HARBETH

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by remoteviewer1 »

Pana la urma planetele s-au aliniat si sursa Luxman si-a gasit fratiorul hauriu (vopsit anume pentru maimutoi sa sune bine) si surorile roscovane in sufrageria proprie, totul datorita amabilitatii lui doru. Ca prima impresie este un tanculet (bineinteles auriu) ce canta exceptional inca din momentul in care este pus in priza. Sunetul (pentru o ureche cat de cat antrenata) a castigat multisor in rezolutie, finete matasoasa, naturalete si muzicalitate (impresie avuta la prima vedere fara prea mult timp de testare la dispozitie). Pana in acest moment, nu am avut un sunet mai bun la mine in casa, cu toate ca mai am multisor de munca la asezarea in camera, rack, cablaraie, etc. Forta sa fie cu noi!
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by momolo »

remoteviewer1, sa il stapanesti sanatos, ma bucur pentru tine! La pretul asta e cam pomana avand in vedere cum suna si cum e construit! Cine il vede in poze nu intelege nimic pana nu incearca sa-l ridice de pe masa. :D
Acum ai un sistem fain!

Si sa regrete cei care s-au c_cat pe dumnealor (pardon de expresie) pana a zburat! :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
domnujim
Posts: 111
Joined: 26 May 2009, 13:08
Location: Muntii Fagaras

Re: HARBETH

Post by domnujim »

Hehe, bravo! Presupun ca era cea mai inteligenta miscare.
E de invidiat pozitia in care te afli: un sistem (se pare) sanatos, care aduce un fior nou, nemaisimtit pana acum. La mai mare :lol:

P.S. Pot sa va rog sa renuntati la termenul de "maimutoi"? E usor ridicol ca un termen scremut de un osciloscopist obtuz si frustrat sa se incetateneasca chiar si pe post de gluma, in loc sa ramana ingropat in noroi, acolo unde ii e locul.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by remoteviewer1 »

momolo, domnujim multumesc pentru urari, asa e...fotografiile nu ii fac cinste fata de realitate. In fotografii parea ceva mai light cu lucratura la nivelul China mai evoluata, ceva gen Yamaha modern. Insa in realitate are o conformatie de tanc cu finisaje premium. Mecanismul sertarului are o eleganta in miscare cum rar vezi la cd-playerele moderne. La fel, butoanele de comanda, ecranul si telecomanda denota calitate, precizie, bun gust. Panoul din spate pare foarte bine dotat ai are un aer profesional. Constructia si design-ul fiind de top, sunetul pare a fi la pachet bonus...Glumeam :lol:! Sunetul e defapt surpriza placuta a ansamblului numit Luxman DU-50, punand in valoare toate cd-urile incercate (vreo 3-4 la numar). Senzatia de live, sunetul aerisit, basul mai rotund si mai placut, naturaletea vocilor m-au impresionat imediat cum l-am conectat la sistem.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by momolo »

domnujim wrote:P.S. Pot sa va rog sa renuntati la termenul de "maimutoi"? E usor ridicol ca un termen scremut de un osciloscopist obtuz si frustrat sa se incetateneasca chiar si pe post de gluma, in loc sa ramana ingropat in noroi, acolo unde ii e locul.
ader si eu propunerii tale, intradevar, e cazul sa discutam la nivelul nostru, nu sa ne coboram la nivelul unor mitocani (prea)activi pe forumuri.

PS - userul banat autor de maimutoi are ca scop de activitate pe forumuri adunarea de clienti pentru reparatii electro-casnice ( :D in mod special nu am spus aparate audio). Dar ceea ce m-a incantat a fost dialogul prietenesc si colegial pe care il are cu faimosul "Brain" care din cate cunoastem, are la randul lui o problema cu toti "Doreii" din tara asta (dupa care se chinuie sa faca curatenie prin aparatele vechi). Ei bine, de data asta viata l-a adus sub acelasi acoperis si in dialog prietenesc cu exact cel mai perfect reprezentant al speciei "Doreilor" (adica trollul urinator) si lucrul asta vine exact la o zi cand observ in presa alianta dintre Victor-Viorel & Gen.Oprea si Vadim! Viata este fabuloasa, asa cum spunea si Forrest Gump, seamana cu o cutie de bomboane si niciodata nu sti ce ai ales din ea! :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by momolo »

remoteviewer1, playerul ala eu l-am botezat acum cativa ani, "acuphasele saracului" :D Numai la celalalt brand japonez ii mai iese sertarul cu atata eleganta.
Poate pana la urma reusim si noi sa ne intalnim.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by remoteviewer1 »

Mi-ar face mare placere!
In seara asta am ascultat sunet highend adevarat, sublim, plin de freamat si energie. Din pacate nu in propria sufragerie, ci in sala de la Ateneu, doua fete maiastre cu doua piane magnifice...
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by momolo »

remoteviewer1 wrote:ci in sala de la Ateneu, doua fete maiastre cu doua piane magnifice...
daca sti dinainte mai anunta si tu (avem un topic dedicat)! M-am uitat si abia acum am gasit ce-a fost....
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: HARBETH

Post by lordu73 »

momolo wrote:Si sa regrete cei care s-au c_cat pe dumnealor (pardon de expresie) pana a zburat! :D
:lol: Eu am fost unul din aia, am venit cu o zi mai tirziu...
Dar nu regret, asa a fost sa fie, astept DP550 la anu'

Era pacat sa nu stea acolo unde ii e de fapt locul....
Remoteviewer1 sa-l stapinesti sanatos si sa te bucuri de el !
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: HARBETH

Post by doru »

remoteviewer1 wrote:Pana la urma planetele s-au aliniat si sursa Luxman si-a gasit fratiorul hauriu (vopsit anume pentru maimutoi sa sune bine) si surorile roscovane in sufrageria proprie...
Pentru cine se mai indoieste ca intr-un sistem totul conteaza, sursa, amplificarea, boxele si matele care le leaga, iata marturia a inca unui "maimutoi". Fiind curios sa vad ce mai fac Harbeth-urile abia poposite in sufrageria lui remoteviewer1, i-am dus personal Luxman-ul (de care de altfel nici nu prea imi venea sa ma despart), pentru a intregi “tortul” caruia ii lipsea cireasa si era pacat. Ceea ce pentru mine era de asteptat, s-a intamplat. Abia bagat in priza, player-ul Luxman a schimbat sunetul in mod dramatic. Sursa pe care a inlocuit-o si care nu era una de doi lei, a parut un simplu laptop sau tableta cititoare de mp3-uri, pe langa rezolutia aruncata cu nonsalanta de Luxman de la prima suflare, fara nici cea mai mica "fortare". Totul, fara a “altera” cu nimic muzicalitatea. Rezolutie si muzicalitate ingemanate perfect, ce ti-ai putea dori mai mult de la un sistem audiofil? Glumesc, desigur, tot timpul iti doresti mai mult, dar acest sistem, cel putin in acceptiunea mea despre un sistem audiofil, te “linisteste” pentru o buna perioada de timp.
Ceea ce vreau sa spun este ca, ideea de a stabili o ierarhie privind importanta uneia sau alteia dintre componentele unui sistem, este absolut inutila si nerelevanta. A crede ca, daca ti-ai luat niste boxe exceptionale si scumpe, poti face rabat la restul componentelor sau ca, daca ai un amplificator bun merge si o sursa mai ieftina, este gresit. Totul conteaza! Uneori dramatic, asa cum am avut ocazia sa constat si recent, in scurta vizita la remoteviewer1.
Iar acum, cand prima parte din “epopeea” Harbeth-Luxman s-a incheiat pentru mine, vreau sa felicit si eu noul proprietar pentru perseverenta si inspiratia avuta in cele din urma in achizitionarea intregului sistem, si sa-i urez multe, multe ore de auditii muzicale din cele mai placute (nu ma indoiesc)! :)
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

User avatar
domnujim
Posts: 111
Joined: 26 May 2009, 13:08
Location: Muntii Fagaras

Re: HARBETH

Post by domnujim »

Am uitat sa intreb cum a ramas cu caracterul neiertator :)

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: HARBETH

Post by doru »

S-a iertat! :)
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

User avatar
domnujim
Posts: 111
Joined: 26 May 2009, 13:08
Location: Muntii Fagaras

Re: HARBETH

Post by domnujim »

Hehe, speram si ma asteptam.
Atunci, sa fie primit!

(Am o alergie ancestrala la "caracterul neiertator" :lol: )

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by remoteviewer1 »

momolo
daca sti dinainte mai anunta si tu (avem un topic dedicat)! M-am uitat si abia acum am gasit ce-a fost....
Din pacate a fost o chestie din scurt, am rezervat biletele Marti pentru Miercuri si a fost din ciclul o iesire cu colegii de clasa....scuze... de corporatie vroiam sa zic, eu m-am uitat pe program si am selectat ce mi-ar placea mie, insa...colegii necunoscatori au fost super impresionati (majoritatea), din pacate lipsa de timp si micile probleme triviale din viata mea, ma impiedica sa gandesc in avans aceste mini-evenimente.

Cu privire la venirea cd-playerului, ca sa-i multumesc inca odata lui doru si sa-i raspund si lui domnujim, am patit o poveste un pic comica. In trufia si aroganta mea (usor prosteasca, tipica celor neexperimentati) nu credeam ca diferenta va fi asa de mare, ma gandeam ca va fi subtila avand o incredere destul de orbeasca in micul Audioaero, dealtfel un cd-player exceptional pentru nivelul lui de pret (mult inferior fata de cel de lista pentru Luxman). Am luat anumit din colectie un cd normal, nimic audiofil, un album Katie Melua mai vechi de cand era tanara rau (are o energie deosebita in vocea mai bruta din perioada respectiva). In momentul cand a intrat Luxmanul, ce sa zic... pentru un ascultator de mp3-uri de pe calculator poate nu se schimbase nimic dramatic. In realitate a fost o imbunatatire semnificativa ce se auzea ca ziua si noaptea, sunetul a castigat substanta, a pierdut orice agresivitate asociata formatului red-book, vocea s-a umanizat, basul s-a rotunjit si parca a coborat mai jos. Din pacate nu am reusit sa ascult de atunci mai nimic pe sistem, deaoarece am fost plecat zilele acestea, insa si aseara fiind obosit, am pus soundtrack-ul de la King's Speech, iarasi un cd normal sa zicem, si sunetul avea o finete si reprezentare foarte realista dupa parerea mea, nu am reusit insa sa ascult in detaliu. Oricum, vreau sa spun ca mi-a cazut falca in momentul cand am conectat Luxman-ul, in ciuda neincrederii mele de trancotar.

Totusi...aseara dupa concertul de pian sublim, cand am dat drumul la sistem, pianul de pe cd parca parea destul de departe fata de Steinway-urile ce inca imi rezonau in urechi :) .

In concluzie nu as putea mai putea garanta afirmatia "caracterului neiertator" ca nu ar avea legatura un pic cu calitatea surselor din dotare (mai ales a celor mai vechi), voi asculta mai mult zilele acestea si revin cu detalii, voi incepe cu cd-urile vechi din colectie, ce nu mi se pareau bine inregistrate si le cunosc destul de bine pentru a supune la un test in conditii dificile ansamblul Luxman/Harbeth.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by momolo »

lordu73 wrote:Eu am fost unul din aia, am venit cu o zi mai tirziu...
nu stiam de tine nimic, ce am zis se refera la un prieten care scrie si el pe aici. L-am "certat" post factum! :D
doru wrote:Ceea ce vreau sa spun este ca, ideea de a stabili o ierarhie privind importanta uneia sau alteia dintre componentele unui sistem, este absolut inutila si nerelevanta. A crede ca, daca ti-ai luat niste boxe exceptionale si scumpe, poti face rabat la restul componentelor sau ca, daca ai un amplificator bun merge si o sursa mai ieftina, este gresit. Totul conteaza! Uneori dramatic
eu zic sa luati notite la ce spune acum doru!
E un adevar de baza! Si ma adresez celor iubitori de "procente" sau celor care cred ca boxele sunt totul.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply