Amplif pentru Focal Electra 1007 S ?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
nicumur
Posts: 340
Joined: 03 Oct 2008, 17:57

Re: Amplif pentru Focal Electra 1007 S ?

Post by nicumur »

cosmin wrote:Intentionez sa cumpar sursa + amplif. performante in buget de maxim 15.000 RON.
http://www.hifimag.ro/index.jsp?pgDeDes ... iu=sisteme

Si-ti raman si bani...
"Forumul nu e o anexă a dormitorului sau a closetului de-acasă. E o ieşire în lume, cu tot ceea ce o asemenea ieşire presupune, de la veşmînt la discurs." - ANDREI PLESU

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Amplif pentru Focal Electra 1007 S ?

Post by cosmin »

nicumur wrote:
cosmin wrote:Intentionez sa cumpar sursa + amplif. performante in buget de maxim 15.000 RON.
http://www.hifimag.ro/index.jsp?pgDeDes ... iu=sisteme

Si-ti raman si bani...
Multumesc pentru recomandare.

Faza cu bani ramasi e cam periculoasa, din cate am inteles.

Nu cumva cablul Accuphase e partea cea mai performanta din sistem ? :lol:
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
nicumur
Posts: 340
Joined: 03 Oct 2008, 17:57

Re: Amplif pentru Focal Electra 1007 S ?

Post by nicumur »

Daca esti suparat ca-ti mai raman bani, atunci cumpara un Accuphase (amplif doar) la vreo 16.000 lei si vezi tu dupa aia cum te mai descurci cu sursa :P
"Forumul nu e o anexă a dormitorului sau a closetului de-acasă. E o ieşire în lume, cu tot ceea ce o asemenea ieşire presupune, de la veşmînt la discurs." - ANDREI PLESU

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Amplif pentru Focal Electra 1007 S ?

Post by cosmin »

nicumur wrote:Daca esti suparat ca-ti mai raman bani, atunci cumpara un Accuphase (amplif doar) la vreo 16.000 lei si vezi tu dupa aia cum te mai descurci cu sursa :P
Pana la urma toate componentele sunt importante. In ciuda acestui lucru, voi pe ce element recomandati efortul (financiar?) cel mai mare, intre sursa si amplif ? (Eu cam spre amplif. as inclina mai mult balanta, nu stiu de ce :lol: )
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: Amplif pentru Focal Electra 1007 S ?

Post by yinyangbt »

Dar un Audio Analogue Verdi settanta ?

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: Amplif pentru Focal Electra 1007 S ?

Post by c6t9 »

chiar as fi curios, poti sa-l probezi?
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Amplif pentru Focal Electra 1007 S ?

Post by momolo »

nicumur
cosmin scrie:
Intentionez sa cumpar sursa + amplif. performante in buget de maxim 15.000 RON.


http://www.hifimag.ro/index.jsp?pgDeDes ... iu=sisteme

Si-ti raman si bani...
Firma cu pricina este a userului alex_t care activeaza pe alte forumuri cunoscute, alias mihai pe forumul nostru, si este un reseller vanzand printre altele si marfa de la http://www.hifiexpert.ro/produse.php?ba ... rma=roksan .

HIFI Expert din Calea Victoriei este importatorul oficial Roksan pe Romania si vinde direct avand show-room.

Deasemenea tin sa precizez ca si resellerii precum dvdplanet http://www.dvdplanet.ro/ sau http://www.aoy.ro/ sau http://www.avstore.ro/ vand marfa preluata de la importatorii (unici) oficiali precum HIFI Expert in cazul brandului Roksan (sau Unison Research) sau a multor altora in cazul altor branduri.

Eu personal, ceea ce am cumparat am preferat sa iau direct de la dealer, adica de la prima mana.

Mai e de precizat ca nu toate brandurile au importatori unici. De obicei cele japoneze mass-market pot avea provenientze de la mai multi importatori care aduc de la alti dealeri europeni (exemplu, din Germania) si nu direct de la firma mama. Deci la a treia sau a patra mana, insa brandurile cu productie mare de serie vand mai ieftin ceea ce presupune posibilitatea adaosurilor mai multe in lantz. Cele audiofile au insa importatori unici ce pot fi gasiti in lista dealerilor pe tari pe site-ul firmei mama.

Dar asta nu inseamna ca si ceilalti reselleri sau re-reselleri precum mihai nu pot vinde si diverse oferte speciale la preturi interesante, eventual lichidari de stocuri. Si din cate stiu, acesta negociaza la pret si si-a amenajat un show-room in timp ce restul vanzatorilor on-line mentionati mai sus nu negociaza, au preturi fixe si livreaza lada la usa cumparatorului. Posibil ca si av-store http://www.avstore.ro/ sa aiba un spatiu de proba dar acestia au preturi fixe, ne-negociabile.

Marfa expusa pe siteurile acestora (exceptie facand mihai in unele cazuri) nu se afla in stoc la ei ci e comandata la dealeri (importatorii oficiali) in urma plasarii comenzilor on-line.

Asa ca eu personal nu vad rostul cumpararii de la acesti intermediari in cazul marfurilor gasibile direct la dealerii importatorii unici-directi care au show-room ?!


Mai ales ca de cele mai multe ori cumparand direct de la prima mana poti negocia mai bine si poti primi sfaturi si alte variante mai bune la banii disponibili.

Insa de la acesti vanzatori on-line cumpara in majoritate persoane care nu sunt informate, cei care nu stiu de existenta dealerilor high-end cu show-room si vanzare directa ci numai despre magazinele de electrocasnice si supermaketuri.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
mihai
Posts: 11
Joined: 03 Oct 2008, 16:14
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Amplif pentru Focal Electra 1007 S ?

Post by mihai »

Partial adevarat ce spune momolo, problema este ca eu nu ma multumesc cu statutul de reseller (care sincer este o ''insulta'' la adresa unui comerciant cu pretentii) si de aceea o mare parte din produse le aduc din Germania cu preturi f bune si la unele firme sunt importator direct ( nu dau nume sa nu fiu acuzat de reclama, o sa aflati in curand... 8) )

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Amplif pentru Focal Electra 1007 S ?

Post by momolo »

mihai daca nu s-a inteles exact din ceea ce am scris, mai precizez inca o data ca marcile precum Roksan, Triangle, Unison Research-Unico si Opera (probabil si altele) le preiei de la dealerul importator pe RO, adica cel mentionat mai sus, in timp ce ai si alte marci pe care le preiei din diverse alte surse.

In cazul asta, esti reseller al marcilor mentionate dar in acelasi timp si vanzator direct, poate si importator, al altora.

Daca am spus ceva neadevarat sau incorect, te rog sa-mi precizezi.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Amplif pentru Focal Electra 1007 S ?

Post by momolo »

nu ma multumesc cu statutul de reseller (care sincer este o ''insulta'' la adresa unui comerciant cu pretentii)
nu-mi pare o insulta ci un fapt normal si firesc. Multi comercianti nu pot vinde numai direct prin reprezentare unica si cred ca nu prea sunt cazuri exclusive de acest gen. Multi vand si direct dar si ca reseller.

Cea mai mare parte din comert este bazata pe actiunea de reseller, deci nu vad unde ar fi insulta !? :roll:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: Amplif pentru Focal Electra 1007 S ?

Post by c6t9 »

destul de interesant e ca uneori, repet, uneori, ai pret mai mic la reseller decat la importator. deci e de verificat inainte de vreo achizitie. la fel daca te cunosti cu resellerul, iti poate obtine niste preturi bune, eu am practic treaba asta aproape la fiecare achizitie (par cazuri izolate, dar nu sunt asa de rare precum s-ar crede).

la mihai eu am trimis lume aproape de fiecare data cand a avut oferte bune, absolut fara nici cel mai mic interes. ba chiar le-am spus si cine e importatorul si ca e mai ieftin la el.
de altfel nici nu-l cunosc personal. si nu e singurul. la multi dealeri am trimis clienti, dar nu am urmarit niciodata vreo recunostere sau vreun interes, daca se plia pe oferta, era ok.

domnu cu boxele, ce fac lampasii aia, vin? :mrgreen:
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

User avatar
mihai
Posts: 11
Joined: 03 Oct 2008, 16:14
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Amplif pentru Focal Electra 1007 S ?

Post by mihai »

Cea mai mare parte din comert este bazata pe actiunea de reseller, deci nu vad unde ar fi insulta !? :roll:
La pretentiile pe care le am de la activitatea asta statutul exclusiv de reseller ma deranja, fiecare comerciant care se respecta ar trbui macar sa tinda spre statutul de importator direct al unor marci ( daca nu incerci sa faci asta inseamna ca esti un ''nimeni'')
Marcile enumerate mai sus de tine au un importator oficial in Romania, asta nu poate fi contestat, am crezut ca ai generalizat...

User avatar
mihai
Posts: 11
Joined: 03 Oct 2008, 16:14
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Amplif pentru Focal Electra 1007 S ?

Post by mihai »

la mihai eu am trimis lume aproape de fiecare data cand a avut oferte bune, absolut fara nici cel mai mic interes. ba chiar le-am spus si cine e importatorul si ca e mai ieftin la el.
Totusi ai cerut taxa de protectie, cand vii sa o ridici...
multumesc.

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: Amplif pentru Focal Electra 1007 S ?

Post by c6t9 »

poate pt protectia anonimatului :mrgreen: , pt ca lumea audiofililor (cel putin la noi) e atat de plina de orgolii, ca e bine sa stai pe margine.

LE. si uite, fix de asta nu-mi place sa se vorbesc pe forum.
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

User avatar
nicumur
Posts: 340
Joined: 03 Oct 2008, 17:57

Re: Amplif pentru Focal Electra 1007 S ?

Post by nicumur »

momolo wrote:Firma cu pricina este a userului alex_t care activeaza pe alte forumuri cunoscute, alias mihai pe forumul nostru, si este un reseller vanzand printre altele si marfa de la http://www.hifiexpert.ro/produse.php?ba ... rma=roksan .

HIFI Expert din Calea Victoriei este importatorul oficial Roksan pe Romania si vinde direct avand show-room.
Habar nu aveam ca firma este a lui Mihai, cu care nu am vorbit niciodata si cu care nu am facut niciodata nici un fel de afaceri.
Totusi, nu ma pot abtine sa remarc faptul ca, la importatorul oficial Rocksan Candy L III costa 950 euro (iar Kandy MKIII nu apare pe site) iar un cd-player costa tot 950 euro.
La un calcul supersimplu reiese pentru combinatia respectiva un pret de 1950 euro.
La cursul oficial de astazi cele doua scule sar de 8.300 de lei (cu cat le vinde Mihai) iar, cablul Accuphase L-10 este chiar cadou (el costa, in mod normal 1.300lei).

Asadar, din acest punct de vedere oferta lui Mihai, pe care eu am prezentat-o, este chiar de exceptie!
"Forumul nu e o anexă a dormitorului sau a closetului de-acasă. E o ieşire în lume, cu tot ceea ce o asemenea ieşire presupune, de la veşmînt la discurs." - ANDREI PLESU

Post Reply