiente informatii pe internet despre treaba asta, numai cine nu vrea nu le gaseste.

Studiouri grele au ales anumite cablari (de la firme care se ocupa cu cabluri chiar de zeci de ani) platind sume considerabile si nu pentru ca sunt groase sau fac bine contact! (atribute care dealtfel nu costa mult)

Treaba asta cu cablurile nu e ceva descoperit sau afirmat in Romania, o lume intreaga o stie si exista o adevarata industrie. Daca era o pacaleala, o tzeapa, o iluzie, o scamatorie nu ar mai fi existat atatea firme care produc cabluri (inclusiv cele de alimentare), unele de zeci de ani. Mie unul mi-ar fi ajuns argumentul asta sa ma faca doritor sa aflu, sa experimentez, sa inteleg de ce sunt atatia oameni care "cred" in cabluri.

Nimeni nu ar plati (poate chiar sume consistente) pe niste lucruri inutile in urma unei iluzii. Sau poate s-o faca dar numai pe un timp limitat. Dar la unii e o chestie de o viata. Si ce este interesant, am vazut zeci de "necredinciosi" convertiti dar nu am vazut vreodata un "credincios lecuit", adica unul care "crede" in cabluri sa ajunga sa nu mai "creada". De ce oare?!

Si orice iluzie are un timp limitat, daca este cu adevarat iluzie. Insa in problema cablurilor nu numai ca nu e o iluzie, din pacate chiar conteaza. Unii pe aici ne-am tot zbatut ani de zile sa gasim cararea cea mai scurta, sa nu platim prea mult pe sarme si din pacate, nu am reusit! Din pacate ceea ce este bun, costa! Si o spun cu parere de rau, mi-am facut si eu anumite iluzii intr-o vreme cum ca se poate "cu doi lei". Insa dorinta sa experimentez, dorinta sa aflu, dorinta sa fiu azi un pic mai putin ignorant decat am fost ieri, mi-a aratat ca mai am multe de invatat si m-a indemnat sa nu refuz niciodata o experienta noua.

Au existat si la mine multe experimente care m-au dus la concluzii gresite. Dar atata vreme cat nu mi-am astupat ochii si urechile, timpul mi-a demonstrat care e adevarul. Iar in treaba asta am incercat pe cat posibil sa nu-mi amestec orgoliul personal. Orice experiment este viciat de orgoliu (daca acesta nu e strunit cum trebuie).

viobio, ai ajuns la o concluzie gresita, opusa realitatii. Experimentul tau a fost un esec.

Depinde de tine sa mergi mai sus sau sa ramai unde esti. Eu nu tin sa-ti demonstrez nimic, nu am nimic de castigat sau pierdut. Daca te intereseaza parerea mea, cauza esecului este simpla, probabil boxele pe care ai "experimentat" sunt foarte proaste, probabil cablurile pe care le-ai folosit sunt toate foarte proaste, probabil nici sculele nu sunt de calitate suficienta ca "sa invinga" niste boxe proaste si probabil prost aranjate in spatiu; nu in ultimul rand conteaza si muzica folosita dar si sursa. Conteaza tot dar nu conteaza talentele participantilor. Fenomenul este simplu de auzit cand ai pe ce, nu tine de vreo calitate speciala (evident, sunt exclusi cei cu deficiente medicale).

Eu unul nu stiu pana unde ajunge "high-end audio" insa stiu de unde nu mai exista, acolo cand apar notiunile de "detaliu neimportant" si "nu conteaza".

Interesant este ca fenomenul cablurilor (de toate felurile) se simte chiar si pe sisteme audio modeste dar care trebuie sa respecte niste reguli elementare.

PS - viobio, cineva mai sus ti-a intins o mana de ajutor. Din cate remarc, ai ignorat complet.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: Sigurante audiofile?

Post by hondaru »

viobio: Este adevarat o componenta activa are o influenta foarte mare si sesizabila si de surzi. Celelalte sunt mai greu sesizabile. La schimbarea sursei spre ex in sistemul Dvs se simte diferenta? Eu am facut doar o analogie fortata, spre a exemplifica ca gandirea cu punct de vedere ingust cum ca curentul e doar o miscare de electroni din priza pina in bobina difuzorului este paguboasa pentru calitatea sunetului reprodus dar benefica pentru buzunar! :lol:

Poate ca schimbarile asteptate de audienta trebuiau sa fie atat de mari incat cele mici au trecut neobservate sau e posibil ca sistemul sa nu poate face asemenea diferente si sa sune "plat".

