Sigurante audiofile,CABLURI si diverse tweak-uri audio(file)

DIY, Accesorii , Tips&Tricks
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sigurante audiofile?

Post by momolo »

viobio wrote:Eu ma intreb de ce te crezi tu un formator de opinie.
Vrei sa cred in ce nu cred?? Sorry nu se poate.
E ultimul meu post legat de acest topic.
1. ai mai scris o data mai sus ca e ultimul tau post. Deci asta e al doilea ultim tau post. :lol:

2. de ce crezi ca sunt eu "formator de opinie" ?! Pentru ca nu sunt de acord cu postura pe care ti-o invoci tu in... formator de opinie ?! (este evident, oricine ne poate citi pe amandoi - eu mi-am sustinut punctul de vedere specificand si cand nu era nevoie ca e punctul meu de vedere personal si atat, nu am incercat sa impun "o credinta" celorlalti asa cum faci tu si celalalt exclus pentru trolling).

Crezi ca intru in "competitie" cu tine pentru postul de "formator de opinie"?! Nu ma intereseaza. Insa ma intereseaza sa existe o atitudine deschisa experimentului (caruia tu i-ai pus punct) si intelegerii chiar a unor fenomene dincolo de explicatiile cunoscute si conventionale. Eu nu inchid definitiv nici o concluzie. Tu da!

Crezi ca aici e o competitie intre care e cel mai tare ?! Gresit, te afli intr-o eroare, nu asta e scopul forumului si nici al meu.

Apropos, asta e unicul forum care nu face afaceri, care nu are reclama si care nu percepe taxe de nici un fel. Adica e unicul loc neviciat de interese comerciale. De aceea, cine nu dovedeste bun simt, inteligenta peste un anume grad, respect pentru ceilalti, bune intentii, pleaca, nu va fi tolerat in numele ratingului si traficului (care e aducator de bani pentru cei care au facut din forumuri afaceri)! Nefiind nici o afacere, mi se rupe in paispe de rating! Nu sunt obligat de nimic si de nimeni sa suport toti deviatii la mine pe forum!

Nu tin sa formez opinii (desi poate pe alte forumuri se practica lucrul asta, defapt spalarea creierelor la internauti), dar tu m-ai insultat pe mine si pe multi altii demonstrand o atitudine mai mult decat lipsita de argumente si mai mult decat subiectiva si lipsita de macar mimarea dorintei de a experimenta cinstit. Unicul experiment cinstit este atunci cand are loc intre cei care "cred" si cei care "nu cred" insa cu totii sa fie de buna credinta in dorinta de a afla adevarul, la o adica preferabil in numar de egalitate, nu prins vreunul la mijloc pentru a fi facut la miutza! Experimentele care se petrec ascuns doar intre cei de o anume "tabara", nu au nici o valoare, zero total, e doar de propaganda.

Nu te poti erija in aparatorul logicii si adevarului dupa ce ai refuzat chiar si o mana intinsa pentru ajutor. Un ajutor pe care nu-l gasesti decat foarte rar. Deoarece nu este nimeni interesat de ceea ce crezi tu sau sa te faca pe tine sa crezi ceva. Mie mi se rupe fix in paispe de ceea ce crezi. Dar imi pasa cand ma insulti pe mine si pe altii ca mine!

Tu esti ala care face tam-tam de asta impreuna cu altii care nu pierd prilejul sa-si verse frustrarea (de obicei anonimi) contra unor oameni (dar si lucruri) pe care nu-i/nu le inteleg, nici nu-i cunosc in realitate Dar si mai grav, pe care refuza sa-i cunoasca sau sa incerce a-i intelege! Tu ai dat dovada clara de lucrul asta, aici si acum! Combati ceea ce defapt nu intelegi si cu atat mai rau, nu vrei sa intelegi! In condtiile astea nu mai exista dialog, doar monolog.

