boxe stereo ( 20Hz sau 40Hz )

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
hagiufa
Posts: 11
Joined: 08 Oct 2014, 16:39

boxe stereo ( 20Hz sau 40Hz )

Post by hagiufa »

Salutare !
trebuie sa-mi cumpar o perche de boxe si nu ma pot decide intre
YAMAHA NS 9393 :
Type: 4-Way 5-speaker bass Reflex
Woofer: 43cm (17″) Cone (JA3814)
Midrange: 16.5cm (6-1/2″) Cone (JA1657)
Tweeter: Horn (JA0259)
Supertweeter: Horn x 2 (JA0258)
Nominal input: 150W
Music input: 300W
Efficientcy: 100db/W/m
Frequency Response: 20~20.000Hz
Nominal Impedance: 8Ohm
Crossover Frequency: 900Hz, 4kHz, 10kHz
Abmessungen: Höhe (H) = 720mm, Breite (W) = 460mm, Tiefe (D) = 258mm
Gewicht: 19.0kg (one Unit)

si YAMAHA NS 200M :
Bauart: 3-Wege geschlossen
Chassis:
Tieftöner 25cm
Mitteltöner 6cm Kalotte (Titan-Karbid)
Hochtöner 3cm Kalotte (Titan-Karbid)
Belastbarkeit: 100 Watt Sinus, 200 Watt max.
Wirkungsgrad: 90dB/W/m
Frequenzgang: 40-20000 Hz
Übertragungsbereich:
Übergangsbereiche: 800 Hz und 5000 Hz

eu ma uit la limita inferioara a gamei de frecvente si imi este teama ca daca voi alege ns 200m voi fi nevoit sa leg si un subwfer ca sa otin un bas acceptabil , ceea ce nu vreau .
sau este doar paranoia si basul livrat de ns 200m va fi suficient ?
multumesc !

lucian adrian
Posts: 25
Joined: 29 Apr 2014, 17:07

Re: boxe stereo ( 20Hz sau 40Hz )

Post by lucian adrian »

Eu as sta linistit cu NS 9393. Sunt din epoca kabuki a incintelor, vezi toate Kenwood-urile cu dif de 17" , Sansui, Pioneer cu difuzoare similare. Sunt "tipatoare", definitia joaselor este subacceptabila, suspensiile poliuretanice sunt piatra sau sfaramicioase. Iti zice unul care a patit-o :-) .Si nu o data, ca oricare indragostit de vintage joci la "loz-in-plic"

hagiufa
Posts: 11
Joined: 08 Oct 2014, 16:39

Re: boxe stereo ( 20Hz sau 40Hz )

Post by hagiufa »

am avut kenwood kl 777s si suspensia este di panza de matase si nu cred ca la yamaha ar fi alt fel avand in vedere ca sun cam din acelasi secol .
te rog sa-mi explici ce inseamna "Sunt "tipatoare", definitia joaselor este subacceptabila "
multumesc !

kane
Posts: 41
Joined: 23 Nov 2008, 15:38
Location: Bucuresti

Re: boxe stereo ( 20Hz sau 40Hz )

Post by kane »

Acum cativa ani o prietena ma sacaia cu intrebarea: Ce masina e mai buna, Clio sau Polo, am auzit ca aia e asa, aia pe dincolo...tu ce zici, ca stiu ca te pricepi la masini? Am intrebat-o: Tie care iti place mai mult? Cutare. Ei bine, i-am zis, sa stii ca aia e cea mai buna, crede-ma!!! :)
Acum serios, trecand peste faptul ca un sub intr-un sistem stereo se potriveste ca un elefant intr-o ceainarie (sunt si exceptii dar pana la ele e cale lunga) e greu de ales boxele dupa specificatii.
E usor sa zici ca daca dupa cifre coboara mai jos basul e asigurat, nu stii cum vor fi conduse de amplif.-ul tau, posibil ca cele care nu coboara sa aiba un bas mai scurt si mai controlat, in loc de unul flatulent, ca sa nu zic altfel.
E riscant sa cumperi fara sa le asculti, stiu ca nu e posibil intotdeauna. Eu as rezista tentatiei, mai ales ca e vorba de vintage. Mai bine ia-ti porcusorul la plimbare si du-te cu el acolo unde poti sa asculti si sa alegi.

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: boxe stereo ( 20Hz sau 40Hz )

Post by hondaru »

40Hz reali si corecti fac mai mult decat cei 20Hz pe hartie! Conteaza enorm si camera de auditie care poate amplifica sau atenua basul si atunci chiar ca-ti trebuie subwoofer. Sensibilitatea este evident de preferat sa fie cat mai mare insa si aici este data diferit functie de constructor (unii dau la 1V/1m altii la 2V/1m) si interese. Am vazut incinte cu multi Decibeli care necesitau aparate de sudura pentru a canta.
Cel mai bine este sa asculti boxele la tine in camera dar daca nu este posibil macar asculta-le pe ceva ce cunosti foarte bine. Oricum foarte putina muzica se desfasoara in 20Hz! Acolo este o regiune pentru efecte sonore la filme. Mai bine ceva de calitate, si mai putin decat cantitate proasta!
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: boxe stereo ( 20Hz sau 40Hz )

Post by remoteviewer1 »

Eu am avut in trecut boxe ce coborau teoretic pana la 35Hz, standfloor-uri si acum am bookshelfuri stand mount ce coboara parca pana la 40Hz, si au un bas mult, muult mai pregnant. Nu am ascultat cele doua perechi de Yamaha, insa am ascultat niste Pioneer-uri de prin 73, top-ul lor de pe acea vreme, reconditionate decent, cu niste lighiane de bass de 30 cm, 3 cai si intr-adevar sunetul era mai pe inalte, bas-ul nu se auzea pregnant (daca te gandeai la lighean), insa erau decente (bateau multe boxe moderne si vintage mult mai renumite si mai scumpe la sh), mai ales la partea de medii. La vremea respectiva le-am pus pe un integrat Accuphase (cel mai mic, pe care il cunosteam foarte bine, insa si pe unele vintage mult mai puternice) si cu sursa pick-up. Cum ziceau colegii nostri, daca nu le asculti in conditii cunoscute e loterie...fiind greu deobicei sa faci auditii partea cealalta de tara sau continent pentru boxe cu un pret relativ scazut.

PS. kane, sper ca la vremea respectiva nu ai recomandat Polo saracei fete, declarata de rude de ale mele fani convinsi a grupului VAG ce au si acum masini de la ei, ca fiind cea mai proasta masina a lor dpdv fiabilitate :lol: de care nu stiau cum sa mai scape....
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
DorinD
Posts: 264
Joined: 20 Nov 2008, 16:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: boxe stereo ( 20Hz sau 40Hz )

Post by DorinD »

Un mare guru --parca Nelson Pass-- spunea la un moment dat ca o boxa cu sensibilitatea mai mica de 100dB nu poate fi luata in serios, e inca o jucarie.
"It is never too late to have a happy childhood"

kane
Posts: 41
Joined: 23 Nov 2008, 15:38
Location: Bucuresti

Re: boxe stereo ( 20Hz sau 40Hz )

Post by kane »

PS. kane, sper ca la vremea respectiva nu ai recomandat Polo saracei fete, declarata de rude de ale mele fani convinsi a grupului VAG ce au si acum masini de la ei, ca fiind cea mai proasta masina a lor dpdv fiabilitate :lol: de care nu stiau cum sa mai scape....

Ha, ha...nici nu mai stiu dar cred ca a ales Clio, avea o gama de culori mai atragatoare, ceea ce pentru ele este o problema vitala. Oricum nu as recomanda VW, sunt cele mai plictisitoare si terne masini, ca mai toate masinile nemtesti (in afara de Porsche, desigur).

E interesant ce a spus guru' Pass despre sensibilitatea sub 90db, am o pereche care nu trece de 87 db (1W/1m) si au unul dintre cele mai frumoase sound-uri pe care le-am auzit la niste incinte din lemn, cu difuzoare si cel mai interesant, coboara la 25 de hz in mod real, la volum moderat au acea respiratie seismica, atinsa de obicei doar de subwoofer-e, si au doar un woofer de 6". Dar daca nea Pass zice ca suna prost inseamna ca asa e, el stie mai bine, doar de aia e guru :)

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: boxe stereo ( 20Hz sau 40Hz )

Post by LEKTOR »

Eu nu as judeca o boxa sau un aparat dupa specs - simplu spus, de ce ar pune pe hirtie un producator specs care ar pune pe ginduri un consummator ?
Cel mai bine asculti boxele respective si decizi dupa ureche, nu dupa specs si altele.
Iar despre Yamaha , nu cred ca este nimic mai bun peste modelul NS-1000 - aparut acum 40 ani pe piata, inca se gsesc piese,etc
http://www.thevintageknob.org/yamaha-NS-1000.html
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: boxe stereo ( 20Hz sau 40Hz )

Post by oake »

momolo wrote:Tocmai ce l-a prins in mreje pe bietul oake, un complet analfabet si naiv in domeniu pentru care nu mi-am exprimat intreaga mea jena la postarile lui de aici, adica pe forumul meu. In privinta lui am dat dovada de subiectivism, pe altii ii plesnesc de nu se vad pentru fapte destul de minore insa pe fostul prieten Oake l-am tolerat cu posturile lui puse total aiurea si scrise total aiurea, multe sub influenta lui Bacchus in miez de noapte si acele amplificatoare absolut jenante carora le ridica ode-bucuriei aici pe forum.
momolo ce-ai? Iar ţi s-a pus pata pe mine? Mai ai puţin şi devi un dalmaţian. După ce că trăim vremurile de rahat pe care le trăim şi care se răhăţesc pe zi ce trece, mai pui şi tu gaz pe foc.
Mai bine ia o ogivă de jos şi urcă până la mine la un pahar de vorbă. Nu de alta dar am obţinut acuma de curând un sunet atit de ''mizerabil'' de ţi se strepezesc urechile şi pe care deabia aştept să ţi-l pun. Iar în cazul în care nu rezişti te ajut cu nişte sfoară să te imobilizez de scaun. Şti tu...ca în Portocala mecanică (A Clockwork Orange) :lol:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: boxe stereo ( 20Hz sau 40Hz )

Post by momolo »

oake(șor), m-ai enervat ca te-ai dus in curtea tziganilor sa-mi faci caracterizari ca as fi asa si pe dincolo, dificil si alte alea. Nu cred ca ti-am zis vreodata "da-te la o parte sau mai incolo" si cand am avut cu ce, te-am ajutat si de la mine ai avut numai o vorba buna. Credea-i ca nu te vad ce scri (cu un singur i) pe acolo?! :D Am observat ca ti-ai gasit companie cu luzerii aia sa ma caracterizezi "ca veni vorba". Zi si mie, cu ce sunt eu dificil maestre viking?!

Alta chestie cu care ma enervezi de mult, tratezi cu totala lene "igiena" elementara audiofila. Chiar daca te-am prins cu prelungitoare de 2 lei (care arata pescuite din garla) in care mufezi firele captive de veioza cum iti vine la loterie, chiar daca pui sarme numai cat sa nu se intrerupa (daca nu te impiedici de ele), oricat ti-am facut morala ca un audiofil adevarat da atentie la aceste "detalii", tu nimic, ti se rupe dupa care ajungi sa cotcodacesti pe forumuri ca ai scos nirvana din troacele alea. Nu mai zic de pickupul ala cu plinta de la Shugar! Ti-am zis sa-l eliberezi pe fereastra deoarece suna de porc. Are si plinta aia sinistra o contributie dar si restul lucrarii tale "conteaza". Si culmea, ai pickup klumea, "de fabrica", Thorensul ala, ai si doze garla, numai sa le cureti de praf si sa le pui sa cante. Cum naiba sa auzi nirvana din amplifuri capacite daca nu bagi in ele sunet cat de cat decent ?! Ce naiba, pana si playerul ala Technics pe care nu l-as ridica de langa tomberon, suna mai bine ca LP-ul la tine! (si ti-am dat disc CD cat de cat normal sa auzi). Nu se poate asa ceva, e dispret total pentru breasla audiofililor si oricat te-ai erija in meloman, nu te poti ascunde! (ca esti prea mare! :) ). "Igiena" audiofila se invata in gradinita audiofila si implica reguli elementare ca de exemplu, bagatul stecherului in faza, punerea boxelor libere de obstacole (nu ascunse dupa bulumaci si piramide de scule), folosirea de fire decente, nu sarme jenibile care nici nu fac contact intotdeauna, curatarea sculelor de pamant pana nu creste iarba pe ele, etc!
Si inca ceva, sub efectul lui Bacus omul nu mai poate auzi distorsiunile in frumusetea lor naturala! :wink:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
DorinD
Posts: 264
Joined: 20 Nov 2008, 16:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: boxe stereo ( 20Hz sau 40Hz )

Post by DorinD »

kane wrote:...E interesant ce a spus guru' Pass despre sensibilitatea sub 90db ...


...nenea Pass avea limita la 100dB, nu 90.
"It is never too late to have a happy childhood"

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: boxe stereo ( 20Hz sau 40Hz )

Post by oake »

momolo wrote:Si inca ceva, sub efectul lui Bacus omul nu mai poate auzi distorsiunile in frumusetea lor naturala! :wink:
Au contraire mon ami : de exempli Tchaikovsky merge ca uns cu un vin roşu demisec, Mozart merge cu un roze desert, Beethoven merge cu un alb sec, Chopin merge cu un alb desert, Bach merge cam oriunde cu orice...etc. Încearcă şi tu.

PS. Promit că am să fiu atent când bag ştecherul în priză...am să-l bag numai cu pinii înainte.
În rest sărbători fericite tuturor!!!!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: boxe stereo ( 20Hz sau 40Hz )

Post by momolo »

oake wrote:Au contraire mon ami : de exempli Tchaikovsky merge ca uns cu un vin roşu demisec, Mozart merge cu un roze desert, Beethoven merge cu un alb sec, Chopin merge cu un alb desert, Bach merge cam oriunde cu orice...etc. Încearcă şi tu.
inseamna ca Dmitri Șostakovici merge cu votcă. Totusi e bine sa fim treji sau trezi cand ascultam sunet sau muzica. :wink:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply