HARBETH

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by remoteviewer1 »

Un proverb francez spunea: daca pui o lingura de vin intr-un butoi de apa de canal, obtii un butoi de apa de canal; o lingura de apa de canal intrun butoi cu vin produce un butoi...de apa de canal! :D
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by remoteviewer1 »

Am incercat cele mai nasoale cd-uri din colectie, am un frank sinatra luat cu 3 lei acum multa vreme din supermarket si este o inregistrare oribila, un fel de mp3 cu fasait imens de pick-up. Pe vechiul sistem era de neascultat. Pe Harbeth ce sa zic, puteai sa il asculti, nu il imbunatatea dar parca il descalcea... ii prezenta o forma mai coerenta, mai umana.

Caracterul neiertator s-a disipat odata cu sosirea sursei (doru multumesc inca odata), muzica se imparte (dpdv calitativ) in cd-uri ce suna bine si cd-uri ce "stralucesc" (acestea din urma fiind mai putine), adica se pare ca sistemul si-a pierdut din lipsa de toleranta si a devenit mult mai permisiv si mai docil. Din pacate pentru mine si pentru buget...trebuie sa recunosc ca unele cd-uri se aud mai bine decat multe discuri de pick-up, trebuie sa upgradez probabil si sursa analogica, deoarece a inceput sa cada in dizgratie.

Dupa ce mi s-au acomodat urechiusele cu acest sistem, muzica din ytb de la servici, sau din masina mi se pare oribil inregistrata pur si simplu, am fost intr-un bar din kaCapitala si ma zgaria pe urechi pur si simplu muzica ambientala. Cum urechea se obisnuieste cu sunetul bun, nu mai e cale de intoarcere, claar! Acum inteleg de ce nu prea auzeam mari schimbari in sistemul trecut cand ma jucam cu cablurile de curent, pur si simplu nu aveam pe ce...

Sunetul Harbeth as putea sa il caracterizez acum dupa mai multe saptamani ca fiind viu, transparent, coerent fara a fi laid-back sau tzipator. Sunt boxe "politicoase" de salon, care stiu sa isi arate forta cand trebuie. Cum se obisnuieste urecehe cu sunetul, cum zici...eh se aude bine...multumitor, decent..., apare un bas sau o voce naturala ce iti pun zambetul in coltul gurii. Cum iti distragi atentia la ceva, te departezi de muzica, apare un contrabas sau o vioara ce iti atrag atentia si te fac sa asculti mai cu atentie, sa te imersezi in atmosfera, poate sa inchizi si ochii sa iti imaginezi silueta artistului...
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: HARBETH

Post by hersorin »

Am audiat astazi si Harbeth-urile si dintre M30 si shl5 prefer shl5 .
Shl5 imi pare o boxa mai completa.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by remoteviewer1 »

hersorin, poti detalia un pic (sistem, cablaraie, spatiu auditie, muzica ascultata)?
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: HARBETH

Post by hersorin »

Cel care doreste sa isi faca sistemul este Spirit Crusher eu il mai ajut la carat deoarece stiu ce greu este de unul singur .
Shl5 au fost montate pe sistemul lui Source : McIntosh MCD7009 - Pre : VTL 5.5 II Series - Amplifier : Manley Snapper monoblocks , Interconnects : TWL, Audioprana, YBA Diamond - Power cords : Zavfino . Chiar vinzatorul ne-a recomandat sa incepem cu Shl5 .
M30 au fost linga pe un sistem total Gato pre,power,dac si cablat cu Wirewold . Nu a fost necesar sa cinte prea mult , din doua melodii am ales foarte simplu . Eu unu chiar sunt pasionat de sunetul tip monitor (Pioneer s1 ex sunt tot monitoare doar ca mai maricele) dar acest monitor era prea mic pentru gustul meu . Sunetul era normal mai in fata decit Shl5 dar chiar nu iti spuneu nimic , cel putin pe noi acel sunet nu ne-a atras deloc si din acest motiv am ascultat doar 2 melodii .
Shl5 a fost alta treaba , te faceau sa asculti si sa asculti . Eu am un cd de test special facut cu fragmente din piese (multe piese de pe acest album Absolute sampler on the fly ) si am ascultat tot albumul . Colegul are si el citeva cd uri cu care face testele si la sfirsit am concluzionat ca ne place . Chiar daca shl5 are un tweeter sub M30 sunetul a fost viu , detaliat foarte placut . Ce pot sa le reprosez eu este ca uneori simti cum cinta cutia (ambele cutii rezoneaza in felul lor) .
Standurile au foat un pic prea mici dar fiecare le aseaza cum doreste .
Spatiul de auditie a fost bun , era tratat cit de cit deci conditiile erau bune de tras o concluzie .
Am continuat auditiile pe boxele mele cu sculele lui Spirit Crusher dar le mine Pioneer nu vrea sa cinte deloc pe lampi , ori nu le pot duce ori nu se potrivesc , aici Unico 200 a fost regele .
Concluzia e ca Spirit Crusher vorba lui momolo E PIERDUT dar mult mai pierdut ca mine . Ce doreste el nici nu cred sa existe dar inca mai cauta , el e abia la inceput de drum .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by remoteviewer1 »

