Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by remoteviewer1 »

Calea cea mai ieftina (si mai complicata) ar fi sa mergi direct la vintage si pentru pick-up si pentru preamplificator. Pentru ultimul poti sa gasesti ceva nou si decent (cost intre 600-1200Ron) la Cancibridge (Cambridge Audio, Rega, clearaudio, pro-ject, etc.). La pick-up eu zic ca nu merita sa cobori sub rega rp3, ce iti depaseste bugetul simtitor.

Daca ne intoarcem la vintage, orice pick-up cu brat cu pivot dintre anii 70-80 ce este solid construit, in stare decenta, nu are mecanisme complicate cu o doza noua iti va aduce clipe lungi de fericire: Technics, Pioneer, Kenwood, Sony, CEC, Yamaha, JVC, Luxman,Dual, Thorens,Philips (ordinea este aleatorie) etc. Depinde de tine, de norocul tau ce gasesti, ideal e sa nu cumperi fara sa probezi nimic. Cu privire la doze (noi): Ortofon Blue e buna de inceput, are un caracter sa zicem un pic pe inalte si se potriveste cu bratele usoare. Eu mai degraba as recomanda Sumiko Pearl fiind si mai ieftina la pret. Pentru brate mai grele, recomand Nagaoka, modelele entry.

Tot ce am scris mai sus, reprezinta un punct de vedere personal si trebuie tratat ca atare...
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by porto »

Eu iti recomand fara ezitare sa iei un JVC din seria QL.
Eu am renuntat la TW Acustik Raven One si am luat un JVC QL-Y3F cu cartus Astatic MF-200 si zau nu ma mai intorc la vreo tabla facuta in zilele noastre....sunt f...tere de scumpe pentru ceea ce stiu sa faca.
In acelasi timp nu pot sa spun ca JVC-ul bate la toate capitolele TW Acustik dar la 8000 dolarei aceasta tabla pur si simplu iti baga mana in buzunar cu nerusinare....nici macar viteza nu o tinea cu o constanta mai buna decat JVC adica la o masuratoare facuta de mine JVC -ul se invarte intre 33.27 si 33,40 iar TW Acustik ceva pe o plaja intre 33.10 si 33.80...inconsistenta in viteza afecteaza mult "sensul" muzicii adica ca o comparatie este ca atunci cand eram mici la scoala ne spunea invatatoarea sa schimbam intonatia cad cantam un cantec sau recitam o poezie...ha ha ha !

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by remoteviewer1 »

Eu am ascultat la un moment un pick-up Clearaudio mai de top si mi s-a parut ca nu are suflet parca (se auzea binisor, insa parca lipsea ceva...poate era urechea mea obisnuita cu lucruri mai colorate :oops: ), cu toate ca arata ca o nava spatiala si review-uri avea numai 5 stele (doza era destul de scumpa de altfel, cat un pick-up bun entry-level). Pur si simplu nu te simteai antrenat sa asculti muzica, poate erau si componentele de dupa el...
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by porto »

Da , da, da ! cam asa se poate caracteriza sunetul la multe din tablele facute acum....dar nu vreau sa generalizez ca aproape cu siguranta exista si table mai ieftine facute in zilele noastre care se pot auzi de "jale" dar trebuie numai sa le descoperi si poate "ezista " printre noi cei care au si alte pareri si au auzit mai multe ...la viata lor si care pot sa dea alte pareri ceva mai pertinnte la "subject"...

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by hondaru »

Eu iti recomand fara ezitare sa iei un JVC din seria QL.
Sbscriu! Eu am y5F si suna intr-un mare fel. E pe drum si un QL-7 cu bratul original manual.
Nu l-am comparat cu productii recente dar sunetul se distinge prin niste microdetalii foarte bine definite. Turatia este perfecta fara pic de fluctuatie sesizabila la ureche si am o ureche care simte bine anomalii de genul acesta. In privinta muzicalitatii o intreb pe nevasta-mea :twisted:
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by oake »

hondaru wrote: Eu am y5F si suna intr-un mare fel. E pe drum si un QL-7 cu bratul original manual.
JVC QL-5 sau QL7 ar fi şi obţiunea mea (când mi-oi permite) având în vedere motorul. Sunt curios dacă îl va întrece pe Jvc QL-Y5F care are alt tip de motor...din ce am înţeles eu (lucru care nu m-ar surprinde deloc). Mai contează şi eficienţa Q-dampingului electronic faţă de un braţ clasic bun. Motoarele de le QL 5/7 sunt folosite şi de Micro Seiki la DQX1000 una din sculele lor de top sau invers.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

oake wrote:Micro Seiki la DQX1000 una din sculele lor de top sau invers
nu as fi atat de sigur ca acest model este de top (daca ar fi sa ne intrecem intre ce a citit fiecare si ce poze a admirat). Unii spun ca e slabut si altii spun ca majoritatea Micro Seiki suna a cdplayer.
Cat priveste discutia despre aceste modele JVC, deocamdata eu unul as fi un pic mai sceptic. Cititul prea mult pe net dauneaza. Cu ascultatul e mai greu. :wink:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

MariusP
Posts: 3
Joined: 09 Nov 2014, 12:13

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by MariusP »

Va multumesc tuturor pentru mesaje. Deocamdata nu m-am decis. Exista o varianta "pe teava", si trebuie sa ma hotarasc. :-)

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by oake »

momolo wrote:nu as fi atat de sigur ca acest model este de top (daca ar fi sa ne intrecem intre ce a citit fiecare si ce poze a admirat). Unii spun ca e slabut si altii spun ca majoritatea Micro Seiki suna a cdplayer.
Posibil să ai dreptate. În clasa DD-urilor de la Micro Seiki pe ăsta şi pe 1500 se cer mulţi bani. Sincer să fiu nu sunt adeptul celor fără cutie, nu că aş avea vre-o experienţă auditivă în sensul ăsta.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by remoteviewer1 »

Dragi colegi de forum, vreau sa va fac un mic cadou de sarbatori, va propun sa va clatiti ochii cu unul dintre cele mai interesante discuri produse vreodata impreuna cu coperta din dotare. Mai jos gasiti primul format de muzica pamanteana ce a reusit sa evadeze deja din sistemul solar in care ne-am nascut. Ce alt motiv am putea sa gasim in plus pentru a nu putea afirma ca formatul analog inscris pe vinil este sursa de muzica suprema :)? Daca cineva ar reusi sa il recupereze vreodata impreuna cu sonda Voyager 1 din calatoria lor catre negurile universului, ar deveni probabil cel mai de pretuit lucru de pe acest pamant.

Image

Pe coperta din aur se poate vedea si reprezentarea unei headshell cu o doza, un potential extraterestru curios si destul de inteligent se va putea bucura in vizuina sa de muzica pamanteana in format analog...yam!
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

La 12 septembrie 2013, NASA a anunțat că Voyager 1 a ieșit din heliosferă și a pătruns în spațiul interstelar la 25 august 2012, devenind primul obiect spațial creat de om care a reușit acest lucru
practic, unicul sistem audio care a iesit din sistemul solar este clasicul LP citit cu doza! :D Un lucru este cert, extraterestrii vor renunta la mp3 cand vor primi placa, doza si pickupul model 1977 ! (an de glorie in audio pe planeta Pamant!) :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

catacore
Posts: 111
Joined: 22 Nov 2014, 06:00

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by catacore »

La Multi Ani!

De mult timp ma tot gandesc sa va intreb cam care-i parerea voastra sau calea de urmat cu vinilu' asta. Respectiv, singura sursa "autentica" de vinil raman LP'urile vechi facute dupa sursa analogical, sau si noile "digital remaster" merita ceva credit?

Iar in cazul ca raspunsul e "digital remasters e o mare porcarie", intrebarea mea ar fi, totusi, de ce o fac. Adica acei ingineri de sunet si ce-or mai fi pe-acolo...chiar sa nu le pese deloc? Cine se intoarce la vinil, o face pentru a se bucura de sunetul analogic.

In rest, fiind in cautare de pickup, am gasit afirmatia asta, insa n-am gasit si dezvoltarea ei, sper sa apara cindva: Some may question how analogue delivers more information to the ear than digital sources, when modern records are produced from digital recordings – we will discuss this later in an article “why analogue is better”.. Sursa: http://www.originlive.com/turntables-be ... table.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Spor in toate!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

catacore, exista o legenda urbana cum ca LP-urile noi sunt proaste, digitale, etc. Parerea mea este ca sunt de toate felurile, atat proaste cat si excelente, depinde de master si cine le fabrica. Eu am auzit de toate. Si mai este un aspect, cele noi sunt taiate cu santuri mai mari si mai adanci, daca observi incape mai putin timp pe o fatza de LP nou. Nu toate dozele se descurca.

Cat priveste batalia asta intre analog si digital, situatia e destul de incurcata. In opinia mea digitalul e mult mai dificil decat analogul. Digitalul e mai putin onest. Analogul pare mai complicat si instabil, sculele sunt scumpe, suporturile perisabile, unice, totul e un amestec intre electronica si mecanica dar in final e cel mai onest, pierderile sunt predictibile, oneste, constante, se stie ce duce la pierderi si ce duce la calitate. In schimb, digitalul pare la prima vedere simplu de utilizat, nemuritor, ne-perisabil, perfect. In realitate nu e deloc asa. Digitalul are pierderi aiuritoare si impredictibile, comportamentul sculelor profesionale digitale este ca un haos in comparatie cu ordinea din analog si intr-un final un rezultat bun pe digital este in fapt mult mai dificil de obtinut decat pe analog. Numai urechea judeca lucrul asta si de aceea omul e veriga slaba (intotdeauna). In opinia mea se poate calitate de top atat pe analog cat si pe digital insa in ultima varianta e mult mai dificil si mai pervers rezultatul.

Cat priveste suportul care ajunge la noi, poporul consumator, LP-ul este superior oricarui suport digital din cam toate punctele de vedere mai putin zgomotul de fond. Ma refer mai ales la ceea ce conteaza la ureche, nu in teorie. Insa intervine si partea ergonomica, transportul, greutatea, caz in care analogul pierde drastic in comparatie cu facilul digital care poate fi utilizat chiar si de copilasii de gradinita. Acest aspect a cucerit omenirea, calitatea sunetului fiind ultima grija pentru majoritate.

Am vazut pe net intrebari de genul, "-Ce-mi trebuie mie banda audio mai mare decat aia pe care o aud?!". CD-ul audio are cu bunavointa 20Hz...20KHz, omul majoritar abia daca aude peste 16KHz si omul modern care umbla cu "doapele" in urechi aude si mai putin. Insa in realitate sunetul e mult mai complicat, frecvente ultrasonice se combina cu frecvente audio si dau un anume sunet. Daca aparatul de redare nu e capabil de frecvente ultrasonice, ceea ce se aude suna simplificat, primitiv, nenatural, fals. Ca sa nu mai spun de zgomotul ultrasonic din multe surse digitale considerat ca nu se aude (sau taiat cu filtre care in mod real nu pot sa taie nici brusc si nici complet). In natura sunetul nu este limitat la ingusta noastra banda audio perceptibila direct si de aceea LP-ul care poate sari si peste 35KHz suna mai natural si mai real, mai muzical.
Dar exista si scule profesionale digitale de mare calitate. Problema survine intotdeauna in transpunere pe un suport comercial. Cat priveste fisierele ("high-rez"), ele sunt sublime, mai putin sublim este modul lor de redare. Cumva in digitalul de casa, cel pentru popor, se pierde esenta naturalului, esenta "viului" pe drumul pana la ureche. Analogicul desi schiop si plin de bube zgomotoase pierde mai putin in partea care conteaza (la ureche....ca doar ascultam cu urechea si nu cu osciloscopul sau prospectul tehnic). Dar inca o data subliniez, "componenta" cea mai slaba din sistemul de operare (sau cel audio) se afla in fatza monitorului (sau in fatza boxelor) :D Omul este o fiinta adaptabila, se obisnuieste cu orice, isi face singur un propriu surogat de natura si e unicul animal care se poate rupe de natura de bunavoie. Exista si o educatie a sunetului prost, mortificat, sarac. Omul este o fiinta analogica prin definitie si astfel, daca nu are cu ce compara, nu stie, nu simte, nu intelege. Eu am vazut trancotari care au ajuns audiofili dar niciodata nu am vazut audiofil adevarat sa ajunga la loc trancotar (din ala care inca se mai taraste la piciorul broastei discutand existential de "problema cablurilor").
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by remoteviewer1 »

momolo
Am vazut pe net intrebari de genul, "-Ce-mi trebuie mie banda audio mai mare decat aia pe care o aud?!". CD-ul audio are cu bunavointa 20Hz...20KHz, omul majoritar abia daca aude peste 16KHz si omul modern care umbla cu "doapele" in urechi aude si mai putin
Apropo de aspectul posibilitatii de a auzi frecvente inalte, am gasit un test pentru ureche cu sunete pana la 22 kHz, am ascultat fisierul nu din browser ci descarcandu-l apasand click pe sagetica ce arata spre jos, cu media player-ul din windows.

http://www.audiocheck.net/audiotests_fr ... ckhigh.php

Am auzit sunete incepand cu 19 kHz in jos (adica ma chinuiam rau sa aud cei 19kHz erau mai mult ca un tiuit in creier, incepand cu 18kHz se auzea clar cu placa de pe laptop si niste casti Pioneer entry level de aprox 120 ron).

Tot pe aceasi pagina exista si un Blind Test cu sunetul de inalta frecventa mascat de un zgomot de fond. Aici m-am intors cu picioarele pe pamant deoarece am reusit sa disting numai frecventele realizate sub 15 kHz cu o nota de 10/10 la test. Se poate observa cum afecteaza sunetul existenta frecventelor inalte intre cele doua inregistrari cu white noise: exacerbarea frecventelor peste 15kHz modifica complet sunetul.
http://www.audiocheck.net/blindtests_frequency.php

In acest caz, ne putem intreba ce aud in realitate unii ascultatori ce au probleme de perceptie cu suntele de frecventa inalta, oare cum aud muzica cei foarte in varsta si cei tineri. Raspunsul este probabil ca destul de diferit. Eu am fost la sfarsitul anului trecut la un concert de pian la Ateneu si o colega ce avea aproximativ 30 de ani imi spunea ca pianul se aude la ea in urechi "infundat", cu toate ca pentru mine se auzea cristalin, fin, natural. Este genul de domnisoara ce umbla cu 2 aifoane in poseta si cu castile mereu in urechi pe strada, in metrou, etc.shock: .

Asadar,eu cred ca cel mai de pret obiect din posesia unui meloman, audiofil este urechea din dotare ce trebuie protejata prin evitarea mersului la concerte cu sunet tare, cluburi, santiere, etc. Imi amintesc cand eram in facultate si umblam prin cluburi, cand ieseam afara, imi tiuiau urechile doua ore, probabil daca le evitam acum auzeam clar zgomotul de 19kHz :lol: .

Ca sa ma intorc la sunetul de pe vinil, e clar ca acesta trimite urechii si niste artefacte ce ii scapa digitalului prin folosirea ecuatiilor matematice (ce sunt foarte bune in general si ne-au ajutat sa evoluam in multiple domenii), filtrare, etc. Vinilul este este o sursa de sunet uimitoare pe de o parte prin simplitatea lui constructiva (un motor ce face sa invarta un disc sub un ac conectat la niste bobine ce transforma vibratia in electricitate), si pe alta parte prin multiplele variabile ce apar in lumea reala, fizica, ce pot afecta redarea finala.

Dupa parerea mea, calea de urmat este: urmareste muzica! In caz in care asculti muzica clasica, poti (inca) gasi o multitudine de discuri de prin anii 70, 80 uzate la un pret foarte bun; insa am gasit si inregistrari noi bunicele, cu nimic mai prejos decat cele mai vechi .Eu am ajuns la concluzia lui momolo (cu privire la cd-uri) cu privire la LP-uri: in cazul in care posezi un pick-up decent cu o doza decenta, un preamplificator bunicel, majoritatea discurilor ti se vor parea bune daca nu sunt uzate. Cu privire la LP-urile noi pot spune ca majoritatea sunt bune, spre foarte bune, problema lor principala fiind pretul(calitatea costa in aceasta viata) si disponibilitatea (adica lipsa ei mai ales in tarile din lumea a 3-a). Cu privire la usurinta utilizarii si comoditate, nu am auzit la nimeni sa se planga cat de greu este sa faci o cafea...este mult mai complicat decat sa dai drumul la un vinil...wake up people! Inca ceva, in ultima vreme am inceput sa nu mai simt nevoia de a da volumul tare pentru a simti muzica, vinilul iti permite sa ai o calitate exceptionala fara sa rotesti in disperare volumul amplificatorului.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by remoteviewer1 »

Testul audio anterior, recomand sa il faceti numai pe casti si cu volumul dat cat mai mic, pe un sistem mare(boxe normale) se pot arde tweeter-urile daca volumul este prea tare!
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

Post Reply