Backup pe HDD la CD-urile audio

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Backup pe HDD la CD-urile audio

Post by kaav »

Eu daca mi-am zgariat un disc facut pe pc. il refac,chiar daca nu este afectat deloc sonor.Sunt maniac :D
P.S. Sunt de acord cu Oake ca si atitudine.Greu pot sa iert oameni care mi-au zgariat discurile originale !

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: Backup pe HDD la CD-urile audio

Post by c6t9 »

daca un disc e perfect ca nou, nu-l iau cu imprumut, ca nu se stie niciodata pana la urma si unele chiar nu am de unde sa le cumpar, nu e vorba de 10-20€. daca e intr-o stare mai proasta, atunci nu e chiar problema.
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Backup pe HDD la CD-urile audio

Post by cosmin »

Nu sunt de acord 100% cu ideea ca nu mai trebuie sa imprumuti deloc. Ci mai degraba trebuie sa ai grija CUI imprumuti. Intr-o perioada am primit inapoi cateva CD-uri zgariate si de atunci nu am mai imprumutat aproape deloc. Mai am totusi doi prieteni la care/de la care imprumut fara nici o problema, pentru ca m-am convins ca au aceeasi grija deosebita in depozitarea si manipularea lor la fel ca mine. Si apoi stiu ca au si scule bune...

Vreau sa revin iar la ideea ca bitii sunt biti, indiferent de aparatul folosit. :twisted:
In acest sens, ideea cu Media Center-ele cu HDD-uri foarte mari mi se pare o idee excelenta de a-ti stoca aproape toata colectia in format digital. Eu raman la ideea ca totusi este posibil sa poti copia identic 100% un CD Audio - exclusiv in domeniul digital - si sa transpui acele fisiere pe un HDD. Ideea imi pare atat de simpla:
1. Informatia pe CD este in format digital, sub forma de secvente binare de 0 si 1
2. Aceasta secventa binara poate fi extrasa identic si transpusa intr-un fisier pe HDD - fisier in care datele iar sunt reprezentate in aceeasi secventa binara de 0 si 1, NEALTERATA.
3. Acest HDD poate fi cuplat la un Media Center si acesta poate accesa fisierele respective si reda secventa binara in aceeasi maniera in care se reda intr-un player CD Audio
CONDITIA DE BAZA pe care o identific eu acum ca melodia redata printr-un Media Center folosit ca sursa - sa sune la fel cu cea de pe CD-ul original redat printr-un player CD ca sursa - este ca Media Center-ul sa fie construit cu coponente identice cu playerul CD incepand cu DAC-ul si continuand cu celelalte etaje pana la iesirea RCA sau BALANCED.
In mod asemenator, daca luam fisierele extrase de pe cd-ul original in format digital si le scriem pe un CD-R respectand specificatiile standardului Red Book, CD-ul Audio rezultat ar trebui sa fie identic 100% cu cel original in ceea ce priveste secventa de biti - digitala.

Nu pot sa pricep ce dreaq de feeling, fineturi, subtilitati pot sa existe strict in domeniul digital. Aici guverneaza codificarea in sistem binar: 0 si 1 sau daca vreti mai artistic spus - PRINCIPIUL TERTULUI EXCLUS. Nu poate sa fie un zero mai bombat sau un 1 mai aplecat. Punct :P

Subtilitatile, fineturile, SNR-ul, channel sepparation, dynamic level, etc..... au sens numai de la nivelul convertorului Digital To Analogic (DAC) incolo.
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

ttsto
Posts: 79
Joined: 13 Oct 2008, 18:24

Re: Backup pe HDD la CD-urile audio

Post by ttsto »

o explicatie de 20'' (pe la jumatatea filmului) din care am inteles ca muzica stocata digital nu este doar 0 si 1
http://www.cambridgeaudio.com/content.p ... pert+Video

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Backup pe HDD la CD-urile audio

Post by kaav »

Imi pare rau ca ce am scris eu, nefiind imuiat in stiintele exacte a fost cam irelevant ca expunere.Iti promit ca nu gresesc (prea mult) :wink:
:|

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Backup pe HDD la CD-urile audio

Post by TomJones »

Daca tot vrei copiere pe HDD iti recomand CD-recorderele cu HDD incorporat.....modelul de la Naim este ff scump.....asa ca un cd-rec bun cu HDD este Alesis care costa 699$ si il aduc cei de la muzica care aduc si doze ortofon si pickupuri genesys.
http://www.alesis.com/masterlink

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Backup pe HDD la CD-urile audio

Post by kaav »

Ceva dedicat unei singure operatiuni prezinta incredere.
Si la un pret decent :D

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: Backup pe HDD la CD-urile audio

Post by c6t9 »

"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Backup pe HDD la CD-urile audio

Post by momolo »

cosmin
Nu pot sa pricep ce dreaq de feeling, fineturi, subtilitati pot sa existe strict in domeniul digital.
nici intr-un caz nu poti sesiza asta pe un receiver, chiar si in pure direct! :D

Ti-am recomandat sa cauti pe toate forumurile acest subiect de discutie. Te scuteste de efort. E mai usor sa citesti decat sa scrii.

Realitatea e ca NU poti copia un CDaudio 100% niciodata, cu nici o metoda. Si asa cum ti-au sugerat colegii de forum, lucrul asta devine evident o data cu accesul la un sistem audio de inalta calitate, unde vei auzi singur diferentele (desi se aud chiar si pe sisteme mediocre!).

Pentru intelegerea tehnica trebuie sa te documentezi (gasesti informatie destula pe net) cum este alcatuit un CD audio, principiul acestuia, lucruri inventate inainte de aparitia PC-ului.

De mentionat este ca in timp ce un CD audio nu poate fi copiat identic nicicum (decat eventual cu o fabrica cu linie de matritare...caz in care totusi se cere masterul, matrita ca necesare), un DVD-video poate fi copiat pur si simplu identic cu orice jaf de PC. Acelasi lucru si pentru ORICE disc care contine date de PC, copierea este 100% identica atunci cand citirea e posibila fara erori C2.
In consecinta, discul audio NU contine tipul de date normal ci ALTCEVA.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Backup pe HDD la CD-urile audio

Post by cosmin »

In afara de DVD-Audio, care am inteles ca nu se pot copia datorita watermark-urilor
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: Backup pe HDD la CD-urile audio

Post by c6t9 »

poftim :shock:

orice se poate copia pe pamantul asa.
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

User avatar
nicumur
Posts: 340
Joined: 03 Oct 2008, 17:57

Re: Backup pe HDD la CD-urile audio

Post by nicumur »

@cosmin:
Pe un CDDA (Compact Disc Digital Audio) datele NU sunt sub forma de biti 1 si 0!
Datele se regasesc sub forma de pit si land.
Problema apare la citirea datelor (si la mecanismele de reducere a erorilor datorate citirii) - dupa cum vezi, am scris metode de reducere a erorilor, nu de eliminare a lor.

Pentru carcotasi, reiterez ideea de baza:
In conditii OPTIME (nu zic ideale) :wink: un CDDA copiat sub forma de fisiere WAV pe un HDD de calculator, redat printr-o placa de sunet bit-perfect (bine, optim ar fi sa nu se faca redarea pe windows :P ), si semnalul scos intr-un DAC jitter-free poate sa se auda mai bine decat CDDA-ul original ascultat printr-un transport de calitate medie.

Nuantarile sunt multe, dar, daca s-a obtinut o copie perfecta a CD-ului pe HDD s-a scapat pentru totdeauna de erorile de citire inerente la un transport clasic, chiar daca acesta costa 50.000 euroi :P
De aceea uneori dintr-un sistem audio PC foarte bine pus la punct se poate auzi mai bine decat pe un transport clasic :wink:
"Forumul nu e o anexă a dormitorului sau a closetului de-acasă. E o ieşire în lume, cu tot ceea ce o asemenea ieşire presupune, de la veşmînt la discurs." - ANDREI PLESU

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: Backup pe HDD la CD-urile audio

Post by c6t9 »

deci in ambele cazuri depinde ce scule folosesti :roll:

oricum intr-un viitor oarecare, toata muzica va fi in format digital pe alte suporturi decat clasicul compact disc si redata intr-o forma similara cu ce spune nicumur mai sus.
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Backup pe HDD la CD-urile audio

Post by momolo »

nicumur
De aceea uneori dintr-un sistem audio PC foarte bine pus la punct se poate auzi mai bine decat pe un transport clasic
intradevar, ai subliniat bine "uneori" cat si relativitatea acestui fapt.

Din propriile mele experiente, deocamdata e mai ieftin sa apelezi la clasicele playere optice decat la imbarligaturi cu PC-uri, DAC-uri si fisiere.

Eu, singura combinatie decenta auzita era un DAC Lavry DA10 alimentat optic dintr-un PC de tip MAC sau chiar windows insa, ripp-ul trebuie facut draconic de bine, sistemul de operare windows configurat special, placa de sunet trebuie sa fie bit-perfect si cu driverii setati anume, Lavry rodat si legat cu un cablu IEC si cabluri XLR de calitate, etc. Chiar si in conditiile astea, un player clasic din zona audiofila la un pret aproape la fel cat tot sistemul PC+Lavry poate suna chiar mult mai bine (sau mai prost, depinde de alegerea brandului si de matchingul cu amplificarea).

Avantajul sistemului bazat pe fisiere este in primul rand flexibilitatea si mai putin calitatea audio (destul de discutabila din punctul meu de vedere).

Iar un mare handicap al acestui tip de sistem bazat pe fisiere este ca muzica se devalorizeaza (in ochii consumatorului), poate fi furata "cu basculanta", poate fi redata si derulata fara cel mai mic efort fizic si dupa cum bine stim, ceea ce vine facil si pe gratis tinde sa nu fie pretuit si apreciat, rezultatul fiind plictisul. Valoarea implica sacrificiu. :wink:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Backup pe HDD la CD-urile audio

Post by cosmin »

nicumur wrote:@cosmin:
Pe un CDDA (Compact Disc Digital Audio) datele NU sunt sub forma de biti 1 si 0!
Datele se regasesc sub forma de pit si land.
Foarte corect ce spui. Dar, in DAC ajung tot secvente binare de 0 si 1. Ori eu nu mai am habar ce inseamna DIGITAL. :twisted:
nicumur wrote: Problema apare la citirea datelor (si la mecanismele de reducere a erorilor datorate citirii) - dupa cum vezi, am scris metode de reducere a erorilor, nu de eliminare a lor.

Pentru carcotasi, reiterez ideea de baza:
In conditii OPTIME (nu zic ideale) :wink: un CDDA copiat sub forma de fisiere WAV pe un HDD de calculator, redat printr-o placa de sunet bit-perfect (bine, optim ar fi sa nu se faca redarea pe windows :P ), si semnalul scos intr-un DAC jitter-free poate sa se auda mai bine decat CDDA-ul original ascultat printr-un transport de calitate medie.

Nuantarile sunt multe, dar, daca s-a obtinut o copie perfecta a CD-ului pe HDD s-a scapat pentru totdeauna de erorile de citire inerente la un transport clasic, chiar daca acesta costa 50.000 euroi :P
De aceea uneori dintr-un sistem audio PC foarte bine pus la punct se poate auzi mai bine decat pe un transport clasic :wink:
Deci, exact cum am spus si eu, totul depinde in cea mai mare masura de calitatea componentelor incepand de la DAC incolo.
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

Post Reply