Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

De unde venim , cine suntem , incotro ne indreptam
unnnx
Posts: 7
Joined: 23 Nov 2014, 09:00

Re: Sa facem cunostinta !

Post by unnnx »

Fiind seara.. Buna seara, tuturor!

Am ajuns intimplator pe acest forum si, mai putin intimplator, am decis sa ma inregistrez. Nascut in 71' am *suferit* ca multi altii privind minute intregi, uneori ore, la ceea ce se "gasea/vedea" prin centrele de inregistrari.. Mereu m-a impresionat magnetofonul.. O problema aminata, care in viitorul apropiat va avea, intr-un fel sau altul, o rezolvare.. Nu trebuie sa-i caute nimeni o explicatie logica sau tehnica.. E de suflet..

Ca si ocupatie, IT (zona financiara).. sisteme critice, in multe locuri pe frumoasa planeta.
Nu excelez (raportat la ce se *poate*) in zona de aparatura HiFi deoarece am alte prioritati si prea putin timp. Prefer sa acult, totusi, muzica pe o "alegere" oarecum modesta (Arcam A38, Monitoare KEF LS50, IRDAC Arcam, iMac/Audirvana Plus).

Sa aveti sanatate,
Dan, Bucuresti

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta !

Post by momolo »

Bine ai venit Dan pe acest forum!
Eu sunt cu cativa ani mai batran ca tine insa (imi place sa cred) suntem din aceeasi generatie care a trait pe cele doua "planete" diferite. Acum am senzatia ca ne mutam pe a treia "planeta" si astfel putem spune, am trecut prin multe....
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

catacore
Posts: 111
Joined: 22 Nov 2014, 06:00

Re: Sa facem cunostinta !

Post by catacore »

Salutare!

Cata, din Deva, 44+ ani, m-a prins microbul acum vreo doi ani, mi-am facut un sistem de care sunt multumit, dupa care am zis stop! Acum m-a lovit iar microbul, cu vinilul de data asta. De microbul "audiofiliei" zic, ca pe cel cu muzica il am din liceu. La ora asta jazz-ul (preferabil acustic) e pe primul loc. Si-mi plac mult nordicii.

Spor si bine (ca) v-am gasit!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta !

Post by momolo »

Bine ai venit pe forum, catacore !
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

HarryTriangle
Posts: 11
Joined: 25 Nov 2014, 22:24
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta !

Post by HarryTriangle »

Salut tuturor,

George din Bucuresti, obsedat de muzica de mic.

Fascinat de viniluri, mai mult ca simbol decat din perspectiva audiofila, m-am apucat sa le colectionez in 2011. Am ajuns la aprox 150 de viniluri selectate pe spranceana, zona preponderant classic rock, 60s, 70s.
Puteti vedea colectia aici - http://www.discogs.com/user/HarryTriangle/collection" onclick="window.open(this.href);return false; - mi-ar placea sa vad si pe altii facand chestia asta OCDista :D sunt curios ce are fiecare in colectie

Pana acum am ascultat muzica pe un sistem care nu se poate numi nici trancota - mai degraba entry level-ul absolut daca vrei sa ai un dispozitiv de orice fel care sa emita "muzica" :D
Nu am simtit nevoia de mai mult pana acum, delirul provocat de muzica pur si simplu era suficient.

Dupa multe deliberari, am decis ca am investit suficient in viniluri ca sa justific jumatatii mai putin obsedate muzical trecerea la un sistem audio entry-level - ce-o fi asta nu stiu inca, nu am urechea formata in nici un fel, nu am prieteni audiofili, nu prea imi dau seama cum sta treaba asta cu audiofilia dar sper sa o invat incercand, gresind, si pierzand cat mai putini bani pe parcurs :D

Va "stalkeresc" de ceva timp, nu am considerat ca as avea ceva important de adus in vreo discutie, avand experienta zero pe partea asta - a avut tata o combina AKAI cu casete in anii 80, care functioneaza inca, dar cam atat. Nici acum nu am nimic important de zis, o sa fiu complet "pe interes"

Asteptati-va cat de curand sa pun niste intrebari imbecile legate de achizitii pe forumul Stereo - rugamintea mea e sa nu ma calcati in picioare altfel decat parinteste :D Va zic de pe acum ca am facut, sau sunt pe cale sa fac multe din greselile de care se tot discuta pe aici.

In rest, felicitari oamenilor care tin forumul viu prin pasiunea de care dau dovada - forumul asta m-a ajutat mai mult decat multe alte site-uri sa inteleg niste lucruri de bun simt legate de pasiunea asta.


Sa ne auzim cu bine,
George.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Sa facem cunostinta !

Post by SOLO »

Bine ai venit George, imi face placere sa vad ca forumul ajuta oameni, multumim pentru feedbackul pozitiv.
Spor la butonat!

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

jamal
Posts: 3
Joined: 23 Dec 2014, 21:28
Location: Vaslui

Re: Sa facem cunostinta !

Post by jamal »

Salut. De mic (inclusiv in familie) mi se spune Jamal; asa ca si aici o sa ma prezint astfel. Audiofil in adevaratul sens al cuvantului nu sunt dar avand prieteni oarecum "disperati dupa tot ce tine de sunet/muzica" pot spune ca m-a prins microbul, repede. Avand posibilitatea de mic sa primesc din "afara" diferite produse am spus sa-mi procur ceva mai serios si sa pun la naftalina "statiile rusesti", boxele facute "hand-made" cu speakere din "bazar" si am trecut la un alt nivel.


Bine v-am gasit, sanatate si sarbatori fericite tuturor.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta !

Post by momolo »

jamal wrote:Audiofil in adevaratul sens al cuvantului nu sunt dar avand prieteni oarecum "disperati dupa tot ce tine de sunet/muzica" pot spune ca m-a prins microbul, repede.
Ok, de azi te ung AUDIOFIL dupa ce ingenunchezi si primesti titlul cu spada facuta din cabluri cu maner din sigurante batute in nestemate audiofile!

Bine ai venit! (si sa sti o chestie...sau mai multe chestii - statiile sovietice/rusesti nu erau deloc proaste ca si difuzoarele rusesti. Alta chestiune - aparatura de calitate din zona profesionala e foarte ok chiar si pentru un audiofil adevarat. Zona profy cea serioasa, nu gunoiul tip behringer/china pentru lautari, este super ok si sunt aparate oneste la pret, atat ca nu stau bine la estetica si conectica pare ciudata pentru haudiofilul casnic cu par in nas si cunostinte tehnice zero. Dixit! Am zis-o ca o chestiune generala)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

jamal
Posts: 3
Joined: 23 Dec 2014, 21:28
Location: Vaslui

Re: Sa facem cunostinta !

Post by jamal »

eu cand spuneam ca nu's "audiofil"...
deci eu momentan ascult muzica de tip "gunoi", la 2 behringer legate la un NI Traktor 2(n-am probat Komplete audio 6 dar nu cred c-o sa fie vro diferenta sesizabila pe behringer-uri ) de pe care dau dublu-click pe un ROG. Am citit cam toate posturile "nostalgice" ale colegilor despre cum au plecat la drum cu sunetul, ce-au avut si ce-au acum, dar observ ca nici la "sugari" nu ma pot incadra. (stiti cum e.. am 2 boxe legate la o placa de sunet si dau drumu de pe laptop si gata sunetu`; cand esti mofturos si vrei mai mult, trebuie vorbit cu colegii de mai sus haha)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta !

Post by momolo »

jamal wrote:am 2 boxe legate la o placa de sunet
sa sti ca sunt si placi de sunet bune, insa fac parte din sectorul profesional si costa o donatie de organe. Prin zona consumer nu merita nimic la calculator, e joaca cu lopetica si putzica in nisip (si doar subiect pentru "audiofilii de computer" cu muzica furata de pe net).
Iar alea profy au softuri dedicate care costa mai mult decat hardware-le si trebuie sa sti ce sa faci cu softurile alea.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

bigbobo
Posts: 3
Joined: 03 Jan 2015, 11:07
Location: bucuresti

salutare tuturor forumistilor de pe Hi-Fi

Post by bigbobo »

salutare tuturor si la multi ani !
ma numesc bogdan( bigbobo) sunt din bucuresti, destul de batranel incat sa prind frumosii ani 70' - 80' cu muzica si "sculele" lor nemaipomenite! ca orice "barbat " roman neaosi ( dar nu numai) am fost , sunt si voi fi indargostit de: femei, masini, muzica ( nu neaaparat in acesta ordine!) la care se adauga "boala" mesteriri in ale elctronicii si mecanicii, asta ca sa aveti un tablou complect.
ma bucur ca am gasit acest site, felicitari moderatori si la cat mai multi forumisti! sunt convins ca va fi o conlucarare placuta , sunt interesat da patea de reparatii vintage , muzica, schimburi si vanzari/cumparari dar si orce alt subiect postat. ma bucur sa pot gasi informatii de care am nevoie si voi incerca si eu cu umilele mele cunostiinte in domeniu sa ajut pe altii, pentru ca asa este frumos. nu vreau sa va plictisesc asa ca urez tuturor un an excelent !!!
bogdan

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Sa facem cunostinta !

