HARBETH

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: HARBETH

Post by doru »

comanr wrote: una trebuie sa le aud ca sa stiu ce parere aleg din review uri, in mod sigur adevarul exista in review uri iar a doua e legata de potentialul lor ca incinte micute sa reproduca puternic frecventele joase, basii,
Doar o observatie: Harbeth SHL 5 nu sunt niste incinte micute si nici macar la incinte mici nu pot fi incadrate! Desi nu sunt niste floorstandere propriu-zise, necesitand stand-uri adecvate, in niciun caz nu le poti aseza pe raftul de carti din biblioteca, chiar daca ai una mare!
Dimensiunile lor (635 x 322 x 300 mm) dau un volum de 61 lt. care depaseste lejer destule floorstandere “slim” moderne din ziua de azi, cu cate 2-3 difuzoare de bas/medii de 13 cm.
Esentiala este insa o idee, pe care o impartasesc si o sustin si eu (dupa ceva ani buni de experienta audiofila): Lasati deoparte orice prejudecati, in audiofilie nu exista nicio regula!

P.S. Sambata am petrecut vreo 2 ore extrem de placute in compania altor doi forumisti, carora le multumesc si eu pentru vizita. Pana la urma, cel mai important lucru este ca, macar din cand in cand, sa gasim putin timp sa impartasim “live” aceasta pasiune comuna a noastra. Oricate review-uri am citi sau postari de pe forum, nimic nu se compara cu o ora-doua petrecuta cu “prietenii de suferinta” in fata unui sistem audio.
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: HARBETH

Post by comanr »

pacat ca e distanta mare, as fi vrut sa le aud si eu 5 minute.
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: HARBETH

Post by oake »

Nu e zona mea de preţ, cel puţin nu îmi permit deocamdată nici aşa ceva, totuşi intervin pentru că m-a frapat designul acestor boxe. Litraj destul de mare deci nu se pot încadra nici acolo nici acolo, cutii rectangulare, nu foarte grele (în jur de 15Kg, poate greşesc) ceea ce înseamnă lemn sau aglomerat relativ subţire, placa din faţă şi din spate prinsă în şuruburi, filtru handmade cu sârme de conectare relativ subţiri. Totul seamănă izbitor de mult cu boxele mele vintage Philips ( 22RH497) de la începutul anilor '70. Acuma în mileniul III. Aud că sună spectaculos, de ce oare nu mă miră. Unde sunt cutiile alea cu forme ciudate care anihilau un efect inventat publicitar spre a ne reda noua Nirvana audiofilă?

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by remoteviewer1 »

Din ce am citit din destainurile oficiale ale "patronului", el a preluat aceasta firmulitza de la fondator, si-a abandonat locul cald din corporatie si s-a apucat de un business cu o reteta clasica continuu imbunatatita. Reteta este boxe cu lemn subtirel in stil bla bla, omul parand de foarte bun simt si recunoascand ca alte retete (de ex. cele cu lemn gros) il depasesc si nu s-ar baga in asa ceva. Ca sa fiu un pic carcotas, considerand puzderia de firme din ziua de azi ce fac incinte acustice, nu e greu probabil sa faci boxe in general... fiind dificil probabil sa construiesti boxe bune (la sunet) cu adevarat. Ce mi se pare admirabil la Harbeth (cu toate ca nu le-am ascultat) este lipsa de atentie pentru design afisand o siguranta de sine obraznica.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by remoteviewer1 »

Ciudat sa recitesti ce scriai cu ceva timp inainte, are si forumul un efect de capsula a timpului cand te uiti la ce scriai deunazi. Ok, sa nu o mai lungim, eu sunt “vinovatul” pentru vinderea boxelor lui doru. Am tacut saptamanile acestea, deoarece am vrut sa am timp sa le diger bine, nu sa ma hazardez in declaratii.

In primul rand as dori sa declar ca doru este un om de nota zece asa cum greu gasesti in tara noastra, un Domn fin, de o bunatate desavarsita. Forumul de aici ne ascunde trasaturile reale si personalitatea, eu zic ca e bine sa ne mai cunoastem din cand in cand pentru a nu ne da in cap cateodata fara rost.

Am poposit la el acasa si exact cum a descris momolo, sistemul se auzea bestial, fiind familiar cu o parte din muzica prezentata, insa calitatea adevarata se cunoaste din prima secunda. Nu vreau sa exagerez cu epitetele, deoarece nu e punctul meu forte, insa am fost uimit de deschiderea, muzicalitatea, aerul, stralucirea si finetea acelui sistem. Ma asteptam sa se auda bine, eu venind de pe vinil, insa combinatia Luxman si Harbeth pe cd era uimitoare. Am ascultat si ceva vinil (denon dl 103 rules!) si ce sa zic... am ramas indragostit.

Ajuns acasa, ma rodea ceva in suflet, as fi putut sa traiesc si cu sistemul meu mult si bine, insa pe unele locuri imi doream ceva mai mult. Asa e viata cand dai cu gustul de calitate, te molipsesti imediat si nu mai e cale de intoarcere. Am stat ceva timp pe ganduri, am calculat, disecat, masurat si pana la urma m-am decis sa fac pasul, adica sa ii descompletez lui doru frumosul, uimitorul si melodicul sistem. Nu ma gandeam la o astfel de achizitie in aceasta perioada, insa pentru genul acesta de situatii niciodata nu am fost niciodata pregatit...

Ajuns acasa super obosit dupa o zi de munca si apoi o seara de umblat pe drumuri, carat si asezat, am dat drumul la un cd amarat, primul ce mi-a venit pe mana, si am ramas un pic dezamgit, de sunet, eram prea obosit si apoi m-am dus la somn. Si aici ajung la prima problemuta a acestor boxe, au in ele un spirit de monitor, si iti arunca in fata pana la urma adevarul, in cazul in care lucrurile sunt un pic deformate. Cd-ul respectiv (un soundtrack de la un film, un fel de compilatie) nu era in niciun caz audiofil, insa pe sistemul meu anterior se auzea decent. Ok, inr urmatoarea zi, dupa o pozitionare sumara in camera (nimic fancy, incurajat de ce am citit pe web), cu ceva spatiu in spate si ceva spatiu pe alaturi, am dat drumul la muzica si am inceput sa ascult...Oh sweet lord! Ce combinatie buna amplificator/boxe...deoadata lucrurile parca s-au clarificat in muzica in sens pozitiv, s-au ordonat, s-au aerisit. Sunetul nu are nicio tenta specifica, nici pe inalte nici pe joase, este un sunet unitar si omogen care nu pare sa vina din boxe. Eu eram un pic refractar cu privire la asa zis-ul sunet british, deoarece am ascultat niste boxe Spendor si chiar Tannoy si nu am ramas cracanat, chiar dimpotriva cateodata neimpresionat. Review-urile pe net erau magulitoare cel putin la Harbeth, insa pana nu le ai in casa nu poti sa stii adevarul. Muzica clasica este o placere, mai ales cea ce implica orchestre, ce par ca s-au asezat si clarificat. Sunetul pare a fi mai coerent si boxele parca incearca sa iti prezinte o imagine un pic diminuata (dimensional) a realitatii ceea ce este perfect normal, dar insa foarte reala si credibila. Bas-ul...hmm aici este punctul lor forte, o fi si vina amplificatorului, nu pare sa coboare extrem de jos, insa are o calitate excelenta si este prezent in belsug. Instrumentele de suflat sunt taioase la ureche si nu suna a tigai sparte. Instrumentele cu corzi sunt prezentate foarte realist, unele se aud lemnoase, parca intelegi din ce e facuta cutia, nu se aud miorlaite si amestecate. Pianul se aude fin, delicat in momentele mai lejere si viu si agresiv in momentele mai rapide. Imaginea stereo e spot on, se prezinta totusi si o varianta tridimensionala, scena avand adancime nefiind plata ca o imagine foto. Aceste boxe, inghit orice muzica, au un caracter universal, sunt vii, dar neobositoare, sunt rapide insa nu amesteca lucrurile, prezinta vocile impecabil (de mult nu am auzit acest mid-range dulce, realist) si par a fi de cursa lunga nescotand nimic(exagerat) in evidenta, insa neuitand nimic din reprezentare. Am ajuns si la muzica electronica, eu ascultand multe trasnai, incepand cu clasicii Tangerine, JMJ, Isao Tomita, Kraftwerk etc. trecand prin unele chestii usoare mai moderne gen Unkle, Daft Punk, Moderat... pana la mai greu digerabilii Autechre, Squarepusher, Aphex Twin...am ramas pur si simplu prostit...de aplombul si slam-ul cu care este reprodusa. Muzica electronica are nevoie de scule bune pentru a fi inteleasa si apreciata la adevarata valoare! Am achizitionat de curand niste viniluri noi cu muzica electronica, si pot sa spun ca sunt cu adevarat nemaipomenite! Aceste boxe par a fi un fel de cheie universala ce iti deschid o usa spre o alta lume incredibila. Dupa cateva saptamani am bagat si cd-uri sa zicem de test, cu voci barbatesti manarite in studio, si ce sa zic...aici te fac praf (se lasa cu piele de gaina la greu...),eu am vrut sa le testez intai pe muzica de zi cu zi, sa nu le menajez pe scofeturi audiofile.

Amplificatorul este un fel de (mini) godzilla, are 21 kg, doua vu-metre impecabil desenate si este gandit foarte ergonomic. Imi plac foarte mult actionarea stand-by/on cu telecomanda, preul phono integrat (sweet joy!) si cu MM si cu MC, precum si puterea pe care o denota in clasa A/B, pare in realitate mult mai puternic decat specificatia din fisa technica. Din pacate, rolul lui principal este sa faca boxele sa cante, poate sa si arate bine...ca si chestie secundara. Are cohoness, in acelasi timp si finete si rezolutie. Mi se pare mai ergonomic decat Accu si debordeaza mai mult calitate perceputa. Accu canta exceptional pe Harbeth, ceea ce denota ca nu sunt pretentioase deloc la amplificare, cer numai calitate onesta.

Oups...aici am ajuns la al doilea lucru negativ cu privire la minunatele Harbeturi, sunt urate ca naiba, daca Triangle-urile mele tin cu casa fiind slim si foarte aratoase, aceste englezoaice un pic uratele si roscovane nu iti pun in evidenta orgoliul de owner, insa nu conteaza la cat de bine canta. Nici ideea cu standurile nu prea ma incanta atat timp cat eu am fost obisnuit cu standfloor-uri, insa aici compenseaza prin categoria semi-pana ce iti permite sa te joci cu ele prin casa. Daca la inceput, ma uitam un pic chioras la cele doua cutii de marime medie spre mare, inclusiv la finish-ul eucalipt ce nu se prea potrivea cu living-ul meu, acum sunt in stare sa ma bat cu pretul vietii daca ar fi cineva in stare sa mi le scoata din casa. Boxele acestea sunt ca si prietena aia din facultate de treaba, nu foarte frumoasa dar totusi atragatoare si cu trasaturi finute, ce iti face placere sa petreci mult timp cu ea si se f... de se rupe...mai da si cu matura iti mai face si un masaj, ce sa zic...compromisul ideal.

As dori sa le multumesc intr-un final celor doi complici, in primul rand lui doru, un om minunat si in al doilea rand, lui momolo (pe care nu am avut placerea sa il cunosc in realitate) pentru review-ul extraordinar si realist pe care l-a facut sistemului Luxman/Harbeth.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by momolo »

remoteviewer1, sa le stapanesti sanatos! Ma bucur pentru ca a ajuns la tine, adica la cineva care stie sa aprecieze! Iti marturisesc, mi-ar fi placut mie dar nu aveam lovelele necesare.
In opinia mea acestea sunt boxe care se potrivesc perfect in camera clasica de sufragerie de bloc comunist de 18...24mp. Fix ce trebuie, altele mai mari ..sunt prea mari si altele mai mici nu dau satisfactie in spectrul jos de frecvente, adica asa cum dau satisfactie acest model de Harbeth. Basul acestor boxe este absolut remarcabil si m-am bucurat cand ti-am citit review-ul deoarece demonstreaza cateva lucruri esentiale:

1. (asa cum am spus de multe ori si sustin) sunetul de calitate este unul singur si nu in mai multe variante! Este o falsa poveste ca sunetul de calitate este ceva care tine de gust si preferinte.
NU, in realitate este unic si defapt nu este propriuzis de atins, este un deziderat, un scop, un drum, o aspiratie! Dar este unic, un varf unic si lucrul asta este demonstrat de aproape identica perceptie (asupra sunetului unor sisteme, componente audio) a mai multor oameni care nu au nici o legatura unul cu altul.

Eu si cu remoteviewer1 nu ne cunostem, nu ne-am vazut niciodata, ba mai mult, nu am discutat niciodata macar la telefon. Si cu toate astea, citesc opinia lui despre aceste boxe (pe care le-am ascultat indeajuns sa pot spune ca le cunosc) si sa constat ca este pur si simplu identica cu opinia mea!

Ori noi suntem doi "maimutoi" (haudiofili) care nu ne cunoastem nici macar ca voce la telefon! Asta e o dovada in primul rand pentru mine si pentru el (el m-a citit pe mine initial) ca sunetul de calitate e unul singur si este universal acelasi in toata lumea! Cei care trec de un anume prag de experienta si sunt peste un anume prag de educatie, vor aprecia la fel ceea ce este de calitate. Ceilalti.... urineaza (contra vantului si cu gura deschisa)! :lol: :lol: :lol:

2. ma bucur ca acum ai 2 perechi de boxe din categoria bunicica (totusi astea doua perechi nu sunt high-end dar pentru noi, cu posibilitatile noastre sunt minunate!) si astfel poti compara si sa percepi cat de complex si inselator poate fi sunetul!

Vei avea de lucru! :) Insa e vorba de un lucru tare placut deoarece cred ca a "mesteri" pentru a forma/construi un sistem audio e o activitate foarte placuta si interesanta! Nu neaparat si odihnitoare, nu neaparat ieftina, dimpotriva! Si nicidecum sanatoasa (deoarece in multe cazuri se lasa cu durere de noada de la greutatile carate de colo colo :D ).

3. in cazul comparatiilor pe care facandu-le la tine acasa au valoarea cea mai mare iti vei da seama cat de coerent este sunetul venit din mai putine difuzoare. Asta e unul din aspecte si evident, sunt convins ca deja sti, nu este unul determinant decat in alegerea caii personale pentru sunet.

Abia aici intervin gusturile personale (sunetul de calitate fiind unul singur si acelasi in toata lumea). E vorba de o balanta de compromisuri pentru ca in cazul sculelor si boxelor audio, ceea ce castigi se plateste prin altceva prin care pierzi.

De exemplu, poate nu un exemplu prea grozav, nici prea fericit, omul in tinerete tinde catre sunetul provenit din multe difuzoare deoarece rezoneaza (sufleteste) mai mult la presiune, marime, adancime in bas, etc, toate caracteristicile bune ale boxelor cu multe difuzoare (pentru ca este o tampenie sa credem ca o anume solutie de constructie a boxelor e cea mai buna din lume!); dupa care, spre batranete cred ca omul tinde mai mult catre coerenta sunetului care (din pacate) se poate obtine cel mai bine cu un singur driver (sau cu drivere cat mai de banda larga completate cu altele in capetele neimportante ale benzii audio *** aici am de explicat o NOTA).

Poate e un exemplu fortat, dar ce am observat la parcursul unor audiofili batrani (care au in spate o viata traita cu acest hobby) - spre batranete ajung la simplificare, boxe cu SPL mare dotate cu drivere putine sau doar unul de banda larga, amplificatoare pe tuburi de puteri foarte mici, sisteme foarte simplificate.

La cei mai multi audiofili din lumea civilizata am observat acest parcurs de la sisteme uriase, complicate, munti de scule, "aparate de sudura", boxe cu multe drivere, catre sisteme extrem de simple, boxe eficiente cu putine drivere si putere efectiva mica (deci fara multa presiune acustica), amplificari pe tuburi de cativa wati cu trei piese pe sub cateva lampi, sursa vinyl cu pickup de multe ori mai simplu decat au avut inainte nu stiu ce UFO fabulos, cablaraie simpla dar ultra scumpa si des continatoare de metale pretioase, etc.

Este totusi interesant de observat de la ce au plecat unii audiofili mari si cu dare de punga si la ce au ajuns dupa ani si ani de zile. Cred ca tine cumva de o maturizare in aprecierea a ceea ce conteaza mai mult in balanta sunetului unde exista o singura lege - nu le poti avea pe toate!
Ca sa castigi undeva, trebuie sa pierzi in alta parte.
Tocmai asta cred ca e intelepciunea, de a alege o anume balanta, un anume tip de echilibru, atat cat se poate obtine din posibilitatile tehnice ale epocii pe care o traim. Si evident, pe masura buzunarului.

Inca ceva - pacat ca nu ai putut lua intreg sistemul lui doru asa cum era. El a construit ceva minunat de banii platiti pe acele scule.
Insa iti mai spun ceva, opinia mea si stiu pe ce ma bazez (e o poveste pe care o stie si doru dar nu spun acum), boxele alea pot si mai mult de atat! Sunt pur si simplu uimitoare avand in vedere chiar pretul lor de noi noute! Insa nu sunt o mare exceptie, exista si alte boxe la fel de minunate pe la preturi la fel de (ceva, ceva mai) decente.

Eu cateodata ma gandesc cum ar suna topul de la Harbeth puse pe scule potrivite?!... Nu am avut ocazia sa le ascult nicicum. O data demult am sugerat unui dealer cate ceva dar nu m-a luat in seama sau probabil s-a temut de aspectul comercial deoarece acele Harbeth sunt totusi extrem de scumpe (pentru Romania). Adevarul este ca nu putem face niciodata abstractie de aspectul financiar-economic, altfel sistemul lui doru "disparea" in primele zile de cand l-a scos la vanzare.

Si inca ceva - ampliful din acea serie Luxman este construit de exceptie si este cu adevarat scula japoneza autentica. Lucratura este egala cu ceea ce fac cei de la Accuphase. Insa seria Luxman care a urmat, alea cu VU albastre, nu au nici o treaba cu astea! Nici lucratura nu mai este aceeasi, nici finisajul exterior (materialele) privit de aproape si la comparatie, si mai cu seama sunetul nu are treaba! Stie si doru, poate ti-a povestit, el se gandea intr-o vreme sa-si ia unul mai mare (deoarece cum poate cunosti deja, aceste Harbeth sunt cam "halitoare") si cand a vazut cum arata de aproape si mai ales cum suna alea care au urmat dupa asta (cele "albastre") aproape ca s-a ingrozit.
Nu stiu dupa alea daca au urmat altele la fel (de tipatoare ca niste freze dentare si cu butoane din plastic spoit de chinezi), poate nu, poate si-au revenit intre timp, dar stiu ca firma Luxman a avut la un moment dat o cadere (care s-a produs chiar atunci cand au ajuns aici alea "albastre") si apoi a incaput pe mana chinezilor din grupul YAG (parca). Asta nu e automat un lucru rau, poate actionarii chinezi i-au lasat sa faca ce stiu ei mai bine, in fond scopul este sa castige bani.

Din ce mi se pare, exista cineva care a postat aici pe forum (nu stau sa caut acum) parca din Ploiesti si care a schimbat un model Luxman mai vechi (probabil nu atat de vechi cu al tau, poate seria de care spun eu) cu un model scos acum si zice ca asta nou e mult mai bun, parca din descriere zice ca suna mai cald, mai omenesc. Al tau insa e din vremea buna, se vede numai de aproape.

In concluzie, sa te bucuri de noile jucarele si sa ai posibilitati sa mergi si mai departe pe viitor!
____________________
***NOTA - exista boxe care desi sunt pe 3 cai adopta o "tactica" de boxa cu driver de banda larga. Adica proiectantul a cautat un driver cat mai bun cu o banda cat mai larga si care dupa cum bine stim, e departe de liniaritate si de posibilitatea reproducerii unei benzi audio complete. Dupa ce au gasit sau construit driverul capabil sa "le faca pe toate" (si care evident, nu le face pe toate, adica nu reuseste in capetele de banda), au completat cu drivere care desavarsesc banda audio in partea de jos (adica un subwoofer care se ocupa cu banda de foarte de jooooosss) si un tweeter care se ocupa cu partea de cat mai de sus. As avea doua exemple, Ascendo System M-S unde exista exact tactica asta, cea mai multa muzica se aude din driverul "de medie" care e la vedere si completat cu subwoofer si ribbbon, iar un alt exemplu este German Physiks Borderland unde avem doar 2 cai, conul celebru se ocupa cu toata banda de peste 200Hz si subwooferul completeaza sub 200Hz, deci aici avem un driver de banda foarte larga eliberat de povara de a reda frecventele joase unde energia si presiunea necesare sunt foarte mari, as spune ca reprezinta cam 80% din intreg "bugetul" energiei pentru redare. Ambele aceste exemple suna absolut minunat! (si costa cat o casa! :lol: ).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: HARBETH

Post by doru »

Multumiri pentru aprecierile magulitoare, poate putin exagerate in ce ma priveste! Sunt sigur ca, daca l-ai cunoaste, aceeasi surpriza placuta o vei avea si in privinta lui momolo sau, de ce nu, a altor forumisti din destul de putinii colegi de suferinta in ale "trancotariei cu iz audiofil". Eu am pastrat “secretul”, nu am vrut sa divulg noul detinator al combinatiei Harbeth – Luxman. Acum, daca te-ai “deconspirat”, ma bucur de faptul, de care eu eram oricum convins, ca iti place sistemul Luxman/Harbeth. Multi considera aceste boxe, drept niste boxe “pe viata” si, dupa ce ajungi sa le cunosti putin, iti dai seama ca aprecierile nu sunt deloc exagerate. Sigur, in gama asta de pret, se gasesc nenumarate variante de boxe, dar atata muzicalitate, rafinament si echilibru puse la un loc in niste cutii, designer-ul lor nedepunand nici macar cel mai mic efort pentru a le face sa arate altfel decat niste cutii (pentru el esential fiind sunetul, si cate dreptate are!) nu e usor sa gasesti, chiar cu mult mai multi bani. E pacat ca la noi Harbeth este o marca prea putin cunoscuta, dealer-ul care le vinde nu de multa vreme, fiind unul dedicat vanzarilor on-line si mai putin sau deloc disponibil pentru niste auditii cu adevarat audiofile. Preturile pe care le practica sunt de asemenea nesimtite, este mai rentabil sa le achizitionezi din strainatate (vezi istoria cumpararii acestor boxe in primele pagini ale topic-ului).
Desi acum am vandut aceste boxe si nu mai numar printre fericitii detinatori de Harbeth, ma bucur ca au “incaput” pe mana unui pasionat cred la fel de impatimit, iar, in ce ma priveste, cand vor veni vremuri mai bune, in mod sigur ma voi reintoarce tot la Harbeth. Desi nu au fost prima dragoste (in materie de boxe), e posibil sa fi fost ultima, asa ca nu se uita! :)
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by remoteviewer1 »

Cum am mentionat, nu eram pregatit pentru aceasta achizitie, eu de fapt m-am dus initial pentru amplificator, m-am gandit sa fac un upgrade de putere la micutul Accu (ce intre timp a fost si vandut :cry: ). Insa cand am auzit cum se auzea sistemul ala... tocmai pe cd...imi venea sa imi smulg parul (pe care il mai am) din cap...Era acolo o magie a sunetului, ceva ce nu te lasa sa mai asculti. Nu se auzea doar bine... era si factorul X ce isi baga coada.

O faza comica... dupa cateva zile, mergeam intr-o delegatie cu un coleg si eram amandoi pe scaunele din fata a masinii, si la un moment dat el imi explica ceva si eu eram decuplat... si ma gandeam numai la boxele respective. Cum doru si-a jucat bine cartea :) , a spus ca nu vinde boxele inaintea amplificatorului, ca le are promise, am facut consiliu de familie si am hotarat sa deturnez temporar niste bani dintr-o directie, si sa ii pun la loc in momentul cand voi recupera ceva bani din sistemul vechi. Cumi ziceai momolo mai sus, noi romanii oameni cu suflet mare, pacat de componenta financiara ce ne omoara...Am facut niste eforturi sa achizitionez boxele cu amplif -ul(nu vroiam sa stric sinergia, insa boxele au mers incredibil si pe Accu), decis mai apoi sa valorific vechiul sistem, sau o mare parte din el. Mi-a ramas sincer gandul la cd-player, de fapt la totul unitar format acolo, insa a fost peste posibilitatea mea de moment. Acum ca am returnat banii imprumutati si am ramas cu doua perechi de boxe pe stoc (visul oricarui audiofil) ma gandesc ce sa fac...ne e nicio graba...Din fericire sau pacate, nu mai stiu pentru cine, micul Audioaero se descurca binisor, este inimos si are un caracter cald de lampa.

Oricum in sistemul meu, lipsa acelui player este ca lipsa ciresii de pe tort, adica nu e setul (hauriu) complet :D si cred ca lipseste poate factorul X din redarea cd-ului. Psihologic in acest moment eu sunt chitit pe analog dar nu pot sa ignor cd-playerul ca si convenienta din punct de vedere al pretului cd-urilor. Am fost socat ce cd-uri bune am luat de afara cu preturi destul de modice (dupa ce salivam eu acum cativa ani la preturi de 20-25 ioro, acum gaseam unele intre 5 si 10).
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: HARBETH

Post by hersorin »

momolo wrote:Ori noi suntem doi "maimutoi" (haudiofili)
Vreau sa treceti si al treilea maimutoi . De doua zile ascult aceste boxe cu Gato audio si sunt foarte placut surprins . Basul ne-a dat pe spate pe toti . Daca nu erau asa urite ar fi avut un succes enorm.
Daca nu eram multumit de sunetul care il am acum aceste boxe miine erau la mine si mai aveam si bani de o vacanta .
E posibil sa apara si al patrulea :D
remoteviewer1 nu pot decit sa iti urez auditii placute si sa le asculti sanatos pentru ca se aud extrem de bine pentru dimensiunile si pretul lor . Superbe boxe !!! Modelul cap de serie 40.1 nu m-a atras atit de tare dar nici nu mai tin minte pe ce cinta , poate nu a fost o combinatie reusita .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by remoteviewer1 »

Multumesc hersorin pentru urari. Sa stii ca m-am obisnuit cu look-ul lor vintage, se potrivesc mai bine ca si design intr-o casa decat intr-un apartament. In fine, la cum canta, nu mai conteaza cum arata, nu vreau sa ma pacalesc singur, nefiind totusi foarte in varsta, prefer intotdeauna functia la forma. Pentru mine design-ul placut e un bonus (il prefer pe cel clasic), nu e un lucru dupa care tanjesc. Sa spunem ca Triangle exceleaza la partea estetica dupa gusturile proprii, a fost necesara o perioada de acomodare vizuala sa zicem cu aceste cutii. Insa se poate si mai rau, de exemplu boxele cu horn, deci nu ma plang. Am chiar o alergie la chestiile frumoase ce nu performeaza la nivelul asteptat.

Modelul 40.1 se spune ca este incinta acustica definitiva (de unii ce au trecut de la SHL5), din ce am citit eu pe web, cred totusi ca are nevoie de amplificare calitativa si ceva bibileala pentru a performa la nivelul maxim.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
Spirit Crusher
Posts: 139
Joined: 10 Nov 2013, 14:04
Location: HARBEarTH

Re: HARBETH

Post by Spirit Crusher »

Hopa si al patrulea. Maimutoi pe banda rulanta pe aici...

Astazi a fost prima data cand am pasit intr-un salon audio, la invitatia "maimutoiului" hersorin. Noroc ca a fost un salon mai micut, aflat la prima editie. E bine sa o iau mai usurel la inceput. Peste doua saptamani avem ceva mai consacrat. Iar poate pe la anul dau o fuga si pe la Munchen.

Dar sa revenim la topicul nostru. Am vazut si ascultat mai multe sisteme, inclusiv test cu CD-ul adus de acasa. Cel mai impresionant sistem, pentru maimutoi fireste, a fost cel cu Harbeth Super HL5 Plus, varianta usor upgradata fata de original. Incredibil ce bass pot scoate cutiile astea!!! Si mai important, valoarea sistemului de aici (cabluri incluse) facea cat o componenta de prin alte sisteme. Sau poate chiar la jumatate de pret, daca vorbim de componente Esoteric la 30 si 40 mii bucata, sau amplificator Gryphon la 35 de mii.

Deocamdata am pornit-o pe un drum, si mai am multe de tras cu finalizarea actualului sistem. Daca se va ivi vreodata ocazia pentru construirea unui sistem mai micut, aceste boxe sunt primele pe lista. Highly recommended!!!

Ah, si inca ceva. Dupa cele vazute si auzite azi, facand comparatie cu testul monoblocurilor VTL in sistemul meu, pot dormi linistit. Ma asteptam sa aud nu stiu cum si nu stiu ce. Nu-i dracul atat de negru la mine in living.

Sunet intins!
Harbeth, vinyl and tubes...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by momolo »

Trebuie sa declar public ca NU cunosc pe nici unul dintre "maimutoii" de mai sus (nici macar nu i-am auzit vreodata la telefon) si vreo doi sunt pe o craca mult prea indepartata de craca mea, adica stau intr-o jungla straina. Asta ca sa nu fiu acuzat de vreun troll urinator ca duc de manuta ceata de maimutoi si ne spalam creierul impreuna cu zeama de placebo! Unicul pe care-l cunosc este doru dar lucrul acesta se stie. Apropos, cine va lua (sau poate este dat deja?!) acel multiplayer Luxman nu va regreta deloc, face parte din aparatele pe care le recomand fara nici o retinere. Din ce mi se pare mie, Luxman chiar se pricepe la playere digitale! De exemplu, exista un sistem micut (indicativ 100 daca retin corect) format din una bucata player (made in China), una bucata amplif cu tuburi EL84 si o pereche de boxe mici si usoare. Daca acel sistem este cablat cu cabluri Luxman (din pacate nu sunt foarte ieftine) formeaza pur si simplu o vraja cum rar am auzit vreodata ever! Acel sistem a primit multe premii inclus in Japonia pe piata lor interna, o piata foarte pretentioasa. Ei bine, am auzit demult si playerul separat, o "ieftinaciune chineza" si cam facea de rusine playere care costau dublu sau triplu. Asta asa ca un exemplu, iar playerul de la doru este cu totul altceva, de cinci ori mai mare si mai greu.
Ca tot am postat, ce mai vreau sa adaug (ceva ce stie orice maimutoi), aceste Harbeth sunt deosebit de pretentioase si foarte "halitoare" de putere (cu solid state, in cazul lampaselor comportamentul e altfel). Suna ele bine si placut din prima pe orice le pui, dar adevarata valoare nu si-o arata oricum. Din ce am observat, aceste boxe vor solid state puternic si extrem de rafinat, ceea ce e si cazul amplifului Luxman sau diverselor amplifuri Accuphase, preferabil din cele cu putere mare.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: HARBETH

Post by doru »

Mai fratilor, daca vorbiti de maimutoi, inseamna ca eu sunt maimutoiul sef, fiindca, pe aici, am descoperit primul frumusetea sunetului ascunsa in spatele acestor cutii banale si urate, numite Harbeth SHL 5! :)
Chestia ca sunt urate, e relativa. Pe multi, printre care ma numar si eu, chiar acest design simplu, din anii ’70, îi atrage. E o problema de gusturi. Pentru ceilalti, se pot asculta cu mastile puse, boxele, asa cum declara chiar designerul lor, Alan Shaw, fiind concepute si testate cu mastile puse, tocmai in ideea de a fi astfel folosite. Eu, personal, le-am folosit mai mult cu masti, nu pentru a “ascunde” uratenia, ci din comoditate, datul jos si pusul mastilor fiind o problema mai delicata.
Indiferent de aceste “neajunsuri”, e suficient sa asculti putin boxele si ai mari sanse sa ramai indragostit de ele pe viata…
Pe mine nu basul m-a dat pe spate. Am avut destule boxe cu bas mult mai impresionant, chiar prea mult pentru spatiile medii spre mici din majoritatea locuintelor. De cum am bagat Harbeth-urile in amplificator, am ramas mut, m-a atras pe loc muzicalitatea lor, care se datoreaza, probabil, neutralitatii, echilibrului tonal pe ansamblu. Pentru prima oara, dupa multi ani, nu m-a mai interesat cum se aude, ci ce se aude, adica muzica. Cum am mai spus, poate parea un non-sens sa vorbesti despre muzicalitate, ca principala calitate a unui sistem audio(fil), aceasta fiind de la sine inteleasa. Ei bine, am vazut si ascultat multe sisteme, carora le lipsea tocmai aceasta calitate, elementara, dar esentiala, muzicalitatea. A fost inclusiv cazul multor din sistemele audio detinute de mine. Cu Harbeth m-am reintors la muzicalitate, adica la esenta, la singurul lucru care conteaza de fapt. Dupa multi ani de incercari cu tot felul de brand-uri “audiofile” am regasit placerea de a asculta muzica pur si simplu, al carei farmec, paradoxal, il cam pierdusem in oarecare masura, cam de pe vremea cand ascultam la Majak si RFT-uri!
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by remoteviewer1 »

Off... este de jale cu boxele acestea. Am un vinil audiofil, bine asa il consider eu fiind un Decca original din 78, Jacques Loussier Play Bach. l-am vazut in varianta noua si pe la carturesti in fine...Pianul si contrabasul sunt sublime, percutia nu mai zic, am impresia ca ii am pe oamenii aia in sufrageria capitalista de dimensiuni comuniste... :lol: In plus ascult la volum destul de mic pentru a nu deranja vecinii insa am impresia ca nu pierd nimic, bas-ul este extraordinar, poate sunt prea excitat in acest moment. Kenny al meu cu Nagaoka si Luxzilla fac o echipa foarte muzicala, sunetul parca este un lichid auriu, se scurge din boxe cu o usurinta nemaipomenita. Ce sa zic... sunt indragostit... :oops:
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: HARBETH

Post by hondaru »

Felicitari ptr achizitia boxelor si amplificatorului. Prin amabilitatea lui Doru am ascultat sistemul intreg si am fost profund impresionat de sunetul reprodus. Daca nu as fi vazut boxele as fi crezut ca sunt mult mai mari! Au un raspuns la bas incredibil pentru dimensiunea lor. Dar nu basul este punctul lor forte ci asa cum remoteviewer1 confirma este muzicalitatea deosebita. Sunetul este fluid, te invaluie si te cucereste pe loc. Sunetul de calitate se diferentiaza imediat fara a fi nevoie de teste blind sau ascultat cu orele. Sunt boxe foarte versatile, orice tip de muzica poate fi ascultat cu usurinta si placere. Mi s-au parut niste boxe excelente pentru auditii la nivel mic, la nivel mai ridicat incepe sa-si faca prezenta un pic zgomotul bass reflexului dar si acesta nu este catusi de putin deranjant doar ca este acolo. Vocile sunt reproduse cu un realism exceptional, la fel si sunetele din zona de frecventa inalta, fiind foarte aerisite si precis determinate fara senzatia de "patura peste boxe". Sunt sensibile la cablaj si un mic experiment facut ad-hoc a relevat acest aspect, cred ca niste cabluri nobile ar aduce un plus considerabil sunetului si asa foarte bun! Multumesc inca o data Doru pentru amabilitate si daca nu as locui intr-o casa cu pereti de rigips as fi cumparat eu sistemul fara sa clipesc!
Sa le stapanesti sanatos!
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

Post Reply