LUXMAN 550 AX

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: LUXMAN 550 AX

Post by momolo »

hersorin wrote:Interesante boxele Ascendo , mai ales ca au si coaxial (am eu o nebunie ) .
Daca ai ascultat seriile mai mari C6 sau C8 spre ce tinde sunetul lor, sau poate se aseamana cu o marca mai cunoscuta ?
am ascultat C5 editie mai veche dar e identica cu cea noua, am ascultat si C7, System F, System Z-F editie mai veche dar si capul de serie M-S.
Exista si la Ascendo o filozofie de sound specifica marilor branduri care reusesc sa nu construiasca incinte acustice anapoda ca lozul in plic (unele branduri mai slabe prezinta diferente aiuritoare intre diverse modele ceea ce nu e valabil pentru firmele serioase care reusesc sa pastreze o "filozofie" unitara de sunet la toate modelele, de la mic la mare). Eu le-as caracteriza (pe Ascendo) prin neutralitate si caldura cu un sector de bas foarte solid rezultand un sound mare si plin. In special zona mediilor este bine pusa la punct si de aceea vocile sunt redate foarte natural. Per total nu tipa nici una. Insa toate sunt greu de amplificat necesitand puteri zdravene. Chiar si piticele C5 vor un solid state fortos care "sudeaza" bine in puncte. Se potrivesc cu amplifuri mai uscate, chiar mai zbierate si mai taioase, de exemplu piticele C5 le ziceau bine pe un Nelson Pass X150. Ori stim ca Pass suna uscat, ascetic, aseptic, rece, de aceea pot spune ca Ascendo au un sound cald si plin. Magaoaiele System M-S suna fantastic pe Accuphase din cele mai puternice si mai de top dar cantau si pe un lampas cu 4 bucati 845 la 40W, depinde de cablare si sursa. System F care sunt ceva mai "de apartament" sunau de toata vraja cu un integrat Luxman din seria noua, cel cu putere mare si VU albastre. Potriveala era de zile mari! Ori si Luxman-ul cu pricina e de felul lui destul de intepat si "freza dentara", pus cu Triangle dadea sangele pe urechiuse. Din nou aceeasi deductie, Ascendo suna cald si plin.
Basul celor mari, System M-S e de zile de sarbatoare, pe alea poti auzi toba mare din sala si fanfara militara, adica nu e iluzie.
Cele care au cutia cu tweeter plimbatoare sunt foarte greu de potrivit, in Germania se chiama echipa sa masoare si sa le aseze, sunt extrem de fine si pretentioase, daca misti cutia cu tweeter numai cativa milimetri, sunetul se schimba pe tot ansamblul. Boxe cu care nu te plictisesti si boxe din care am auzit voce omeneasca aproape la fel ca in realitate ca m-am si speriat, pareau cantaretii de opera vii in camera de auditie! Apropos, SOLO, am pus destule iiii-uri ?!?! Hai ca nu mai corectez gramatical, e Craciunul si poate voi fi iertat! :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
mik1976
Posts: 52
Joined: 30 Jun 2013, 16:28
Location: Ploiesti

Re: LUXMAN 550 AX

Post by mik1976 »

Buna Ziua

Se pare ca tot harbeth ar fi mult mai decent cu acest amplificator ma bazez pe experienta celor ce au scris aici .
Gasisem la un moment dat un Super HL5 la un pretminunat dar mi-a fost frica sa le iau. Cred ca am citit prea mult pe net ca se aud asa si pe dincolo : mai putin 3 D ca spendor etc.
Cine detine acum HL5 pe care le avea Doru ?
Il rog poate ma contacteaza si daca e amabil sa le ascult un pic.
O ascultare la dealer cred ca e imposibila nu prea se ocupa cu asa ceva .
Din cate am vazut parca cineva din Brasov are C7ES-3 poate imi impartaseste cateva pareri.
Ma mai gandesc oricum orice sfat e bine venit.