Post by SOLO »

Salutare Bogdane, La multi Ani si bine ai venit pe forum.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
aggravatedaudience
Posts: 8
Joined: 06 Jan 2015, 01:38

Re: Sa facem cunostinta !

Post by aggravatedaudience »

eu, ridicat in picioare si privind in zare cu o privire pierduta. Buna seara, ma numesc Teo, am 37 de ani si "sufar" de audiofilie. acum voi in cor "Salut Teo" (am vazut in filme asa se intampla la genul asta de adunari.)
Primele simptome au aparut la inceputul anilor 90 (prin `92 din cate imi aduc eu aminte) cand total anacronic fiind am inceput sa ascult The Doors si Led Zeppelin si sa ma autodeclar "hipiot". Imaginati-va un pustan de 13/14 ani dintr-un orasel din jud Bacau (Onesti) care tropaie de colo colo imbracat in blugi evazati (facuti de mama) si retusati cu o caramida si camasa cu 4 numere mai mari si cu par lung si carliontat (pana la umeri ca nu suntem salbateci ce naiba).
Prin timpurile alea ascultam muzica la un casetofon stereo Sharp cu casete cumparate de la tarabele din piata. Ps caselete erau timbrate, da? :)
Ah si sa nu uitam ca inregistram emisiunile rock de pe radio tineret de joi seara. Stiu, stiu era piraterie.. dar deh ce puteam sa fac? :)
La scurt timp am facut rost de la un unchi de un magnetofon Kashtan ale carui role nu mai functionau dar partea de amplificare era la 100%. El a jucat rolul de High-End amplifier avand 2 boxe germane si alea la randul lor primite dea moca de la o alta ruda.
La o perioada scurta de timp datorita unor factori dincolo de puterea mea de decizie am ajuns sa ma mut din orasul natal tocmai acolo unde se agata harta, globului si anume in Suedia. Pana pe la vreo 19/20 de ani nu se pune, era doar o ametitura de rock-areala si concerte. Dar ceva sa intamplat pe la vreo 20 de ani cand brusc am inceput sa caut calitate in loc de cantitate si atunci am cumparat primul meu amplificator (un Pioneer VSX-609RDS cumparat din prima jumatate a primului salariu si o serie de boxe 5.1 de la Energy acum cunoscuti ca fiind Acustic Energy din cealalta jumatate). Daca cineva se intreaba, restul lunii am mancat o serie de rete de paste italienesti. Paste cu sare, paste fara sare, paste cu mai multa sare, paste cu mai putina sare, si tot asa, prea mandru fiind sa cer bani mamei :) . Eh copiii narozi, ce sa-i faci.
Muzica ascultam multa in continuare dar restul amplificatoarelor au fost in tema 5.1, 7,1 . Home cinema thingy. Lovit de tot am fost prin 2005 cand am gasit si importat din State un Pioneer Elite VSX 84 TXSi care suna extraordinar si in stereo. ps si acum am amplificatorul acela. Urmatorul pas a fost un Rotel care sunt bine cunoscuti pentru 5.1( 7.1) dar si pentru amplificare stereo de clasa inalta.
Acum am un amplificator numit Plinius Hautonga care la randul lui primeste semnal de la un Calyx 24/192 DAC care la randul lui primeste semnal de la un calculator audiofil-esc pus cap la cap de mine. 2 Triangle Antal 30th LTD sunt in flacari de la Plinius in fiecare seara spre desperarea vecinilor.
Ah am uitat sa mentionez ca lucrez in IT, asa ca daca aveti cumva intrebari nu ezitati sa ma contactati. Daca nu stiu.. aflu :)
Am gasit forumul acesta si cred ca va fi o experienta interesanta pentru multi, daca nu chiar toti implicati. As dori daca se poate, atunci cand apare vreo greseala gramaticala sau vreun dezacord in textele mele sa nu ezitati ca intr-un mod elegant, distins si didactic sa-mi aratati cu degetul greseala. Stiu ca am ramas in urma pe plan lingvistic dar nu ma las batut. Noroc bun si sa ne vedem cu bine pe diferitele pagini ale forumul.
Cu respect Teo
Muzica se simte nu se masoara!

