Sigurante audiofile,CABLURI si diverse tweak-uri audio(file)

DIY, Accesorii , Tips&Tricks
User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Sigurante audiofile?

Post by comanr »

de acord cu tine, foarte in regula cu ce ai subliniat vis a vis de caracterul financiar care trebuie lasat deoparte sau la subsol pentru ca sincer nu ne putem lipsi de el in totalitate, omul trebuie sa recupereze cumva investitia intr o mana de piese sau noaptea pierduta intr un gunoi oparit.
la urma urmei exista o simbioza intre cei care ofera servicii si cei care primesc, tre sa fim onesti.

omul vio lucreaza cu scule de scena, instrumente amplificate pe lampi, eu cred ca acolo sunetul se simte cel mai bine, vine direct de la sursa, acolo se pot vedea si auzi multe in setup ul unui sistem, cred ca ceea ce sustine el vis a vis de cabluri si sigurante are o doza de realism(lasand la o parte ca si eu cred acelasi lucru, sa presupunem ca eu sant de neluat in seama) care se bazeza pe ore de auditie, teste diverse, cu/fara cabluri/sigurante/alte maimute(prize ,stabilizatoare, etc).

nu il cunosc, nu am vorbit cu el niciodata dar consider ca dandu l afara nu ai facut loc nimanui, pe sistemul "n am avut nimic dar am pierdut totul" iar daca consideri ca esti deasupra lucrurilor(cum uneori reusesti, asa se cade unui moderator) ar trebui sa lasi timpul sa rezolve anumite lucruri, sa se convinga omul(daca e ceva de convins, bineinteles, pentru ca e foarte posibil sa nu fie nimic interesant cu niste sigurante de exemplu) nu sa impui "legea sigurantei de haur" sub pretextul protejarii culcusului audiofil, vorbele astea ti le spun cu prietenie.

acuma nu as vrea sa crezi ca ma ud la genunchi cand aud de amplificatorul cu lampi, ele sant device uri simple (cel putin in teorie) dar ca orice lucru simplu cand te apuci de treaba realizezi ca nu e chiar usor, de exemplu un butoi de lemn este simplu dar am urmarit odata pasii constructiei unui butoi si am inteles valoarea meseriei, respectul pentru ea, nu pentru materialele si sculele folosite, puteau fi din haur/fer, respectul pentru actul de a pune 2 lemne cruce si a le da o utilizare.
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sigurante audiofile?

Post by momolo »

comanr, incapatanarea si orgoliul de care dai dovada ar fi demne de o cauza mai buna. Ai reusit sa tarasti in derizoriu un topic dealtfel interesant!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Sigurante audiofile?

Post by remoteviewer1 »

momolo
Forumul este doar un loc unde oameni cu scara de valori comuna se intalnesc si pot deveni prieteni iar apoi pot invata unul de la altul (prin schimb de experienta), iar invatarea e numai in viata reala, nu pe forumuri
Forumul este foarte important atat timp cat este un loc in care se schimba la modul liber ideile bune. La noi sunt infestate de ciobani, super-cunoscatori, oameni cu interese comerciale, vocile ascunse ale dealerilor, samsari, se observa usor cum li se taie la unii macaroana cum sar 3 metri in sus si se auto-sinucid, asta nu dovedeste decat ca exista tot felul de lucruri suspecte in spatele lor. Oamenii ponderati, ce le place sa experimenteze (pe banii lor), onesti in general, sunt acoperiti de spam-ul celor mentionati anterior si se ajunge in final la eterna balacareala romaneasca: " ba pe a matii!". Nu putem trece de asa ceva pe niciun forum romanesc, pur si simplu trancotarii cu diy-rii si cu asa zisii audiofili nu se inteleg si pace. Celalalt forum are aceleasi probleme, unii se baga in ciorba altora si invers.

Se observa usor totusi, ca multi "nebuni" ce se transfera intre forumuri ajung sa fie banati si izolati mai devreme sau mai tarziu de peste tot. Mai lasati orgoliile deoparte (oricum majoritatea suntem nuli) si observati cum discuta unii guru din domeniu pe forumurile straine...(fondatori pentru marci de prestigiu ce se vand pe tot globul), asta daca parliti si alte limbi in afara de romaneles... Eu nu inteleg abnegatia unora de a dovedi ca au dreptate intotdeauna, sincer...fie ca e audiofil, trancotar, diy-er, bagator in seama etc.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Sigurante audiofile?

Post by comanr »

momolo nu trebuie sa te aprinzi asa tare, tu nu ai vazut ca mesajul meu e normal, e omenesc, eu am discutat liber, prieteneste, tu raspunzi cu invective, om fi toti prosti si surzi si te deranjam, iarta ne, de ne afara, arde ne, spanzura ne, doar ai cu ce, am editat semnatura.
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sigurante audiofile?

Post by momolo »

remoteviewer1 wrote: La noi sunt infestate de ciobani, super-cunoscatori, oameni cu interese comerciale, vocile ascunse ale dealerilor, samsari, se observa usor cum li se taie la unii macaroana cum sar 3 metri in sus si se auto-sinucid, asta nu dovedeste decat ca exista tot felul de lucruri suspecte in spatele lor. Oamenii ponderati, ce le place sa experimenteze (pe banii lor), onesti in general, sunt acoperiti de spam-ul celor mentionati anterior si se ajunge in final la eterna balacareala romaneasca: " ba pe a matii!".
din pacate ai dreptate. Si o alta meteahna (des intalnita) a acestora cand nu mai au nici un argument (si unii nu au niciodata un argument, unicul fiind clasicul "ba pe a matii!") este sa vorbeasca in numele a mai multi (necunoscuti, poate un grup, poate un popor ocult, poate o ceata de babuini, un grup de savanti sovietici, etc), ca un fel de "lider" (ai presupus bine, cred ca respectivul duce o cruciada! :lol: ) folosind adresarea "noi, pe noi, in numele nostru":
comanr wrote:om fi toti prosti si surzi si te deranjam, iarta ne, de ne afara, arde ne, spanzura ne
comanr, eu credeam ca esti o singura persoana insa acum vad ca esti ori "mai multi" (chestie care se trateaza medical), ori vorbesti in numele a mai multi.
Mi-a scapat cumva mie, esti liderul vreunui grup ? Despre ce grup e vorba?! Chiar te rog sa explici pe cine reprezinti tu aici vorbind in numele "a mai multi" ? In numele a ce te adresezi tu ?
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Sigurante audiofile?

Post by SOLO »

comanr wrote:momolo nu trebuie sa te aprinzi asa tare, tu nu ai vazut ca mesajul meu e normal, e omenesc, eu am discutat liber, prieteneste, tu raspunzi cu invective, om fi toti prosti si surzi si te deranjam, iarta ne, de ne afara, arde ne, spanzura ne, doar ai cu ce, am editat semnatura.

Fii baiat destept si treci peste. Incearca sa ramai la subiect iar daca ai ceva nelamuri foloseste mesajul privat pentru ca forumul asta nu e "piata in care ne spunem offurile". In ritmul asta risti sa te arzi de unul singur.

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Sigurante audiofile?

Post by hersorin »

Daca cu sigurantele a fost cum a fost , ce ziceti de acesta http://www.essentialaudiotools.com/pulseprotector.html" onclick="window.open(this.href);return false;
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Sigurante audiofile?

Post by comanr »

nu conteaza ce este, am inchis in secunda 2 linkul, e ceva care merita pentru ca e doar 50 de euro, nu e o suma.
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Sigurante audiofile?

Post by comanr »

@hersorin

orice masina de cafea sau aspirator are un condensator in paralel pentru a omori spike urile generate de periile echipamentului, probabil stecherul ala de 50 de euro are un condensator de 0.047 care costa 1ron adica 0.25 euro.

condensatorul ala pot sa l pun si in priza si astfel deparazitez instalatia, insa este o gaselnita audiofila, o crasa prostie din punctul meu de vedere, oricine isi imagineaza ca in acel stecher nu poate incapea decat un condensator si o rezistenta/bobina
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sigurante audiofile?

Post by momolo »

comanr wrote:condensatorul ala pot sa l pun si in priza si astfel deparazitez instalatia, insa este o gaselnita audiofila, o crasa prostie din punctul meu de vedere, oricine isi imagineaza ca in acel stecher nu poate incapea decat un condensator si o rezistenta/bobina
in primul rand, habar nu ai despre ce este vorba si faci niste presupuneri in care strecori chiar si o jignire oarba.
Mentionez ca stiu acel obiect, l-am pipait si am asistat la testul audio pentru un sistem audio foarte scump (cam cat costa toate trancotele impreuna cu casa si probabil si cu masina lui comanr la un loc). Inauntrul acestui obiect este altceva, comanr bate efectiv campii (si mai si jigneste!).
Important de mentionat este ca am auzit efectul audio al acestui obiect. Este excelent raportat la costul lui. Probabil la sisteme audio modeste este frectia la piciorul de lemn. Si este interzis celor care "nu cred" in cablurile de alimentare (deoarece il pot utiliza gresit sau il pot ingera)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Sigurante audiofile?

Post by comanr »

asa si cam ce e in "acel obiect" dupa tine? :lol:
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sigurante audiofile?

Post by momolo »

comanr, ti-am spus de o suta de ori, te-am si banat un weekend, ti-a spus si SOLO, efectiv nu ai ce cauta la acest topic! Ma fortezi sa te elimin definitiv si crede-ma, eu nu prea mai revin. Mai ales ca ai un antecedent! De la o vreme ai devenit un element perturbator pentru acest forum si deranjezi! Crede-ma!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Sigurante audiofile?

Post by comanr »

pai spune tu ce crezi ca e in acel stecher, orice , ce crezi tu ca e acolo ?
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Sigurante audiofile?

Post by comanr »

hai ca ti zic eu ce e in acel stecher, vreo doua piese, nimic semnificativ,

http://www.edn.com/design/components-an ... on-devices" onclick="window.open(this.href);return false;

de subliniat faptul ca aceste echipamente doar intervin asupra liniei de alimentare atunci cand exista factori perturbatori si ai estompeaza(motoare electrice, diverse sarcini inductive) , nu fac nimic tensiunii de alimentare si cu atat mai putin sunetului, momolo nu stiu ce ai auzit tu sincer.
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Sigurante audiofile?

Post by comanr »

un articol interesant despre "power conditioners", ce face ele, cat de rapide sant, daca parintii lor stie.

http://www.dansdata.com/gz039.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

toate aceste echipamente au rolul de a mentine sinusoida cat mai curata, nimic altceva, nu pot afecta sunetul unui aparat, pot imbunatati calitatea tensiunii de alimentare atunci cand exista perturbatii in sistem(pana la un punct) insa cand acestea nu exista ele stau degeaba ca sa ma exprim mai pe intelesul tuturor, stau bagate in priza si asteapta evenimentul respectiv.

ele clar nu suna mai bine sau se aud mai clar, pentru ca nu au cum, la fel cum daca vecina coboara sa ia paine sistemul meu nu se aude mai bine, se aude al fel pentru ca vecina nu are nici o legatura cu sistemul meu.

daca ar imbunatati calitatea sunetului ar trebui sa cumparam foarte multe sa le punem peste tot precum panselutele dar noi avand creier nu putem face asta, insa echipamentele de acest gen NU dauneaza, ele doar pot proteja in cazurile despre care am vorbit.
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

Post Reply