Craciun fericit tuturor.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: LUXMAN 550 AX

Post by momolo »

mik1976 wrote:Se pare ca tot harbeth ar fi mult mai decent cu acest amplificator ma bazez pe experienta celor ce au scris aici .
da, asa este. Si spun in cunostinta de cauza, doar am auzit combinatiunea si e superba. Totusi o observatie, Luxmanul tau e diferit destul de consistent de Luxmanul (in clasa AB) care a trecut de la doru la remoteviewer1. Acela e mai normal in timbru, al tau e putin mai spre intzepatura, mai uscat si mai ales, al tau e consistent mai rezolut si deci mai greu de "stapanit" sa nu devina obositor, sa nu intre cu oistea prin gard. Amplifurile de genul asta atat de rezolut au tendita sa sune obositor in combinatie cu boxe super-rezolute si timbru luminos. Intradevar, Harbeth-ul discutat indelung aici aici pe forum nu este genul obositor insa am eu asa un feeling, ampliful tau s-ar potrivi la o treapta superioara de "hiend" si nirvana cu Ascendo C5. Dealungul vremurilor am auzit doua modele Ascendo combinate cu Luxman integrat din generatie noua si ambele combinatii erau efectiv rupatoare la suflet! O data e vorba de Ascendo C7 care sunt boxe dificil de potrivit (nu pot spune ca cer neaparat "aparat de sudura" cat mai degraba cer amplif cu rezolutie mare si etaj de iesire bine adaptat in sarcini buclucase) si a doua oara a fost vorba de Ascendo System F care efectiv m-a rupt la inima in combinatie cu un Luxman din asta nou ca al tau cu VU albastre (poate al tau le are galbene, exista de ambele feluri), era ceva de genul de nu-mi mai venea sa opresc si uitasem de trecerea timpului! Evident, conteaza determinant si sursa, ce bagi aia scoti.

Asa ca, daca ma gandesc bine (avand unele in memorie) estimez ca Ascendo C5 in combinatie cu ampliful tau si o sursa buna se va incadra intr-o liga superioara acelor Harbeth, dealtfel minunate.
Si mai e o chestiune, din ce ai scris cred ca mi-am facut o oarecare presupunere asupra preferintei tale in sunet, de aceea iti fac recomandarea asta care sincer, mi-ar place si mie deoarece tin minte ce am auzit in trecut, deoarece am o oarecare memorie a sunetului. Lumea nu prea cunoaste brandul care e si foarte scump, seriile sunt mici, multi au tendinta sa nu ia in seama decat lucrurile despre care se trancane mult pe internet. Insa de multe ori adevarul sta ascuns chiar langa noi si nu-l vedem furati cu privirea de sclipiciul ieftin.
Nu am idee daca gasesti C5 sa probezi in Romania, dar eu ti-am facut o recomandare pe care as pune pariu.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
mik1976
Posts: 52
Joined: 30 Jun 2013, 16:28
Location: Ploiesti

Re: LUXMAN 550 AX

Post by mik1976 »

Multumesc foarte mult momolo pentru recomandare, daca mai sunt si alte boxe te rog sa imi zici. Chiar nu ma gandeam la asa ceva recunosc sunt setat pe brandurile cunoscute recunosc experienta mea este limitata.
Luxmanul acesta are VU-metre galbene nu stiu ( psibil sa fiu si eu un pic surd :-) nu glumesc aici mi sa mai spus ) nu mi-a parut obositor niciodata oricate ore am ascultat.
Imi place cum suna cu CD-uri Blue-spec am 3 cu SADE muzica usurica.
Vad ca ascendo se aduce in romania.
As incerca SHL5 imi plac ma refer la aspect :-) . Am gasit si un pret bun ...... nu stiu ce sa zic ......

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: LUXMAN 550 AX

Post by momolo »

mik1976 wrote:Am gasit si un pret bun ...... nu stiu ce sa zic ......
pai iti zic eu, cel mai bine e sa asculti la tine acasa pe sculele tale inainte sa dai banii. Nu trebuie sa te iei dupa nici un forum si nici o parere scrisa pe net. Mai ales ca e vorba de o suma destul de mare pentru omul muncitor si boxe relativ usor transportabile. Cine vrea sa vanda trebuie sa depuna un efort, iar cine nu doreste, nu vinde. Aici nu discutam de "vintage" de 200 lei trimise prin posta. E valabil si pentru dealeri, cine nu invata sa vanda, sa se poarte corect cu clientii, se va duce la fund; vin vremuri si mai grele, banul se va castiga din ce in ce mai greu. Intr-o societate normala trebuie sa fi la fel de profesionist si competitiv in fiecare moment, nu te poti culca pe o ureche si nici nu exista "pauza". Dar si noi, cumparatorii, consumatorii trebuie sa invatam ca avem drepturi si trebuie sa devenim mai pretentiosi (la modul corect, nu "jmecheri" deoarece jmecherul mai mult pagubeste, si intotdeauna se gaseste un jmecher mai mare). Vanzatorul caruia ii este lene sau nu vrea sa scoata sau sa dea marfa pentru proba, sa-i uram faliment linistit. Deja internetul ameninta serios comertul clasic cu pravalie si dealer. Se va acutiza fenomenul cumpararii din internet. Un exemplu, in Italia in ultimii ani dealerii (imbracati in Armani cu ghiul pe deget, obisnuiti cu banul castigat fara efort) se plang de faptul ca majoritatea clientilor vin doar sa probeze dar nu si sa cumpere. Dupa ce un client il pune sa probeze, acesta se va duce pe net de unde va cumpara produsul ales la un pret mai mic. Clientii batrani care nu stiu sa utilizeze calculatorul, plata online si toate aceste facilitati, e din ce in ce mai rar; deja cei tineri sub 35 de ani prefera aproape exclusiv internetul. Dealerul are in acest caz de ales, ori refuza sa probeze/demonstreze marfa si astfel il paste falimentul (pentru ca nici un audiofil/pasionat nu va cumpara chestiuni scumpe fara sa auda/pipaie/vada in prealabil obiectul) sau dealerul probeaza marfa dar clientul o cumpara din alta parte de pe net (unde adaosul e mai putin nesimtit) si deasemenea deznodamantul este falimentul pentru cel cu pravalie, chirie, salariati, etc. Lumea se schimba si e ca in legile evolutiei speciilor, cei care nu se adapteaza, dispar. Astfel, exista adaptare pentru cel care vinde dar si pentru cel care cumpara. Cert este ca si noi, consumatorii, trebuie sa invatam sa ne impotrivim, sa nu mai fim ca oile duse la abator. Avem dreptul sa probam in conditiile pe care le vrem (nu in conditiile impuse de vanzator cu scopul de a pacali, masca defecte), "culmea", legile venite din vest ne dau si dreptul sa ne razgandim, nu mai spun de garantie! In tara asta, pe vremuri daca aveai nevoie de garantie erai din prima insultat, luat la poceala si tratat ca un milog. Tin bine minte vremurile cand vanzatorul se purta cu orice client asa cum vataful cu biciul in mana ii trata pe mujici in evul mediu. S-au dus vremurile alea, asa se construieste civilizatia pe care mereu am vazut-o doar prin gaura gardului, mereu poftind sa avem si noi asa, dar fara sa depunem nici un efort. In concluzie, si noi consumatorii, clientii trebuie sa ne schimbam, sa invatam ca avem drepturi, sa invatam ca atata vreme cat banul e la noi in buzunar, noi suntem sefii, sa invatam ca legea e de partea noastra si sa-i punem la munca pe aceia care s-au invatat sa traiasca prea usor pe spinarea noastra. Am zis-o asa la modul general, prea des repetam aici pe forum ca trebuie sa probam inainte sa dam banul dar lucrul asta intr-o societate civilizata e de la sine inteles, e ca si cum i-ai spune cuiva ca trebuie sa invete sa respire.

Evident, mai sunt multe alte boxe care merita incercate, eu ti-am dat un oarecare exemplu.
Cu acele Spendor nu ai cum sa-ti dai seama de caracterul amplificatorului deoarece nu au rezolutie si sunt prea mici. Observ ca dupa o vreme ce Luxman trecuse mai mult la VUmetre albastre au revenit si la cele galbene. Nu conteaza, chiar daca sunt chinezesti (ca toata marfa de azi) sunt bine facute si bine gandite. Firma asta s-a chinuit si nu a avut deloc noroc dar iata, inca nu a disparut! Alte firme celebre sunt azi oale si ulcele.

Pentru integratul tau nu-ti trebuie boxe "luminoase" (adica tipatoare), preferabil cele cu soundul grav spre drak, cele cu sound plin si care au in special partea de medie bine sustinuta. Tranzistorul se descurca bine in capetele de banda audio, mult diferit de lampa care se descurca cel mai bine in banda de mijloc, medie. De aceea, boxe nepotrivite pe integratul ala suna ca avand loudness sau tzipa desi e frustrant deoarece rezolutie are sa dea si la vecini. Evident, conteaza mult si cablurile insa chiar si cu niste cabluri de veioza se aud imediat boxele potrivite. Dar asa cum am spus, prin estimare poti eventual sa sti la ce usi sa bati, ce sa alegi pentru proba insa in ultima instanta proba la domiciliu reprezinta adevarul.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
mik1976
Posts: 52
Joined: 30 Jun 2013, 16:28
Location: Ploiesti

Re: LUXMAN 550 AX

Post by mik1976 »

Multumesc pentru sfaturi Dl momolo.
Mai toti vanzatorii uita ca banii sunt in buzunarul clientului uneori ma vad nevoit sa le mai aduc aminte :lol: !
Banii se fac greu..... se mai fac si sacrificii cel putin in cazul meu dar nu imi pare rau ca am dat banii pe acest amplif fata de Denonul ala suna cu cateva clase peste. Atata vreme cat imi face placere sa al ascult este in regula.
Sper sa am ocazia sa ascult HL5 ma vrajit cu pretul deocamdata nu o sa uit si de C5 Ascendo.
Am obs. ca dealerul de HL5 si-a organizat showroom poate ai fac o vizita chiar sunt curios cum suna .
Daca mai sunt si alte potentiale optiuni cu sorti de izbanda poate ma mai luminati.
Macar am o tinta mai clara.
O seara buna.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: LUXMAN 550 AX

Post by remoteviewer1 »

Salut mik1976, daca poti, te invit la mine sa le asculti (shl5), inclusiv cu amplificatorul tau, poti sa ma contactezi in privat pentru mai multe detalii.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
mik1976
Posts: 52
Joined: 30 Jun 2013, 16:28
Location: Ploiesti

Re: LUXMAN 550 AX

Post by mik1976 »

Buna Ziua
Revin cu noutati in cautarea sunetului potrivit .... cine stie ce inseamna acest sunet ....pentru mine desigur.
Am probat cu Luxmanul550ax o pereche de Harbeth C7Es3 in debaraua mea :-) de auditie o sa relatez pe scurt opinia mea personala :
- medie foarte buna dar pe anumite melodii ( nu ma intrebati pe care ) nu erau prea INVOLVING lesnate cu bas cam gajait mai gajait cel putin ca pe troacele mele.
- detalii fine ( cinel ) foarte bune fata de spendor actual mult peste intrun cuvant microdetalii
Partea proasta acum :
O franare a vocilor e greu de explicat parca vocea nu se auzea complet, la fel de larg sa ai spun 3D ? fata de Spendor vocile se auzeau mai in spate si mai infundat.
Nu sunt niste boxe proaste dar partea aceasta cu vocile ma facut sa nu le primesc mai mult de 2 auditii in casa mea si sa nu le regret.
Am avut o problema legata si de twetere care ma dat peste cap:
Un canal fasaia mult mai tare decat celalalt basca fasait in twetere foarte accentuat.
Daca ma intrebati nu isi merita banii cel putin nu mia placut diferenta de bani peste troacele mele actuale ma refer la boxe si la ce ofereau.
Al doilea test a fost pe Triangle Naia stand floor :-)
Si cu playerul meu ( Denon 2010AE ) dar si cu unul mult mai scump 3Dlab .
Amplificatorul a sunat cu multe clase peste Harbeth C7ES3 si vocile dar si inaltele media in general.
Acum si cablurile au fost mult mai scumpe muuuuuuuult :-) un pic mai scumpe decat CD playerul meu :-) .
Playerul intradevar este mai inchis la sunet si pierde in fata 3Dlab pe pian cel putin dar s nu uitam diferenta de bani :-)!
In concluzie am ramas anca cu sunetul de punga fosnita de la Spendor dar care are o deschidere ce mie imi place mai mult IMO evident!
O zi buna tuturor va doresc .

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: LUXMAN 550 AX

Post by remoteviewer1 »

:D , eu cred ca sigur ai o problema in sistem, sau urechile un pic infundate cu sunet distorsionat (o fi spendor-urile zbieracioase si cu bas umflat? eu nu le-am ascultat...), altfel nu imi explic afirmatiile tale. Intr-adevar harbeth-urile sunt opuse sunetului mai forward (de tip triangle sa zicem, daca tot le-ai testat), insa la partea cu vocile infundate si mai in spate (o fi vorba de 3d?) sigur e o problema pe undeva. O fi sursa, inregistrarile (poate mai slabe calitativ insa (cu distorsiuni) familiare urechii), camera, pozitionarea, lipsa de rabdare de a asculta cu atentie, lipsa de repere pentru sisteme valoroase si sperante de nirvane absolute, de familiaritate cu sunetul live, cabalaraie...

Eu am patit acum ceva ani, o intamplare ciudata la vremea respectiva, trecusem la Triangle Quartet de la niste boxe din acelasi brand si inferioare calitativ, in plus le-am schimbat si amplificarea. In momentul in care am dat drumul la muzica am inlemnit, se auzea metalic, groaznic fara bas, nu imi mai recunosteam cd-urile alea preferate din colectie (adica vreo unul din 4 sau 5). Nu aveam cum sa gresesc pentru ca boxele schimbate Triangle erau mai putin de jumate din pretul celor noi. Eram in cazul bizar, in care dupa ce cheltuisem mai mult de dublu pe o pereche de boxe noi (produse de acelasi fabricant), plangeam dupa fostele, nu avea cum sa fie corect... In timp, dupa ce m-am jucat cu pozitionarea (am schimbat casa), cabluri (aveam sarme de veioza inainte), am schimbat Sursa (digitala si am trecut si pe analog), am inteles de ce erau in stare boxele respective, cu bas nebubuit, inalte cristaline, sunet viu si energic. A fost o chestie de maturizare, in fine...fiecare cu trairile personale, cu propriul istoric si gusturi personale diferite. Dupa parerea mea trebui sa incerci o sursa adevarata si vezi apoi ce mai faci...
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
mik1976
Posts: 52
Joined: 30 Jun 2013, 16:28
Location: Ploiesti

Re: LUXMAN 550 AX

Post by mik1976 »

Salut remoteviewer1
E posibil sa fie chestie de gust asezare sau orice altceva.
Poate si obisnuinta mea cu altfel de sunet ureche needucata dar ca inregistrari am pus de la Blue spec-cd la XRCD24.
Aceste boxe nu erau chiar asa de usor de condus cu ce afirma sus si tare pe site Harbeth din contra cred ca pe undeva cutiutele mele erau controlate mai bine.
Lasand banii la o parte ca pret ma refer ( cu toate ca tweterul din C7es3 zic gurile rele ca e fix 40 eur :-) ) C7 castiga in detalii dar vocile erau cumva mai inchise IMO evident.
Probabil ca daca le-as fi ascultat vre-o 2 luni ma obisnuiam cu vocile acelea :-) parca difuzoarele erau bagate in niste cutii complet inchise si izolate fonic .
Posibil sa nu e fi potrivit si cu sistemul sursa dar pe triangle chiar cu sursa mea vocile erau deschise poate e chestie de potriveala sau de gust mai putin important.
Cred ca o singura recomandare se merita facuta : nu as cumpara nici un model de harbeth si nu numai pana nu las asculta in rest e loterie curata.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: LUXMAN 550 AX

Post by momolo »

mik1976, dupa parerea mea cred ca ai descris foarte bine si obiectiv ceea ce ai testat. Si ca o parere, cred ca esti foarte pretentios, deci problem! :D (e de bine la modul general, dar de rau pentru buzunar).

remoteviewer1 dupa parerea mea cred ca noi nu ascultam numai boxele, sculele si cablurile ci si acustica si modul cum reactioneaza spatiul/camera cu boxele in combinatie cu restul. Plus matchingul intre amplificare si boxe (care este de cele mai multe ori ilogic... daca ar fi sa ne luam dupa "logica" osciloscopistilor) dar si matchingul intre sursa si amplificare de multe ori mai important sau cot la cot cu nivelul de calitate (la modul absolut teoretic) al sursei.

In final ascultam variabile de variabile asa ca ne ramane sa descriem cat mai obiectiv (fara partinire sau pre-conceptii) ceea ce auzim. Din cate imi dau seama colegul nostru, mik1976 nu se va multumi cu orice si are o orientare buna in sunet.

Partea cea mai frumoasa a incurcaturii este ca fara bani nu ai prea multa calitate si in acelasi timp banii nu sunt de ajuns pentru obtinerea calitatii adevarate.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: LUXMAN 550 AX

Post by remoteviewer1 »

Eu sunt de acord cu amandoi si vreau sa spun ca urechea este foarte usor de pacalit, in ciuda pretentiilor mai mult sau mai putin mari. Eu sper ca toti suntem pretentiosi insa, din acest motiv ne gasim toti impreuna pe acest site. Eu nu vreau sa spun ca boxele ascultate de mik1976 sunt bune sau rele, cu toate ca sunt foarte mega laudate pe "net", deoarece nu le-am ascultat in sistemul propriu.

Insa sa va povestesc ce am patit eu acum vreo doi ani cand m-a mancat in fund sa ma incep sa ma joc cu diferite boxe in sistem. Sper sa reusesc sa surprind esenta, deoarece povestea e complicata si nu stiu daca imi amintesc bine toate detaliile. Buun...sa incepem: aveam un sistem format din Triangle Quartet, integrat Accu si un player englezesc facut in china (sa zicem la vreo 1000 ioro pret de lista nou). Eram cat decat ok cu ce sunet aveam , insa parca ceva ma nemultumea in sunet. Am inceput sa ma joc nu niste surse vintage, am incercat una, doua, trei,...nu mai tin minte cate...si toate sunau aparent mai bine decat ce aveam eu acasa in acel moment. La un moment dat upgradez sursa digitala (cu un cd-player cu buffer pe lampi) si eram in extaz. Pur si simplu traiam total diferit muzica pe care o aveam in casa. Fericit nevoie mare, la un moment dat poposeste in sufragerie o pereche de standfloor-uri Infinity (nu zic modelul, samsarii stiu de ce...) cu tweeter de ribon din seria "buna" (made in USA) facuta de Arnie prin anii 80 (le pregateam pentru cineva din familie) si le pun pe iesirea B de la amplificator. Aveam conectat un cd-player vintage, si sunetul parea ok, insa nu extraordinar. :idea: bing!" Voi conecta sursa cu buffer pe lampi (vedeta incontestabila la vremea respectiva) si voi da lovitura!" am exclamat in acel moment. Ok, am conectat noul cd-player si....si..... dezamagire totala, se auzea infundat si parca cu patura pe boxe. Nu intelegeam cum o sursa vintage de 10 ori mai ieftina ca una semi-contemporana poate sa se auda pe niste boxe mai bine (cu toate ca pe Triangle, sursa noua spulbera orice, amplificatorul fiind acelasi). In seara respectiva m-am dus la somn scarpinandu-ma in cap.

Zilele treceau si eu ma indarjeam sa ascult noile venite (adica vintage-urile Infinity), am schimbat surse(am pus si vinil), cabluri, pozitionare si au inceput sa ma prinda vechiturile. Aveau un bas un pic exagerat(in sens bun), niste inalte si medii mai "in spate" si erau delicioase pe pian. Nu ma mai saturam sa le ascult. Erau mai putin "obositoare", mai de cursa lunga aparent. Trece o saptamana, trec doua, si ma intorc la Triangle-urile mele si dezastru.... mi se parea cam stridente si cam prea in fata, asezarea fiind deficitara (aveam in sufragerie 2 perechi de standflor-uri inghesuite in jurul unei comode tv cu spatele la un perete rigips). In mintea mea mi-am zis e grav...imi placeau mai mult vintage-urile ce initial mi se pareau mai aburite, nu mai intelegeam ce se intampla cu mine. Ca sa complic problema si mai mult, tot in acea perioada, am mai capatat o pereche de book-shelf-uri vintage germane, un pic mai mari decat niste cutii de pantofi barbatesti...Pe muzica electronica nu prea mergeau (fiind pe compresie, totusi avea o sincopa pe partea de bas), insa pe muzica clasica, vocala, erau de vis...un sunet in fata, ce te patrundea in mod placut, de o naturalete deosebita, adica opusul Infinity-urilor. Am ascultat aceste boxe cam o saptamana si cand m-am intors la Infinity mi se parea iarasi patura aruncata pe ele, cu un sunet inchis, moale. Cutiile de pantofi pareau un pic bright, americancele vintage pareau in spate, inchise...Am hotarat sa continui sa ascult muzica din casa la aceste book-shelfuri si am stat cateva saptamani linistit cu ele. In acest timp, trecuse o luna si eu nu mai ascultasem boxele Triangle (ce erau boxele mele principale la inceputul experimentului). La un moment dat, dupa ce m-am plictisit de piticaniile nemtesti, m-am intors la Quartet-uri, insa dupa o aranjare temeinica in spatiu si...bingo, mi-am dat seama ca reprezentau un fel de echilibru(in sens bun) intre cele dark americane si cele bright nemtesti. In acel moment mi se parea incinte de calitate, poate bas-ul un pic mai timid(fata de cele americane), insa erau de cursa lunga.

Morala...asta daca mai aveti rabdare si nu v-ati plictisit e pe vine... In functie de muzica ascultata, de cum se obisnuieste urechea (eu tare o banuiesc ca are un talent special de a "adauga" sau "completa" de la ea cateodata), de starea ascultatorului, de matching-ul sursa/amplif/boxe, de camera, de cabalaraie, n variabile (dupa cum mentiona momolo) niste boxe pot suna total diferit pentru , atentie, creierul unui audiofil. Inclusiv cand am adus acasa Harbeth-urile din dotare, prima oara nu m-au surprins, nu m-au bagat in corzi. Au inceput sa cante politicos...nu era nimic glamour in sunetul lor, spre deosebire de Quartet-urile din dotare. Singurul lucru ce m-a frapat initial era bas-ul...Dupa o anumita perioada, in ciuda design-ului mai arhaic, in momentul in care am conectat vechile boxe mi-am dat seama ca intoarcerea este ireversibila. E clar ca cine vine acasa de pe un sistem mai dark, mai laid-back, mai linistit, pe un sistem mai bright ii curge sange din urechi aparent. Invers, cine vine de pe un sistem mai "in fata" pe niste boxe mai linistite, moare de plictiseala. Cine vine de pe un sistem cu sunet distorsionat, poate sa fie surprins chiar "neplacut" de sunetul mai aproape de natural, ce nu bubuie, nu tzipa, nu "pisca" la ureche. Un posesor cu un sistem muzical il va lua cu dureri de cap cand va audia un sistem rezolut probabil. Din acest motiv eu cred ca este esential sa asculti cateva zile niste boxe, sa le muncesti un pic (pozitionare, cablaraie, surse, amplificare, etc.), si apoi sa decizi daca le pastrezi sau nu. Nu cred ca exista boxa universala, modulara/interschimbabila, ce se poate conecta la orice sistem, cabluri, camera si sa faca muzica deosebita pe toate stilurile, eventual sa multumeasca toate urechile din univers. Sunt prea multe variabile in joc, pentru a fi asa de simplu, cel putin pentru unii mai ne-experimentati, in acel caz (ipotetic) forumul de fata ar fi inutil. Unii haudiofili ar zice..."ce domle' tre' sa imi vand casa si sa cumpar electronice la pretul unei masini pentru a face unele boxe sa cante?" Raspunsul ar fi..."poate ca da...cine poate controla atatea variabile?", probabil iti trebuie si timp si experienta pe langa bani.

Asta seara am fost la un recital de pian la Ateneu, interpretat de Luiza Borac. Pianul Steinway a vibrat sublim sub atingerea delicata a pianistei, ce sa zic... eram pe jos cand il ascultam, ma puteai culege cu farasul. Ajuns acasa la mega-sistemul meu, sunetul de pian era micut, meschin, un fel de bonsai fata de un stejar adevarat, avea si copacelul meu in miniatura frunzulite, crengi, trunchi etc., insa nu se compara cu fratii lui din padure sub nicio forma.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
mik1976
Posts: 52
Joined: 30 Jun 2013, 16:28
Location: Ploiesti

Re: LUXMAN 550 AX

Post by mik1976 »

Salut
Multumesc Momolo pt apreciere nu am ascultat decat un sistem cu pretentii audiofile al unui prieten dar mi-am facut o idee cel putin si cu triangle cum suna Luxmanul meu .
Da boxele acelea sunt foarte laudate pe net cineva recomanda orice Luxman pentru ele cu precadere L550 in toate intruchiparile sale " DUST IN A WIND" chestie de gusturi nu te pui cu gustul omului trancotar sau audiofil sadea fiecare percepe sunetul altfel.
Urechea se invata intradevar cand mi- am luat Luxmanul dupa Denonul2010 2 zile ma tot gandeam daca am facut o prostie sau nu :-).
Poate sa imi explice si mie cineva de ce s-a accentuat fasaiala aia exasperanta in difuzoarele de inalte pe Harbeth ( pe triangle a ramas la fel ca in spendorurile mele )?
Legat de sunet natural : nu ma intereseaza cat de natural sau cat de ne-natural se aude, ma intereseaza cum percep sunetul daca imi place cu alte cuvinte mai deschis spatial 3D, invaluitor stereo mai pronuntat aici isi pierd valoarea.
Oricum repet nu erau boxe proaste : scoteau niste detalii din tweterele alea SEAS de 40 de euro :-) pe care recunosc nu le am si inca ceva (IMO evident ) erau mai dulci si mai matasoase :-) sa nu fi fost din cauza fasaitului din tweteere fata de triangle.
Sa fiu sincer acum cand scriu parca imi vine sa mai ascult odata Harb-urile :-) :-) :-) e posibil sa fi scos ceva cu timpul din ele dar mie personal mi s-a parut ca imi stau mai bine banii in buzunar si diferentele ale din twetere la dealer :-).
Ps. Momolo nu am uitat recomandarea cu Ascendo :-) sa vedem numai cand va fi posibil sa le ascult.
Sunt curios cum suna seria clasica ( noua desi daca ma iau dupa gura lumii Spendor nu mai e ce a fost dar eu sunt obisnuit cutiile mele sunt din seria noua ) de la Spendor o are cineva pe aici ? am vazut ca s-a facut o comparatie intre Harb si Spendor pe topicul Harbeth.
Duminica placuta tututor.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: LUXMAN 550 AX

Post by remoteviewer1 »

mika1976
scoteau niste detalii din tweterele alea SEAS de 40 de euro
Aceasta este o observatie de trancotar pur, scuze dar nu o spun cu rautate. In loc sa te bucuri de sunet, pe tine te obseda cat costa tweeter-ul de la SEAS :lol: . Dar tu stii ca la un Mercedes S-classe adaosul producatorului este de 100%, neconsiderand adaosul fiecarui furnizor de piese(ce probabil isi pune minim 30-50% la fiecare piesa) si al dealerilor(ce probabil isi pun si ei cateva miare bune). In cazul acesta cat crezi ca va costa o asa masina la pretul producatorului de piesa? Te ajuta cu ceva aceasta informatie?Te face sa dormi mai bine noaptea? Nu vezi S-classe-uri pe strazi? WTF? In stilul asta s-ar putea sa ratezi padurea din cauza unei crengi ce iti intra in ochi. Daca nu iti convine pretul comanda chiutere Seas si niste placaj de la brico si ia pistolu de lipit, condensatoare de la Maica Domnului si contruieste boxe pe gustul tau, si daca is bune poate faci si un ban din ele (sa vedem cu cat le vinzi...). Din pacate (sau mai bine din fericire) asa functioneaza economia de piata, in pretul boxei/masinii/telefonului/hainelor este inclusa dezvoltarea proiectului, chiria la sediu firmei, telefonul, benzina si masina de firma, taxa pe gunoi, salariile secretarei, economistei, femeii de serviciu, pazniculului, profitul patronului ce merge si el cu un mertzan la munca, nu cu bicicleta cum are vrea unii..., diurne, bani de hotel si deplasari, publicitate, impozite si taxe la stat,utilaje de productie, aparate de masura, imprimante si calculatoare, hartia igienica de la buda, cheltuieli cu training, securitate, stocuri de componente, costuri de garantie etc. Din acest motiv se intampla sa fii ,probabil si tu insuti, platit... asta daca nu esti un free-lancer...Trage o gura de aer, relaxeaza-te si cauta-ti cu atentie boxe pe masura gusturilor si bugetului, lasa pretul chiuterelor :lol:. Testeaza boxe pana iti vei gasi ceva la nivelul pretentiilor (ai grija sa nu iti pacalesti urechile), insa fii totusi realist, sa nu ajungi in cazul ala din vorba englezului "beer pockets and champagne taste" :D .
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
mik1976
Posts: 52
Joined: 30 Jun 2013, 16:28
Location: Ploiesti

Re: LUXMAN 550 AX

Post by mik1976 »

Remoteviewer1 nu o lua asa in tragic nu era nevoie de morala asta evident stiam dinainte sa le am in casa povestea cu tweterele buclucase daca ma interesa cat costa evident nu le mai comandam ca sa le ascult .
Referitor la S-clase sa sti ca din piese de logan nu iese S-clase cat te-ai straduii asta asa ca paranteza fara nicio legatura cu subiectul :-) .
Legat de sunet sa stii ca ma bucuram mai mult daca sunau mai deschis asta ca sa nu crezi ca am stat de 2 ori cateva ore si le-am ascultat gandindu-ma la amaratii aia de 40 Euro sau la condensatoarele alea de 2 bani despre care zice Alan pe forumul lui ca nu e atras de "fancy components" e o vraja pe site-ul ala fantastica .
Acum dupa ce mam racorit un pic: nu sunt boxe proaste am mai spus in ciuda tweterelor alea buclucase aveau detalii care erau interesante dar la banii aia asteptam un sunet mai larg mai 3D repet chestie de gust ( nu sunt singurul care a renuntat la C7 de pe planeta asta oricum nu am nici cea mai mica indoiala).
Poate sunt trancotar dar nu mia placut sunetul era cam lesinat nu mult exact cat sa nu imi umple camera cum o umplu cutiile mele de pantofi S3E ( IMO evident ) .
Poate ma lamuresti si pe mine mai bine cu fasaiala aia din twetere care era foarte accentuata pe C7 ( am pus 2 perechi de boxe si nu aveau fosnitul ala din harb-uri ma ref. la spendorurile mele si triangle). SHL5 super tot asa fasaie oare ? a suspectat o problema cu tweter sau filtru stang fasaia mai rau ca dreptul.
O seara buna.

Post Reply