Interesant, cum cineva pe aici dadea citate acum cateva zile ca M30 ar fi superioare lui SHL5, acum depinde si de spatiu si potriveala. Eu de multe ori dupa ce am citit unele pareri, am descoperit la fata locului ca lucrurile stau taman invers.
Concluzia e ca Spirit Crusher vorba lui momolo E PIERDUT dar mult mai pierdut ca mine . Ce doreste el nici nu cred sa existe dar inca mai cauta , el e abia la inceput de drum .
Din pacate cunosc acest sentiment, din acel motiv e bine sa iti scoti cat mai des urechea in oras... sa vezi si tu la ce se poate ajunge cu ceva bani, poti sa vanezi fantome si nirvane la care nu poti sa ajungi nicicum. E totusi bine ca experimentati si va distrati, Spirit Crusher gasindu-si un partener de nadejde in ale audiofiliei. Poate incercati si M40.1, eu as fi curios de ce pot asa macar sa stiu la ce ma raportez.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: HARBETH

Post by doru »

hersorin wrote:Chiar daca shl5 are un tweeter sub M30 sunetul a fost viu , detaliat foarte placut . Ce pot sa le reprosez eu este ca uneori simti cum cinta cutia (ambele cutii rezoneaza in felul lor)
Impresia ca ar "canta" cutia, se datoreaza aproape sigur stand-urilor. Ca unul care am avut ocazia sa cunosc destul de bine aceste boxe si sunetul lor, pot spune, din propria experienta, ca stand-urile grele, metalice, eventual si umplute cu nisip sau alte materiale nu le avantajeaza. Pentru mine cel mai bine au sunat puse pe niste stand-uri simple, usoare, din lemn de brad, dechise (fara postament), boxele fiind decuplate de stand-uri prin intermediul unor spike-uri “pastile” de la Soundcare.
Nu numai ca nu mi s-a parut ca suna a cutie, dar “cutiile”, desi destul de voluminoase, pur si simplu par ca dispar din peisaj, nu stii de unde vine sunetul.
Din pura curiozitate, am rugamintea sa ne detaliezi putin cateva lucruri: ati ascultat ultimul model SHL 5 Plus? La ce te referi cand spui ca tweeter-ul de pe SHL 5 este sub M30?
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by momolo »

doru wrote:Pentru mine cel mai bine au sunat puse pe niste stand-uri simple, usoare, din lemn de brad, dechise (fara postament), boxele fiind decuplate de stand-uri prin intermediul unor spike-uri “pastile” de la Soundcare.
eu in urma unei perioade destul de indelungate de experimente pe boxele mele (floorstander, mai mari si mai grele decat aceste Harbeth SLH5) am pastrat "pastilele" Soundcare (norvegiene) in felul urmator - pastile pe podea (parchet masiv) cu partea metalica in sus, peste acestea platforma groasa si grea din lemn pe care stau boxele cu propriile spike-uri. Sub aceste spike-uri sunt bune monezile mici din cupru/alama (10....5 bani). Platforma din lemn este critica deoarece "canta" o data cu boxa si astfel "se baga" in sunet.

In privinta lemnului, din toate cate am incercat in diverse forme am ajuns la concluzia ca cel mai bun lemn (pentru rack-uri, platforme, stative, cadre, sasie), din ceea ce se gaseste uzual prin comert, este bradul normal, bradul clasic bine uscat. O alta esenta de lemn care pentru mine a dat rezultate interesante este teiul. Ar mai fi si mesteacanul, dar lemnul care mi se pare cel mai interesant si pe care as vrea sa-l incerc (dar e mai greu de gasit si pentru experimente trebuie timp) este paltinul, adica lemnul din care se fac viorile. Probabil cea mai buna ar fi combinatia intre mai multe esente de lemn in care sa intre brad, paltin, mesteacan, tei si altele. Cat priveste lemnul greu de esenta tare, dupa ce am experimentat diverse am ajuns la concluzia ca este de devitat sau se poate folosi doar in cazuri mai speciale. De exemplu stejarul si fagul mi se par foarte "cantatoare", foarte "obraznice" in sunet.

Care aveti sisteme audio bune puteti experimenta ceva - taiati cuburi din lemn de stejar sau fag, de exemplu din parchet masiv de 22 mm. Le puneti pe "acoperisul" boxelor sau chiar pe aparate si o sa auzi cum sunetul se schimba. Cateodata se modifica masiv! Valabil numai la sisteme audiofile bine aranjate, nu merge la teancurile de trancote legate cu cabluri de doi lei.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: HARBETH

Post by hersorin »

doru wrote:Din pura curiozitate, am rugamintea sa ne detaliezi putin cateva lucruri: ati ascultat ultimul model SHL 5 Plus? La ce te referi cand spui ca tweeter-ul de pe SHL 5 este sub M30?
Am ascultat modelul plus . Eu personal nu stiu diferenta intre tweetere dar vinzatorul zicea ca cel de pe M30 este superior, ceva un mode 2 si nu are nevoie de super tweeter .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: HARBETH

Post by hersorin »

momolo wrote:Care aveti sisteme audio bune puteti experimenta ceva - taiati cuburi din lemn de stejar sau fag, de exemplu din parchet masiv de 22 mm. Le puneti pe "acoperisul" boxelor sau chiar pe aparate si o sa auzi cum sunetul se schimba. Cateodata se modifica masiv! Valabil numai la sisteme audiofile bine aranjate, nu merge la teancurile de trancote legate cu cabluri de doi lei.
Neamtul de la care am luat Unico 200 punea cite 3 bucati de lemn sub fiecare scula electronica , astfel era suspendata doar pe acele bucatele si nu pe picioarele ei .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by momolo »

hersorin wrote:Neamtul de la care.....
partial sunt si eu neamt! :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: HARBETH

Post by DAN_TM »

Daca nu pot asculta pe viu, macar pe iutub, si tot suna fain
https://www.youtube.com/watch?v=cfLzqkoReJY" onclick="window.open(this.href);return false;
:D

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: HARBETH

Post by SOLO »

Le-am ascultat acum cativa ani, mereu in competitie cu Spendor SP100R2.
Mi s-a parut ca au nevoie de spatiu ca sa sune bine.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by remoteviewer1 »

Solo
Mi s-a parut ca au nevoie de spatiu ca sa sune bine.
Pai la mine ar fi simplu :lol: ar costa cam 100K euro aceste boxe in total, deoarece ar trebui sa imi cumpar si spatiul necesar. In micutza mea sufragerie de bloc, cele doua SHL5 abia respira la limita decentei, noroc ca sunt gandite sa mearga in spatii "comuniste" sau sarac capitaliste(cum ar fi cazul la mine). Insa nu vreau sa imi inchipui cum suna M40.1, caci este clar ca aceasta firma a facut pactul cu diavolul :twisted: de a obtinut un sunet atat de curat si interesant, de o finete incredibila, insa ce nu te lasa deloc indiferent (ba dimpotriva!), cu bas interesant si percutant si inalte sublime, cu o medie de vis. Pur si simplu, nu te mai saturi sa le asculti...
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: HARBETH

Post by hersorin »

Si la mine e simplu daca asa avea 100k euro .
De 75k iau TAD R1 de restul de 25k platesc avansul si notarul pentru o casa care desigur as lua-o cu banca . :D
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

Post Reply