Probabil ca cablurile folosite erau de factura asemanatoare si atunci diferentele s-au estompat. Unele cabluri chiar cu pretentii tot suna prost sau nu fac diferenta. In urma experimentului ne este obligatoriu sa sune mai bine cablul x ci este foarte posibil sa sune mai prost. Experimentul se realizeaza pe o muzica extrem de bine cunoscuta, pe cat posibil ascultata in mai multe sisteme pentru a putea sti cu certitudine cat de bine/prost suna piesa respectiva pe suportul respectiv.
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

User avatar
viobio
Posts: 38
Joined: 18 Aug 2014, 10:31
Location: Bucuresti

Re: Sigurante audiofile?

Post by viobio »

glucica wrote:
viobio wrote:Citesc acest forum de mult timp,ca activez acum ...nu o fac pentru polemici,o fac pentru a discuta cu alti oameni despre sunet .
Asta a fost si impresia unora dintre noi, si de asta ti-am si raspuns.
Iti pot oferi, daca esti interesat (presupune deplasare) pe perioada we un cablu pe care eu il consider f bun.
Multumesc pt oferta.
Nu mai fac teste cu aceste cabluri de alimentare,ramin tributar doar cablurilor de semnal,acolo se simte diferenta.
Nu exista cel mai bun,exista doar ce ne place noua
VIOTUBEAMP

User avatar
viobio
Posts: 38
Joined: 18 Aug 2014, 10:31
Location: Bucuresti

Re: Sigurante audiofile?

Post by viobio »

momolo wrote:
viobio wrote:Pentru mine capitolul cu cablul de alimentare este incheiat.
cam rapida concluzia. Nu ai specificat din ce era format sistemul audio pe care ai "concluzionat".

Competentele ca muzician sau lucrator intr-un studio de inregistrare (exista orice categorie, de jos pana sus) nu garanteaza nimic. Am cunoscut muzicieni care nu disting doua boxe diferite si care pot asculta simfonia a 9-a pe un tranzistor de bucatarie agatat in cui langa aragaz fara sa le pese de calitatea redarii. Lor in general le pasa de constructia interpretarii, tempouri, tehnica muzicienilor, orice altceva decat calitatea sunetului venit dintr-un "traductor".

Totusi cel mai important este sistemul audio pe care se fac testele si in mod deosebit "traductoarele" (adica boxele). Fenomenul (influenta cablurilor si mai ales celor de alimentare) este mare si se aude fara nici un efort de catre absolut orice pesoana (subliniez, cand are pe ce auzi!). Nu este un talent special, e ceva banal.

Cablurile, toate, conteaza foarte mult. Si in mod special cele care sunt pe alimentare. Daca discutam de scule audio peste un anume nivel, nici macar foarte ridicat.

In lumea profesionistilor (in "facerea" sunetului) este cunoscut lucrul asta si in studiouri de top se foloseste o cablare scumpa sau chiar extrem de scumpa. Exista suficiente informatii pe internet despre treaba asta, numai cine nu vrea nu le gaseste.

Studiouri grele au ales anumite cablari (de la firme care se ocupa cu cabluri chiar de zeci de ani) platind sume considerabile si nu pentru ca sunt groase sau fac bine contact! (atribute care dealtfel nu costa mult)

Treaba asta cu cablurile nu e ceva descoperit sau afirmat in Romania, o lume intreaga o stie si exista o adevarata industrie. Daca era o pacaleala, o tzeapa, o iluzie, o scamatorie nu ar mai fi existat atatea firme care produc cabluri (inclusiv cele de alimentare), unele de zeci de ani. Mie unul mi-ar fi ajuns argumentul asta sa ma faca doritor sa aflu, sa experimentez, sa inteleg de ce sunt atatia oameni care "cred" in cabluri.

Nimeni nu ar plati (poate chiar sume consistente) pe niste lucruri inutile in urma unei iluzii. Sau poate s-o faca dar numai pe un timp limitat. Dar la unii e o chestie de o viata. Si ce este interesant, am vazut zeci de "necredinciosi" convertiti dar nu am vazut vreodata un "credincios lecuit", adica unul care "crede" in cabluri sa ajunga sa nu mai "creada". De ce oare?!

Si orice iluzie are un timp limitat, daca este cu adevarat iluzie. Insa in problema cablurilor nu numai ca nu e o iluzie, din pacate chiar conteaza. Unii pe aici ne-am tot zbatut ani de zile sa gasim cararea cea mai scurta, sa nu platim prea mult pe sarme si din pacate, nu am reusit! Din pacate ceea ce este bun, costa! Si o spun cu parere de rau, mi-am facut si eu anumite iluzii intr-o vreme cum ca se poate "cu doi lei". Insa dorinta sa experimentez, dorinta sa aflu, dorinta sa fiu azi un pic mai putin ignorant decat am fost ieri, mi-a aratat ca mai am multe de invatat si m-a indemnat sa nu refuz niciodata o experienta noua.

Au existat si la mine multe experimente care m-au dus la concluzii gresite. Dar atata vreme cat nu mi-am astupat ochii si urechile, timpul mi-a demonstrat care e adevarul. Iar in treaba asta am incercat pe cat posibil sa nu-mi amestec orgoliul personal. Orice experiment este viciat de orgoliu (daca acesta nu e strunit cum trebuie).

viobio, ai ajuns la o concluzie gresita, opusa realitatii. Experimentul tau a fost un esec.

Depinde de tine sa mergi mai sus sau sa ramai unde esti. Eu nu tin sa-ti demonstrez nimic, nu am nimic de castigat sau pierdut. Daca te intereseaza parerea mea, cauza esecului este simpla, probabil boxele pe care ai "experimentat" sunt foarte proaste, probabil cablurile pe care le-ai folosit sunt toate foarte proaste, probabil nici sculele nu sunt de calitate suficienta ca "sa invinga" niste boxe proaste si probabil prost aranjate in spatiu; nu in ultimul rand conteaza si muzica folosita dar si sursa. Conteaza tot dar nu conteaza talentele participantilor. Fenomenul este simplu de auzit cand ai pe ce, nu tine de vreo calitate speciala (evident, sunt exclusi cei cu deficiente medicale).

Eu unul nu stiu pana unde ajunge "high-end audio" insa stiu de unde nu mai exista, acolo cand apar notiunile de "detaliu neimportant" si "nu conteaza".

Interesant este ca fenomenul cablurilor (de toate felurile) se simte chiar si pe sisteme audio modeste dar care trebuie sa respecte niste reguli elementare.

PS - viobio, cineva mai sus ti-a intins o mana de ajutor. Din cate remarc, ai ignorat complet.
De ce trebuie sa aud eu ce aud altii?? De ce trebuie sa auda altii ce aud eu??
Pe mine ma bucura muzica oricum.
Nu este nimeni obligat sa fie de acord cu mine ,cum nici eu nu trebue sa fiu de acord cu altii,suntem diferiti....
Prefer sa fiu considerat ignorant.
Nu exista cel mai bun,exista doar ce ne place noua
VIOTUBEAMP

glucica
Posts: 435
Joined: 03 Nov 2009, 15:11
Location: Bucuresti

Re: Sigurante audiofile?

Post by glucica »

viobio wrote:Nu mai fac teste cu aceste cabluri de alimentare,ramin tributar doar cablurilor de semnal,acolo se simte diferenta.
:D Am inteles. Spectrul detectarii unor eventuale diferente intre cabluri ne poate transforma in proscrisi pe unele forumuri si e pacat sa riscam.
Am citit ultimele comentarii de acolo si inteleg. Greii au decis.

User avatar
viobio
Posts: 38
Joined: 18 Aug 2014, 10:31
Location: Bucuresti

Re: Sigurante audiofile?

Post by viobio »

:arrow:
glucica wrote:
viobio wrote:Nu mai fac teste cu aceste cabluri de alimentare,ramin tributar doar cablurilor de semnal,acolo se simte diferenta.
:D Am inteles. Spectrul detectarii unor eventuale diferente intre cabluri ne poate transforma in proscrisi pe unele forumuri si e pacat sa riscam.
Am citit ultimele comentarii de acolo si inteleg. Greii au decis.
:arrow: acolo am intrebat asa..sa vad si parerea celor cu urechi de tabla,pe multi ii cunosc,ai observat ca nu am scris nimic.,oricum tin doar la parerile personale,nu prea ma pot lasa influentat de ce spun altii,trebuie sa observ eu unele fenomene .
Nu exista cel mai bun,exista doar ce ne place noua
VIOTUBEAMP

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sigurante audiofile?

Post by momolo »

viobio, dupa un anume experiment (nimeni nu stie cat de aiurea a fost.... sau daca a fost cu adevarat un experiment si nu altceva ?!) ai tras "concluzia"..... pe viata! :roll: Eu ma intreb cum poate cineva sa fie un constructor bun daca se comporta astfel ?!...

Sau poate glucica presupune corect, poate este doar o atitudine.... "sociala" :D .
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sigurante audiofile?

Post by momolo »

viobio wrote:Nu mai fac teste cu aceste cabluri de alimentare,ramin tributar doar cablurilor de semnal,acolo se simte diferenta.
poate si de aceea la intalnirea DIY (filmata pe youtube) din acea duminica ati folosit acea "bunatate" de cablu interconect intre laptop si amplificatoare! :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
viobio
Posts: 38
Joined: 18 Aug 2014, 10:31
Location: Bucuresti

Re: Sigurante audiofile?

Post by viobio »

momolo wrote:
viobio wrote:Nu mai fac teste cu aceste cabluri de alimentare,ramin tributar doar cablurilor de semnal,acolo se simte diferenta.
poate si de aceea la intalnirea DIY (filmata pe youtube) din acea duminica ati folosit acea "bunatate" de cablu interconect intre laptop si amplificatoare! :lol:
Acea intilnire nu a fost si nu o sa fie niciodata o intilnire audiofila,intilniri de acest gen organizez de mult timp,sunt pentru a socializa si pentru a face schimb de idei.Am de gind sa fac un club al celor pasionati de sunet,oameni doritori sunt.
Sa stii ca nu ma deranjeaaza tonul tau cu tenta ironica,totusi incearca sa nu arunci cu noroi in oamenii care au fost prezenti acolo.
Nu exista cel mai bun,exista doar ce ne place noua
VIOTUBEAMP

User avatar
viobio
Posts: 38
Joined: 18 Aug 2014, 10:31
Location: Bucuresti

Re: Sigurante audiofile?

Post by viobio »

momolo wrote:viobio, dupa un anume experiment (nimeni nu stie cat de aiurea a fost.... sau daca a fost cu adevarat un experiment si nu altceva ?!) ai tras "concluzia"..... pe viata! :roll: Eu ma intreb cum poate cineva sa fie un constructor bun daca se comporta astfel ?!...

Sau poate glucica presupune corect, poate este doar o atitudine.... "sociala" :D .
Eu ma intreb de ce te crezi tu un formator de opinie.
Vrei sa cred in ce nu cred?? Sorry nu se poate.
E ultimul meu post legat de acest topic.
Nu exista cel mai bun,exista doar ce ne place noua
VIOTUBEAMP

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Sigurante audiofile?

Post by remoteviewer1 »

viobio
Am de gind sa fac un club al celor pasionati de sunet,oameni doritori sunt
Hmm... cam dificil in asemeni conditii. Ca sa faci un "club" (pentru mai multi oameni, nu doar pentru unul) trebuie sa fii mai tolerant si increzator in ceilalti :D . Un club trebuie sa fie ca o sedinta de furtuna a mintii (brainstroming) unde se expun mai multe concepte (unele poate nebunesti) si se pot descoperi lucruri minunate.

Am observat si eu aceasta atitudine profund refractara la multi oameni de pe la noi indiferent de varsta, ca ii poti scoate din pepeni foarte usor(inclusiv la dealerii ce vand scule si traiesc din aceasta activitate), expunandu-le alte versiuni ale unei realitati diferite de a lor(a nu se intelege ca eu sunt cine stie ce geniu). Eu cred ca oricine poate sa te invete ceva de-a lungul vietii(chiar si la capatul ei), si atitudinea (de tipul inginerului de la NASA ce proiecteaza sateliti pierzandu-si rabdarea usor intr-o reprezentanta Chevrolet: do you know who I am?) mi se pare total neconstructiva si poate duce numai la discutii in derizoriu cu privire la vopsele aurii (nu stiam eu de ce suna bine amplificatorul meu...acum stiu :roll:, imi pare rau sincer ca cd-playerul este negru, dar poate vorbesc cu niste caldarari sa il rezolve si pe el), jigniri cu privire la varsta, nationalitate, situatie materiala, etc. Exact cum posesorul de Ferrari si cel de Logan ar discuta de la egal la egal de importanta inaltimii talonului la pneurile de vara. Unul ar sustine ca o anumita anvelopa e strict necesara pentru buna functionare a bolidului (dupa ce a incercat si testat pe banii lui) si fericitul loganar ar spune ca el are pneuri sh pishate de catei in depozitul de pe centura si nu face nicio diferenta si il mai face si snob. Asocierea cu exemplul filtrului de aer la masini a fost PENIBILA si daca era forumul meu(comanr mai deschide si tu un Discovery ca sunt multe masini la care s-au castigat cai putere prin schimbarea filtrului de aer, dar ma refer la Masini adevarate nu la troace diesel de 100 de cai)...nu stiu cum as fi reactionat sincer...Ai spune ca inginerul din domeniul auto stie ce si cum...si ca ar fi pus el ce e mai bun din prima. Gresit (sunt inginer din domeniul auto), industria pune ce e mai accesibil si mai ieftin si ce trece reglementarea, atat!

Mai mult, existenta acestor discutii poate inhiba unele "descoperiri" si impartasirea lor cu entuziasm (de tipul: de ce sa imi bat capul cu niste ermetici?). Din pacate suntem mult prea izolati in aceste timpuri (ca si audiofili) si nu suntem nici foarte prosperi si increzatori in viitor, din acest motiv are trebui sa fim mai uniti, sa mai lasam de la noi, sa ascultam si alte voci cu mai multa deschidere si incredere, sa fim mai sinceri in general.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Sigurante audiofile?

Post by comanr »

asta am zis si eu ca maximum de performanta este fara filtru, reciteste. orice ai pune in acel loc pentru filtrarea aerului va scadea debitul de aer.

prin analogie, maximum de "performanta audio" a unui circuit este ca traseul respectiv de cablaj sa nu fie intrerupt de conectori sau de sigurante adica sa fie continuu in acea zona, am senzatia ca nu am fost inteles.

daca siguranta ar aduce plusuri in sunet ar trebui sa punem sigurante din loc in loc precum panselutele.
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Sigurante audiofile?

Post by remoteviewer1 »

Concluzia e simpla comanr avand in vedere ca traiesc de ceva ani intr-o industrie destul de prospera inca (industria auto). Nimeni si aici zic nimeni nu are timp in ziua de azi sa stea 2 ani cu un proiect blocat pentru a testa filtre, uleiuri etc. Toata lumea(ma refer la cel ce nu vrea sa dea faliment) vrea solutia de-a gata , rapid ce respecta legile si nu ii da dureri de cap. Aici apare nisa celor ce modifica si twekaresc tot felul de masini, aparate, calculatoare, haine, etc si scule si amplificatoare.

Sa zicem ca apare nou amplificator cucuphase ce trebuie sa reimprospateze imaginea de brand sau sa salveze firma de la faliment, si se trezeste ne-a Dorel de la "sigurante" si zice ca a citit el pe un site ca au aparut cele aurite si audiofile. Seful de proiect il intreaba cat costa si in cat timp face toate testele si trece reglementarile(pentru Usa, China, Europa, Australia, sau unde mai vinde cucuphase amplificatoare). Si Dorel spune pai am nevoie de minim 100k euro si 12 luni daca totul merge bine, si in plus va creste pretul amplificatorului cu 100 de euro sa zicem. Voi ce credeti ca vor decide mintile luminate din acea firma? Vor bloca totul si amana cu un an sau mai mult? Nu cred...

Din aceste motive un produs finit obtinut industrial va fi posibil intotdeauna sa fie imbunatatit, din acest motiv exista (pentru snobi biensur) si tuner la Ferrari, Bentley, Porsche (companii care au departamente R&D de milioane de euro pe an). Crede si nu cerceta...NU!
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sigurante audiofile?

Post by momolo »

Asa cum am avertizat si promis, comanr este suspendat pe acest forum. Perioada initiala este de 1 luna. Daca va recidiva dupa o luna, il voi suspenda definitiv.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sigurante audiofile?

Post by momolo »

viobio wrote:Acea intilnire nu a fost si nu o sa fie niciodata o intilnire audiofila,intilniri de acest gen organizez de mult timp,sunt pentru a socializa si pentru a face schimb de idei.Am de gind sa fac un club al celor pasionati de sunet,oameni doritori sunt.
Sa stii ca nu ma deranjeaaza tonul tau cu tenta ironica,totusi incearca sa nu arunci cu noroi in oamenii care au fost prezenti acolo.
1. cum poti fi "pasionat de sunet" si in acelasi timp sa afirmi ca nu au importanta cablurile de semnal, folosind un cablu RCA de 2 lei pentru a asculta niste amplificatoare?! Pe undeva imi scapa logica. Culmea, de la cineva care invoca logica in orice discutie, chiar si cu privire la cabluri si sigurante audiofile!

2. cum arunc eu "cu noroi" ... in oamenii aia ?!?!?!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply