LUXMAN 550 AX

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: LUXMAN 550 AX

Post by momolo »

hersorin wrote:Sunt boxe de 86dB/1W/1m mai usor de condus decit de 93 .
ai mare dreptate! Multi nu inteleg asta, mai ales inginerii electronisti.
mik1976 wrote:Traiesc cu impresia ca Luxmanul meu ar da mult mai mult cu niste boxe mai de calitate decat Spendor S3E
pai nu te supara ca-ti spun, dar alea sunt boxe pentru ampliful asta ?! E ca si cand ai monta motor de Ferrari pe o Dacie si te-ai plange ca nu ai feeling pe meritul lui Ferrari.
Observ ca vrei sa cazi din lac direct in putz. De la boxe in care pompezi toata centrala electrica ca sa scoata un mic partz, acum vrei boxe in care daca bagi 2 wati le sar membranele pe geam. Alea sunt boxe care in mod evident sunt facute pentru lampase cu puteri mici, din alea cu 5W....10W, etc. Ori Luxmanul tau e un camion demolator, s-ar potrivi cu genul asta de boxe ca nuca in perete.
Nu te supara ca-ti spun (am citit ce ai scris si m-am tot minunat), pari sa ai unele probleme (majore) de orientare si fazare. Eu nu inteleg de ce nu iti iei Luxmanul in portbagaj, vi cu el la Bucuresti si dai o roata pe la toti dealerii incercand diverse boxe. E totusi mai bine sa auzi ce cumperi inainte sa dai banii decat pozele pe net din Ukraina. E plina lumea de din astia care inventeaza zilnic apa calda in Colentina insa din propria-mi experienta am constatat ca cea mai buna cale e aia batatorita din mosi stramosi (firme mari si serioase care sunt de mult pe piata, nu din astia aparuti din neant cu tot felul de inventii bine vopsite). In general pe net se spun lucruri care sunt complet opuse adevarului si sunt laudate tot soiul de tampenii care suna de porc. Nu ai idee cate boxe exotice si extrambulante am ascultat! Si aproape toate se incadreaza la categoria deziluzie majora. Lucrurile bune sunt rare, poate mai exista cateva reusite pe la firmulite din astea necunoscute, unii nimeresc o pereche de boxe si cu asta basta, dupa aia tot ce scot e aiureala si nici macar alea nu sunt defapt nimerite complet, au o parte buna, cuceritoare dar au si neajunsuri. Tot la firmele mari, vechi, cunoscute gasesti cele mai bune solutii.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
mik1976
Posts: 52
Joined: 30 Jun 2013, 16:28
Location: Ploiesti

Re: LUXMAN 550 AX

Post by mik1976 »

multumesc Momolo pentru sfaturi.
Ai dreptate in privinta boxelor intradevar se poate termina urat cumparand dupa rew. scrise cu picioarele vara intrun lighean cu apa rece.
O sa ascult intr-o zii Harbet SHL5 se pare ca aceasta este calea cea mai probabila si accesibila.
Ma batea gandul la niste boxe cu sensibilitate mare in idea ca le voi asculta cu vol. undeva la ora 10. Acum la ora 11 incep sa percep fasait pe anumite discuri.
Exista vre-un remediu la aceasta chestie in afara de inregistrari mai performante si schimbarea amplifului ?
Un Ex. am BLUE-spec SADE tacut caun peste si BLUE-spec Elvis are un zgomot fantastic nu imi venea sa cred.

Referitor la CD-player Luxman CD-05 cred ca ar fim un pas frumos de la Denonul meu dar care necesita timp si o oferta generoasa Ex-demo se mai gasesc .
Un dealer de Herbeth SHL5 in Bucuresti ? daca nu e reclama !
Her sorin din pacate nu ma prea deplasez prin tara asta vara am schimbat 2 avioane pana la Petra dar in Bucuresti nu am ajuns deloc si imi e total necunoscut mai are omul si alti pitici la creier pe langa muzica :wink: s-au dus Harbeth-urile anul asta prin desert :lol: .
Sa fie un an mai bun tentru toti audiofilii anul ce vine!
O seara Buna .

User avatar
mik1976
Posts: 52
Joined: 30 Jun 2013, 16:28
Location: Ploiesti

Re: LUXMAN 550 AX

Post by mik1976 »

mik1976 wrote:multumesc Momolo pentru sfaturi.
Ai dreptate in privinta boxelor intradevar se poate termina urat cumparand dupa rew. scrise cu picioarele vara intrun lighean cu apa rece.
O sa ascult intr-o zi
Harbet SHL5 se pare ca aceasta este calea cea mai probabila si accesibila.
Ma batea gandul la niste boxe cu sensibilitate mare in idea ca le voi asculta cu vol. undeva la ora 10. Acum la ora 11 incep sa percep fasait pe anumite discuri.
Exista vre-un remediu la aceasta chestie in afara de inregistrari mai performante si schimbarea amplifului ?
Un Ex. am BLUE-spec SADE tacut caun peste si BLUE-spec Elvis are un zgomot fantastic nu imi venea sa cred.

Referitor la CD-player Luxman CD-05 cred ca ar fim un pas frumos de la Denonul meu dar care necesita timp si o oferta generoasa Ex-demo se mai gasesc .
Un dealer de Herbeth SHL5 in Bucuresti ? daca nu e reclama !

O seara Buna .

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: LUXMAN 550 AX

Post by momolo »

mik1976 wrote:Ma batea gandul la niste boxe cu sensibilitate mare in idea ca le voi asculta cu vol. undeva la ora 10. Acum la ora 11 incep sa percep fasait pe anumite discuri.
Exista vre-un remediu la aceasta chestie in afara de inregistrari mai performante si schimbarea amplifului ?
Un Ex. am BLUE-spec SADE tacut caun peste si BLUE-spec Elvis are un zgomot fantastic nu imi venea sa cred.
pe scurt, este o problema de cum prezinta boxa + ampliful sunetul, nu are nici o treaba cu rasucirea butonului de volum. Piticaniile tale consuma curent in nestire dar faptul ca pot reda fidel la puteri mici sau nu pot, nu tine de treaba asta cu sensibilitatea SPL. Dupa teorie SPL-ul mic, deci boxe gurmande, duce la o fidelitate maxima in zona de putere mai mare si invers, un SPL mare ar duce la vrajeli sublime la puteri mici in miez de noapte. Insa realitatea e intotdeauna alta decat teoria. Problema asta cu minunea la putere mica e foarte greu de gasit si nu tine de SPL-ul masurat de producator. Partea buna este ca ampliful tau stie sa vorbeasca foarte bine la puteri mici, e foarte finut insa suna asa cum suna (nu vreau sa dezvolt subiectul asta) si iti trebuiesc boxe anume potrivite. De parca ar fi o mare noutate! :D Cert este ca Harbeth mult laudate aici chiar fac casa buna cu genul asta de amplificator, deci ai capatat o indicatie pretioasa. :D Dar nu-ti face griji de ora 11 si alte ore pe butonul de volum ca nu are nici o relevantza.
Si ca sa completez cumva, eu nu vad mare potrivire intre ampliful asta si boxe sensibile facute pentru lampadare cu cativa wati, dimpotriva, cred ca sunetul rezultat ar fi isteric. Harbeth-urile pomenite aici sunt halitoare si dark de felul lor, de aia se brodesc cu genul asta de amplif. Conteaza mult (asa cum ti s-a spus) sursa si cablaraia. Si acustica...si tot... Greu in vorbe! Cel mai simplu ar fi sa mergi nomad cu ampliful si poate intai sa-ti iei si un player klumea, nu drujba aia de Denon (care nu-i prost dar complet nepotrivit). Evident, Luxman cu Luxman merg la petrecere. Daca ai player si amplif sunt mai usor de incaltat cu boxe.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: LUXMAN 550 AX

Post by remoteviewer1 »

Dealer in Romania exista, poti sa te uiti pe pagina fabricatului.
http://www.harbeth.co.uk/uk/index.php?s ... ent=Europe

Au si site online, daca vrei poti sa comanzi in functie de cascavalul disponibil :D .

S-ar putea ca SHL5 sa fie un pic prea mari pentru amplif-ul tau, insa nu se stie pana nu probezi in realitate, acum depinde ce muzica asculti si la ce nivele.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
mik1976
Posts: 52
Joined: 30 Jun 2013, 16:28
Location: Ploiesti

Re: LUXMAN 550 AX

Post by mik1976 »

Buna seara
Cred ca din cauza lipsei de timp voi ranane tributaar celor de la Spendor voi vinde S3e si voi lua SP2/3R2.
Daca detine cineva prin apropiere chiar si modelul mai mic al rog sa ma contacteze poate schimbam cateva idei si eventual cu bunavointa as fi interesat de o auditie.
O Seara Buna tuturor.
Sarbatori Fericite si cadouri audiofile !

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: LUXMAN 550 AX

Post by SOLO »

Detin 2/3 modelul vechi si sunt multumit 85%.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: LUXMAN 550 AX

Post by momolo »

mik1976 wrote:Cred ca din cauza lipsei de timp voi ranane tributaar celor de la Spendor voi vinde S3e si voi lua SP2/3R2.
pacat de amplificatorul acela si de bani. Astea suna a punga si defapt nu sunt boxe asa cum spuneau anumiti constructori de incinte acustice. Eu le-as pune cel mult la calculator sa aud ce zice pe youtube.
Dar este adevarat, cand stai intr-o "debara" nu poti baga elefantul sa alerge, dar macar sa fructifici cat mai bine banii, macar bei de o parte, dai pomana la saraci de Craciun, faci o vacanta sa te aerisesti, etc. Ori pe astea sunt fix bani aruncati, cu suma respectiva gasesti boxe vintage la o fractie din pret si care suna mai bine, mai decent si mai putin colorat, mai putin mic, meschin, jenant (la banii platiti). Sa asculti o vioara sau un pian de concert pe cutiile astea cu difuzoare si apoi mai discutam.
...E adevarat, cateodata eu ii mai menajez pe unii, victime ale marketingului si ignorantei in domeniu, dar azi nu e cazul, doar e Craciunul si e pacat sa spunem minciunele. :D
SOLO wrote:Detin 2/3 modelul vechi si sunt multumit 85%.
ale tale daca sunt cele vechi facute demult, e alta poveste, sunt cam altceva decat "pungile foshganitoare" chineze si nesimtite la pret din ziua de azi. Macar pe vremea aia costau decent.
De multe ori sunt uimit ce pret "de porc" se poate cere pe asemenea chistoace! Si nu ma refer doar la Spendor (care azi e doar o umbra fatza de ceea ce a fost ieri). Si sunt uimit cum atatia oameni cad in plasa marketingului si platesc atat de mult pe chestii atat de neserioase. Defapt in ziua de azi ca sa cumperi boxe cat de cat decente trebuie sa platesti minim pretul unui automobil sau unei garsoniere. Sectorul asta asazis "mai ieftin" este zona care trebuie evitata cel mai mult, zona unde tzeapa e inalta, groasa si cu multe frunze. :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: LUXMAN 550 AX

Post by SOLO »

Da, sunt primul model. Am mai auzit lume spunand ca sunt mai ok decat cele din zilele noastre. 15% din nemultumire este data de caracterul iertator ( laidback ), nu auzi cam tot ce exista pe un cd. Muzicalitatea, deschiderea si mediile sunt punctul forte.

Acum o ora am ascultat niste merlin tsm, si mi-a cam venit chef de schimbare :)
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: LUXMAN 550 AX

Post by momolo »

SOLO wrote:Da, sunt primul model. Am mai auzit lume spunand ca sunt mai ok decat cele din zilele noastre. 15% din nemultumire este data de caracterul iertator ( laidback ), nu auzi cam tot ce exista pe un cd. Muzicalitatea, deschiderea si mediile sunt punctul forte.
Nu le poti avea pe toate. Eu cred ca muzicalitatea e mai importanta decat rezolutia si de obicei astea doua sunt dusmane, doamna Rezolutia o goneste pe doamna Muzicalitatea astfel ca trebuie sa fim barbati si sa gasim o cale sa le impacam pe amandoua in pace si armonie fara sa-si scoata ochii una la alta aceste zgripturoaice. E ca si cum ai reusi sa traiesti si cu nevasta si cu amanta in pace si armonie. De unde si dificultatea audiofilului clasic si casnic.

Am ascultat atat "pungile" chineze noi cat si cele ca ale tale si am grait in cunostinta de cauza. Vestea proasta este ca boxe ca ale tale gasesti printre "vintage" la bani mai putini si cu merite mai adevarate insa cele noi sunt pur si simplu o insulta a bunului simt daca vine vorba de pret. Pe banii astia cumperi boxe mai bune si-ti faci si Craciunul in Dubai..... insa nu mai este nevoie, acum in Bucuresti este ca in Dubai, ne mai lipsesc palmierii si camilele! Poate are Primaria grija sa o puna de-o achizitie, s-ar asorta cu bordurile din beton rosu :lol:

Merlin de care zici sunt astea ?! (mai da si tu un link cand zici ce ai ascultat, fi profesional!)
http://www.merlinmusic.com/tsm.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: LUXMAN 550 AX

Post by SOLO »

Exact, alea TSM.

Ce sa zic, le-as cam vrea. Observ destul de multa lume multumita de ele http://www.audioreview.com/cat/speakers ... 90crx.aspx" onclick="window.open(this.href);return false;

Sa nu se inteleaga ca sunt perfecte.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: LUXMAN 550 AX

Post by momolo »

Iti recomand daca ai avea unde sa asculti, Ascendo Monitor C5 MK II

http://www.ascendo.de/asc/html/en/sw21.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Astea au de toate, si muzicalitate si rezolutie si 3D si adancime, etc. Sunt boxe totusi greu de amplificat, necesita amplifuri sanatoase dar cred ca Luxmanul discutat in acest topic s-ar potrivi excelent cu acestea. Posibil sa fie mai usor de condus cu lampase deoarece cum stim, lampasele se comporta altfel cu boxele dificile.
Am dat un exemplu de boxe mici dar adevarate.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: LUXMAN 550 AX

Post by momolo »

Recomandarea cu ASCENDO C5 ar fi mai mult pentru mik1976 deoarece are amplificatorul Luxman si pretul la aceste boxe este decent (avand in vedere calitatea sunetului) dar pentru tine, SOLO, avand in vedere ca ai amplificare mai plapanda (si Ascendo necesita "aparate de sudura" cum e si Luxmanul ala) iti recomand ceva mai scump,

http://www.diapason-italia.com/inglese/adamantes.php#p1" onclick="window.open(this.href);return false;

DIAPASON ADAMANTES III (chiar si model mai vechi dar daca poti merge pe aniversarele 25TH ar fi grozav!).
Aceste boxe sunt usor din categoria mai tipatoare si necesita in opinia mea lampi si cabluri fine insa muzicalitatea lor este rupatoare la suflet, sunetul este viu, asculti si plangi (nu dupa bani! :D ). Din cate stiu tu ai niste lampadare si locul de joaca e mic, asa ca pentru tine mi s-ar parea o alegere ideala ca sa urci pe o treapta mai sus. Totusi acele Spendor vechi sunt destul de umile, se cam iau de maneca cu Philipsurile lui oake facute in primavara lui 1970 insa Adamantes sunt precum naveta spatiala pe langa un autobuz scolar daca e sa discutam de Spendorul vechi.

Si sunt italience, de la tine de acasa. Unde stiu, populatia majoritara e snoaba, le pute orice este facut acasa in Italia, multi prefera diverse basini precum marcile (asazis) britanice de azi care defapt sunt chinezarii goale de continut care traiesc din blazon nobiliar scapatat, nu le mai nominalizez deoarece se basica haita de sacali ai unui anume dealer mioritik care distruge forum dupa forum (macar de pe computergames l-au dat afara, de obicei e care pe care, e ca si cum ai lasa satra de tigani sa-si puna cortul la tine in curte).

Deci, asculta Adamantes puse pe ce trebuie, cu sarme de care trebuie! Stiu ca e dificil, mai degraba ai gasi conditii la un audiofil italian acasa decat la dealer italian. Cati dealeri am vazut pe acolo, atatea urechi de tabla am numarat si din cauza asta boxe bune cum sunt de exemplu, Triangle ca ale mele sau Adamantes astea, sunt batjocorite cu amplificari nepotrivite si cabluri horror. Astea sunt boxe rezolute si vii la sunet (ai remarcat!, am pus numarul corect de "i"-uri! :wink: ) si de aceea sunt naravase, greu de stapanit sa nu dea sangele pe ureche.

Deci, ti-am dat un sfat azi in ajun de Craciun. :wink: (si apropos, eu ma cam feresc de lucrurile indelung laudate pe internet unde se tine permanent "Olimpiada Retarzilor" :wink: Vorba aia, la pomul laudat te duci mai bine cu drujba sa te alegi macar cu lemn de foc)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: LUXMAN 550 AX

Post by SOLO »

1. Asta cu ii-urile am priceput-o, bun, bravo, imi place. Mergem mai departe :wink:
2. Adamantes au nevoie de spatiu lateral sa respire, cel putin asta a fost impresia mea de fiecare data cand le-am ascultat. Caracterul lor luminos ma sperie si pe mine, trebuie probate cu toate matele mele la mine acasa. Cine stie, intr-o zi...
3. Nu am ascultat Merlin TSM pentru ca am citit pe net, dar recunosc ca arunc o privire si la ce spun altii sa vad daca gasesc asemanari in idei.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: LUXMAN 550 AX

Post by hersorin »

Interesante boxele Ascendo , mai ales ca au si coaxial (am eu o nebunie ) .
Daca ai ascultat seriile mai mari C6 sau C8 spre ce tinde sunetul lor, sau poate se aseamana cu o marca mai cunoscuta ?
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

Post Reply