User avatar
aggravatedaudience
Posts: 8
Joined: 06 Jan 2015, 01:38

Re: Sa facem cunostinta !

Post by aggravatedaudience »

momolo wrote:
jamal wrote:am 2 boxe legate la o placa de sunet
sa sti ca sunt si placi de sunet bune, insa fac parte din sectorul profesional si costa o donatie de organe. Prin zona consumer nu merita nimic la calculator, e joaca cu lopetica si putzica in nisip (si doar subiect pentru "audiofilii de computer" cu muzica furata de pe net).
Iar alea profy au softuri dedicate care costa mai mult decat hardware-le si trebuie sa sti ce sa faci cu softurile alea.
Of, nu as vrea sa incep asa primul meu post pe forum, daaar :)

Cu tot respectul permite-mi sa nu fiu de accord cu tine. In primul rand generalizarea astea la adresa " audiofililor de computer" cu ghilimele de rigoare care fura muzica de pe net nu are nici un sens. Eu as vrea daca se poate la un moment dat sa te am in vizita pe la mine si sa te fac sa intelegi ca daca un calculator este bine pus la punct, ai un DAC care se respecta sau o placa de sunet care si ea se respecta nu vei simti sau auzi diferente intre Flac si transporter. O placa de sunet care se respecta ar fi de exemplu Asus Xonar Stx . Un card care eu l-am folosit in jur de un pana sa trec la dac extern si nu datorita faptului ca nu-mi placea ci pentru ca vroiam SI mai bine. Nu uita ca acum mai nou sunt o serie de metode legale de asculta muzica flac direct cu ajutorul lui Wimp Hifi sau Spotify Hifi care, chiar daca nu au streaming in flac dar au o calitate extraordinara la muzica. Si in afara de aceste alternative mai sunt si cei care au o colectie si aia legala de in jur de 300 de albume flac. Si inainte sa incepi sa spui.. diferentele intre transporter si flac sunt egale cu zero.Asta plecand de la premiza bine inteles ca nu vorbim de un transporter de 10.000 E, ca atunci deh :)
Cu respect Teo :)
Muzica se simte nu se masoara!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta !

Post by momolo »

bigbobo wrote:salutare tuturor si la multi ani !
La multi ani bigbobo si bine ai venit pe forum!
aggravatedaudience wrote:si sa te fac sa intelegi ca
Salut aggravatedaudience! Te cunoastem cumva de pe alte forumuri?!
Diferenta intre noi este urmatoarea - eu nu tin neaparat "sa te fac sa intelegi" (adica e treaba ta ce crezi, intelegi sau gandesti) insa atata vreme cat aici pe forum faci anumite afirmatii (mai ales cele foarte categorice, definitive, universale si galactice) ma simt nevoit sa te combat cu argumentele pe care le am (si in care cred).

In acelasi timp, ca moderator nu sunt de acord cu diversele "razboaie" intre tabere cum defapt nu sunt de acord cu fanatismul si prozelitismul inchizitor in acest domeniu. In orice domeniu e bine sa ne pastram macar un pic de scepticism deoarece mai des decat ne place sa credem ne putem afla intr-o eroare fundamentala.

Avand in vedere chestiunile astea, sfatul meu ar fi, mai usor cu pianul pe scari! In privinta asta incerc sa-ti spun un fel de fabula pe care o stiam de copil, de la tata:

- Cica o data pe un deal se aflau doi tauri, cel batran, tatal si cel tanar, fiul. In vale pastea o turma de vaci. La un moment dat cel tanar spune, "- Tata, ce zici, daca o luam la goana in vale, dam buzna peste vacile alea si le facem pe toate de le zboara fulgii de proaste!". Al' batran ii raspunde: "- Fiule, mai ai mult de invatat, daca o luam la goana ca prostii, vacile se sperie si o iau toate la fuga, abia daca prindem vreuna batrana care nu poate fugi si o impartim amandoi ca niste fraieri! Solutia este sa coboram incet, incet ca si cand pastem cuminti, sa se obisnuiasca vacile cu noi si cand ajungem intre ele, le luam pe toate pe rand si cu totii vom fi multumiti si fericiti!"
:wink:
PS - totusi, daca ne poti spune, cu ce alt user ai activat/activezi pe alte forumuri (foste sau/si inca functionale) ?
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply