Amplif pentru Focal Electra 1007 S ?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Amplif pentru Focal Electra 1007 S ?

Post by momolo »

mihai, recitind, posibil ca m-am exprimat eu confuz si incomplet. Pe chestia asta iti cer scuze.

Pe de alta parte, cred ca ti-au bagat unii in cap ca daca nu vinzi marci ca dealer exclusiv esti un nimeni!
Perfect gresit! Un "nimeni" esti abia atunci cand capeti statutul de dealer exclusiv si apoi iti bati joc de brandul respectiv tinandu-l in palmares fara sa faci nici vanzari si nici o promovare interesanta, pe scurt, sa-ti bati joc de un brand caruia ii scade apoi popularitatea si cota de incredere pe piata din cauza ta. Lucrurile astea se mai intampla, prin toata lumea.

Oricum, nu e cazul tau sau a celor despre care discutam aici. Dar as vrea sa-ti transmit ca nu exclusivitatea vanzarii unui brand iti aduce automat un statut respectabil ci cu totul altceva!!!

Asa ca, inclusiv in calitate de reseller poti deveni un dealer foarte respectabil.

Respectul se capata atunci cand ai clienti multumiti si fideli, cat mai multi, atunci cand iti creste constant numarul de clienti, atunci cand multi vin la tine pentru sfaturi si consultanta in domeniu, atunci cand tu reusesti INDIFERENT de statutul tau de reseller sau vanzator direct sa ai oferta cea mai buna, cea mai atragatoare.
Iar atractivitatea unei oferte nu consta numai in pret, mai sunt si alte lucruri care conteaza ce se pot incadra in sfera serviciilor! Caci vanzarea acestor lucruri nu se face precum la fostele "radioprogresul", implica o munca specifica si destul de complicata.


nicumur siteul HIFI Expert este varza (cu carne). Din pacate pentru ei, nu-si updateaza prea des ceea ce conteaza, din pacate pe acel site ca o sorcova cantatoare (pe care eu il opresc instant ca ma enerveaza sonorul si aspectul de sorcova marunta) zac tot soiul de chestii ratacite pe acolo din timpuri imemoriale.

Daca nu ma insel, pe un alt forum unii au facut misto de sistemele audio postate la sectiunea "clientii multumiti" pe acel site. Partial, exceptand pe cei care se faceau portavocea concurentei deghizate in simpli forumisti "dezinteresati" si foarte pasionati de audiofilie :wink: , au dreptate.

Pozele alea sunt probabil vechi de multi ani, posibila si explicatia ca ar atrage in general clientii supermarketurilor in timp ce clientii avizati nici nu le baga de seama, etc. Dar mai bine nu zaceau pe acolo.

Cert este ca asemenea tip de comert si la asemenea marfuri scumpe nu se fac cumparaturi on-line dupa lecturarea de siteuri si forumuri.

Se merge la fatza locului, se vede marfa, se discuta despre preturi, se audiaza, etc.

Care preturi, by-the-way, nu sunt batuate in cuie la nici un dealer din lumea larga. Se stie clar ca nimeni nu cumpara de la dealeri la preturile afisate OFICIAL pe siteuri.

Singurele preturi batute in cuie sunt in cazul acelor site-uri de comert exclusiv on-line (si aici trebuie precizat ca nu e cazul lui mihai) si care nu fac altceva decat sa preia comenzi, apoi sa plaseze comanda la dealerul oficial si sa-si mai puna un mic procent ruland aceasta marfa intre dealer si clientul on-line. Garantiile tot de catre importatorul oficial sunt asigurate.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: Amplif pentru Focal Electra 1007 S ?

Post by yinyangbt »

c6t9, te-ai gindit la in Plinius 9100 sau 9200 pentru Focalurile tale ?

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: Amplif pentru Focal Electra 1007 S ?

Post by c6t9 »

de gandit or fi multe presupun, sunt tot felul de scule, precum femeile. nu ma mai gandesc decat cand si ce muzica sa mai ascult.

vincent-urile isi "slujesc" scopul cu care au fost luate cu darnicie. chestiile importante exista in mare, dinamica, coerenta, spatialitate, focalizare.
conteaza enorm ce le dai sa cinte. acum 2 zile am pus un disc cu ceva muzica africana, gasit la mine, probabil luat la gramada cu altele si uitat pe acolo, am vazut ca ar fi din 95. s-a schimbat tot sunetul ala dulce si relaxat pe care-l are de obicei. acum era dinamic, agresiv, dar in sens bun, plin de viata. cred ca e prima data cand l-am auzit cantand asa.

loc de mai bine e mereu. potentialul boxelor il banui mult mai mare, dar in alt spatiu cu alte componente.
nu ma omor cu schimabrea aparatelor des, decat daca e imperios (necesar) si inca nu e.
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: Amplif pentru Focal Electra 1007 S ?

Post by yinyangbt »

[quote="c6t9"]potentialul boxelor il banui mult mai mare, dar in alt spatiu cu alte componente.
quote]
Da, asta e un element care incurca multe socoteli...din tirg :)

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: Amplif pentru Focal Electra 1007 S ?

Post by c6t9 »

lumea nu prea intelege aspectul asta, de o importanta extrema.

pt spatiul dat, boxele se descurca peste asteptari.
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

Constantin C.
Posts: 205
Joined: 13 Oct 2008, 17:28

Re: Amplif pentru Focal Electra 1007 S ?

Post by Constantin C. »

Partial adevarat ce spune momolo, problema este ca eu nu ma multumesc cu statutul de reseller (care sincer este o ''insulta'' la adresa unui comerciant cu pretentii)...
Diversele marfuri ajung de la producator la consumator prin intermediul canalelor de distributie.
Toti participantii la procesul comercial sunt in egala masura respectabili atunci cand muncesc corect iar ativitatea lor este la fel de importanta in satisfacerea trebuintelor consumatorului final.
Dimensiunile canalelor de distributie difera sub aspectul lungimii , acestea putand fi scurte sau lungi , iar reducerea dimensiunilor unui canal se poate realiza prin diverse forme de integrare.
Cele mai scurte canale de distributie sunt in cazul serviciilor si a vanzarii mijloacelor de productie sau a materiilor prime ( producator-consumator).
Bunurile de larg consum sunt distribuite in general prin intermediari , intre verigile canalului de distributie regasindu-se adesea ( intotdeauna in cazul produselor aflate in discutie) si importatori . Aceste canale pot avea dupa caz unul , doi sau mai multi intermediari.
Personal , ca beneficiar al muncii acestora , apreciez in egala masura activitatea fiecarui participant la procesul de distributie atunci cand este bine facuta , asigurandu-i in aceasta situatie de toata aprecierea mea.
Lucrurile sunt absolut firesti , nu este nici o insulta si sunt peste tot in lume numerosi comercianti ( cea mai mare parte dintre cei care vand bunuri de larg consum , precum am aratat) " cu pretentii " care reprezinta verigi intr-un lant de distributie.
Scuze de off-topic.

Post Reply