Nu eu sunt cel care a venit in "lumea ta" sa-ti spuna ca vrei acolo sa fi "formator de opinie". Tu esti cel care ei venit in "lumea mea" si culmea, direct printr-o insulta aruncata orbeste multora de aici si varsand in doar cateva cuvinte tot soiul de marote si frustrari camuflate. Asta nu ar fi nimic, zero barat, dar mai rau, vrei sa bagi cu sila altora ideile (fixatiile) tale. Altfel se lasa cu insulte si probabil in final dai si capete in gura!

Tu acuzi audiofilii ca sunt "snobi prosti care platesc taxa pe prostie" punandu-te in acelasi timp pe un piedestal deasupra "acestor snobi prosti care sunt atehnici si deci, ignoranti, bietii de ei!" spre luminarea si salvarea lor, suflete (si mai ales portofele :D ) ratacite! Dupa care, cand te infrunt cu propriile tale afirmatii (care-ti demonstreaza obtuzitatea militanta) zici de mine ca sunt.... "formator de opinie" pe tonul ca as fi vinovat cu ceva! :lol:

Tu spui ca unicele cabluri care iti conteaza propriilor urechi sunt cele de semnal si in acelasi timp organizezi o intrunire unde asculti amplificatoare dintr-un .....laptop ( :shock: ) legat cu un cablu chinez de doi bani (care se vinde la taraba in Big Berceni), spunand ca asta e o intrunire a celor care (vezi ce ai scris!) fac un "club al celor pasionati de sunet" :lol: :lol: :lol: Niste pasionati de sunet pentru ca sunetul nu conteaza! :lol: :lol: :lol:

Numai sa fi vrut si-ti dadeam eu sau alt cablu de semnal klumea, adica unul care contine si ceva metal, nu numai plastic..... Dar hop! Poate ma aflu intr-o eroare, acolo NU se asculta amplificatoare, acolo se ......socializeaza in... "clubul celor pasionati de sunet"! :lol: :lol: Cred ca am un defect la logica, pur si simplu nu pot intelege! E vorba de pasionati de sunet care nu.... asculta! :lol: :lol: :lol: Unde "logica" ta plesneste la cusaturi.

Tu ma acuzi ca arunc cu noroi "in oamenii aia" insa tot tu imparti lumea in doua, "oamenii aia" (adica subanteles, oamenii de bine!) si ...audiofilii (adica subanteles, oameni rai, prosti, snobi, atehnici, etc)! Tipic atitudine politica bolsevica, in timp ce strigi "Unitate" practici dezbinare impartind lumea in "buni si rai", alb si negru, care pe care, cine nu e cu noi e impotriva noastra, etc.

Intreb si eu, pe bune, audiofilii astia "care nu inteleg ce pasiune, ce scop ar avea in viata", oare ce rost al existentei mai au ?! Nu cumva calitatea sunetului ?!.... Ori aici avem o problema, asta e detinuta numai de unii, "aia bunii". Care by the way, nu asculta, doar probeaza! (fara cabluri..... in fine, cu niste fire din plastic de 2 lei)

PS - si sa sti, iti inteleg frustrarea. Este ceva clasic si la fel intalnit la altii. Unii intre timp au putut sa si-o depaseasca si fac progrese reale in calitate de constructori sau consumatori. Sunt curios, peste cativa ani vei ramane la fel?!?! Tare as pune pariu ca..... vei ramane fix ca acum!!!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Sigurante audiofile?

Post by comanr »

afirmatia lui LEKTOR mi se pare de mare valoare la acest topic, majoritatea cablurilor audiofile si sigurantelor vin cu acei conectori auriti, la conectare se poate vedea ca soclurile de pe placa de baza nu sant aurite la fel pinii din anumiti conectori de alimentare sau rca /xlr.

avand in vedere aceste lucruri ar trebui sa inlocuim si soclurile si conectorii mama din aparat pentru a beneficia de noile upgrade uri. :?:
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

User avatar
domnujim
Posts: 111
Joined: 26 May 2009, 13:08
Location: Muntii Fagaras

Re: Sigurante audiofile?

Post by domnujim »

Am discutat cu unul dintre domnii implicate in experimental cu pricina. Este vorba despre un sistem in care se simte daca o boxa e mutata cu cativa milimetri.
S-au folosit sigurante ne-exotice, la pretul de 5-10E bucata, cu specificatii usor mai laxe decat cele initiale, din ceramica (fata de cele initiale care erau din sticla). S-a decis pastrarea noilor sigurante. Dupa ce au trecut niste luni comparatia s-a repetat, cu aceleasi concluzii.

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Sigurante audiofile?

Post by comanr »

un audiofil teoretic ar trebui sa si dea seama de mutarea unghiului boxelor fata de pozitia sa de auditie la orice sistem, oricum eu nu merg la filmul asta cu sigurantele, nu reusesc sa asimilez informatia in sistemul meu de valori, fara suparare.
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sigurante audiofile?

Post by momolo »

comanr wrote:oricum eu nu merg la filmul asta cu sigurantele, nu reusesc sa asimilez informatia in sistemul meu de valori, fara suparare.
sper ca acum, a suta oara de cand repeti lucrul asta, iti ajunge! Te asigur, toata lumea a inteles clar punctul tau de vedere. Daca nu ai nimic nou de adus in aceasta discutie te-as sfatui sa faci un exercitiu de abtinere de acum incolo.
domnujim wrote:Am discutat cu unul dintre domnii implicate in experimental cu pricina. Este vorba despre un sistem in care se simte daca o boxa e mutata cu cativa milimetri.
S-au folosit sigurante ne-exotice, la pretul de 5-10E bucata, cu specificatii usor mai laxe decat cele initiale, din ceramica (fata de cele initiale care erau din sticla). S-a decis pastrarea noilor sigurante. Dupa ce au trecut niste luni comparatia s-a repetat, cu aceleasi concluzii.
nu am mai vazut demult sigurante ceramice. De unde le-au gasit?
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
domnujim
Posts: 111
Joined: 26 May 2009, 13:08
Location: Muntii Fagaras

Re: Sigurante audiofile?

Post by domnujim »

!!!Acest mesaj nu este pentru numitul "comanr" si nu trebuie sa fie inteles, aprobat sau comentat de el!!!

Au fost comandate de pe net, nu stiu exact de unde, daca vrei pot intreba, insa toata intamplarea a avut loc acum cativa ani.

User avatar
viobio
Posts: 38
Joined: 18 Aug 2014, 10:31
Location: Bucuresti

Re: Sigurante audiofile?

Post by viobio »

Sigurante si alte minunatii audiofile se pot cumpara si din Romania,la Cluj este o firma care vinde asa ceva ,am cumparat de acolo diferite produse.

http://www.audioalchemy.ro" onclick="window.open(this.href);return false;

Daca se considera reclama sa se stearga acest post.
Nu exista cel mai bun,exista doar ce ne place noua
VIOTUBEAMP

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Sigurante audiofile?

Post by remoteviewer1 »

Dar nu exista pe site sigurante aurite :cry:, e degeaba...
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Sigurante audiofile?

Post by hersorin »

Exista si aurite . http://www.audioalchemy.ro/amplif/pot/pot.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

kane
Posts: 41
Joined: 23 Nov 2008, 15:38
Location: Bucuresti

Re: Sigurante audiofile?

Post by kane »

domnujim, multumesc!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sigurante audiofile?

Post by momolo »

Citat scris de userul viobio pe un alt forum
viobio wrote:am mai scris cite ceva si pe forumul unde ti se baga pumnul in gura.
http://forum.audioweb.ro/viewtopic.php? ... 1&start=20" onclick="window.open(this.href);return false;

Conform regulamentului (unde exista punctul 10.) userul viobio paraseste acest forum (sa nu se mai planga degeaba ca "i se baga pumnul in gura")

Regulamentul nostru se afla aici (e bine de citit sa nu va mai plangeti ulterior):
viewtopic.php?f=5&t=1" onclick="window.open(this.href);return false;

Userului viobio i-am facut chiar o favoare prin acest post explicativ (disparitiei sale de pe acest forum).
Conform regulamentului putea sa "dispara" fara avertisment. In conluzie, in acest moment se poate plange justificat!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Sigurante audiofile?

Post by comanr »

posibil sa nu se referit la acest forum...in fine tu stii mai bine ce faci.
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sigurante audiofile?

Post by momolo »

comanr wrote:posibil sa nu se referit la acest forum...in fine tu stii mai bine ce faci.
prin afirmatia asta iti dovedesti ipocrizia. Sti exact si perfect la ce s-a referit insa tu esti la randul tau cu musca pe caciula.

"E plin" de forumuri de genul asta in spatiul romanesc. :lol:
Diferenta fundamentala intre forumul asta si acela = asta nu e afacere pe bani; insa acela este afacere pe bani, in consecinta cu interese, in consecinta cu nevoie de rating (pentru pretul la reclama, dealeri depanandu-si amintirile, "evenimente" anuntate, "review-uri" :lol: , vanzari de trancote cu taxa, etc).

Astfel, aici mi se rupe de "rating" (ma refer doar la cei care scriu deoarece aceia care citesc sunt oricum cel putin la fel de multi si devin din ce in ce mai multi. Si decat sa posteze zece imbecili, mai bine posteaza unul dar care are ce spune).

Si dupa cum observi (chiar in cazul tau) conteaza si aportul real. Apropos, comanr, ar fi pacat sa nu reusesti sa treci peste incidentul pe care chiar tu l-ai provocat in privinta ta. Am vazut, inca te zgandare.
Apropos, pe la Bucuresti nu vi niciodata?! Ma gandeam ca ai putea gasi aici ocazia sa asculti sigurante audiofile si cabluri haurite. Si acum chiar ca am revenit on-topic!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Sigurante audiofile?

Post by comanr »

am mai ajuns prin bucuresti insa am fost mereu pe fuga, nu am avut timp nici sa respir, dadeam un semn.

eu zica vio putea fi lasat pe aici, face el niste bani cu amplificatoare, adica e clar ca e vorba de comert, ai dreptate, dar le face cu mana lui intr o serie limitata, nu e ca si cum vinde containere pline de amp uri, e limitat de propriul timp de lucru, nu l as include la vanzatori ca sa zic asa, genul asta de oameni ar merita promovati sau bagati in seama.
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sigurante audiofile?

Post by momolo »

Nu promovez pe nimeni.

"Lasat aici" este oricine respecta regulamentul dar mai ales spiritul regulamentului. Asta implica o armonie nu in sensul acelorasi credinte si idei ci in sensul civilizatiei respectului sub toate formele. Una din multele formele de respect este logica (dar nu prevalarea de conceptul denumit logica!)

In momentul cand intri pe acest forum si de la primele fraze improsti in orb intreaga comunitate (si de audiofili) cu celebra idee ca sunt niste "snobi prosti care platesc taxa pe prostie". Asta nu e un argument!
Dupa care te duci pe alt forum cu acelasi profil de activitate si te plangi printr-o "soparla" cum ca aici ti se baga pumnul in gura, in acest moment este clar ca respectivul se simte inconfortabil aici. Asa ca l-am scutit de chinuri.
In timp i-am scutit si pe altii de aceleasi cazne. Si cu timpul vazand ce au scris prin alte parti m-am simtit multumit ca nu au adus penibilul si la mine acasa!

Imi este si mie clar ca viobio a intrat aici in scopul pe care-l mentionezi (sa vanda si el ceva din sculele mesterite de el). Asta nu era nici o problema, aici nu exista restrictii la rubrica de "talciok".

Fara indoiala, e greu de vandut ceva pe forumul electronistilor, mai ales amplificatoare pe tuburi. Si aici survine marea ipocrizie. Acolo termenul de audiofil e un fel de bau-bau, un fel de monstru oribil si stupid, ceva nasol de tot.

Insa exista o mare problema pentru unii constructori DIY, desi ii dispretuiesc pe audiofili au totusi nevoie de banii lor! :D Pentru ca intre ei, electronistii, mesterii DIY, nu-si pot vinde si cumpara nimic. Ori si piesele si materialele costa parale, daca reusesti sa vinzi cate ceva iti mai scoti din paguba.

Astfel, comportamentul multora este perfect duplicitar, cand se afla pe forumul electronistilor isi bat joc cu gura plina (si frigiderul plin cu carne) de audiofili si orice poate reprezenta acest termen.

Insa cand intra in vizita prin alte parti, de exemplu la audiofili acasa, brusc devin ponderati si umbla deghizati si ascunsi dupa deget.

Dar cand unul rau de clanta ca mine le zgarie un pic vopseaua (subtire), ori se defuleaza de ciuda la ei acasa, ori intra in conflict direct aici (si astfel si-o fura).

Este o situatie de duplicitate si ipocrizie. Probabil citesti si tu ca si mine si ca mai toata lumea toate (ca multe mai sunt! :lol: ) forumurile mioritice de un oarecare profil.

Si observi cum unii isi schimba culoarea precum o fac cameleonii luand culoarea cracii pe care se afla in acel moment. Ei bine, pe astia eu nu-i pot suferi in mod special! Nefiind totusi cazul lui viobio care aici a demonstrat bun simt si ponderatie aducand si unele informatii tehnice valoroase si autentice. Insa viobio nu s-a putut abtine sa se bage acolo unde nu-i fierbe oala, adica la acest subiect cu "sigurante audiofile" unde si tu, comanr te-ai bagat fix ca musca in lapte. Morala e simpla, e bine sa nu ne pronuntam daca nu avem experienta autentica, reala.

Astfel, pe unul care e constant si acelasi pe toate forumurile, daca se pastreaza in termenii de bun simt si minim respect (macar formal sa nu impinga limita) intr-o discutie cu argumente (si nu insulte la persoana), il las in pace si poate chiar imi place! Pentru viobio intr-un fel imi pare rau, este in mod evident un tehnician priceput si stie teorie. Dar a demonstrat o evidenta obtuzitate si inchidere prin refuzul de a iesi din mica lui lume in care s-a izolat (la subiectul cu cablurile de semnal). In acel moment si-a aratat limita si din pacate aceasta limita e cam jos. Altul de care imi pare rau este userul brainsmartman care in mod evident este un mare mester electronist, cunoaste multe taine ale meseriei insa a fost cumva un caz similar in care orgoliul a invins ratiunea. Oricum, stiu ca ambii aveau dinainte de a activa aici un "cui" impotriva mea. Vechi, deoarece nu sunt nici eu nou si nici ei noi pe forumurile audio, unele din pacate defuncte. Apropos, nu ma bucura disparitia nici unui forum de profil, mai ales ca am subliniat, aici nu fac o afacere unde ar conta ratingul (de aceea cei cativa detractori gaseau sa spuna pe vremuri ca aici e un blogg, altceva nu gaseau)

Si inca ceva, ar fi plictisitor sa discutam tot timpul in "deplina armonie" precum comunistii sau pesedistii (aia care aplica principiul, "cine nu e cu noi e impotriva noastra"). Insa din pacate nu prea exista material de calitate pe forumistica romaneasca. La cei mai multi cum li se zgarie putin vopseaua cum apare mitocanul mioritik, primitiv si marlan, ala pe care il vezi in trafic si la semafor. Intr-un fel, suntem si aici ce suntem si in societatea noastra profund bolnava.

In problema cablurilor nu prea exista negociere. Fenomenul este simplu si evident, as spune ca a cunoaste fenomenul e un test pentru "carnetul de sofer". Nu devine nimeni sofer daca nu stie comenzile masinii. Dar alte subiecte sunt discutabile si la randul meu as vrea sa ma lamuresc cu multe. De aceea orice atitudine stupida de refuz al unei experiente este taxabila.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply