ACCUPHASE E-260 / BOXE ?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
glucica
Posts: 435
Joined: 03 Nov 2009, 15:11
Location: Bucuresti

Re: ACCUPHASE E-260 / BOXE ?

Post by glucica »

Eu nu cred ca te-au mistocarit.

Am avut E550 care e un integrat exceptional dar E560 e si mai bun. L-a avut un prieten si l-am ascultat de multe ori. Nu cunosc Tannoy din pacate.
Ia-l acasa si asculta-l. Sint sigur ca mai poti si negocia.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: ACCUPHASE E-260 / BOXE ?

Post by hersorin »

lordu73 wrote:
doru wrote: Fii putin mai explicit, cu ce sfaturi, pareri te putem ajuta? Daca merge Accuphase-le ala cu Tannoy-urile? Pai, de unde sa stim noi?
Da, in principiu asta era intrebarea. Am presupus ca stiti din experienta sau macar din "fler"
Si sincer mai asteptam sa-mi ziceti si mie daca l-ati vazut undeva mai ieftin.

@solo @remoteviewer1
Imi place ca nu ne desmintim ca popor, ne place mistocareala ceva de speriat ....
Ne face sa ne simtim mai destepti un pic, nu-i asa ? :D
Mie acest subiect imi pare o mistocareala , amplificare de 10 000 euro si boxe de 1000 euro , dar sa zicem ca pe viitor se vor schimba . Alt motiv ar fi suma destul de mare fara macar sa stii cum cinta sau daca se potriveste cu gustul tau . Banuiesc ca daca te dadeau banii afara din casa mergeai direct si il luai nou .
Daca vei veni cu mai multe detalii cum zicea si doru poate vei primi ceva sfaturi si pareri .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: ACCUPHASE E-260 / BOXE ?

Post by comanr »

asa e, de obicei lucrurile stau invers.
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: ACCUPHASE E-260 / BOXE ?

Post by remoteviewer1 »

Draga Lordule, ti-a explicat mai sus foarte detaliat si documentat momolo cum sta treaba cu Accu e-250. Eu sunt posesor de e-213 si este bun daca te multumeste puterea lui. Acum tu vii si pui intrebarea despre E560 care este o nava spatiala pentru majoritatea forumistilor de aici si probabil s-au vandut la noi in tara cat degetele la o mana (pentru a fi optimist). In plus, cei ce au 10k euro sa dea pe un amplificator, nu cred ca au timp de forumeala.

Buun, tu ai niste boxe sa zicem din categoria lazi cu boxe chinezesti cu tot renumele lor englezesc. Am ascultat Tannoy din seria cea mare gen sifonierul lui bunica (Kensington stirling nu mai stiu cum, era ceva mai entry level oricum pe la 5k euro pret de lista) pe un lampas de putere mica si pe un pick-up si mi-au placut insa nu am ramas innebunit, nici conditiile nu au fost ideale.

Dupa cum ti-au povestit unii colegi, boxele se aleg primele si apoi amplificarea ce se potriveste, scenariul tau cu boxe chinezesti si super amplificatoare suna ca un subiect de pe forumul Mercedes: stau la 2 camere la etajul 10 in militari si ce motor sa imi iau pe ML-ul nou( V6 sau v8?).

In plus oamenii buni se mai si prezinta pe acest forum, adica explica ce istoric au, ce scule au avut prin mana. Sa zicem ca scenariul tau este adevarat (ce sursa ai apropos?) ai sa ramai total dezamgit daca pui Accu ala pe boxele alea entry level, ai sa zici ca ai aruncat 6000 de euro.

PS. si nu, nu ma simt destept...esti cam sensibil oricum...
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: ACCUPHASE E-260 / BOXE ?

Post by lordu73 »

remoteviewer1 wrote: In plus, cei ce au 10k euro sa dea pe un amplificator, nu cred ca au timp de forumeala.
Nu e 10k, e 6k. Si intr-adevar, de regula nu prea am timp, lucrez mult in strainatate, de asta si intru pe forum, sa incerc sa "sar peste etape" sau sa nu mai cumpar gunoaie dupa criterii de marketing.
Si am invatat ceva din experienta, de exemplu am dat 6000 RON pe niste boxe despre care tu zici acuma ca sint de doi lei. Am mai aruncat 6000 RON pe un BD player Cambridge Audio , parca 720, 2000 pe un irDAC, samd. Astia sint intr-adevar bani aruncati, mai bine iau ceva de calitate si inchei subiectul. Nu cred ca am timp si nervi sa caut "prin gunoaie" ,( la vechituri adica) vreo scula ieftina despre care sa spun pe urma ca e dementiala....

Si asta ar cam fi planul meu, iau acum E560 ca e la oferta, la anul pe vara cind termin proiectul mai iau si DP550, si daca nu o sa ma multumeasca boxele probabil o sa merg in Bucuresti cu sculele astea doua sa testez ceva Spendor 7 sau ce-o mai aparea intre timp (aflu de la voi pina atunci....)

Si nu sint sensibil, ai observat ca am miriit si eu la voi si am incercat sa va musc de picior, macar pantalonii tot vi i-am gaurit un pic, ca nu degeaba sint oltean...... :D
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: ACCUPHASE E-260 / BOXE ?

Post by lordu73 »

hersorin wrote:Banuiesc ca daca te dadeau banii afara din casa mergeai direct si il luai nou .
Pai e nou, sigilat ......
Nu pot sa spun ca ma dau banii afara din casa. :(
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: ACCUPHASE E-260 / BOXE ?

Post by remoteviewer1 »

Daca te referi la cel de vanzare de pe forumul romanesc, este o "okazie", eu ma referam la pretul de lista. Astazi cam greu se mai vinde ceva la pretul de lista.

Parerea mea este sa incepi cu boxele si apoi sa iti gasesti amplificarea, sursa si cablurile. Toata lumea a "aruncat" la un moment dat banii pe niste scule mai putin deosebite, important este sa inveti ceva, chiar daca ai bani sau nu, oricine are ceva de invatat.

Combinatia la care te gandesti tu probabil e buna, insa nu se stie niciodata peste ce dai pe parcurs si ti se schimba gusturile, poate lampi, poate pick-up, etc. Depinde ce asteptari ai si ce iti place sa asculti ca gen muzical.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: ACCUPHASE E-260 / BOXE ?

Post by lordu73 »

remoteviewer1 wrote:Daca te referi la cel de vanzare de pe forumul romanesc, este o "okazie"
Nu e de pe vreun forum, e de la dealer ...
remoteviewer1 wrote:nu se stie niciodata peste ce dai pe parcurs si ti se schimba gusturile, poate lampi, poate pick-up, etc.
Cred ca nu-mi permit sa-mi tot schimb gusturile ....


Multumesc pentru comentarii, e foarte util sa auzi ce cred si altii.
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ACCUPHASE E-260 / BOXE ?

Post by momolo »

lordu73, eu unul mi-am format o oarecare opinie despre modele vechi, E 213 si E 550. In opinia mea nu cred ca diferentele la modelele noi sunt mari, nu cred ca sunt substantiale (fiind practic cam acelasi aparat, marketingul cere schimbarea la o anumita perioada a indicativului, ajuta vanzarile, elimina de pe piata marfa veche care nu vrea sa moara, etc, le stim toti).
In mare sunetul este din aceeasi "familie". Ceea ce este specific la orice brand serios.
In opinia mea si dupa gusturile mele imi place mai mult ala micul. Asta mititel e clasic la schema si constructie, practic evoca gloria perioadei de alta data, "anii de aur HiFi" si este mai simplu. De obicei (nefiind o regula absoluta), mai simplu egal mai bun.
La comparatie ala mare mi s-a parut mai putin natural, mai "tehnic" la sunet sa nu spun "japonache" deoarece Accuphase nu a avut niciodata sunet japonache. Insa e ceva care nu-l face doctoria universala si nici automat superior. Putere are multa pentru boxele mai simple (si nu are deloc pentru boxele mai mari si cele complicate - de exemplu o data am auzit un 550 care se facea de rusine pe niste Tannoy din seria aia mare de top, alea de seamana cu sifonierul lu'mamaia sau alt 550 care se facea de cacao pe niste B&W 802) in timp ce ala micu' nu prea are putere deloc, asta fiind problema lui; si de obicei boxele scumpe si valoroase vor "aparate de sudura".
Astfel, intr-un final am zis ca cel mai mult conteaza potriveala cu boxele si cablaraia potrivita. Bineinteles conteaza si sursa deoarece daca amplifici rahat, tot rahat vei scoate pe partea ailalta.
Cert este ca pe niste boxe care puteau fi conduse de 213 nu mi-a placut mai mult 550, dimpotriva! Chiar mai putin. Si puterea mult mai mare a modelului superior nu mi-a folosit la nimic.
Depinde mult si de camera. Daca ai camera mare, nu merge cu jucaria mica, iti trebuie putere si atunci alegerea e simpla, automata. Insa daca ai camera mai normala si niste boxe usor de amplificat, ala micul este cumva iesit din comun in opinia mea. De aceea ajunsesem sa cred ca asta micul e defapt cel mai bun amplificator din toata seria integratelor (nu vorbesc de cele separate, preu, power). Un "cel mai bun" subiectiv judecat deoarece daca ai boxe mari, de calitate (si din pacate scumpe), nu ai ce face cu ala micul, pur si simplu poate fi jalnic.

Dar problema fundamentala e la boxe si aici toata lumea ti-a zis, intai alegi boxele si dupa aia umbli dupa amplificare.

Totusi, amplificarea conteaza mai mult decat isi imagineaza teoreticienii. Probabil daca lazile cu difuzoare chineze pe care s-a semnat Tannoy (la banii astia nu exista boxe de calitate decat printre vechituri si acolo sti deja care sunt riscurile) sunt duse de ala mic, poate nu merita plusarea daca vrei sa ramai cu aceste incinte acustice. Totusi, mai bine plusezi spre alte boxe mai bune si abia dupa aia te gandesti la amplificare.

Daca insa lazile chineze sunt nesatule de putere (cum ii sta bine oricarui difuzor chinez in care bagi toata centrala electrica si scoti un partz), atunci 560 le va scoate mai sus, le va invia. Dar niciodata nu poti depasi calitatea boxei, aia care e! Ori in cazul astora discutam de o calitate joasa, chiar si Accu E-250 e prea mult, e prea bun pentru niste boxe low market! Suma platita pe ele e foarte mare pentru rumanul care munceste pe bani dar in piata mondiala e foarte mica, de obicei la banii astia platesti firma, blazonul si designul.

In concluzie, in opinia mea te concentrezi pe o cale neesentiala, lipsita de importanta. Schimbarea unei amplificari bune cu alta amplificare buna nu va aduce decat eventual o imbunatatire minora unor incinte acustice mediocre facute in China pentru mass market cu containerul.

Te asigur ca pana la urma pretentiile, educatia audio, educatia de toate felurile conteaza! Pentru gusturile unora nici boxe de 12.000 euro nu sunt de ajuns, altii lesina daca le aud si multi nu le-au auzit veodata visand cu pozele in fatza. Depinde intr-un final ce doresti, depinde unde doresti (camera mica, camera mare), depinde ce vrei sa amplifici (un calculator sau un player adevarat), insa in opinia mea ai un oarecare impas in stabilirea scarii de valori si prioritatilor in acest domeniu. Practic ai un amplificator foarte bun (in clasa si la pretul lui) pe care vrei sa-l inlocuiesti inutil cu alt amplificator bun (la clasa si pretul lui) pentru niste boxe care in opinia mea nu merita oboseala.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: ACCUPHASE E-260 / BOXE ?

Post by remoteviewer1 »

Lordule, crede-ma ii cunosc bine pe cei ce vand respectivul amplif, nu am vrut sa fac reclama, din acest motiv am mentionat forumul.
Cred ca nu-mi permit sa-mi tot schimb gusturile
Cred ca nu iti permiti mai degraba sa NU faci alegerea buna din prima! S-ar putea sa ai o revelatie (in sens negativ) dupa ce vei cheltui o suma considerabila de bani, si ti-ai fi dorit sa te indrepti in alta directie asta daca stiai!(daca deschideai ochii la timp). Oricum parerile noastre valoreaza vax albina, tu poti doar sa te decizi in ce directie vrei sa te indrepti cu sunetul. Ai grija ce iti doresti, pentru ca s-ar putea sa ti se intample!

Atentie! la nivelul asta de pret, in romanica potentialii clienti sunt foarte putini, daca te razgandesti pe parcurs (vei dori sa revinzi), vei pierde multi bani si timp...Atat timp cat nu faci banii din returnari de TVA de la statul roman, te sfatuiesc sa analizezi bine si la rece inainte sa te apuci sa cheltui bani, si sa ai in vedere intotdeauna destinatia finala (doresti rezolutie imensa, putere mare in camera mare, muzicalitate, naturalete, dulceata in sunet, sau poate un anumit mix intre ele). Bafta!
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: ACCUPHASE E-260 / BOXE ?

Post by doru »

lordu73 wrote:.
Si asta ar cam fi planul meu, iau acum E560 ca e la oferta, la anul pe vara cind termin proiectul mai iau si DP550, si daca nu o sa ma multumeasca boxele probabil o sa merg in Bucuresti cu sculele astea doua sa testez ceva Spendor 7 sau ce-o mai aparea intre timp (aflu de la voi pina atunci....)
Cam prost planul, lordule…
Lasand la o parte glumele, facute si datorita modului in care ai pus tu problema (vezi “saltul” in 10 zile de la Naim XS la E-560 sau schimbarea brusca a optiunilor (de la E-213 la E-560), parerea mea, sincera de aceasta data, este ca esti pe cale sa faci o mare greseala. Daca, dupa cum spui, nu te dau banii afara din casa, mi se pare de neinteles cum poti sa cheltui 6000 de euro pe o scula, lipsit de experienta si ghidandu-te doar dupa fler, inclusiv al nostru, celor carora le ceri parerea. Daca e vorba de fler, de pilda, eu zic ca acele Tannoy-uri or sa sune exact ca niste tigai.
Cu 6000 de euro poti sa iei un sistem intreg foarte bun, cu sursa, amplif, boxe si cablaraia necesara. Un sistem pe care poti sa-l asculti “pregatit la cheie” la vreun dealer sau acasa la un alt audiofil care il vinde, sa vezi daca iti place. Sunt multe variante la acesti bani.
Daca totusi ti s-a pus “pata” pe Accuphase-le ala, trebuie sa te astepti sa mai bagi inca cel putin atat sau chiar dublu, pentru a-ti cumpara o sursa si niste boxe adecvate, la un nivel calitativ apropiat. Daca nu dispui de acesti bani, renunta, altfel, foarte posibil, vei baga 6000 euro si in casa vei avea sunet tot de tigaie (aurita) :) . Iar cand o sa dispui de mai multi bani si chiar vrei sa-i bagi in scule, fii fara grija, oferte vei mai gasi, atat la dealeri cat si la SH.
In ciuda naivitatii (sa nu zic altfel) ce razbate din comentariile tale (fara suparare!), ai primit niste sfaturi destul de pertinente, de la persoane cu ceva experienta (probabil mai multa decat ai tu), de care, daca esti istet, vei tine seama. Mai ales ca, in principiu, dupa cum vezi, majoritatea sfaturilor converg in aceeasi directie.
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: ACCUPHASE E-260 / BOXE ?

Post by comanr »

unoeri oamenii cauta o justificare si incearca sa dea un sens sumelor disponibile la un moment dat in viata, despre asta e vorba, deloc despre sunet.
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: ACCUPHASE E-260 / BOXE ?

Post by lordu73 »

momolo wrote:Practic ai un amplificator foarte bun (in clasa si la pretul lui) pe care vrei sa-l inlocuiesti inutil cu alt amplificator bun (la clasa si pretul lui) pentru niste boxe care in opinia mea nu merita oboseala.

Cambridge Audio 651A nu este un amplificator grozav, nici macar la pretul lui mic.

OK, am inteles, nu mai pot folosi boxele, pacat, ca aratau bine .....
Deci toata afacerea m-ar costa 6000 + 7000(sursa) + 5-6000(boxe) = 19000


Daca ma apuc sa-mi iau boxe, asa cum imi zice toata lumea sa fac, nu stiu cum o sa umblu cu ele pina la Bucuresti si prin Bucuresti (ca melcul cu casa-n spate) sa le gasesc amplificare potrivita.Mi se pare imposibil.Nu m-as apuca sa trambalez pe drum nici Tannoy-urile mele de 6000 RON, daramite boxe de 5000 de EURO,sa risc sa le julesc, sau doamne fereste sa le zdrancin difuzoarele prin gropi, NO WAY !!!Cind le-am adus pe astea de acum, abia le-am adus, cu portbagajul deschis si pe viteza mica.
In schimb cu ampliful si cu sursa poti sa te plimbi mult mai usor.....


Locuiesc la casa, doar ce m-am mutat, de 3 luni, dar sufrageria nu e mare, are 4x4 = 16mp Mai am un dining lipit de ea, si ala tot 4x4. Deci spatii mici, cumpatate as spune.
30W ai lui E560 in clasa A mi-ar fi suficienti.

As mai putea lua ceva foarte bun pe lampi, la banii astia, la un moment dat cochetam cu ideea, dar parca n-as vrea sa astept de fiecare data juma de ora sa incalzesc lampile.

Cam asta e, asa o vad eu .....

Sau as putea la fel de bine sa ramin cu ce am...
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: ACCUPHASE E-260 / BOXE ?

Post by lordu73 »

doru wrote: Cu 6000 de euro poti sa iei un sistem intreg foarte bun, cu sursa, amplif, boxe si cablaraia necesara. Un sistem pe care poti sa-l asculti “pregatit la cheie” la vreun dealer sau acasa la un alt audiofil care il vinde, sa vezi daca iti place. Sunt multe variante la acesti bani.
Probabil de banii astia as putea lua ceva comparabil cu ce am acum. Variante or fi, poate nu le vad eu.
Apropo, fii sincer, sistemul tau cit a costat?

doru wrote: fii fara grija, oferte vei mai gasi, atat la dealeri cat si la SH.
E560 cu vu-metre nu se mai fabrica, E600 are led-uri. Nu as da banii astia pe un amplif cu led-uri, poate sa sune imperial......
Tot din motivul asta nu mi-am luat REGA, ca era urit ca porcul.
Vezi tu, in naivitatea/prostia mea mai cred ca o scula e ca o bijuterie,(exact ca un ceas cu pendula pentru casele boieresti ) trebuie sa transpire eleganta prin toti porii, mai ales cind e scumpa...

Si mai trebuie sa fie bineinteles cit se poate de durabila
Last edited by lordu73 on 21 Oct 2014, 11:16, edited 1 time in total.
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: ACCUPHASE E-260 / BOXE ?

Post by lordu73 »

comanr wrote:unoeri oamenii cauta o justificare si incearca sa dea un sens sumelor disponibile la un moment dat in viata, despre asta e vorba, deloc despre sunet.

Interesant, s-ar putea sa ai perfecta dreptate..... :?
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

Post Reply